Тест
ТЕСТ Майонеза (2016)
Виц или реалност е майонезата без яйца?
Разминаването между наименование и съдържание започва да се превръща във все по-голямо бреме, когато потребителя трябва да избира.
Майонезата е сравнително нов хранителен продукт за страната ни, но през последните десетилетия нейната употреба е навлязла масово в кухнята на българите. Продуктът е с произход от Франция, и в много държави по света се нарича “френска майонеза” или “френски дресинг” когато е без яйца. Под това наименование нейният състав е стандартизиран от FDA на САЩ. В България хранителните компоненти и технологията на производство в настоящия момент не са предмет на регулация, но съществува традиционно възприятие за състава и вкуса на майонезата формирани през годините от големите производители и готварските рецепти.
Какви са изискванията към майонезата по света?
В САЩ, Европа и България под майонеза се разбира подкиселена водно-маслена емулсия с добавен яйчен прах. Задължителни компоненти са растително масло, яйца и/или яйчен прах и натурална киселина (лимонена, оцетна, малеинова) и вода. В някои страни е позволено е добавянето на подсладители, сол, подправки, натриев гутамат, емулгатори (лецитин или стеарати), ЕДТА и натриев бензоат. Според стандартите във Франция и САЩ задължително в майонезата трябва да има минимум 65% растителна мазнина. Според по-общите разбирания мазнината може да варира от 40 до 80%. Майонеза със съдържание на мазнина под 50% някъде се обозначава като “нискомаслена” или “диетична”. В много държави е препоръчително продуктът да се разфасова в опаковки с модифицирана газова атмосфера за намаляване на риска от развитие на бактерии, запазване на маслената емулсия от окисление и повишение на срока на трайност. За майонезата са валидни всички регулаторни изисквания на ЕК за безопасност и етикетиране на храните в категории растителни масла, яйца и субпродукти, и “готови за консумация храни”.
Любопитно
В Белгия се отнасят към майонезата изключително сериозно. Още от 1955 г. там действа закон, според който майонезата трябва да съдържа най-малко 80% мазнина и 7,5% яйчен жълтък.
От няколко години насам хранителната индустрия безуспешно лобира за приемане на нов стандарт, който да намали изискванията на 70% мазнина и 5% яйчен жълтък.
|
Има ли норми в България?
Както беше споменато в България няма действащ единен стандарт за майонезата но има традиционно възприятие. Българите са свикнали на определени външен вид, консистенция и вкус. Традиционно у нас майонезата се прави от рафинирано слънчогледово олио и с по-малко киселина. През последните години на пазара обаче навлизат и други рецепти, включително и такива които не отговарят на критериите за майонеза. Например храните обозначавани като "вегетарианска майонеза” не съдържат яйца и затова те спадат към категорията "дресинг”.
Както сами можете да се убедите от резултатите в таблицата, в България под наименованието майонеза се предлагат най-разнообразни рецепти, които си приличат само по това, че предлагат продукт с бледа на цвят кремообразна структура.
Резултатите – без яйца но с вода и нишесте.
Мазнини
Прочитът на етикетите на 16-те марки майонеза показа пълно разминаване на наложената в България рецептура с известните международни стандарти. Вместо 65 – 80% масленост у нас декларираните стойности са средно 34,4%. Измерените са още по-ниски – 27,6%. Подобни майонези би трябвало да се наричат "супернискомаслени”. При 8 от марките, което е половината от всички, установените мазнини са по-ниски от декларираните от производителите и явно обяснението е просто – пестене на пари чрез влагане на по-малко олио. Най-ниската измерена стойност е само 6,5% при продукт от Стара Загора (ЕТ Николина Алендарова за Белла) продаван в Метро, което може би е рекорд в световен мащаб.
Анализът на влаганите мазнини показва по-оптимистични резултати. Не се потвърдиха предварителните опасения за влагане на индустриални мазнини. При всички 16 марки като суровина е ползвано слънчогледово олио.
