Тема на деня: Фалшив зехтин беше изтеглен от пазара
По сигнал на асоциация Активни потребители Комисията за защита на потребителите (КЗП) и Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) извършиха съвместна проверка и бяха изтеглени от пазара близо 28000 бутилки зехтин с подвеждащи етикети.
Ако ви предстои откриване на сметка или вземане на банков заем, проверете внимателно условията и ги сравнете. Заедно с това имате на разположение и редица права, съгласно европейските правила. Нека припомним основните от тях.
Банкови сметки и транзакции
Всеки европейски потребител има право да кандидатства за платежна сметка за основни операции във всяка страна от ЕС, независимо от мястото му на пребиваване. Преди да открият сметката, банките трябва да предоставят "документ с информация за таксите", който показва:
най-важните услуги, предлагани по сметката
всички свързани такси
Най-малко веднъж годишно банките трябва също така да представят безплатно "извлечение за таксите", в което се обясняват:
разходите, направени по сметката
информация за приложимите лихвени проценти
Законодателството на ЕС също така гарантира, че:
банките начисляват същата ставка за плащания в евро между държавите — членки на ЕС, както за еквивалентни национални транзакции (напр. тегления, плащания с кредитни карти, банкови преводи в рамките на ЕС)
В случай на банкова несъстоятелност парите на потребителите са защитени до 100 000 евро на човек (на банка)
В случай на карта или платежна измама, сумата, която титулярят на сметката трябва да плати, е ограничена до 50 евро (освен в случаи на груба небрежност)
Онлайн плащанията над 30 евро са защитени чрез използване на комбинация от най-малко два елемента за удостоверяване
Смяната между банките в една и съща държава е опростена.
Ипотечни кредити
Правилата на ЕС за ипотечните кредити определят редица права и задължения при вземане на заем за закупуване на жилищен имот. Преди да подпише ипотечен кредит, кредиторът трябва:
да предостави на кредитополучателя Европейски стандартизиран информационен лист, предназначен да представи ясен преглед на общите условия
оценка на кредитоспособността на кредитополучателя, който ще трябва да оповести доходите си
да даде на кредитополучателя поне седем дни, за да оцени офертата
Кредиторите могат също да изискват от кредитополучателя:
закупуване на застрахователна полица за ипотечен кредит
откриване на банкова сметка при тях
Потребителите, които желаят да изплатят ипотечен кредит по-рано от посоченото в договора, могат да бъдат помолени да платят обезщетение, което обаче никога не трябва да надвишава финансовата загуба на заемодателя.
Потребителски кредити
Правилата на ЕС определят редица права и задължения при вземане на потребителски кредит. Преди да подпише договор за кредит, кредиторът трябва да се увери, че кредитополучателите:
са получили стандартния европейски формуляр за информация за потребителски кредит
са в състояние да изплатят кредита си, като оценят кредитоспособността си
След подписа кредитополучателите:
имат право да анулират споразумението в рамките на 14 дни
може да се наложи да платят обезщетение, ако желаят да изплатят кредита по-рано от уговореното в договора
През октомври 2023 г. Съветът на ЕС прие нова Директива за потребителските кредити, част от новата програма за потребителите. Новите правила ще:
гарантират, че кредитополучателите имат лесен достъп до цялата информация и са информирани за общата цена на кредита
установят по-строги правила за реклама, за да се намали злоупотребата с кредити за свръхзадлъжнелите потребители и ефективни мерки срещу завишаване на таксуването
задължават кредиторите да преценят дали потребителите могат да изплатят кредита си
дават на потребителите правото да прекратят договор за кредит в рамките на 14 дни
За да се запази тенденцията на цифровизация, правилата ще се прилагат и за някои рискови заеми, като например заеми под 200 евро или продукти "купи сега, плати по-късно".
Полезни съвети – Как да изберем въздушен фритюрник
Един от най-рекламираните електродомакински уреди в последно време у нас е така нареченият еър фрайър - Air fryer /използван от всички наши търговци/, или на български език – въздушен фритюрник, който готви без мазнина. За вниманието на потребителите се борят десетки търговци, стотици оферти и примамливи намаления. На нашия пазар цените му се движат от 100-200 при промоции до над 1000 лева. Потърсихме информация, за да разберем какво представлява той, какви са му предимствата и дали не е поредната „уловка“ за българския доверчив купувач.
Френският потребителски сайт „Какво да изберем“, който прави проучвания и тестове на стоки и услуги, предлага проверена и полезна информация за нашите читатели.
