Това лято ни „озори“ с екстремните си температури. Но освен изпитание за хората и комфорта им, то предизвика и незапомнени суши, довели до воден режим в стотици населени места в страната, до поражения на земеделското производство и изгорели хиляди декари гори. Но само климатът ли ни е виновен? Проучване на Националния статистически институт показва, че за година загубите на ВиК-сектора са 853 млн. куб. метра! Тези факти за състоянието на водопроводната мрежа са известни отдавна, но особени мерки не се чувстват. Дори обратното! Не минава седмица без в региона на Пловдив, например, да се оставят селищата на сух режим поради ВиК аварии. Преди дни се разбра, че Европейската прокуратура разследва разхищение за близо 5 млн. лева при ремонта на селска водопроводна инсталация. Не остава назад и нехайството на много потребители.
Собственичка на имот от София ни се похвали, че през лятото полива денонощно градината си с питейна вода, която й излиза без пари, тъй като с прахосмукачката връща назад показанията на водомера. Това лято тази „иновативна хватка“ се споделя масово в социалната мрежа, като се оказва, че тя е позната на потребителите отдавна. В София, например, за икономия на водата поставиха кранчета на обществените чешмички. Но проверете колко от тях се затварят след ползване и водата продължава да си шурти!
Данните на НСИ за 2022 г. показват, че 2.78% от населението в страната е било на режим на водоснабдяване поради недостиг на вода (засушаване), предимно сезонен. Най-засегнати са областите Ловеч (24.9%), Търговище (19.0%), Благоевград (14.8%) и Перник (12.9%).
През 2022 г. общото количество на използваната вода е 4.7 млрд. м3, като спрямо 2021 г. се увеличава с 1.8%.
Въпреки липсата на нагласа в отношението ни към водата, тя е ценен и скъп ресурс, а както се оказва – и изчерпаем. Рационалното му използване изисква определена култура от потребителите, която трябва да придобием.
Факти в подкрепа
С най-голям дял във водоползването са водите за охлаждащи процеси в енергетиката (80% от използваната вода), като спрямо 2021 г. нарастват с 2.8%. Тези води се осигуряват предимно от собствено снабдяване и след употреба обикновено се връщат обратно във водоизточника.
Използваната вода за напояване на земеделски култури през 2022 г. е 300.6 млн. кубични метра.
Общественото водоснабдяване (ВиК) осигурява питейна вода на 99.5% от населението на страната.
Общата дължина на водопроводната мрежа, експлоатирана от ВиК, е 77 525 километра.
Доставената вода от ВиК е 251 млн. куб. м, или 103 литра средно на човек на ден.
Най-голямо е потреблението на вода при домакинствата от областите София - град - 125 литра на човек дневно, Благоевград - 122 литра на човек на ден, Кюстендил - 117 литра на човек на ден, както и Бургас - 111 литра на човек дневно.
Най-малко вода се ползва в областите Сливен и Търговище – по 72 литра на човек на ден, и Кърджали - 79 литра на човек дневно.
Загубите във водоснабдителния сектор (ВиК и напоителни системи) през 2022 г. се оценяват на 853 млн. куб. м.
През 2022 г. пресните водни ресурси средно на човек в България се оценяват на 11 278 м3, включително дунавските води и друг външен приток, а без тях - 1 962 м3.
Според Световния доклад за развитието на водите на ООН една страна изпитва „воден стрес“, когато годишните водни ресурси спадат под 1 700 м3 на жител. Ние все още сме над тази критична точка, но какво да очакваме при положение, че едно четиричленно семейство в София, например, харчи на ден по 500 литра вода. Колко от нея е по вина на течовете, за които потребители съобщават, че в градските мрежи 58-60% от подадената вода е загубена.
Какво е син пакт? Четете в следващия ни брой.
Изпадаме ли в „хронична“ енергийна бедност?
Ново изследване на ЕС подчертава значителния дял от населението на ЕС, което изпитва трайна енергийна бедност, и разкрива ясно изразени различия между държавите членки, като в някои държави (вкл. България) се наблюдават по-високи равнища на дълготрайна енергийна бедност.
Вярно – невярно: „Чиста отрова“ ли са ферментиралите храни?
“Английските учени посегнаха и на най-святото ни – българското кисело зеле. Според тях то е вредно, както и киселото мляко, квасеният хляб и други типични български продукти” – така започва широко споделяна публикация в социалните мрежи. Защо и как се поставят на ново изпитание българските потребители? Това провери Factcheck.bg.
