Кампания
Седмичен бюлетин брой 16 (489)
Реформа на пазара на електроенергия в полза на гражданите
Цените на енергията нарастват от средата на 2021 г., първоначално в контекста на икономическото възстановяване след COVID-19. Те обаче нараснаха рязко поради проблеми с доставките на газ след войната на Русия срещу Украйна през февруари 2022 г. Високите цени на газа оказаха незабавен ефект върху цените на електроенергията, тъй като те са свързани помежду си, където най-скъпият (обикновено на основата на изкопаеми горива) енергиен източник определя общата цена на електроенергията.
Приетата през миналата седмица реформа на пазара на електроенергия в ЕС се основава на четири „стълба“:
1. Пазарът на електроенергия в ЕС ще бъде по-достъпен и благоприятен за потребителите;
2. „Договорите за разлика“ ще насърчават енергийните инвестиции;
3. Уязвимите клиенти ще бъдат защитени от прекъсване на електроснабдяването им;
4. ЕС ще има правомощия да обяви регионална или общоевропейска криза на цените на електроенергията.
Реформата ще направи пазара на електроенергия в ЕС по-стабилен, достъпен и устойчив.
В защита на потребителите
Законодателството ще защити потребителите от нестабилни цени. Те ще имат право на достъп до договори с фиксирани цени или договори с динамични цени и ще получат важна информация за условията, които са избрали. Доставчиците няма да имат право едностранно да променят условията на договора. Страните от ЕС могат да забранят на доставчиците да прекъсват доставките на електроенергия за уязвимите клиенти, включително по време на спорове между доставчици и клиенти.
Договори за разлика
Законодателството предвижда т.нар. „договори за разлика“ или еквивалентни схеми със същите ефекти, за да се насърчат инвестициите в енергия. В „договори за разлика“ публичният орган компенсира производителя на енергия, ако пазарните цени падат твърде рязко, но събира плащания от него, ако цените са твърде високи. Използването на „договори за разлика“ ще бъде разрешено във всички инвестиции в ново производство на електроенергия, независимо дали от възобновяеми източници или от ядрена енергия.
Криза в цените на електроенергията
В текста се определя механизъм за обявяване на криза в цените на електроенергията. В ситуация на много високи цени и при определени условия ЕС може да обяви регионална или общоевропейска криза с цените на електроенергията, което ще позволи на държавите членки да предприемат временни мерки за определяне на цените на електроенергията за МСП и енергоемките промишлени потребители.
Тази реформа поставя гражданите на преден план при разработването на пазара на електроенергия. Текстът включва мерки за защита на гражданите, особено на най-уязвимите, и за ускоряване на внедряването на възобновяеми енергийни източници. Парламентът направи крачка напред в демократизирането на енергетиката, създавайки дизайн на пазара, който отговаря на неуспехите, разкрити от енергийната криза. Всички потребители, включително микро-, малките и средните предприятия, ще имат достъп до дългосрочни, достъпни и стабилни цени.
Закуската е полезна, но само ако е здравословна
През миналата седмица Европейският парламент прие нови правила за подобряване на информацията за потребителите при покупка на храни за закуска. Преразглеждането на „директивите за закуските“ има за цел да помогне на потребителите да вземат информирани и по-здравословни решения относно продукти като мед, сокове, конфитюри и мармалади.
Новите правила за меда
Приети са мерки, с които производителите на мед ще бъдат задължени да посочват коректно на етикетите на бурканите с хранителния продукт неговия състав и произход. В момента те са длъжни да посочват на етикетите на бурканите или пакетите с мед само дали продуктът е с произход от ЕС или извън него. Новите мерки ще ги задължат да отбелязват конкретната страна, в която медът е произведен. Ако производителите продават смес от мед, ще трябва да посочват отделните държави, от които са доставени отделните съставки. Новите правила са насочени и срещу практиките на някои производители да смесват "фалшив" и "истински" мед, след което да го продават, без да посочват коректно съставките. Новите мерки няма да важат за пакетчета с мед, които са под 30 грама. Освен това през януари, когато постигнаха предварително споразумение за въвеждането на тези правила, страните от ЕС решиха, че всяка от тях може да задължи производителите да посочват само произхода на най-големите по обем съставки при смесите от мед.
А колкото до въпроса за наличието на етикети върху опаковките, няма нужда да го коментираме. Същото е положението и с много конфитюри и мармалади. Пълна анонимност. На пазара е задължително да се продават храни с етикети. Както и с касови бележки. В интерес на потребителите е да избират само „легалните“ храни.
Изисквания за други закуски
Решението на Европарламента засяга и продуктите от плодове, сред които плодовите сокове, конфитюрите и мармаладите. Производителите им ще имат право да изписват на етикетите на бутилките или бурканите, че продуктите в тях са с "ниско съдържание на захар", само ако поне 30 на сто от нея е премахната. Тази мярка касае натуралната захар, тъй като не се допуска добавянето на изкуствени подсладители.