Какво е въздушен фритюрник? Все по-популярен сред потребителите, въздушният фритюрник се рекламира като уред за здравословно готвене. За разлика от традиционните фритюрници, този уред изисква малко или никакво масло. За готвене на храна, а не само на пържени картофи, той използва горещ въздух като във фурна и ви позволява да приготвяте ястия с вкус и хрупкава текстура, подобни на тези, получени при пържене. Въпреки името си обаче, въздушният фритюрник прави нещо повече от пържене на храна. Може също така да готви, пече или имитира скара при всякакви ястия, риба и дори сладкиши.
Наистина ли фритюрниците консумират по-малко електроенергия?
По-бързо готвене и по-малко разходи за енергия: това е обещанието на марките, които предлагат въздушни фритюрници. Проверени са реалните икономии на енергия на много модели в сравнение с готвенето в традиционна фурна. Ниската консумация на енергия на фритюрниците е едно от основните им предимства, според производителите. Вярно е, че по-краткото време за готвене в по-малка кухина логично предполага икономия на електричество. Ninja, един от тримата „тежкотоварни“ на пазара, обещава например 65 до 75% икономия на енергия в сравнение с конвенционална фурна. Moulinex и Philips, двамата му основни конкуренти претендират за икономия от 70%. Чрез тестване са подложени на изпитание тези твърдения. Тестът съпоставя няколко въздушни фритюрници спрямо традиционна фурна Optimo от Moulinex с малък обем от 19 l по отношение на тяхната производителност на готвене и консумацията на енергия. За приготвянето на киш Lorraine (малък формат) всички въздушни фритюрници са по-икономични от мини-фурната: средно те постигат 36% по-малко електроенергия, като най-добрият достига 67% икономия. Сходни са резултатите и след изпичане на кифлички: само един въздушен фритюрник консумира повече от класическата фурна, останалите спестяват до 73% електроенергия. Приготвянето на пилешки бутчета също показва, че с еър фрайър може да се пестят пари, но не с всички модели, тъй ката някои са по-енергоемки. Като цяло, традиционната мини-фурна работи по-бавно и консумира повече енергия. Поради много по-краткото време за готвене, въздушния фритюрник консумира 3 пъти по-малко електроенергия за печене на парчета пиле и намалява с 28% за приготвяне на пандишпан. Ако имате и двете устройства, решението се взема бързо!
Предимства
Въздушния фритюрник предлага здравословна и удобна алтернатива на традиционния фритюрник или фурна. Той може да служи за здравословно готвене, с малко или никакво масло. Универсалните, въздушните фритюрници могат също да готвят, пекат или на скара всякакви ястия. Тези кулинарни уреди имат много предимства: приготвяне на нискокалорични ястия, намаляване на миризмите, лесно почистване.
Но предвид множеството налични модели, кой въздушен фритюрник да изберете, който е най-подходящ за вашите желания, нужди и бюджет?
Внимание при избора
Фритюрниците без мазнина са обемисти и донякъде шумни уреди. Капацитет, маневреност и лекота на поддръжка са сред критериите, които трябва да вземете предвид при покупка. За модел от начално ниво ще броите между 100 и 200 лева. Цените на най-ефективните устройства могат да достигнат и до 1000 лева. Ако закупуването на въздушен фритюрник изисква определен бюджет, разходите му могат да се компенсират от спестената електроенергия. Купуването втора употреба може да бъде решение за намиране на евтин въздушен фритюрник. Правилната поддръжка на вашето устройство е от съществено значение за гарантиране на правилното му функциониране и дълъг живот.
По данни на Асоциацията на банките в България над половината депозити на домакинствата в банковата система са в размер под 1000 лева.
Втори по дял са депозитите от 1000 до 2500 лева, които са 11 на сто.
9% от вложенията на домакинствата в банките са в размер от 5000 до 10 000 лева.
Броят на депозитите над 100 000 лева е 131 000, като делът им е 1,5 на сто. Те се равняват на общо 27,7 млрд. лв.
Към края на септември тази година размерът на депозитите на домакинствата възлиза на 85,1 млрд. лв. (или 43,5 на сто от БВП).
Това е с 11,4 на сто повече на годишна база - за сравнение техният обем към септември 2023 г. е 76,5 млрд. лв.
Анализът сочи, че българинът пести повече и интересът му към депозитните продукти на банките нараства.