Текстът се позовава на статия от 1 юли 2024 г. в шотландското издание на “Дейли мейл”, в която английският микробиолог д-р Манал Мохамед говори за рисковете от употребата на ферментирали храни и напитки при хора с отслабен имунитет. В статията е цитирано проучване, продължило над 20 години и извършено от Държавния университет на щата Охайо (Ohio State University) в САЩ. Проучването показва, че четири сирена и девет вида кимчи (традиционно корейско ястие) съдържат микроби, устойчиви на антибиотици. Изводът от проучването е, че пробиотичните култури във ферментиралите храни могат да съдържат гени, които са резистентни към антибиотици. Тези гени имат потенциала да се прехвърлят на други бактерии в хранителната верига или в стомашно-чревния тракт, което може да предизвика развитие на антимикробна резистентност при хората.
Фактите:
Всъщност, д-р Мохамед обяснява, че „ферментиралите храни са безопасни и здравословни, но умереността е от ключово значение. Антибиотичната резистентност е една от глобалните заплахи за общественото здраве. Ако не се вземат мерки, се смята, че до 2050 г. антимикробната резистентност може да доведе до 10 милиона смъртни случаи годишно.“
Статия в онлайн медии невярно твърди, че според британски учени киселото зеле, киселото мляко и квасеният хляб “са чиста отрова”;
Публикацията в българските медии се позовава на материал на „Дейли мейл“, който обсъжда рисковете от консумацията на ферментирали храни от хора с отслабен имунитет, но не споменава българските продукти;
Проучванията сочат, че ферментиралите продукти са полезни в умерени количества, но някои могат да съдържат бактерии, устойчиви на антибиотици, което крие здравословни рискове.
Проверено:
Публикация в български онлайн медии невярно твърди, че британски учени са обявили киселото зеле, киселото мляко и квасеният хляб за „чиста отрова“. Публикацията се основава на материал в „Дейли мейл“ който обсъжда рисковете от консумацията на ферментирали храни от хора с отслабен имунитет, но не споменава българските продукти. Проучванията показват, че умерената употреба на ферментирали храни е полезна за здравето, но някои продукти могат да съдържат устойчиви на антибиотици бактерии.
БНБ отчита ръст на годишна база при всички големи депозити, като най-голямо е именно това при влоговете от 200 000 до 500 000 лева – с над 26% за година.
Такива са 24 188 депозита в банките, като за година те са нараснали с 5038 броя.
В същото време спад отново има при най-малките депозити – тези до 1000 лева, които са намалели с 92 152 броя за година и са общо близо 4,7 милиона.
Сумата в тях обаче е близо 766 млн. лева, като тя също намалява за година с 18,4 млн. лева.
Календар на потребителя
От 1 септември БНБ обяви, че основният лихвен процент (проста годишна лихва) става 3.54 на сто. Това е повишение спрямо август, когато лихвата беше определена на 3,53 на сто.
От 2 септември Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) стартира SMS известяване на гражданите за статуса на техните протоколи, с които се предписват лекарствени продукти, заплащани от НЗОК/РЗОК. По същия начин ще бъдат уведомявани и хората с увреждания за издадените ЛКК протоколи и заявления за отпускане на помощни средства и ремонти и за издадените от НЗОК/РЗОК одобрения по постъпилите заявления. Целта на тази инициатива е пациентите и хората с увреждания да бъдат максимално улеснени и да получават информация за статуса на протоколите си и заявленията за помощни средства и ремонти в реално време. Така НЗОК за пореден път поставя пациента в центъра на здравната система и показва, че не спира да развива електронните здравни услуги и да ги насочва изцяло в полза на потребителите си. Съобщенията ще се генерират автоматично, което води до минимизиране на всички грешки без забавяне във времето за уведомяване. При получаване на съобщение (SMS или Viber) на вашия телефон, което не е предназначено за вас, сигнализирайте НЗОК на тел. 0800 14 800 или на електронен адрес [email protected]. Сигнали може да подавате също и на контактния център на Националния системен интегратор „Информационно обслужване“ АД на тел. 070014220 или на електронен адрес [email protected]. Цялата информация може да видите в рубриката "НЗОК за теб" https://www.nhif.bg/bg/nzok-za-teb/useful/611
На 18 септември Европейска банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) в партньорство с Deloitte организират безплатно онлайн обучениe на тема: Изкуствен интелект: възможности и правни аспекти. То ще се съсредоточи върху различни технологии и системи за изкуствен интелект, най-новите тенденции при генеративния изкуствен интелект и най-добрите практики в областта на изкуствения интелект, новия Законодателен акт на ЕС за изкуствения интелект, ключови аспекти в областта на защитата на личните данни и авторските права. Основната цел е да се повиши осведомеността за въздействието на изкуствения интелект върху предприятията, спецификата, рисковете и възможностите на системите и технологиите с изкуствен интелект, както и правно-регулаторната рамка.