Защо „Гражданска отговорност“ не покрива реалните щети?
През 2022 г. в България са настъпили 24 930 броя ПТП, но обезщетенията за причинени щети върху превозните средства на невиновните водачи често са в пъти по-малки от реално понесените щети. Това обезсмисля задължителната застраховка „Гражданска отговорност“, тъй като идеята на съществуването ѝ е тя да покрива напълно щетите. Според нас проблемът е системен и може лесно да се реши.
Прочетете цялата статия
„Активни потребители“ и в медиите
Отлагане „Ден след ден“ - Предавания (bnr.bg)
БАБХ с акция на продуктите на българския пазар - Здравеопазване - България - Социална мрежа - NOVA NEWS
Блокирани спестявания за няколко хиляди евро в криптопирамида (24chasa.bg)
Богомил Николов: Има как да си вземете парите от фирмите за бързи кредити! Какво реши Съдът на ЕС (youtube.com)
Пазарът в цифри
- Държавната комисия по стоковите борси и тържищата съобщи, че през последната седмица продължава спадът на цените на едро на повечето основни хранителни стоки, плодове и зеленчуци на борсите в страната.
- Краставиците от внос поевтиняват със 8,3 на сто до 2,33 лева за килограм, докато оранжерийните са с 5 на сто надолу до 3,03 лева за килограм.
- Цената на доматите (внос) също е по-ниска – с 0,3 на сто до 3,05 лева за килограм.
- Картофите поскъпват с 4,4 на сто и се търгуват по 1,41 лева за килограм.
- Цената на ябълките от внос е по-висока с 1,1 на сто и те се търгуват по 1,80 лева за килограм, а на лимоните – с 0,5 на сто до 2,07 лева за килограм. Бананите поскъпват с 2,2 на сто до 2,80 лева за килограм, портокалите – с 8,9 на сто до 1,96 лв./кг, а ягодите – с 0,9 на сто до 4,70 лева за килограм.
- Цената на кравето сирене се увеличава с 0,3 на сто до 10,66 лева за килограм, а на кашкавала тип "Витоша" намалява с 0,5 на сто до 16,65 лева за килограм.
- Киселото мляко (3 и над 3%) и прясното мляко (3% масленост) поскъпват с 0,9 на сто – съответно до 1,14 лв. за кофичка от 400 гр. и 2,24 лева за литър.
- Пилешкото месо поевтинява с 0,8 на сто и се предлага по 6,45 лв. за килограм.
- Яйцата (размер М) запазват цената си и се продават по 0,36 лева за брой на едро.
- Захарта поскъпва с 0,5 на сто и се търгува по 1,96 лева за килограм, а олиото поевтинява с 1,1 на сто до 2,73 лв. за литър.
- Брашното тип 500 запазва цената си от 1,35 лева за килограм, а тази на кравето масло (125 грама) се вдига с 0,8 на сто до 2,62 лв. за брой.
Календар на потребителя
На 26 април Master Events организира полудневно онлайн обучение: Електронно трудово досие. Електронни трудови книжки. Ще бъдат обсъдени: Актуална информация за новите предстоящи промени в КТ. Изисквания за съхранение на електронни документи. Практически решения и ползи при внедряване на технологично решение за електронни досиета и други документи свързани с работодателя и служителите.
От 1 юли ще отпадне нощната тарифа за битовите абонати. Потреблението на нощен ток е 25,4 на сто от цялото потребление на електроенергия. Какво показват данните от трите електроразпределителни дружества. Според „Електроразпределение юг“ потреблението на електрическа енергия на нощна тарифа от битовите клиенти е 26 на сто от общото потребление на ток. Битовите клиенти, които заплащат над 25% от потреблението си по цени на нощна тарифа, са 45 на сто от всички клиенти на дружеството, уточняват от там. По данни на „Електрохолд Продажби“, което отговаря и за София, 24,9% е делът на потребление на нощния ток от общия. Битовите клиенти пък, при които над 25% от сметката име е за по-евтин нощен ток, са 49,3 на сто от всички. От „Електроразпределение Север“ посочват, че 25,2% е делът на тока на нощна тарифа, които ползват абонатите им, като за 41% от тях над 25 на сто от сметката им е именно от евтиния нощен ток.
ЕП одобри реформи за по-сигурен и устойчив пазар на газ в ЕС. Новата директива и регламент относно пазарите на газ и водород имат за цел да декарбонизират енергийния сектор на ЕС, като засилят производството и внедряването на възобновяеми газове и водород. Тези мерки ще осигурят енергийните доставки, нарушени от геополитическото напрежение, особено руската война срещу Украйна, и ще преодолеят последиците от изменението на климата. Поставен е фокус върху осигуряването на разпоредби относно прозрачността, правата на потребителите и подкрепата за хората, изложени на риск от енергийна бедност.