Календар на потребителя
На 26 ноември Българска национална асоциация Активни потребители организира безплатно обучение за обучители на тема „Готови за потребителско право“. Обучението е в присъствена форма и ще се проведе в София, ул. „Врабча“ 1, сградата на Комисията за защита на потребителите. Регистрацията е задължителна и може да бъде направена на следния адрес: https://forms.office.com/e/m3HBwHUzPK
От 1 до 30 ноемвриGS1 България провежда третото издание на играта „Сканирай и спечели с БГ Баркод“, с която потребители докладват за невалидни баркод номера, започващи с 380. Проверката може да бъде направена бързо и лесно от всеки с помощта на приложението в Android и iOS и е безплатно за изтегляне и ползване. Основното предназначение на БГ Баркод е да предоставя качествени и пълни данни за продуктите, в приятен и удобен вид за крайния потребител, с което да помогне в избора му и по-добрата информираност при покупка. За хранителните продукти приложението позволява персонализация чрез настройване на аларма, която да сигнализира, когато даден артикул съдържа опасен за потребителя алерген. Сканирайки продукт, маркиран с неоторизиран баркод, се получава съобщение „невалиден баркод“, потребителят може да направи снимка и да изпрати сигнал през приложението БГ Баркод до екипа на GS1 България за разрешаването на конкретния случай. Всички, които са подали сигнали до 30 ноември, ще бъдат включени в томбола за спечелването на десет ваучера от по 100 лв. за пазаруване в eMAG. Важно за участието в играта е при подаването на сигналите, в предвидените за това полета да попълните имейл адрес и/или телефон за връзка. Няма ограничения за броя на подадените сигнали от един участник! Всеки подаден сигнал увеличава шанса да спечелите награда!
На 19 ноември в хотел София Балкан Палас ще се проведе форумът „Финанси: уравнения и решения“, който ще представи прогнозите за бъдещето на банковия сектор и предизвикателствата пред държавата и бизнеса. Водещи експерти ще анализират политиките на централните банки, курса на България през 2025 г., нововъведенията в платежните системи и развитието на изкуствения интелект. На фокус ще бъдат макроикономическите, монетарните, регулативните, фискалните и технологичните предизвикателства.
На 29 ноември diterambconsult организира в София, хотел Грами, обучение по Практически умения за обслужване и продажби по телефона, на което не просто ще научите най-добрите техники от практиката в продажбите по телефон, но ще имате и възможност да тренирате конкретни техники, да получите отговори на конкретни казуси от вашата практика, а също и ще се поучите от опита на колеги с вашата професия.
Европейската комисия е започнала разследване на китайската платформа за електронна търговия "Тему" (Temu), заради продажба на предполагаеми незаконни стоки, което е в нарушение на законодателството на ЕС - Законодателния акт за цифровите услуги - Digital Services Act – DSA. ЕК смята, че "Тему" нарушава Закона за цифровите услуги на Европейския съюз, регулиращ компании за електронна търговия в ЕС. В изявление на ЕК се казва, че други опасения се отнасят до "потенциално пристрастяващия дизайн" на "Тему" и как онлайн платформата препоръчва продукти и услуги на потребителите си. Комисията трябва специално да проучи системите, с които "Тему" разполага, за да попречи на отстранените "търговци измамници" да се върнат на платформата, за да продават продукти, които не са в съответствие със законите на ЕС. Изпълнителният орган на ЕС също трябва да проучи мерките, които са налице, за да спре повторното появяване на стоки без рекламации в платформата в блока.
Множество потребителски и цифрови органи в цяла Европа, включително Ирландия, Дания, Германия, България – чрез асоциация Активни потребители, изразиха загриженост относно продажбата на фалшиви стоки на платформата. Германският заместник-министър на икономиката съобщи, че националните данни от тестове показват, че продуктите на "Тему" не отговарят на правилата за интелектуална собственост, разпоредбите за защита на личните данни, дори на екологичните стандарти на ЕС. Няма законов срок за приключване на разследването съгласно правилата на Законодателния акт за цифровите услуги. ЕК може да наложи глоба в края на разследването или да го прекрати, ако китайският търговец е в състояние да предложи задоволителни средства за защита на потребителите си.
