Бързозрейките превземат пазара на бяло саламурено сирене
За седми път Активни потребители тества качеството на сиренето предлагано на българския пазар. Да припомним, че при предишни изследвания (тест от 2016) беше установено влагане на немлечни мазнини, а след промяна на законодателството, имитиращите продукти с палма бяха заместени от свръх-оводнени сирена – вижте тестовете през 2020 и 2022. След последното изменение в изискванията за етикетиране на продуктите с вода от 2021, производителите първоначално не се стреснаха и продължиха с порочните практики, за което свидетелства и проучването от 2022г.
Целта на настоящето изследване е да установим количеството вода и сухо вещество в бяло саламурено сирене произведено в България, и разпространявано в националната търговска мрежа. Резултатите ще бъдат сравнени с аналогичните тестове от последните години и анализирани установените тенденции.
Лято е и десетки хиляди потребители избират за почивката си организирани пътувания. Прави впечатление, че на пазара се рекламират все нови и нови туристически фирми. Изборът е труден, а често и опасен.
За куриоз в предлагането на колективно пътуване ни сигнализираха потребители. Записали се за организирана екскурзия от пенсионерски клуб в София. Оферта нямало, официално обявена цена също, да не говорим за договор, документ за платената сума или застраховка. „Записването“ става по телефона, парите се броят на ръка. Обявената програма на пътуването не е изпълнена, но то се използва активно, за да се зарибяват потребителите за още такива екскурзии, дори и в чужбина.
Министерството на туризма съвместно с Комисията за защита на потребителите, Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ (ИААА) и Икономическа полиция извършват това лято съвместни проверки на организираните пътувания. На ГКПП "Лесово – Хамзабейли" са проверени 4 автобуса и три регистрирани фирми като туроператори. Съставени са 3 констативни протокола от страна на КЗП. На ГКПП „Капитан Андреево“ са проверени 22 автобуса, пристигащи от Турция, и 20 туроператори – организатори на пътуванията, за законово извършване на дейността. Установено е, че при двама от проверените туроператори липсва вписана валидна застраховка в Националния туристически регистър.
В България туристическите фирми трябва да се съобразяват с разпоредбите на Закона за туризма. Там са определени задълженията на организаторите на почивки, както и какво може да направите, ако не сте доволни от почивката. Ето съветите на Европейския потребителски център – България към потребителите на пакетни почивки.
Какво е пакетна почивка? Пакетната почивка е тази, която включва поне две от следните услуги:
транспорт
настаняване
допълнителни туристически услуги - например местна обиколка с екскурзовод.
Този тип почивка се ангажира предварително и се продава на обща цена, тоест вие плащате за всичко заедно. Тя също трябва да е с продължителност от поне 24 часа или да включва нощувка. Внимавайте! Не всички туристически пътувания се закрилят от разпоредбите за пакетни почивки - например, ако вие сами си направите пакет като резервирате от различни доставчици транспорт и настаняване.
Как да изберем почивка?
в България всички търговци, предлагащи пакетни почивки, са длъжни да бъдат регистрирани. Ето защо проверявайте за наличие на регистрация като туроператор или туристически агент на страницата на Министерство на икономиката.
Застраховка при пътуване
Туроператорът или туристическият агент сключва с туриста от името и за сметка на лицензиран застраховател задължителна застраховка "медицински разходи при болест и злополука на туриста" при пътувания извън страната.
Задължителна информация
Туроператорът пряко или чрез туристически агент е длъжен да предостави преди сключването на договора на потребителя писмено или по друг подходящ начин информация:
за паспортния и визовия режим и сроковете за получаване на необходимите документи,
информация за медицинските и здравните изисквания, свързани с пътуването и престоя.
