Кампания
Заплахата ACTA
Какво е ACTA? Преведено на български „Търговско споразумение за борба с фалшифицирането”. Наскоро България и още 20 страни членки на ЕС подписаха спогодбата, което породи масови граждански протести в цяла Европа. Защо хората са против и какви са рисковете?
Заплаха за свободата на словото и достъп до култура
Интересите на праводържателите са поставени пред свободата на словото, неприкосновеността на личния живот и други основни права. ACTA ще постави регулирането на свободата на словото в ръцете на частни фирми, тъй като налага задължения на трети лица да следят онлайн съдържанието. ACTA може да затрудни използването на културното наследство на обществото, защото увеличава рисковете от наказания и санкции за ползване на произведения с трудни или невъзможни за откриване праводържатели на авторски права (т. нар. "осиротели произведения").
Текстът на споразумението е неясен и съществува голям риск да бъде тълкуван по начин, който ще криминализира голям брой граждани за дребни нарушения.
Опасност за личния живот
ACTA изисква интернет доставчиците да извършват надзор на мрежите и да разкриват лична информация за предполагаеми нарушители на права. Адвокати и притежатели на авторски права в Европа вече използват принудителни тактики, за да експлоатират невинни потребители, изисквайки големи суми за "уреждане" на плащания, за да се избегнат съдебните процеси. Това е политика, която ЕС трябва да се стреми да забрани, а не да насърчава. Повишената отговорност на посредниците може погрешно да стимулира интернет доставчиците да сканират мрежите си и да прилагат средства за идентифициране на нарушители, които водят до груби нарушения на защитата на личния живот на потребителите.
Пречка за иновациите
ACTA може да има възпиращ ефект върху иновациите. Имайки предвид, че нововъведенията, като например разработката на софтуер, често се извършват в законни "сиви зони", изглежда неизбежно ACTA да потисне нови цифрови и промишлени инициативи поради страх от високи финансови санкции и наказателни мерки в случаи на неволни нарушения на интелектуална собственост. Суровите глоби ще ограничат малкия стартиращ бизнес, който не може да си позволи да води съдебни спорове. ACTA би могъл да насърчи антиконкурентно поведение. Задълженията, наложени на интернет доставчиците, ще доведат до невъзможност по-малките от тях да имат капацитет за прилагане на полицейските изисквания, което ще даде значително предимство на по-големите конкуренти.
Заплаха за търговията
Въпреки че ЕС разглежда ACTA като правно обвързващ договор, САЩ вече дадоха да се разбере, че виждат ACTA като необвързващо "споразумение". Това може да създаде проблеми на правна несигурност по отношение на статута на ACTA и дава на САЩ по-голяма гъвкавост, осигуряваща конкурентно предимство пред ЕС. Предложенията, засягащи личния живот и свободата на словото, ще бъдат опасни за страни без силни традиции за опазване на основните граждански права. ACTA може да създаде на нелоялни бариери пред международната търговия. Както Китай вече доказва, неформалните и незаконово установени споразумения с интернет доставчиците могат лесно да се използват като нетарифни бариери пред търговията.
Правни неясноти
ACTA съдържа неясни формулировки, което създава правна несигурност на различни ключови термини. Според член 23.1 например: "търговски мащаб" може да означава наказателна процедура за непряко икономическо предимство, а може също да означава и целеви мониторинг на IP адреси, за да се проверят мащабите на нарушението на авторските права. В член 27.1 няма определение на "цифрова среда" и "неотложни мерки"; а в член 27.2 няма определение за "цифрови мрежи". Чрез въвеждането на по-високи стандарти за прилагане от тези, които в момента съществуват, ACTA не е приведено в съответствие с действащите международни правни стандарти.
ACTA не отговаря на европейските стандарти за защита на личните данни и свободата в интернет, които се дефинират от Съвета на Европа по следния начин: "Държавите членки носят отговорността да гарантират, в съответствие с международно признатите стандарти и законодателство за правата на човека, както и с принципите на международното право, че техните действия няма да имат неблагоприятен ефект върху достъпа и използването на интернет".