Сърдечно-съдовите заболявания са едни от най-опасните за човека и нерядко водещи до фатални последствия. Проучвания показват, че в страни, където хората не ядат преработени храни, тези заболявания са рядкост. При воденето на здравословен начин на хранене още от детството, сърдечните пристъпи са почти напълно предотвартими.
Хипократ разбира концепцията още преди повече от 2000 години: "Нека храната бъде вашето лекарство, а вашето лекарство бъде вашата храна." Здравословната диета включва широка гама от плодове, зеленчуци, ядки и бобови растения. Някои от най-важните са:
Портокали
Съдържанието на пектин и калий в тях помага за поддържане на кръвното налягане под контрол. Ново изследване показва, че цитрусовият пектин помага да се неутрализира протеин, наречен galectin-3, който причинява увреждане на тъканта на сърцето, което води до сърдечната недостатъчност. Пектинът се съдържа в сърцевината на плода и ще си си го набавите, ако пиете сок с пулп или ядете портокали.
Къдраво зеле
То е богато на антиоксиданти, омега-3 мастни киселини, фибри, фолиева киселина, калий и витамин Д. Съдържа също лутеин, който предпазва от атеросклероза. Зелето може да консумирате в прясно състояние в комбинация с кашу, слънчогледови семки и лимонов сок.
Червено вино
Научната литература показва, че хората, които пият умерено, са по-малко вероятно да имат сърдечно-съдови заболявания, отколкото тези, които се въздържат. Съдържа съединения, наречене полифеноли, които поддържат кръвоносните съдове гъвкави и помага срещу нежелано съсирване. Според някои учени те са толкова ефектни, колкото аспирин. Червеното вино трябва да се консумира не повече от една чаша на ден!
Тъмен шоколад
Минимално преработеното какао е богато на съединения наречени флаваноли, които подобряват гъвкавостта на кръвоносните съдове. Няколко парчета тъмен шоколад на ден могат да ни набавят тези съединения.Какаото поддържа младостта на кръвоносни съдове, намалява риска от високо кръвно налягане, диабет тип 2, бъбречни заболявания и деменция.
Леща
Бобовите растения, като леща, са свързани с 82 процента намаляване на риска от смърт от сърдечно-съдови заболявания. Причините са както растителните протеини и фибри н тях, така и наличието на фолиева киселина, магнезий и калий. Калият е от решаващо значение за поддържане на кръвното налягане под контрол.
Бадем
Проучване установява големи спадове във фатални аритмии с 2 порции ядки на седмица. Бадемите са богати на витамини В1, Ф2, Ф9 и витамин Е. Съдържанието на калций, желязо, магнезий и цинк също е много високо. Ккакто и повечето ядко съдържа омега-3 мастни киселини и мононенаситени мазнини. Целият този комплекс от полезни вещества регулира кръвното налягане и се бори с лошия холестерол. Много полезни са и суровте ядки от орехи, шам-фъстък и фъстъци.
Нар
Консумацията му активира ензим, който разгражда лошия холестерол. Наровете съдържат витамин С, калций, магнезий, фосфор, желязо, които трайно намаляват холестерола и регурат водно-солевия обмен. Антиоксидантите в него могат да спрат развитието на атеросклерозата.
Сьомга
Проучванията показват, че консумирането на две или повече порции риба на седмица, е свързано с 30% по-нисък риск от развитие на коронарна болест на сърцето в дългосрочен план. Риби като сьомга и риба тон съдържат омега-3 мастни киселини, които понижават нивото на триглицеридите в кръвта, които могат да допринесат за съсирването на кръвта. Омега-3 мастните киселини помагат за нормализиране на кръвното налягане , което е предпоставка за предотвратяване на аритмия.
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 0 общо )
anonymous