Най-късно 7 дни преди пътуването търговецът е длъжен да ви предостави информация относно:
маршрута - време и място на междинни спирки и връзки, вида на транспортното средство
името и адреса на своя представител на посещаваното място
застраховките, свързани с изпълнението на договора
Научете повече за вашите права и ако вашият проблем е с туроператор, регистриран в България, потърсете съдействие от Комисията за защита на потребителите. При пътуване в ЕС или Европейското икономическо пространство, се обърнете към Европейски потребителски център. В България - Европейски потребителски център – България, https://www.ecc.bg.
Сигнал за женското здраве
Ново проучване установи, че популярните марки тампони, предназначени за женската хигиена, може да съдържат токсични метали, като олово и арсен.
Защо има значение
Химикалите, абсорбирани вагинално, влизат директно в тялото, без детоксикация, отбелязва проучването. Въпреки че повече от половината от тези, които имат менструация в САЩ, използват тампони, изследователите казаха, че това е първото им усилие да оценят концентрацията на метали в тампоните. Тези, които имат менструация, могат да използват повече от 7400 тампона през живота си, твърдят изследователите.
Проучването
Екип от учени от U.C. Бъркли, Колумбийския университет и Мичиганския държавен университет са оценили 30 тампона - от 14 различни марки и 18 продуктови линии - за измерване на наличието на 16 метала. Всичките 16 са открити в измерими следи и токсични метали, като олово, са открити във всички проби. Екипът избра от продукти, изброени като „най-продавани“ от онлайн търговец на дребно и версии на магазинна марка от Ню Йорк; Атина и Лондон.
Метали са открити както в органични, така и в неорганични тампони, като концентрациите на олово са по-високи в неорганичните продукти, а арсенът е по-висок в органичните, което според изследователите може да се дължи на естествените торове, използвани за отглеждане на памук за органични продукти.
Администрацията по храните и лекарствата регулира тампоните като медицински изделия. Проучването отбелязва, че докато FDA препоръчва стоките да не съдържат две диоксинови съединения или остатъци от пестициди, „Няма изискване да се тестват тампони за химически замърсители“. „Наистина се надявам, че от производителите се изисква да тестват продуктите си за метали, особено за токсични метали“, каза водещият автор Джени Шиърстън в изявление. „Би било вълнуващо да видим публичния призив за това или да поискаме по-добро етикетиране на тампони и други менструални продукти.“
Проверка на реалността
Няколко от изследваните метали се срещат често в природата и влизат в контакт с хората всеки ден - включително неорганичен арсен, който може да се намери в ориза, който ядем. Да, но изследователите отбелязват разликата между металите, присъстващи в други текстилни изделия, докосващи човешката кожа, спрямо тези метали, влизащи във вагината, като казват, че металите в тампоните могат да доведат до „по-висок риск от излагане дори при ниски концентрации“.
Изследователите отбелязват, че са необходими повече проучвания, за да се възпроизведат техните резултати, за да се помогне за по-нататъшното разбиране дали металите могат да „изтекат“ от тампоните и да причинят вреда. „Нашите констатации сочат необходимостта от регулации, изискващи тестване на металите в тампоните от производителите“, заключава проучването. „Това е особено важно, като се има предвид, че открихме измерими количества от няколко токсични метала, включително Pb, за който няма известно „безопасно“ ниво на експозиция.“ Но в съобщението за пресата на Бъркли се отбелязва, че все още "не е ясно дали металите, открити от това проучване, допринасят за някакви отрицателни ефекти върху здравето".
По данни на Евростат темпът на повишаване на потребителските цени в ЕС се забавя до 2,6 на сто през юни, отнесено към същия месец на 2023 г.
За същия период в еврозоната потребителските цени забавят ръста си до 2,5 на сто.
Така инфлацията на годишна база в ЕС и еврозоната намалява с 0,1 процентен пункт в сравнение с данните за май, когато се ускори и достигна съответно 2,7 и 2,6 на сто.
В България инфлацията през юни, изчислена спрямо хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ), в сравнение със същия месец на миналата година спада до 2,8 на сто, докато през май нарасна до 2,7 на сто.
На месечна основа през юни родните потребителски цени са нагоре с 0,2 на сто.
