Статия
Осем необичайни стоки, които излагат на риск децата

В Safety Gate - системата за бързо предупреждение за опасни стоки на ЕС, детските изделия държат традиционно едно от първите места. От България най-много сигнали за вредни стоки постъпват за детски дрехи, биберони и играчки. 80% от играчките, продавани от трети страни в онлайн платформите, не отговарят на европейските стандарти за безопасност, показват резултатите от проучване на Toys Industry Europe. Закупените за него 102 играчки от 10 пазара установяват, че те носят редица рискове: лесно се счупят на малки части и причинят задушаване; магнити, които могат да перфорират червата на детето, ако бъдат погълнати; изделия с нива на бор - който е свързан с проблеми с репродуктивното здраве - над 13 пъти над допустимата граница; както и една играчка с лесно достъпни батерии, които могат да причинят сериозни увреждания при поглъщане. Например. В Amazon 10 от 25 играчки са отчетени като опасни, в Temu 19 от 25, в Shein всички 10 от 10, а в AliExpress 10 от 14. Междувременно на Cdiscount, Allegro, Fruugo и Wish всички продукти са определени като небезопасни.
Приоритет на всеки родител е да предпази детето си, но трябва да знае точно от какво. Днес ви запознаваме с няколко изделия привидно безобидни, но нагледно предизвикващи повод за съмнение. Неправилното боравене с подобни играчки може да доведе до сериозни рискове за здравето на детето. Само фактът, че даден продукт, предназначен за деца, е широко достъпен, не означава непременно, че той е безопасен. Що се касае до някои такива предмети, обръщаме специално внимание на тях.
1. Водни топчета
|
Хидрогелните топчета се използват за поливане на цветя, за украса на вази и като детска играчка, но вещаят и някои рискове. Тези меки топчета са популярни сред малчуганите, но могат лесно да бъдат погълнати, което от своя страна представлява риск от задушаване. Ако детето ви погълне водни топчета в ненабъбнало състояние, те могат да се разширят на по-късен етап в храносмилателната му система и да причинят запушване на червата. В доклад на Consumer Reports от 2023г. се описва действителен смъртен случай на 10-месечно бебе. Има и още един случай, при който шестгодишно дете е било хоспитализирано, след като случайно е изяло кекс, покрит с водни топчета вместо със захарни поръски.
|
Макар водните мъниста да са лесно достъпни и понякога да се продават онлайн като „кристални мъниста за ваза“, тези малки топчета се разширяват, когато се намокрят, и родителите трябва да са наясно с потенциалните опасности. Ако детето ви си играе с водни мъниста, винаги се уверявайте, че то е под наблюдение и съхранявайте мънистата на недостъпно място, когато не се използват. Най-добре е да избегнете риска изцяло, като се ориентирате към други играчки, които са по-безопасни за вашето дете.
При нужда от помощ, свържете се с Национален център по токсикология.
|
2. Ледени напитки
|
Глицеролът често се използва като заместител на захарта в ледените напитки и родителите трябва да са наясно с потенциалните странични ефекти. По-рано тази година Би Би Си съобщи, че двегодишно момиченце е изпаднало в безсъзнание и се е наложило да бъде хоспитализирано, след като е изпило ледено сокче.
В съобщение на уебсайта на Английската агенция за хранителни стандарти се твърди, че глицеролът може да предизвика главоболие и гадене при малки деца, а при консумиране на няколко напитки за кратко време - потенциален шок или загуба на съзнание.
|
3. Капаци за контакти
|
Освен че е една от най-често срещаните опасности, които крият различни видове стоки, електрическият контакт крие и риск от пожар. Повечето родители разчитат на предпазители за щепсели, за да защитят децата си от токови удари, но проучване установи, че тези приспособления могат да причинят повече вреда, отколкото полза. Когато в контакта се постави предпазител за щепсел, той оставя веригата отворена и това увеличава риска от токов удар.
Съвет: Научете детето, че е важно да държи пръстите си далеч от контактите, и изключвайте неизползваните уреди, за да сте спокойни. Добре е, ако имате контакти на ниска височина да им поставите капаци, които може да намерите в почти всички магазини за детски стоки. Целта им е да предпазят децата да не бъркат в тях.
|
4. Капсули за пране
|
Ярко оцветените капсули могат да привлекат вниманието на децата и да причинят отравяне, а капсулите за пране изглеждат като перфектната опасност. Таблетките и капсулите за пране често са опаковани в ярки цветове, затова е важно родителите да ги съхраняват на недостъпно място. Капсулите за пране могат да причинят отравяне при поглъщане или химически изгаряния, ако течността попадне в очите, носа или устата на детето.
Съвет: Следете за симптоми като повръщане, болки в стомаха, сънливост или припадък.
|
5. Малките батерии
|
Хиляди деца постъпват в спешните отделения всяка година, след като са погълнали малка батерия, батерия тип копче, или литиеви батерии тип монета. Тези изделия са малки, лъскави и привлекателни за децата. Могат да причинят големи наранявания, ако се забият в носа или ухото на дете, и дори смърт, ако бъдат погълнати. При поглъщане те могат да причинят тежки химически изгаряния на вътрешните органи. През 2022 г. се спомена за трагичната смърт на едногодишния Хюи Макмахон от Матуел, който починал след като погълнал малка батерия. Когато батерията докосне мокра повърхност, тя започва да се окислява, при което се образува сода каустик. Този химикал може да причини тежки химически изгаряния на вътрешните органи.
|
Съвет: Ако детето ви си играе с играчки, които се захранват с батерии, уверете се, че батериите са добре закрепени. В случай, че детето ви погълне батерия, незабавно го заведете в спешното отделение. Симптомите могат да включват повръщане на яркочервена кръв, кашлица, давене, прекомерно слюноотделяне, стомашно разстройство, болки в гърдите или гърлото, умора, летаргия, намален апетит или необичайно тихо поведение.
- Съхранявайте продукти с батерии далеч от обсега на децата.
- Потърсете батерии със защитно покритие и използвайте опаковки, защитени от деца.
- Обяснете на децата, че батериите са опасни и само възрастни трябва да боравят с тях.
- Уверете се, че отделенията за батерии са добре затворени и недостъпни за деца.
- Сменяйте батериите безопасно, като не позволявате на изхабените батерии да попаднат в ръцете на децата.
- Изхвърляйте батериите правилно, в специално предназначени за това места.
|
6. Мини великденски яйца