Водно съдържание
Известните стандарти допускат влагане на малко количества вода в майонезата. В българските “майонези” резултатите сочат съвсем друго. Усреднено в тях има 58,3% вода. В 9 от продуктите тя надхвърля 60%, а рекордьор с 81% е Атлантик Ко ЕООД от гр. Пордим. Подмяната на растителното масло с вода (и други съставки – виж по-долу) на пръв поглед е просто търговска тактика с икономическа цел. Това хитруване обаче може и да не е безобидно. Високото водно съдържание създава благоприятни условия за развиване на болестотворни бактерии, които са директен риск за потребителите. Допълнително, в такива продукти драстично се повишава окислението на мазнините. Това води до натрупване на токсични и канцерогенни вещества имащи в дългосрочен план отрицателен ефект върху здравето на хората.
Поради тази причина нискомаслените майонези трябва да имат по-кратък срок на годност. Желателно е в тях да се влагат повече киселини и да се пакетират в модифицирана газова атмосфера – като мерки за инхибиране на бактериалния растеж и окислението и алтернатива на консервантите. Тези препоръки понастоящем не се знаят и спазват от повечето производители, а контролният орган (Българската агенцията по безопасност на храните) също не показава внимание към проблема.
Въглехидрати
Първоначалният план не предвиждаше измерване съдържанието на въглехидрати, защото в майонезата такива не би трябвало да има с изключение на минимално количество захар прибавена като подправка. От прегледа на етикетирането обаче се установи, че във всички марки, без изключение, има добавени нишесте и две технологични добавки (Е412 и Е415 - гума гуар и гума ксантан), представляващи по същество също въглехидрати. Допълнително, според етикетите в много търговски марки има добавени допълнително и захар, и/или други подсладители. Предварителните резултати индикираха, че сумарно количеството на въглехидратите надхвърля 10%, което е много повече от декларираното на етикетите от производителите. Поради тази причина при 4 продукта допълнително беше измерено и съдържанието на въглехидрати. Резултатите показаха, че количеството на въглехидратите в тези търговски марки надхвърля шокиращите 20% от теглото.
По същество въглехидратите заместват липсващите мазнини, а въпросните “майонези” се доближават повече до шоколада по хранителна и енергийна стойност, отколкото до международните стандарти. Използваните в страната нишесте, добавена захар, гума гуар и гума ксантан не влизат в рецептата на нито един международен стандарт.
Тревожно е, че захарите са добавяни и в продукти рекламирани като детски. В един от тях (нискомаслена детска майонеза на Олинеза) малкото мазини са “компенсирани” с 21% въглехидрати, от които 5% са захар. Много или малко е това – само захарта за една опаковка от 450 грама е 22,5 грама, което е еквивалентно на почти 5 чаени лъжици захар!
Макар да са разрешени за използване в храните, допълнителното влагане на въглехидрати в майонеза променя коренно хранителния профил на продукта. В така направените “майонези” близо 50% от енергийната стойност се дължи на въглехидратите, срещу 2-5% нормално. Допълнително, те имат по-висок гликемичен индекс и могат да представляват потенциална опасност за диабетиците. Високото съдържание на въглехидрати засилва и риска от развитие на болестотворни бактерии, и допълнително ускорява вредните процеси на окисление.
Етикетите
Анализът на етикетите показва, че в 3 от 16 търговски марки хранителната информация е непълна и те не отговарят на изискванията на Регламент 1169/ЕС. Този факт явно е пропуснат както от Агенцията по храните, което не е новина, така и от търговците продавали тези продукти в Метро, Кауфланд и Фантастико, все вериги с претенции за загриженост към потребителите.
Етикетите разкриват и друга интересна подробност. В 6 от 16 търговски марки от състава на продуктите отсъстват яйцата. Това означава, че те не могат да се именуват майонеза, защото в тях липсва основната хранителна съставка каквато са яйцата. Според международните стандарти тези храни би трябвало да се наричат "салатен дресинг”.