През юни т.г. най-значителен принос за годишната инфлация в еврозоната имат услугите (+1,84 процентни пункта), следвани от храните, алкохола и тютюна (+0,48 процентни пункта), неенергийните промишлени стоки (+0,17 процентни пункта) и енергията (+0,02 процентни пункта).
Най-ниска годишна инфлация в ЕС отчитат във Финландия (0,5 на сто), Италия (0,9 на сто) и Литва (1 на сто), докато най-висока е тя в Белгия (5,4 на сто), Румъния (5,3 на сто), Испания и Унгария (по 3,6 на сто за всяка).
В сравнение с май 2024 г. годишната инфлация се понижава в седемнадесет страни членки, остава без изменение в една и се повишава в други девет.
Календар на потребителя
До 12 август можете да давате своите мнения и предложения за определяне на линията на бедност. Линията на бедност е монетарен показател, който се прилага при разработване на държавната политика в областта на доходите и жизненото равнище и при определяне на мерки за социална защита, чийто размер се определя ежегодно. Проектът на акт на МС предлага определяне на линията на бедност за 2025 г. в размер на 638 лв. Това ще позволи финансовата подкрепа за хората с трайни увреждания, месечните социални помощи и финансовите помощи и средства (за превенция и реинтеграция, отглеждане на детето при роднини или близки и в приемни семейства) по Закона за закрила на детето да бъдат актуализирани съобразно възможностите на бюджета.
На 8 октомври в Интер Експо Център в София ще се проведе конференцията DIGI PAY. Незабавните плащания отварят нови хоризонти пред електронната търговия. Какви са най-актуалните теми в света на плащанията като отворено банкиране, вградени финанси, незабавни плащания ще са сред ключовите теми на конференцията. Тя ще акцентира на новите регулации и на партньорство с всички институции и организациите в сектора.
Председателят на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Мария Филипова и Директорът на Агенция "Митници" Георги Димов подписаха Меморандум за сътрудничество между двете администрации. Съгласно него, страните възнамеряват да повишат сътрудничеството си във връзка с въвеждането на пазара на ЕС на стоки от трети страни, декларирани за допускане за свободно обращение, и за които са определени изисквания за безопасност и удостоверяване на съответствието им с действащото национално законодателството и законодателството на ЕС. С подписването на Меморандума ще се осигурят по-високи резултати чрез съвместни дейности. Основната му цел е да се гарантира улесняване на комуникацията между двете администрации, както и осъществяване на взаимно съдействие при обмен на данни и анализи, в случай на необходимост за изпълнението на съвмести инициативи, проекти и дейности. Двете институции се ангажират чрез съвместните усилия да се осигури по-високо ниво на защита на потребителите.
Комисията за защита на потребителите (КЗП) реши да се издаде заповед за незабавно и ефективно изтегляне от пазара на вейпове с форма на детска играчка. В Решението се посочват конкретни марки и модели на вейпове с форма на играчки, които представляват сериозен риск за здравето и безопасността на потребителите. Търговецът трябва незабавно да организира изтегляне от пазара на вейп pod TIGER POD с форма на детска играчка и с различни аромати и изображения на плодове, включително праскова и лимон, леден пъпеш и ледена диня. Предстои да бъдат информирани всички регионални дирекции на КЗП, неправителствените организации и Националното сдружение на общините. Агенция Митници също е уведомена за предприетите мерки. Ще бъде изготвена и изпратена нотификация до Европейската система за бързо предупреждение за опасни нехранителни продукти SAFETY GATE RAPEX. На основание Закона за защита на потребителите, ще бъде издаден акт за забрана на производството, вноса, износа, възмездното или безвъзмездното пускане на пазара на тези стоки и изтеглянето им от всички търговски обекти. Актът ще бъде обнародван в Държавен вестник. Това решение цели да предпази потребителите от стоки, които могат да представляват сериозна заплаха за тяхното здраве и безопасност.