Европейската агенция по химикали съобщи, че е намерила опасни и забранени химикали в стотици козметични продукти, продавани в цяла Европа. Базираната в Хелзинки агенция е инспектирала почти 4500 козметични продукта в 13 европейски държави. Тя е установила, че 6% от продуктите или 285 продукти са съдържали субстанции, които са забранени заради вредното им въздействие върху здравето. Химикалите са били открити в продукти „от разнообразни търговци и във всички ценови диапазони“ по време на проверките между ноември 2023 г. и април 2024 г. Става дума за очни линии, моливи за устни, балсами и маски за коса. Намерените субстанции са забранени съгласно Стокхолмската конвенция за устойчивите органични замърсители, както и законодателството на ЕС. Излагането на въздействието им може да намали плодовитостта и да увеличи риска от рак. След проверките „правоприлагащите органи са предприели мерки за отстраняване на несъответстващите продукти от пазара“, съобщи агенцията. Страните, в които са проведени проверките са Австрия, Дания, Германия, Финландия, Исландия, Италия, Лихтенщайн, Люксембург, Малта, Норвегия, Румъния и Швеция.
Доклад на френските организации Bloom и Foodwatchсочи, чеконсервираната риба тоне предимно замърсена с живак. Двете организации с нестопанска цел изискват от големите дистрибуторски вериги и публичните власти "да предприемат спешни мерки". Изследването е направено върху 148 произволно избрани консерви риба тон от пет европейски страни (Франция, Германия, Англия, Испания и Италия) и резултатите показват, че 100% са замърсени с живак. Екологичната асоциация казва, че повече от половината рибни консерви надвишават лимита на живак от 0,3 mg/kg, определен за други видове риба. „Максималните нива на живак в рибата тон, които понастоящем са в сила в Европа, са определени въз основа на нивото на продължаващото замърсяване на рибата тон, а не въз основа на опасността, представлявана от живака за човешкото здраве, за да се гарантира, че 95% от рибата тон се продава", казват от Bloom. Живакът се счита от СЗО за едно от най-опасните вещества за общественото здраве. В океана той се смесва с бактерии и се превръща в метилживак, още по-токсично производно, което засяга сериозно централната нервна система. То може да доведе до неврологични проблеми и поведенчески разстройства. Във Франция марката риба тон Petit Navire е критикувана за съдържанието на живак от 3,9 mg/kg и неправителствени организации искат от Европейската комисия да намали лимита на живак за риба тон до 0,3 mg/kg, както в други видове риба, за да защити потребителите: 1. ЕК да предприеме консервативна мярка за рибата тон (прясна и консервирана), като се приведе в съответствие с най-стриктното максимално ниво, което е определило за други видове: 0,3 mg/kg. Рибата тон е най-консумираната риба в Европа: тя трябва да бъде още по-строго регулирана; 2.Държавите-членки могат и трябва незабавно да активират предпазна клауза, за да забранят търговията с продукти от риба тон, надвишаващи 0,3 mg/kg живак на тяхна територия; 3. За да се запази здравето на най-чувствителните групи от населението, правителствата и общностите трябва да забранят всички продукти, съдържащи риба тон, в училищни столове, детски ясли, домове за възрастни хора, родилни отделения и болници.
КЗП извърши проверка на всички небанкови финансови институции в България и техните договори. Бяха установени широк спектър от неравноправни клаузи в договорите и общите условия на фирмите, предоставящи бързи кредити на физически лица. Проверките показаха, че голяма част от тези договори включват условия, които нарушават правата на потребителите, като създават финансови тежести и ограничения за тях: 1. Такси и комисиони – клаузи, задължаващи потребителите да плащат допълнителни такси за приоритетно разглеждане на искания, администриране, оценка на риска и други, без ясна обосновка и прозрачност. 2. Просрочени задължения – клаузи, предвиждащи високи неустойки или такси за закъснели плащания, често надхвърлящи законовите лимити. 3. Предсрочна изискуемост – условия, позволяващи на кредитора да поиска предсрочно погасяване на целия заем при дребни неизпълнения от страна на потребителя, включително несъществени забавяния. 4. Обезпечения и записи на заповед – клаузи, изискващи предоставяне на запис на заповед, който остава в сила дори след пълно изплащане на кредита, или други обезпечителни механизми, които надхвърлят необходимото. 5. Лихвени условия и валутен риск – условия, които позволяват промени в лихвените проценти и валутните стойности по кредити без предварително уведомяване на потребителите. Комисията дава 14-дневен срок на компаниите, предоставящи бързи кредити, да преразгледат и коригират договорите и общите условия, за да премахнат всички неравноправни клаузи, които нарушават правата на потребителите. Компаниите трябва да предоставят коригирани версии на договорите или да декларират писмено, че договорите им не съдържат неравноправни клаузи. Компаниите, които не изпълнят препоръките на КЗП в посочения срок, ще бъдат обект на колективни искове.