Статия
Безопасна електроинсталация
Какво е важно да знаем за електроинсталацията у дома и как да я поддържаме правилно?
Електрическата инсталацията е преносната система на електрическата енергия в дома. От първостепенно значение е тя да бъде безопасна и ефективна, тъй като в противен случай може да нанесе тежки физически щети на живущите в сградата или да предизвика изгарянето на електроуредите.
Компоненти на инсталацията
Битовата електрическа инсталация започва от електромера. Това е точката на измерване. Всичко по пътя от електромера до крайния консуматор (главно табло, прекъсвачи и т.н.) се включва в инсталацията.
Безопасност
Една инсталация е безопасна, когато е изпълнена така, че да няма опасност през човешкото тяло да протече ток по-голям от 30 мили ампера. Счита се, че това е прага на безопасния ток, който може да протече през тялото без да нанесе трайни увреждания. Изхождайки от тази точка, при изграждането се пресмята всичко в инсталацията – защита, прекъсвач, стойности за заземление и т.н.
Важно е сградата да има добре изолирани проводници, за да не се допуска възможност да се появи оттечка, заради която може да потече ток по всеки материал, който е електропроводим – например крана на чешма.
Лошо заземени електроуреди
Друг често срещан случай е получаване на електрошок в следствие на лошо заземени домакински уреди в кухнята. Ако корпуса на някой уред не е заземен според изискванията, голяма вероятност има да ви удари ток докато ползвате чешмата, ако сте се подпрели на този уред и се хванете за крана.
Защитни прекъсвачи
Защитни прекъсвачи за токове с нулева последователност се поставят на таблото и сумират тока, който протича в съответния контур през нулата и през фазата. Ако разликата между тези токове е повече от 30 мили ампера, нормално се използват 30, то тогава прекъсвача сработва, за да защити системата. При наличие на завишени стойности, това означава, че от някъде ток (от нула или от фаза) отива встрани и не се затваря през веригата, през която трябва да се затваря. Прекъсвачът улавя това нарушение и сигнализира.Тези прекъсвачи са задължителни да се поставят за всички мокри помщения.
========
Съвет!
Всички контури, които са в кухнята, банята, тоалетната и навън, където се работи с косачки, резачки, електрически уреди и т.н, трябва да имат такъв прекъсвач, защото той спасява много често човешкия живот.
При ремонт и преработка на инсталацията задължително трябва да се поставят. Те се монтират на таблото от пълноправен електроинсталатор, който притежава квалификация (според специфичните групи се нуждае от минимум трета група).
=========
Ефективност
Редовно трябва да се проверява качеството на изолацията на електроуредите. Ако има оттечка, то уредът работи, но неефективно. При нарушение, една част от тока, който постъпва към уреда, не се използва, а се разпределя на други места. Проверката на качеството става с т.нар. устройства за контрол на преносими или непреносими електросъоражения. В България тестването на уредите не е популярна практика и не се прилага, тъй като не се изисква задължително от законодателството.
Чести проверки
Трябва да се прави контрол на всеки един контакт веднъж на 2 години, като се проверява едновременно съпротивлението на контур фаза нула, фаза защитен проводник и дали защитният проводник е занулен (заземен) надеждно. Често срещано е защитните проводници да не са свързани и това да доведе до провеждане на напрежение. Това дали е занулен и заземен проводника може да бъде проверено от всеки човек. Можете да го направите чрез показващ уред, например най-обикновен мултимер, като се проверява дали перото на контакта спрямо фазата има напрежение. Това напрежение трябва да бъде равно на напрежението в двете дупки на контакта. Ако те са равни, то перото е заземено правилно. Ако показанието плува, то има проблем. За да проверите колко точно е съпротивлението и дали подсигурява защитата, измерванията се правят със специални уреди, от експерти.
=========
Стара и нова инсталация
Проблем може да възникне както при старата инсталация, така и при нова. Ако новата инсталация е лошо изпълнена, то тя е неефективна и представлява потенциална опасност. При старата инсталация може да се наблюдава влошаване на параметрите в следствие на дълго ползване.
Най-чест проблем са старите инсталации, но не винаги са основната причина за неефективност. По-старите инсталации у нас са с два проводника, като и двата се зануляват. Новите инсталации са трифазни и тогава единият проводник има защитна функция. Той е свързан с главното табло. Трябва да се проверява дали електрическото табло е надеждно заземено. За това се прави контрол на заземлението. Има два начина за контрол:
- Ако заземлението на таблото е единично, то трябва да се спрат всички консуматори и да се откачи физически заземлението и да се измери. Това се прави от експерти със съответната квалификация.
- Вторият вариант е чрез измервателен уред, който да измери данните с точност.
При лошо заземление е възможно изгаряне на електрическите уреди, поради протичане на прекалено високо напрежение. Контролът на заземлението е изключително важен не само за безопасност, но и за защита на електроуредите. Недопустиммо е да се остави една сграда в продължение на няколко години без контрол. Контрол може да бъде извършен при подмяна на електрическо табло, подмяна на електромер и т.н.
Внимание!
При лошо заземление е възможно изгаряне на електрическите уреди, поради протичане на прекалено високо напрежение. Контролът на заземлението е изключително важен не само за безопасност, но и за защита на електроуредите.
Отговорността за провеждане на контрол върху заземлението е изцяло на собственика на сградата. Регулацията може да се извърши от акредитирани частни фирми, наречени органи за контрол за електро безопасност.
В сайта на Българска служба по акредитация може да бъде намерен списък на акредитираните контролни органи. Посетете:
www.nab-bas.bg/
===========
Как да разберем дали мрежата е претоварена?
При изпълнение на инсталация, експертите изчисляват дебелината на проводника в зависимост от консуматорите, за да се определи колко товар може да носи. Проблеми възникват, тъй като консумацията се изчислява на база активна енергия, а потребителите все повече имат и реактивен компонент при потреблението си, което увеличава тока в проводника. Затова, собственикът на сградата трябва да се презапаси с двойно по-дебел проводник, който да бъде поставен, отколкото е изчислената консумация на активната мощност.
Също така, инсталацията може да бъде изпълнена с гъвкави проводници, тъй като те носят по-голямо термично натоварване.
Предпазителят на таблото също трябва да съответства на предвидената консумация. Ако това не е спазено, то предпазителят няма да сработи когато консумацията бъде превишена.
Инсталация за голяма мощност
Не е добре ако инсталацията е направена за много по-голяма мощност, отколкото е заявената. При това положение се влияе негативно върху другите консуматори. При надвишаване на заявената мощност, това означава, че се взима от мощностите на съседите.
Мълниезащита
Мълниезащитата е отделна инсталация, която следва да бъде заземена на обща точка, но не трябва да е обединена със заземленията от електроинсталацията, защото при наличие на свръх напрежение то може да се разпредели в тази посока и да нанесе щети. Мълниезащита също трябва да се контролира на периоди от 2 години.
Индикатори за лоша електроинсталация
Индикатори за лоша електроинсталация са когато има греене, шумове, жужене.
===========
Съвет
Правете периодична профилактика на инсталацията, за да избегнете токови удари и изгаряне на електроуреди.
=========
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 0 общо )
anonymous