Много и то тревожни факти за бързите кредити публикува БНБ. Водещ е фактът, че има сериозен ръст на необслужваните бързи кредити. Към края на юни 2024 г. лошите заеми достигат 404.2 млн. лева, като се увеличават с 21% (70.2 млн. лв.) в сравнение с края на юни 2023 г.
В брой 70 на „Държавен вестник“ е публикуван Законът за въвеждане на еврото у нас. Той ще влезе в сила от датата, определена в Решение на Съвета на Европейския съюз за приемането на еврото от Република България, прието в съответствие с чл. 140, параграф 2 от Договора за функционирането на ЕС, и Регламент на Съвета на ЕС, приет в съответствие с чл. 140, параграф 3 от Договора за функционирането на ЕС, с изключение на § 30 и 31, които влизат в сила три дни след обнародването на закона в „Държавен вестник“. Реално със закона не се определя конкретната дата на въвеждане на еврото или официалният валутен курс на лева към еврото. Те ще бъдат определени от Съвета на ЕС с единодушно решение на държавите членки, чиято парична единица е еврото, и България.
С приетия закон се уреждат принципите, правилата и процедурите за въвеждане на еврото като парична единица на страната ни, определят се ключови за преминаването към единната европейска валута правила, въвеждат се преходни периоди, които ще позволят на гражданите да се адаптират към новата валута. Законът цели осигуряване на безпроблемен преход от лев към евро, на мерки за информираност, прозрачност, превенция и защита на потребителите, включително и от спекулативни действия.
Левът и еврото
Според закона, се въвежда т.нар. период на двойно обозначаване на цените, в рамките на който цените и другите парични суми за плащане ще бъдат изписвани както в левове, така и в евро. Това задължение ще започне един месец след датата на влизане в сила на Решението на Съвета на ЕС за приемането на еврото от България и ще остане в сила за срок една година след въвеждането на еврото. След изтичането му двойното обозначаване ще бъде прекратено, за да се даде на гражданите възможност да свикнат напълно с новата валута.
Въвежда се и "период на двойно обращение на лева и еврото". В срок до един месец от датата на въвеждане на еврото левът и еврото едновременно ще бъдат законни платежни средства. След изтичането на този период левът ще престане да бъде законно платежно средство. В периода на двойно обозначаване на цените на стоките и услугите общата крайна сума, която се заплаща от потребителя, се обявява в издавания фискален/системен бон или в друг документ, регистриращ плащането, в евро и в левове, заедно с официалния валутен курс на лева към еврото. За времето на двойно обращение при получено плащане в брой в левове или в евро търговецът връща остатъка изцяло в евро. Когато няма достатъчна моментна наличност да върне остатъка изцяло в евро, връща остатъка изцяло в левове.
Обмяната
Законът определя Българската народна банка (БНБ) да обменя безплатно, в неограничено количество и без ограничение във времето банкноти и монети от левове в евро по официалния валутен курс. През първите шест месеца след въвеждането на еврото банкноти и монети ще могат да се обменят безплатно от левове в евро и в кредитните институции (банките). За същия период "Български пощи" ЕАД ще обменят безплатно банкноти и монети от левове в евро в населените места, където няма офиси или клонове на кредитна институция.
В закона са регламентирани и правилата във връзка с адаптирането на информационните системи за работа с евро, както и адаптирането на регистри, счетоводни документи и други документи към еврото. В срок от три работни дни преди датата на въвеждане на еврото в България всички сделки и операции с безналични финансови инструменти се преустановяват. Сделките и операциите се възобновяват в първия работен ден след въвеждане на еврото. Всички системи за сетълмент осигуряват възможност за сключване на сделки в евро от тази дата. Улеснение за гражданите и бизнеса е, че всички сметки - разплащателни, депозитни, спестовни и други в местни банки, ще бъдат автоматично и безплатно превалутирани в евро на датата на присъединяването на България към еврозоната. От тази дата титулярите на сметки ще могат да теглят парите си единствено в евро, независимо дали тегленето ще става чрез АТМ/ПОС устройство или в офиса на банка, платежна институция и други. От датата на въвеждане на еврото се предвижда изплащането на възнагражденията, обезщетенията, паричните и социалните помощи, както и пенсиите да се извършва само в евро.
Важно е да се знае, че присъединяването към еврозоната не може да е фактор и причина за промяна на условията по договори и други правни инструменти.
