Статия
Kакво се случва с небанковите финансови услуги?

С окончателното потвърждаване на датата 1 януари 2026 г. за въвеждане на еврото и у нас, публичното пространство „завря“ от притеснения – главно за цените и доходите. В центъра на вниманието попадна главно пазарът на стоки. Но какво се случва на пазара на небанкови финансови услуги? Как ще се защитават интересите на потребителите на застрахователни, осигурителни и инвестиционни продукти и услуги? Към кого могат да се обръщат те с въпроси и за помощ при проблеми?
Законът за въвеждане на еврото в Република България /ЗВЕРБ/ определя правомощия за контрол на Комисията за финансов надзор /КФН/.
Ето и отговори на някои от най-честите въпроси по темата:
Важи ли правилото за двойно обозначаване на цените при предоставяне на финансови услуги?
Изискването за двойно обозначаване на цените се прилага по отношение на размера на таксите и комисионите за предоставяните финансови услуги в периода 9.8.2025-31.12.2026г.. Тази информация трябва да бъде оповестена в офисите и на интернет страниците на съответните лица, когато е приложимо, и ще бъде предоставена безплатно на хартиен или на друг траен носител при поискване от клиент.
Какво ще стане с притежаваните от мен финансови инструменти, деноминирани в лева?
Те ще бъдат превалутирани в евро, без необходимост от допълнителни действия от ваша страна. Броят на акциите или дяловете остава същият, но номиналната им стойност ще е в евро. Превалутирането ще се извърши по номиналния курс 1€ =1,95583лв.
Ще има ли разходи или данъци при превалутирането?
Не. В съответствие със ЗВЕРБ превалутирането ще се извършва автоматично без да дължите допълнителни такси или данъци. Превалутирането не се разглежда като продажба или доход.
Ще се увеличат ли цените на инвестиционните услуги с въвеждането на еврото?
Не. Превалутирането от лева в евро само по себе си няма да доведе до повишаване на цените на инвестиционните услуги. В ЗВЕРБ изрично е предвидено, че въвеждането на еврото не може да води до увеличение на цените на стоките и услугите.
Ще мога ли да инвестирам своите парични средства в лева след въвеждането на еврото?
Да. Левът ще продължи да бъде законно платежно средство в Република България в рамките на един месец след датата на въвеждане на еврото. През този период можете да използвате притежаваните от вас парични средства в лева за разплащания и/или инвестиции чрез инвестиционен посредник, управляващо дружество и/или лице, управляващо алтернативни инвестиционни фондове във връзка с осъществяваната от тях дейност или предоставяните от тях услуги.
Ще мога ли да получа информация за стойността на притежаваните от мен активи в лева след въвеждане на еврото?
Да, до 31.12.2026г. можете да подадете изрично искане и в 7-дневен да получите информация за стойността на притежаваните от вас финансови инструменти в лева към датата на превалутирането, както и за стойността в лева към датата на превалутирането на притежаваните парични средства по подсметка на инвестиционен посредник или управляващо дружество.
В рамките на своите законови правомощия КФН ще следи по време на прехода от лев към евро за спазването на регулациите и ще гарантира, че информацията, предоставяна на инвеститорите, застрахованите и осигурените лица, пенсионерите и техните наследници, е ясна и разбираема.
Сигнали за нарушения можете да изпращате до КФН по отношение на:
- Предоставянето на безплатна информация на потребителите, в 7 –дневен срок от поискването, за паричните стойности в левове на имуществените си права и задължения към датата на превалутиране, за периода до 31.12.2026;
- Спазване на изискванията за двойното обозначаване в периода 9.8.2025-31.12.2026г.;
- Увеличаване на цените на предоставяните услуги, когато това не е обосновано от обективни икономически фактори;
Жалби, сигнали и запитвания може да подадете по няколко начина:
- онлайн: https://www.fsc.bg/za-potrebitelya/zhalbi/
- да използвате образеца, който е публикуван и го изпратите по електронната поща на адрес: [email protected] ;
- да изпратите жалбата/сигнала/запитването по пощата на следния адрес:
- Комисия за финансов надзор, ул. „Будапеща” 16, 1000 София
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 0 общо )
anonymous