До 23 септември Представителството на Европейската комисия провежда артистична фотографска изложба „Европа близо до мен“, посветена на положителния ефект от членството на България в ЕС. Това е един по-различен поглед към изминалите 17 години, в които страната ни е част от Европейския съюз – погледът на хората. Изложбата на открито представлява своеобразна разходка из десетки големи и малки населени места в цялата страна, където проекти, реализирани с помощта на ЕС, оживяват чрез своите жители и гости. Изоставени сгради, превърнати в библиотеки и музеи, изцяло обновени училища, театри и паркови пространства, модернизиран и екологичен градски транспорт – примерите за проекти, които видимо трансформират средата около нас и нашето ежедневие, са толкова много, че е невъзможно всички да бъдат разказани и видени. И в същото време са толкова близо, че със сигурност всеки от нас се възползва от удобствата, които създават, често дори без да си дава сметка за това. „Европа близо до мен“ ви кани да видите малка част от тези успешно реализирани проекти така, както ги видяха през обектива си талантливите студенти от магистърската програма „Фотография“ на Националната художествена академия. Те пропътуваха стотици километри, кръстосвайки България надлъж и нашир, за да запечатат в красиви кадри някои от местата, които са променили своя облик, а заедно с него и живота на хората. Изложбата може да бъде разгледана на "Мост на влюбените" до Националния дворец на културата от всички жители и гости на столицата.
През октомври БТПП организира безплатно обучение за придобиване на дигитална компетентност, средно ниво 3-4 чрез ваучер по програма на Агенция по заетостта (АЗ). Темите и учебното съдържание за средно ниво на общи дигитални умения съответстват на пет области /модула/ за 3-4 ниво на компетентност в Европейската рамка за дигитални компетентности DigComp 2.1. Продължителността на обучението е 45 учебни часа, провеждано в онлайн форма.
Всеки участник в обучението, след неговото приключване се явява на онлайн изпит, който се провежда от Единния сертификационен център при Министерство на труда и социалната политика. При успешно положен изпит получавате сертификат от МТСП за придобито средно ниво на компетентност в съответствие с Европейската рамка за дигитални компетентности DigComp 2.1. За да се включите в безплатното обучение на посоченото ниво на дигитална компетентност, следва да заявите ваучер през Агенция по заетостта. Всички стъпки за заявяване на ваучер можете да намерите на сайта на АЗ в меню „Кандидатствай“. След одобрение на заявлението, системата ще генерира електронен ваучер, който автоматично ще бъде изпратен на посочената от вас електронна поща, както и до електронната поща на БТПП--Център за професионално обучение. След получаване на вашия електронен ваучер, с последваща информация вие ще бъдете уведомени за предстоящото обучение. Броят на свободните места за обучението през месец октомври е ограничен. За контакт: БТПП - Център за професионално обучение, преводи, консултации и фирмено обслужване, тел. 02 8117477, 02 8117519, e-mail: [email protected]; [email protected]
Комисията за защита на потребителите (КЗП) призова гражданите да се запознаят със своите права и задължения преди сключването на договор извън търговския обект. За да се привлекат потребителите, се организират специални презентации в хотели, офиси, клубове, щандове за изложения, по време на спортни събития и други, където купувачите се зарибяват с оферти за подаръци. Потребителите трябва да са много внимателни при сключването на договори за покупка на стоки, защото договорът влиза в сила от момента, в който доставчикът е получил съгласието на потребителя в писмена форма. Този метод на търговия често е насочен към хора от пенсионна възраст, поради което те трябва да са особено внимателни, когато купуват стоки извън търговския обект, защото служителите, които презентират стоките, са добре обучени професионалисти и могат да бъдат много убедителни. Целта е не да се дадат подаръци, а да се закупят определени, най-вероятно скъпо струващи стоки, най-често на кредит. Тези покупки много често са свързани с теглене на значителен кредит, а това затруднява упражняването на право на отказ от договора. Потребителят има право да се откаже от сключения договор и да върне закупената стока в 14-дневен срок от датата на получаването ѝ. Преди да върнете стоката, трябва да информирате търговеца, че се отказвате от сключения договор и комуникацията трябва да бъде писмена – по имейл или с писмо по поща или куриер, защото телефонните разговори трудно могат да бъдат доказани. Също така стоката до търговеца да не се изпраща с наложен платеж, защото той не е длъжен да я заплати и може да откаже приемането ѝ. Търговецът следва да възстанови сумата за покупката по начина, по който е заплатена, в 14-дневен срок от получаването ѝ обратно.