Еко модата налага дрехи, при чието производство и разпространение се държи сметка за околната среда, здравето на потребителите и условията за работа на хората в модната индустрия.
Производството на текстил е силно замърсяващо. Много химични и токсични вещества се използват при оцветяването на платовете, които от своя страна замърсяват водата, въздуха, почвата и храната. При отглеждането на памука се използват много пестициди и други химични съединения, които унищожават биоразнообразието. Някои сред тях могат да останат върху дрехата и да причинят по-късно алергии. Екологичният подход в модната индустрия се насочва към използването на суровини и процеси, които ограничават въздействието върху околната среда. От изключително значение е потребителите също да се ангажират с еко модата за да се създаде повече търсене на устойчиво произведено облекло.
• имат устойчив цикъл на производство - преди облеклата да се нарекат „екологични” е необходимо да се отчете процесът на тяхното производство в неговата цялост - от влакнодайните растения, например, до крайния продукт - дрехите. Европейската екологична маркировка се присъжда на всички видове текстил, нишки, прежди и продукти, които отговарят на серия от критерии (устойчивост на изтриване при пране и сушене; устойчивост на цветовете при изпотяване, при пране, при мокро и сухо триене, излагане на светлина и др.) и използват практики с минимално въздействие върху околната среда през целия жизнен цикъл на продуктите. • са направени от екологични (органични, биологични) материали, такива като памук, отгледан без пестициди или коприна, отгледана от буби, захранвани с листа от екологични гори; • са направени от алтернативни ръчно изработени нишки, готови за употреба в текстилната и модната индустрия днес. Ленът, конопът, бамбукът и други култури предлагат устойчиви ресурси, които имат малко въздействие върху околната среда; • са направени от рециклирани материали и повторно употребяван текстил; • не са направени от кожени продукти от редки видове животни– това е свързано е с прекалено много жестокост; • са дълготрайни и устойчиви - могат да бъдат носени дълго време, като запазят качеството си. По този начин няма скоро след покупката да се изхвърлят, като създадат големи количества отпадъци; • са сертифицирани по системата за етична търговия „Fair trade”. Движението за етична търговия има високи изисквания и сложна система за сертификация, която гарантира, че са спазени редица изисквания - добри условия на труд, производителите на дрехите са получили справедлива цена за своя труд и др. На етикета на продукта често е описана историята на общността, която го е произвела. Много модни марки са ориентирани към такъв тип търговия. • се използват устойчиво - най-замърсяващият околната среда етап остава използването на дрехите от потребителите. Той се характеризира с големи количества на използваната вода, енергия и перилни препарати. Затова са създадени пералните машини с ниска консумация на вода и енергия, и екологичните перилни препарати. |
В бъдеще дрехите може да се почистват сами, без вода и прах за пране, а само като бъдат простнати на слънце. Това ще е възможно, благодарение на покритие от титанов диоксид. При реакцията му с кислорода и светлината се получава химична реакция, която почиства дрехите, отсранява петната и унищожава бактериите. Вече има подобно бельо, произведено за американската армия.
|
Коментари ( 0 общо )
anonymous