Друг извод който се налага от етикетите е съотношението цена – качество. В сегмента на най-евтините продукти, тези под 4 лева (преизчислени за кг) попадат 6 търговски марки, като при 3 от тях няма яйца, а 5 са маркирани в жълто за различни несъответствия. Обратна е тенденцията при скъпите майонези (над 5 лева) където няма установени проблеми или измами от страна на производителите.
Заключение
Използваните в България рецептури не отговарят на нито един от международно утвърдените стандарти за майонеза. Обобщено рецептурите са представени в карето по-долу, като са маркирани различията със стандартите в други държави. Видно е, че у нас майонезите са подложени на съществена “иновация” от повечето производители. В тях значително е намалено съдържанието на растително масло. Липсата му е компенсирана с добавяне най-вече на много вода. Друга характерна особеност на родните продукти е озахаряването. За да добие плътност и форма в майонезите са добавяни големи количества въглехидрати под формата на нишесте и технологичните добавки гума гуар и гума касантан. По същество повечето търговски марки майонеза представляват водно-нишестена емулсия с добавено растително масло, киселина и подправки, а понякога и яйца.
Какво съдържат майонезите
- Вода (средно 58,3%);
- Слънчогледово олио (средно 27,6% , за сравнение в е Белгия 80%, а в САЩ 65%);
- Киселина – лимонена, оцетна (оцет) или винена;
- Яйца като концентрат/прах (средно 2-3%, в Белгия например е 7,5%);
- Овкусители – сол, захар, подсладители (сукралоза) и подправки;
- Емулгаторите са гума гуар (Е412) и гума ксантан (Е415)– по света се използва главно лецитин;
- Консерванти и антиоксиданти – бензоат (Е211-213), пропл галат (Е310), калиев сорбат (Е203);
- Въглехидрати – добавено обикновенно или модифицирано царевично/картофено нишесте (Е1420 – 1450);
- Оцветители като бета каротен и анато (Е160б);
|
В горното каре са подчертани и маркирани компонентите на майонезата които не присъстват в стандарта на САЩ за майонеза.
Полезно
Можем ли сами да си направим майонеза?
Приготвянето на майонеза в домашни условия на пръв поглед не е за мързеливите, но на практика е много лесно. Само трябва с миксер да разбиете 2 жълтъка с една чаша олио или зехтин и да добавите сол и киселина на вкус.
|
Важно!
Нашите предложения:
● Приемане на национален (доброволен) стандарт за майонеза, съобразен с международно утвърдените практики.
● Агенцията по безопасност на храните да изготви и приложи план за мониторинг на качеството на майонезата, включително суровините и компонентния състав.
● Сосовете без яйца да не носят наименованието "майонеза".
● Производителите да започнат да прилагат пакетиране в защитена газова среда и влагане на натурални киселини, вместо консерванти.
|
Как тествахме? (Методология на изпитването)
В теста участват 16 марки майонеза
Закупуване на проби за изпитване: март-април 2016г.
Тествани са следните показатели:
Физико-химични показатели (лабораторно изпитване)
Измерени са според изискванията на съответните методи:
Водно съдържание (сухо вещество) – определя се по БДС 1109:1989. Метод за определяне на водно съдържание и сухото вещество;
Съдържание на протеин – Определяне на азот по метод на Келдал;
Съдържание на мазнини – тегловен след екстракция по метода на Soxhlet;
Определяне на немлечни мазнини – триглицериден профил съгласно ISO 17678/2010;
Определяне на въглехидрати – Изчислителен съгласно Наредба 23, Държавен вестник бр.53/2001г.
|
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 29 общо )
anonymous
Няма нужда от коментар.Жестоки глоби и при повторно нарушение отнемане на лиценз.Ако трябва да се промени законодателството.Разбирам алчност но всичко си има граница .
За самият тест браво.Бършете си работата и успех.
