Статия
Европейска заповед за плащане
Гергана закупила ботуши от уебсайт във Великобритания и когато пристигнали забелязала, че техният цвят на уеб страницата е различен от истинския и въобще не и прилича; позовавайки се на потребителските си права тя върнала стоката в съответния законов срок на търговеца във Великобритания и очаквала да получи обратно платената сума, но това не се случило.
Вероятно сте изпадали в подобни ситуации или поне можете лесно да си представите, че закупувате стока онлайн от друга държава-членка на Европейския съюз и тя не пристига или че закупувате техника по време на почивка в чужбина и когато се приберете у вас се оказва, че тя не работи. В подобни ситуации обаче най-често фирмата, срещу която подавате иск, се намира в друга държава-членка на ЕС и това естествено затруднява достъпа ви до правосъдие, увеличава разходите за съдебния процес (по отношение както на пари, така и на време) и като прецените всички обстоятелства, дори и да сте сигурни в правотата си и в успешния резултат от съдебния процес, най-вероятно ще имате трудности при признаването и изпълнението на съдебното решение в друга държава-членка.
Европейският съюз създаде рамка от нормативни актове, насочени към улесняване на съдебни спорове по граждански дела в други държави-членки на ЕС. Асоциация „Активни потребители” реализира проект „Повишаване осведомеността на потребителите относно достъпа до правосъдие”. Основната задача на този проект е именно да запознае гражданите с възможностите, които предоставя европейското законодателство във връзка с обезщетяването на причинени вреди.
Целта на „Активни потребители” е да разясни преимуществата на създадените с европейските нормативни актове инструменти – Европейска заповед за плащане и Европейска процедура за искове с малък материален интерес.
Европейска заповед за плащане
На първо място е важно да се каже, че Европейската заповед за плащане може да намери приложение единствено в случаи, когато едната страна по съдебния спор се намира в държава, различна от държавата-членка на сезирания съд – какъвто би бил случая със закупения фотоапарат от Петър – той живее в България, а е закупил фотоапарата от Гърция.
Макар и Европейската заповед за плащане да не е създадена специално за потребителски спорове, тя е много подходяща за такива. Винаги когато потребителят претендира възстановяване на разходи, направени за отстраняване на несъотвествие на стоката с договора или когато потребител прекрати договор едностранно и претендира обезщетение за платената цена на стока или услуга, и търговецът отказва съдействие, той може да използва именно ЕЗП.
Трябва да знаете, че процедурата за издаване на ЕЗП е доста опростена и не изисква никакви специални юридически познания, т.е. не се нуждаете от адвокат, за да потърсите правата си. Когато вие, като потребител, решите да си върнете платената сума за съответната стока, използвайки процедурата за ЕЗП, първата стъпка е да подадете молба за издаване на ЕЗП. Законът, имайки предвид че сте икономически по-слаба страна от търговеца, ви предоставя възможност да проведете съдебната процедура срещу некоректния търговец пред компетентния съд в България.
Молбата се подава чрез попълване на стандартен формуляр, достъпен на адрес https://e-justice.europa.eu. Улеснението в случая произтича и от факта, че попълвате формуляра на български език, а уебсайтът го превежда автоматично на езика на търговеца, без да се налага да ползвате услугите на преводач. Също така трябва просто да опишете какви доказателства притежавате и в каква връзка са те с вашия иск без да се налага да ги прилагате към молбата. Основната цел на процедурата е тя да бъде бърза.
Ако съдът прецени, че имате право да получите съответната претендирана сума, ще издаде заповедта за плащане. Негово задължение е и да я връчи на ответника. След като тя е връчена на търговеца, пред него стоят две възможности – или да направи съответното плащане или да подаде възражение срещу заповедта. Възражението на търговеца означава, че производството ще трябва да продължи по общия ред – т.е. вие ще загубите възможността да получите обезщетение по реда на Европейската заповед за плащане. Това обаче е малко вероятно, тъй като практиката показва, че след като вече има издаден съдебен акт, повечето търговци са по-склонни и преценяват за по-разумно да изплатят съответната дължима сума, отколкото да рискуват да бъдат осъдени по общия ред.
=====
Нашият съвет!
Ако имате проблем със стока или услуга, закупена в чужбина и не успеете да го разрешите чрез преговори с търговеца, използвайте Европейската заповед за плащане на адрес.
https://e-justice.europa.eu
=====
За повече информация относно проекта „Повишаване осведомеността на потребителите относно достъпа до правосъдие” можете да откриете на адрес: http://www.aktivnipotrebiteli.bg в секция „Проекти”.
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 0 общо )
anonymous