Статия
Етикети на храни и напитки
За какво трябва да следим върху етикетите, когато купуваме храни и напитки?
Всички производители и търговци на храни и напитка са длъжни да поставят етикет на български език на предлаганите продукти. Само съставките могат да бъдат обявени и на други езици. Самото етикиране, рекламирането и представянето на храните не трябва да заблуждава потребителите. Важно е да се знае, че на храните е забранено да се обозначават свойства, които приписват или подсказват за предпазването от възникването или с лекуване или диагностика на болести при човека.
Eтикети на храни
Етикетите на храните трябва да съдържат минимална задължителна информация относно:
- наименованието, под което храната се продава;
- списък на съставките на храната и количество на някои от тях;
- срокът на трайност на храната и условията, при които трябва да се съхранява;
- нетното количество на предварително опакованите в отсъствие на потребителя храни;
- име/фирма, седалище и адрес на производителя или на лицето, което пуска храната на пазара, държавата на произход при храни от внос, маркировка за обозначаване на партидата, към която принадлежи храната;
- указания за употреба, ако е необходимо;
Храни съдържащи ГМО
Продажбата на храни съдържащи генетично модифицирани съставки е разрешена, но тя трябва да бъде съпроводена от съответната информация на етикета. Размерът на буквите в обозначението за съдържание на генетично модифицирани организми в продукти трябва да бъде два пъти по-голям в сравнение с останалата част на надписа и с цвят и шрифт, различни от основния. Текстът "СЪДЪРЖА ГЕНЕТИЧНО МОДИФИЦИРАНИ ОРГАНИЗМИ" задължително се изписва на опаковката с размер не по-малък от 25 на сто от опаковката, с главни букви, с контрастен на останалата част от текста цвят. Също така трябва да се посочи количественото съдържание на генетично модифицирания организъм и уникалния му код.
Етикети на напитки
Етикетите на напитки трябва да посочват на етикетите си най-малко:
- състав на напитката,
- срок на годност,
- наименованието и адреса на производителя или вносителя на съответния продукт
- действителното обемно алкохолно съдържание за напитки, съдържащи повече от 1,2 % vol.
Когато в състава на напитката се съдържат добавки, не е правилно да бъдат посочени само с техните Е-номера. Изискването е пред номера или наименованието да е изписана категорията им /консервант, антиоксидант, подсладител, оцветител/, от което е видно предназначението им. При наличие на подсладителя „аспартам“ Е 951, на етикета трябва да бъде изписан предупредителния текст „Източник на фенилаланин”, което означава, че може да предизвика алергична реакция при хората. При наличие в състава на някои от следните оцветители: Е 102, Е 104, Е110, Е 122, Е124 и Е 129, на етикета трябва да бъде изписано предупреждението: Може да има неблагоприятни последици върху дейността и вниманието при децата.
При всички безалкохолни напитки и сокове трябва да се посочи видът на подслаждане чрез някои от текстовете „ с подсладител“, „със захар“, или „със захар и подсладител“. При етикетирането на натурални сокове от плодове, произведени от плодов концентрат на етикета трябва да е посочена информацията: „произведен от концентрат“. Нектарите от плодове се етикетират, като в обявения състав се посочва количественото съдържание на плодовете чрез израза: „съдържание на плодове минимум…..%”.
Липсата на част от тези данни, води до съмнение относно безопасността на напитката.
= = = = = == = =
Нашият съвет!
При липса на задължителните реквизити на етикета на храните и напитките или при наличието на заблуждаваща информация, сигнализирайте Българската агенция по безопасност на храните.
Телефон на потребителя в БАБХ
0700 122 99
= = = == ===
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 0 общо )
anonymous