Написан на: 13/06/2016 11:49 Докладвай този коментар
anonymous
Доста грешки сте допуснали в изследванията. Бъркате въглехидрати с мазнини-от едното казвате , че има по малко , а от другото повече.
Написан на: 13/06/2016 12:05 Докладвай този коментар
anonymous
Защо само се констатират умишлените лъжи на разни смотани"производители" ? Въпросните държавни агенции, заплатите на които се плащат от нашите данъци, защо са неспособни да си свършат работата и да натискат докрай въпросните компании ? Искаме публично обяснение защо не могат да си вършат работата ! Ако няма промяна в техните действия - масово уволнение, последвано от конкурси, три пъти по-малък но качествен щат на двойни заплати ! Прокуратурата да се самосезира и според резултатите на въпросните държавни агенции да привлече по отговорност нейните шефове както и служителите, позволяващи всякакви мухльовци да тровят нацията и най-вече децата ни. Ако прокуратурата не иска да се самосезира - да бъдат изхвърлени от системата поради непригодност, предсрочни избори, на които хората да си имат собствена партия, която няма да "цепи басма" на никой самозабравил се съдия, прокурор, полицай, шеф на агенция или пък боклук в бяла ризка.
Написан на: 13/06/2016 12:06 Докладвай този коментар
anonymous
Липсват майонези от "високия" клас, например "Домашна" на Олинеза, която е и вероятно най-скъпата българска майонеза, около 8лв/кг.
Написан на: 13/06/2016 12:38 Докладвай този коментар
anonymous
е да бяхте сложили за сравнение и някоя, която не е произведена тук
Написан на: 13/06/2016 13:30 Докладвай този коментар
anonymous
За съжаление, българската домакиня отвикна да приготвя вкусна домашна храна. Привикна се вече към вкуса на "измислени технолози", които работят към фирмите производителки. Младото поколение не познава истинския вкус на храната. Всички полуфабрикати проидведени и продавани в България са буклуци, лошото е че няма аналог за сравнение. Елементарен пример : Само който е опитвал кроасан във Франция - знае че се консумира топъл и с хрупкава коричка . Какво ни предлагат тук завито в опаковката - кроасан ? Дори в "модерните " пекарни нацвъкани по центъра на София няма грам масло в съдържанието и то на цена 2 лв за бройка !
Моля ви направете един тест за продуктите влагани в ХИЛЯДОЛИСТНОТО ТЕСТО. Сигурна съм че там ще излязат много, много интересни "съставки" влагани като суровини. За съжаление много хора го купуват за баници, еклери , а и много тъй наречени хранителни павилиончета ни тъпчат за закуска с пресно изпечени ГЛУПОСТИ за 0.99 лв. за 100 гр.
Написан на: 13/06/2016 13:48 Докладвай този коментар
anonymous
Защо трябва асоциациите да вършат работата на държавата? За всичко е ясно, че нарушения има. След всеки тест на Активни потребители, новините гръмват, как ни лъжат, а държавата блее. Само им плащаме заплатата на тея хрантутници...да дремят по цял ден в канцеларийките.
Написан на: 13/06/2016 14:42 Докладвай този коментар
anonymous
Кажете коя е хубава.
Написан на: 13/06/2016 15:45 Докладвай този коментар
anonymous
БОКО Тиквата е станал толкова умна мутра само от нашенска майонеза ..Не лъжете хората нека си хапват ....
Написан на: 13/06/2016 16:24 Докладвай този коментар
anonymous
От тия изброените за мен най-добрите са трапезните майонези на Краси(1), Олинеза(2) и на Бела(12) . И на вкус най ми харесват, и по киселост. На Петел(5) съм я пробвал и е отврат. И я изхвърлих. Там веднага си личи че нещо липсва. Стои изкуствена.
Написан на: 13/06/2016 16:50 Докладвай този коментар
anonymous
Нито една майонеза не става за ядене. Пълна е с химикали.