Законът също така предвижда лихвеният процент по договори за кредит с променлив лихвен процент да не може да бъде по-висок от размера на лихвения процент по тях преди датата на въвеждане на еврото, докато за кредит с фиксиран лихвен процент, лихвеният процент остава непроменен и след присъединяването ни към еврозоната.
В случай на установяване на нарушения потребителите и бизнесът могат да подават сигнали към Българската народна банка, Комисията за финансов надзор, Националната агенция за приходите и Комисията за защита на потребителите.
Не забравяйте
Асоциация Активни потребители първа въведе в сайта си рубриката „Евро“. В нея ще намерите актуални статии, коментари, съвети на експерти, свързани с темата, както и въпроси на десетки потребители, на които компетентен отговор дават финансови специалисти.
Вие също можете да отправяте вашите въпроси за неясноти около въвеждането на еврото у нас, за правата ви и информацията, която трябва да имате и помните. На всеки един въпрос ще получите конкретен отговор. Пишете ни!
Опасност: Увеличава се изгарянето на отпадъци у нас
Екологичното сдружение „За Земята“ разкрива тревожната тенденция да се инвестира в изгаряне на отпадъци, която създава редица здравни и екологични рискове и спира развитието на общинските системи за повече рециклиране и компостиране. Докладът „Изгарянето на отпадъци в България зад завесата – количества, здраве и технологии“ изнася факти, че в цяла България никнат като гъби спорни проекти за изгаряне на отпадъци, въпреки опасността за здравето на хората и околната среда.
Факти в подкрепа
Според данни от Националния статистически институт и Евростат за 2021 г., България постига 28.2% рециклиране при поставени цели от 60% рециклиране до 2030 г., 65% до 2035 г. и 10% депониране.
Така през 2030 г. ще могат да се изгарят 30-40%.
На този етап RDF и остатъците от сортиране представляват близо 58% от позволения капацитет на инсталациите за изгаряне.
Само към 31 май 2024 г. са в ход поне три процедури за екологични разрешителни за общо 667 540 тона отпадъци на година, две от които са на територията на община Девня. Целият павликенски край и съседни общини също са застрашени от такава съдба заради инвестиционното намерение на „Петрургия“ ООД да изгаря 180 хил. тона отпадъци годишно.
Изследването използва публичната информация в Националната информационна система за отпадъци и сравнява различните методи и технологии на изгаряне като се спира и на потенциалните здравни рискове. В доклада се прави и сравнение между технологиите, използвани от операторите, които имат право да изгарят отпадъци в България — „Холсим България“ и „Хайделберг матириълс Девня“, „ТЕЦ Бобов“ АД, „Топлофикация Сливен“ ЕАД и др., както и върху негативните здравни ефекти, за които се знае твърде малко.
Последствията
„Причина за изследването е желанието ни да вдигнем завесата и осветлим въпроса относно количествата изгорени отпадъци, използваните технологии и ефектите, които тези процеси нанасят на здравето на хората и околната среда – заявяват от сдружението. На първо място, липсва единна, сравнима и разбираема информация относно количествата изгорени отпадъци на територията на България. Тя се намира в различни доклади и разрешителни на компании, извършващи тази дейност или трябва да бъде поискана по Закона за достъп до обществена информация, което отнема време и експертна работа. Изпълнителната агенция по околна среда отказа да предостави информация за количествата изгорени отпадъци по кодове за всяка инсталация под предлог, че тази информация е конфиденциална. Гражданите не са наясно и със здравните ефекти и рискове за околната среда от използването на различни технологии за изгаряне, като подробен доклад, разглеждащ тези теми, ще бъде публикуван през есента на 2024 г. Не се обсъжда и причината за все по-големия натиск за увеличаване на капацитетите за изгаряне.“
Припомняме, че изгарянето се смята за остарял и нерентабилен начин за справяне с отпадъците. Вече съществуват напълно изпитани и добре документирани примери за работещи подходи на местните власти от Европа и целия свят, които постигат отлични резултати с устойчивото си управление на отпадъците, без да прибягват към тяхното изгаряне. Пътят към кръговата икономика оставя изгарянето в миналото и се основава на оптимизирано разделно събиране при източника и максимално материално оползотворяване на рециклируемите материали и биоотпадъците. За разлика от изгарянето, тези подходи са по-резултатни, по-евтини, по-адаптивни, безрискови и безопасни за човешкото здраве и околната среда.
Справката ни в научната литература показва: „Изгарянето в пещ за горене на смет не винаги е добро и се срещат притеснения относно замърсяващи околната среда вещества в газовите емисии от комините на пещите. Особена загриженост предизвикват някои много устойчиви органични вещества като диоксини, фурани, които могат да бъдат създадени и които могат да имат сериозни последствия за околната среда“.