|
От пръв поглед размерът и формата им подсказват, че могат да бъдат погълнати цели.
Мини яйцата могат да бъдат опасни, тъй като са хлъзгави и лесно се поглъщат цели, като могат да блокират дихателните пътища на детето.
Съвет: Когато поднасяте храна на детето си, не забравяйте да я раздробите на по-малки парчета, ако е необходимо, и го наблюдавайте, докато се храни.
|
7. Играчки втора употреба

|
Купуването на тези играчки за вашето дете може да бъде примамлива възможност за спестяване на пари, но бъдете предпазливи. Спестявате пари, но острите ръбове и отделящите се части могат да бъдат опасни. Повечето употребявани играчки са безопасни за вашето дете, но е важно да ги прегледате внимателно, за да се уверите в това. Проверявайте за остри ръбове или малки части, които могат лесно да се счупят и да представляват опасност от задушаване.
Играчките може да са покрити с оловна боя или да съдържат химикали, които да не се считат за безопасни, затова информирайте се и избирайте играчки, които са изработени от нетоксични и безопасни материали.
|
8. Магнити

|
Децата опознават света, като използват всичките си сетива, понякога това води до опасност от поглъщане - погълнатите магнити могат да причинят чревна перфорация. Ако детето погълне два или повече магнита, те могат да се привлекат един към друг в храносмилателната система, което да доведе до запушване, усукване, притискане или дори перфорация на червата. За да се предпазим от подобни опасности, е нужно да се информираме и да сме предпазливи.
|
Съвети:
- Проверявайте безопасността на играчките, които закупувате.
- Обърнете внимание на препоръчителната възраст и сертификатите за безопасност.
- Не купувайте играчки, които се разделят на малки части или са лесно чупливи, на малки деца.
- Съхранявайте продукти с батерии далеч от обсега на децата.
- Потърсете батерии със защитно покритие и използвайте опаковки, защитени от деца.
- Проверявайте играчките за остри ръбове или малки части, които могат лесно да се счупят и да представляват опасност от задушаване.
|
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 0 общо )
anonymous