Написан на: 13/06/2016 17:16 Докладвай този коментар
anonymous
Ами те са казали по-горе хората- 2 яйца (може и само жълтъци, но може и цели), на яйце-180мл (т.е. на 2 яйца- 360мл) олио (зехтин), сол, лимонов сок (1/2 лимон, на вкус), за вкус може и 1 ч.л. горчица. Това заедно в буркан, пускаш пасатора на дъното и бавно теглиш нагоре...всичко 30 сек. и почти 500 г майонеза, за която знаеш какво съдържа. Започнете с 1 яйце...
Написан на: 13/06/2016 18:52 Докладвай този коментар
anonymous
Браво за изследването! Имам само една забележка. Трябва при такива изследвания да ни показвате, поне един качествен продукт, за да си направим разликата.
Написан на: 13/06/2016 19:39 Докладвай този коментар
anonymous
То хубаво ги изследвате, но каква е ползата от това? Трябва контролен орган, стандарти и солени глоби като минималната да започва от 15 000 лв., като стига до 150 000 лв, тогава да видим дали някой ще се опитва да шмекерува. Но първо на тия отгоре не им пука и нямат сърце да го направят, Второ контролните органи си измиват ръцете, че нямало стандарт. Жалкото е, че хората се тровят ежедневно с такива боклуци.
Написан на: 13/06/2016 21:58 Докладвай този коментар
anonymous
От години си купувам само френска майонеза и мисля , че не греша
Написан на: 13/06/2016 22:13 Докладвай този коментар
anonymous
Както е казано по-горе - добрата майонеза се състои от яйце, лимон, олио, малко сол и пасатор. :) От много години си правя само домашна майонеза, преди време ми се наложи да опитам сандвич с магазинска "майонеза" - незабелязано го изплюх, изхвърлих (незабелязано, да не се обидят домакините...) и после цялата вечер се правих на болен, да не ме карат да ям. То било абсолютен отврат това купешкото! :(
Само една забележка - лимоновия сок не е "за вкус". Поначало майонезата е емулсия на мазнина в лимонов сок. Понеже в нормални условия няма как да се смесят тия двете - помага яйцето, по-точно лецитина от жълтъка, който се явява емулгатор и "свързва" лимоновия сок и олиото. Класическата рецепта е само с жълтък, лимонов сок, и с малко (в началото) олио, като се бърка на съка с тел за бъркане. Добавя се олио на съвсем тънка струйка до желаната гъстота. Колкото повече олио - толкова по-гъста става (обратно на очакваното).
Написан на: 13/06/2016 22:52 Докладвай този коментар
anonymous
А... докато си правите домашната майонеза - може да експериментирате с разни "овкусители". Приятни резултати се получават с малко пресен копър, или с горчица, или скилидка чесън... Опитвайте - и след не много време няма да се сещате, че такива неща се продават готови. Прави се за 1-2 минути, а вкусът няма НИЩО общо с недоразуменията по магазините. :)
Написан на: 13/06/2016 22:55 Докладвай този коментар
anonymous
Направихте за сиренето, майонезата, хайде и за кашкавала нещо да направите..че там е мътна и кървава :)
Написан на: 13/06/2016 23:10 Докладвай този коментар
anonymous
От години не ям майонеза с много ама много редки изключения, защото по принцип е страшно нездравословна. Пък и спортувам, а майонезата е храна, която скоропостижно разваля фигурата. Има доста хора като мене така, че другите да му берат дерта!
Написан на: 14/06/2016 00:29 Докладвай този коментар
anonymous
Имам 2-3 въпроса относно използваните методи:
- БДС 1109:1989 не е ли свързан с млека и млечни продукти? (Поне така пише в заглавието на документа)
- Наредбата в ДВ е относно етикирането и съдържа предимно информация за пресмятане на калорична стойност. Да не би да сте превърнали всичко в калории и от там да сте изчислили съдържанието на въглехидрати?
