Статия
Застраховка ''Гражданска отговорност''
Къде важи застраховката
Застраховката осигурява покритие на територията на България, другите държави членки на ЕС и на третите държави, чиито национални бюра на застрахователите са страна по Многостранното споразумение „Зелена карта” (такива са: Швейцария, Норвегия, Лихтенщайн, Хърватска, а отскоро и Сърбия).
Застраховката осигурява във всяка държава членка покритието съгласно нейния закон или покритието съгласно българския закон, когато това покритие е по-високо.
Кой е длъжен да се застрахова
Застраховката „Гражданска отговорност“ е задължителна за всеки собственик на МПС.
Плащане на премията
Премията по застраховката може да се плати изцяло или при разсрочено плащане. При неплащането на разсрочена вноска застрахователят може да прекрати договора.
Удостоверяване на застраховката
За да нямате неприятности с органите на КАТ, трябва винаги да носите със себе си застрахователната полица и знак, който удостоверява и срока, за който е платена застрахователната премия.
Срок на застраховката
Срокът на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите е една година. Сключването на застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите за може да бъде и за по-кратък срок, но не за по-малко от 30 дни.
Застрахователно покритие
Застрахователят покрива отговорността на застрахования за причинените на трети лица (като пешеходци, велосипедисти и други) вреди вследствие на притежаването или използването на моторно превозно средство, включително: неимуществените и имуществените вреди вследствие на телесно увреждане или смърт; вредите, причинени на чуждо имущество; пропуснатите ползи, които представляват пряк и непосредствен резултат от увреждането; разходи във връзка с предявяването на претенцията (напр. съдебните разноски).
Задължения на застрахования при ПТП
В случай на пътно произшествие трябва най-напред да помогнете на пострадалите и да ограничите по възможност възникналите щети (напр. да угасите пожар или да обезопасите мястото). След това трябва да уведомите органи за контрол на движението по пътищата. Ако произшествието е леко, то можете сами да попълните констативен протокол (в кои случаи – виж карето).
Задължения на застрахователя
Застрахователят е длъжен да се произнесе по щетата по най-много до три месеца от нейното предявяване. С други думи, в този срок застрахователят трябва да определи и изплати размера на обезщетението или да даде мотивирано становище, когато отказва плащане или когато основанието и размерът на вредите не са били напълно установени.
Зелена карта
Сертификатът „Зелена карта“ е еквивалент на застраховката гражданска отговорност, когато пътувате в чужбина. След приемането на България в ЕС покритието на застраховка „Зелена карта“ се ограничи до територията на т. нар. трети държави, участващи в системата „Зелена карта“, които не влизат в Европейския съюз, но са членки на Международното споразумение „Зелена карта“ - Албания, Андора, Босна и Херциговина, Украйна, Израел, Иран, Мароко, Молдова, Македония, Тунис, Турция, Беларус или Черна гора.
Кога да използваме двустранен констативен протокол
В случай на пътно произшествие, застрахователят ще признае щети и при представяне на двустранен констативен протокол, но само при следните условия:
• няма пострадали лица; • в ПТП участват само две превозни средства; • няма увредено друго имущество, освен двете превозни средства; • между двамата участници има съгласие относно обстоятелствата и вината, свързани с ПТП; • и двете участващи превозни средства са в състояние да се движат на собствен ход след произшествието; • и двамата водачи не са употребили алкохол или упойващи вещества;
Във всички останали случаи на ПТП, трябва да се представи протокол от КАТ
|
Промяна на собствеността
В случай на промяна в собствеността на застрахованото моторно превозно средство договорът за задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите не се прекратява. Прехвърлителят е длъжен да предаде на приобретателя всички документи, удостоверяващи сключената задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите. Прехвърлителят и приобретателят са длъжни в 7-дневен срок да уведомят писмено застрахователя за прехвърлянето.
|
Какво не покрива застраховката?
1. Вредите, претърпени от виновния водач на моторното превозно средство
2. Вредите, причинени на имуществото на пътник в моторното превозно средство, управлявано от виновния водач, или на имуществото на член на семейството на виновния водач
3. Вредите, причинени на моторното превозно средство, управлявано от застрахования, както и за вредите, нанесени на имущество, превозвано с това моторно превозно средство
4. Вредите, причинени при използването на моторно превозно средство за участие в състезания, при условие че спазването на правилата за движение по пътищата не е било задължително за участниците в състезанието и ако не е било уговорено друго
5. Вредите, причинени при използване на моторното превозно средство по време на акт на тероризъм или война, при условие че увреждането на третите лица е в непосредствена връзка с такъв акт
6. Вредите, причинени от превозването на радиоактивни, химически или други материали, представляващи повишена опаснос
7. Вредите, представляващи замърсяване на околната среда
8. Вредите, произтичащи от загуба или унищожаване на пари, бижута, ценни книжа, всякакви видове документи, марки, монети или други подобни колекции.
9. Възстановяване на плащания, извършени от системата на държавното социално или здравно осигуряване при или по повод на смърт или телесно увреждане вследствие на застрахователно събитие
10. Лихви и съдебни разноски
11. Обезценка на увреденото имущество
|
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 0 общо )
anonymous