Видео: Как да върнем продукт, който не ни харесва?
По данни на Евростат през 2023 г. в ЕС са регистрирани 1,5 милиона нови електрически пътнически автомобили, работещи само с батерии, с което общият им брой достига 4,5 милиона. Това представлява увеличение от 48,5% в сравнение с 2022 г., когато общият брой е 3 милиона.
Делът на електрическите автомобили само с батерии сред новите регистрации достигна 14,6% през 2023 г. Това бележи продължение на бързото нарастване на приемането на електрически превозни средства в ЕС.
Що се отнася до пътническите автомобили, към 31 декември 2023 г. електрическите автомобили, работещи само с батерии, представляват 1,7% от всички автомобили в ЕС, със забележими вариации между страните от ЕС.
В Дания електрическите автомобили само на батерии съставляват 7,1% от всички леки автомобили. По подобен начин високи дялове се наблюдават в Швеция (5,9%), Люксембург (5,1%) и Нидерландия (5,0%).
Обратно, 14 държави регистрират дялове под 1%, между които и България, като най-ниските дялове са отчетени в Кипър, Гърция и Полша, всеки от които е по 0,2%.
Календар на потребителя
От 1 септемвриправилата за течности в ръчния багаж отново се затягат на летищата в целия ЕС до контейнери с не повече от 100 милилитра. Правилото ще се прилага за всички течности, дезодоранти, гелове, пасти, лосиони и козметика. От пътниците също се изисква да опаковат контейнерите с течност заедно в прозрачна найлонова торбичка с максимален обем от 1 литър. Лекарствата и течната бебешка храна са освободени от правилата за количеството. Течностите и електрониката обаче все още трябва да бъдат разопаковани и представени отделно на контролно-пропускателните пунктове с конвенционални скенери, които все още са често срещани на много летища в ЕС, включително в Германия.
На 12 и 13 септември пред и в НДК Посолството на Китай в София организира изложение на водещи китайски продукти и услуги.
На19 септември от 10 ч. в Българската търговско-промишлена палата, зала А, ул. Искър 9, София 1058 и в Zoom ще се състои представянето на Голямата трансформация на сградата на ЦУМ.
До 10 октомври можете да участвате в обществената онлайн консултация на Европейската комисия във връзка с новия Регламент (ЕС)2023/2411 на Европейския парламент и на Съвета от 18 октомври 2023 г. относно защитата на географските указания за занаятчийски и промишлени продукти. С новия Регламент за първи път се установява режим на ЕС за закрила на интелектуалната собственост за наименованията на промишлени и занаятчийски продукти. Тази закрила се предоставя само на продукти, произхождащи от определени места или региони, притежаващи качества, репутация или характеристики, които се дължат основно на географския им произход. Регламентът ще се прилага изцяло от 1 декември 2025 г. Службата на Европейския съюз за интелектуална собственост (EUIPO) ще бъде агенцията на ЕС, която ще отговаря за регистрацията на тези географски означения на равнище ЕС. Новият регламент ще даде възможност на съюза да продължи да подкрепя производителите от ЕС да търсят международна закрила за своите занаятчийски и промишлени географски указания на пазари извън ЕС. Производителите от държави извън ЕС също ще могат да търсят закрила по тази нова схема на ЕС за своите известни занаятчийски и промишлени продукти, които отговарят на изискванията на ЕС. Събраните мнения от консултацията следва да подпомогнат Комисията в по-доброто адаптиране на международната политика на ЕС в областта на географските означения. Писмени становища и коментари могат да се изпращат на: [email protected].
Постъпил сигналза нерегламентирана продажба на лекарства в интернет доведе до спирането на сайт, който предлага медицински продукти с неясен произход и съмнителни качества. Експерти от Комисията за защита на потребителите (КЗП) извършиха проверка, при която бе установено, че в нелицензирана онлайн аптека, управляваща уебсайт, се предлагат за продажба неразрешени за употреба лекарствени продукти. Със съдействието на Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ (ГДБОП) бе сезиран доставчика на хостинг услугата, който деактивира достъпа до сайта и премахна незаконното съдържание. Успешното сътрудничеството между КЗП и ГДБОП предотврати продължаването на нерегламентираната търговия с лекарствени продукти, които не само увреждаха икономическите интереси на потребителите, но и създаваха опасност за живота и здравето им.