- Относно киселините.... не знам коя е "малеинова" предполагам, че сте имали предвид malic acid, което е малат/ ябълчена киселина. Въпроса ми е, как ще се поддържа годен, един продукт с високо съдържание на мазнини, без пропил галат? Нито една от посочените киселини няма антиоксидантно действие. (Може би цитрата, но когато е сам, действието му е слабо, нужен е допълнителен антиоксидант)
Написан на: 14/06/2016 02:29 Докладвай този коментар
anonymous
Купих си нож за разбиване да си правя майонеза. Едно яйце, малко горчица, сол, олио до двеста мл. Опитайте! Става и с пъдпъдъчи яйца, излиза по-скъпо доста, но няма риск от салмонела.
Написан на: 14/06/2016 08:30 Докладвай този коментар
anonymous
а истината е, че целия проблем си е в нас. ние сме говедата, които искаме да е евтино. нали помните стандарта "Стара планина" за колбасите - аз твърдя, че те са много вкусни и наистина, ако са по стандарта, си струват. само че малоумните говеда като отидат на "супера" гледат да си купят фашкии, които са евтини, защото пенсийките им малко, заплатките им малко. а всъщност реалното оскъпяване едва ли ще компенсира яденето на платени лайна. стандарт трябва да има. и ние трябва да купуваме само стандартни продукти. за да спрат да се правят химически. а сега всичко е законно. просто производителите наистина нищо не нарушават. от друга страна ние купуваме - е, кажете, защо да не правят платели лайна?
Написан на: 14/06/2016 10:07 Докладвай този коментар
anonymous
Ето затова си приготвям сама майонезата. нищо сложно, поне у дома знаем, че си хапваме яйчица с олио, сол и оцет, а не някаква химична смесица ....
Иначе - е добре би било да се задействат "институциите" и да има глоби, а дано!
Написан на: 14/06/2016 14:30 Докладвай този коментар
anonymous
https://www.facebook.com/nikolina.alendarovageorgieva/photos?source_ref=pb_friends_tl
Тая може и да прави майонезата без яйца, обаче дава парички на чалгарите да й пеят на ушенце! Егати и държавата, егати и чудото!
Написан на: 14/06/2016 16:20 Докладвай този коментар
anonymous
Ето например как се произвежда майонеза от вода, към която се добавят химически съставки.
Към 100 литра вода добавяте:
Geny пектин, Slendid тип 120 - заместител на мазнини, придава на продуктите приятен вкус на извара;
Ксантанова гума, KELTROL - осигурява нужната текстура, стабилност, вкусови качества на продукта. Обезпечава стабилност на емулсията, кремообразни вкусови усещания.
KELCOGEL - осигурява нужния вид на цялата маса на продукта и неговата хомогенност.
И така, фокусът е готов: 100 литра майонеза само за 15-20 лв., колкото струват химическите прахчета. http://www.lechitel.bg/newspaper.php?s=2&b=228
Написан на: 17/06/2016 18:46 Докладвай този коментар
anonymous
All participants received one ferrous sulfate tablet, 1 mg folate and one multivitamin tablet daily for the rest of pregnancy <a href=https://acialis.mom>tadalafil cialis</a> Images for reference
Написан на: 25/11/2023 18:35 Докладвай този коментар
anonymous
<a href=http://cialis.lat/discover-the-best-prices-for-cialis>cialis generic best price</a> A decision analysis of the effect of avoiding axillary lymph node dissection in low risk women with invasive breast carcinoma
Написан на: 28/05/2024 05:47 Докладвай този коментар
anonymous
Dog Staphylococcus spp <a href=https://cialis.lat/discover-the-best-prices-for-cialis>buy cialis non prescription</a>
Написан на: 06/06/2024 20:48 Докладвай този коментар
anonymous
<a href=https://enhanceyourlife.mom/>cialis and priligy</a> Louis, MO, USA dissolved in 100 ml of phosphate buffered saline PBS supplemented with 2 mM calcium chloride
Написан на: 11/10/2024 14:42 Докладвай този коментар
anonymous