Протест „20 януари”
Основната цел на проекта е да се разрешат натрупаните проблеми на потребителите на мобилни и телекомуникационни услуги. Инициативата е насочена към промяна на отношението към клиентите и отказ от прилагане на нелоялни търговски практики от телекомуникационните компании, създаване на устойчив механизъм за доброволно извънсъдебно разрешаване на спорове и формиране на постоянен консултативен орган с участието на представители на потребителите и бизнеса.
Дейности
- Провеждане на три протестни митинга с цел упражняване на граждански натиск и осъществяване на целите на гражданската инициатива.
- Разработване на законодателни предложения и текстове, които да бъдат внесени в Народното събрание и Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
Инициативата е насочена към основните заинтересовани страни по представения проблем, а именно:
- Трите мобилни оператора в България, които могат:
- да се откажат от прилагането на нелоялни практики към клиентите
- да улеснят контактите на клиентите си с тях
- да участват в механизъм за доброволно извънсъдебно разрешаване на спорове
- да се откажат от практиката за автоматично подновяване на срочните договори с потребителите
- Комисията за регулиране на съобщенията, която може:
- да създаде постоянен консултативен орган с участието на представители на потребителите и бизнеса
- да извършва мониторинг на качеството на предлаганите от операторите услуги
- да извършва мониторинг на методите и практиките на тарифиране
- Държавното управление на страната и в частност Правителството и Народното събрание, които могат:
- да приемат законодателни изменения с цел регулиране на ощетяващите клиентите практики
- да инициират и приемат промени в статута и правомощията на Комисията за регулиране на съобщенията
Резултати
В резултат на упражнения граждански натиск и гражданската инициатива бе създадена възможност за диалог с Комисията за регулиране на съобщенията и представителите на трите мобилни оператора в България. Проведе се кръгла маса със собствениците на мобилните оператори, бе подписан меморандум за създаване на етичен кодекс и разработените законодателни предложения от Българската национална асоциация Активни потребители за промяна на Закона за електронните съобщения бяха внесени за разглеждане в Народното събрание.
Бе постигнато съгласие с ръководството на Комисията за регулиране на съобщенията за създаване на консултативен съвет за разрешаване на проблемите на потребителите на телекомуникационни услуги.
Протестната дейност бе подкрепена с петиция до Парламента, Министерски съвет, Европейския парламент и Европейската комисия.
Две открити писма бяха адресирани до Главния прокурор на Република България – Борис Велчев, Министър-председателя на Република България – Бойко Борисов, Европейския комисар по дигиталните въпроси – Нели Кроес, Председателя на Европейската Комисия – Жозе Мануел Барозу, Главния изпълнителен директор на „Телеком Аустрия” и до Международни информационни агенции.
Откритите писма можете да видите тук.
В резултат на разработените от Българската национална асоциация Активни потребители законодателни предложения от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията е изготвен законопроект за изменение на Закона за електронните съобщения, внесен за обсъждане в Народното събрание на 07.06.2011 г.
Законодателните изменения, изготвени и предложени от Българска национална асоциация Активни потребители и Асоциация на потребителите на телекомуникационни и интернет услуги са за промяна на глава четиринадесета от Закона за електронните съобщения. Те включват промяна на чл. 225, чл. 226, чл. 227, чл. 228, чл. 236, чл. 238, чл. 239, чл. 239, както и допълване на чл. 37, чл. 239, чл. 22.
Проектът ще продължи след прекратяване на помощта от страна на ФРГИ, чрез активно консултиране на потребителите на телекомуникационни услуги за техните права и предприемане на действия при установени нарушения.
Ще бъдат изготвени нови предложения за промени и подобрения в Закона за електронните съобщения, насочени към Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
Повече информация за протестните дейности можете да намерите на http://www.mtelbg.eu
Информация за протестното шествие, което ще се проведе на 20.03.2011г. можете да намерите тук.
Информация за протестното шествие, което ще се проведе на 16.04.2011г. можете да намерите тук.
Информация за протестното шествие, което ще се проведе на 27.05.2011г. можете да намерите тук.
Проектът се финансира по програма „Общностно развитие и гражданско участие”, Фонд „Неотложна гражданска намеса” на Фондация „Работилница за граждански инициативи”