Статия
Как рационално да използваме уредите вкъщи
Колко харчат уредите у дома? Знаем ли как да пестим пари при ползването им?
Съвременният дом е оборудван с почти всички уреди, които осигурят удобство и уют на стопанина, но знаем ли как да ги използваме правилно, за да не натоварват месечните ни разходи. Използването на перални, прахосмукачки, съдомиялни машини, хладилници, фризери и други уреди на дневна тарифа означава като цяло по-висока месечна сметка.
Как можем да се ориентираме при избора на нов домакински уред, осветление или уред за забавление? Какво трябва да следим върху етикета и в упътването им?
Етикетиране
Енергийните етикети могат да ви дадат добра индикация за това колко енергийно ефективен е продуктът, който сте избрали. Визуалната индикация на енергийната ефективност на даден продукт - включително домакински уреди като перални машини, хладилници и сушилни, обикновено е показана на продукта.
Енергоспестяващи крушки
Тъй като обикновените електрически крушки с нажежаема жичка вече са забранени, сега единствено можем да избираме между отделните видове енергоспестяващи лампи. Това е общо понятие, което включва в себе си няколко подкатегории, а именно:
Компактни луминесцентни лампи (КЛЛ)
Най-често срещания тип на енергоспестяващи крушки и представляват по-малки версии на познатите флуоресцентни лампи, използвани в офиси или паркинги. Използват между 60% - 80% енергия по-малко от обикновените крушки. Същевременно са и най-евтиния вид енергоспестяващи крушки. Често срещани проблеми при закупуването им е, че малко от тях могат да се използват с регулатори и да излъчват добро ниво на яркост. Срокът им на експлоатация е между 6000 и 15 000 часа в зависимост от вида и използването им.
Халогенни лампи
Потребителите могат да избират между два типа халогенни лампи с ксенонов газ.
Новото поколение халогенни лампи имат фасонка и размери като при обикновените халогенни лампи. Те могат да бъдат използвани само в осветителни тела със специална халогенна фасонка. Тези халогенни лампи ще продължат да се използват след 2016 г. в осветителни тела, които притежават тази специална халогенна фасонка.
При усъвършенстваните електрически крушки с нажежаема жичка с халогенна технология усъвършенстваната халогенна капсула е поставена в стъклена колба с формата на обикновените електрически крушки с нажежаема жичка и с обикновена фасонка. Това ги прави 100-процентови заместители на обикновените електрически крушки с нажежаема жичка. Усъвършенстваните електрически крушки с нажежаема жичка клас C ще бъдат допълнително усъвършенствани до клас B или A след 2016 г. При нормална употреба имат два пъти по-дълъг срок на експлоатация (2 години). Тези лампи са напълно съвместими по размер с предлаганите осветителни тела и позволяват регулиране на светлината от всякакъв вид регулатори на светлинния поток.
Светодиодни (LED) крушки
Светодиодите (диоди излъчващи светлина) са бързо развиваща се технология. Те са още по-икономични от компактните луминесцентни лампи и имат по-дълъг срок на експлоатация. Светодиодните крушки за осветление на жилищни помещения са нов продукт на пазара, но вече ефикасно заместват електрическите крушки с нажежаема жичка с прозрачна и непрозрачна колба с мощност до 60 W. В близко бъдеще те вероятно ще се превърнат в алтернатива на много видове лампи.Светодиодите използват с 80 % по-малко енергия в сравнение с крушките с нажежаема жичка. Познати предимно като индикаторни лампи в електронно оборудване, светодиодите се използват все по-често и в осветлението за бита.
Пестене на енергия при пране и сушене
След уредите за отопление и подгряване на вода паралните са най-големите потребители на енергия! Технологията на термопомпа в сушилните, пералните и съдомиялните машини както и наличието на програми за пестене на енергия помагат да се намали количеството на използвана електроенергия. При покупка на такъв уред търсете наличието на еко настройки на програмите, предназначени за използване на по-малко енергия и вода по време на натоварване. Ако използвате двойна тарифа на електроенергията, то търсете модели с функция на изчакване и включване в определено време (нощна тарифа). Спазвайте упътванията и съветите на производителя, за да работят уредите ви по-ефективно и рационално
Ако използвате сушилня, можете да изстискате на ръка мокрите дрехи, преди да ги поставите в сушилнята, тъй като центрофугирането използва много енергия. Почиствайте филтъра за мъх всеки път, когато използвате машината. Блокирането на филтъра спира горещия въздух да циркулира свободно, така че на дрехите им отнема повече време да изсъхнат.
Енергийно ефективни фризери и хладилници
Закупуването на енергоефективни хладилници и фризери може да доведе до реална икономия на електричество, която може да варира между 40 и 200 лв. годишно.
Как да пестим енергия от хладилник и фризер?
Избягвайте да слагате топла храна в хладилника, тъй като забавя процеса на замръзване и удължава работата му. Оставете храната да се охлади.
Поддържайте вътрешната температура на хладилника между 0-5 ° C. Ниските температури увеличават използването на енергия, но ако пък е твърде топло, храната ви ще се развали.
Размразявайте замразени храни в хладилника. Замразените храни ще действат като лед, за да помогнат да се охлади хладилника, с което ще се намали количеството на използваната електроенергия.
За оптимална енергийна ефективност се стремете да държите хладилника или фризера най-малко 3/4 пълни. Винаги може да ги напълните с бутилки с вода, за да заемат място, но не препълвайте – хладилниците и фризерите работят от циркулиращия въздух около отделенията. Ако те са запълнени, то въздухът ще прониква трудно и уредът ще използва повече енергия, за да запази студено.
Хладилникът и фризерът ще работят най-ефективно, когато се размразяват редовно. Също така, редовно почиствайте с прахосмукачка бобините на кондензатора на гърба или под вашия хладилник или фризер, събирането на гъст прах може да намали тяхната ефективност с до 25%.
Енергийни монитори и интелигентни измервателни уреди
Използването на енергийните монитори или на т.нар. умни мрежи, не са пряко енергоспестяващи продукти сами по себе си, но тяхната функция за визуално напомняне колко енергия използвате, може да ви помогне да станете по-загрижен за намаляване на потреблението на енергия.
Енергийна ефективност при използването на телевизор
Размерът на телевизор има неизбежно влияние върху енергийното ни потребление. Малките монитори консумират по-малко енергия, отколкото големите телевизори. Все пак трябва да се отбележи, че съществуват високоефективни големи телевизионни екрани (LED), които консумират по-малко енергия, отколкото модели, които са по-малки, но работят с плазмена технология. LED телевизорите са най-популярния вид, но и много по-енергийно ефективни, отколкото LCD и най-вече плазмените телевизори. Но като общо правило, колкото по-голям е телевизорът, толкова повече енергия е вероятно да използва.
Повечето нови телевизори над 32 инча имат сензор за околната светлина. Това автоматично регулира настройките на телевизора според това колко е тъмно или светло в стаята, когато го включите. Използването на тази функция би могло да намали потреблението на енергия с 30-50%.
Функцията радио премахва логото на радиостанцията и друга информация от екрана, докато слушате радиото чрез вашия телевизор. Ако вашият телевизор има тази функция, тя може да намали употребата на енергия с 50-90%. Дори ако вашият телевизор не може да направи това, можете да затъмните екрана, докато слушате някои станции, като следвате инструкциите на екрана.
Ако телевизорът ви е нов модел, то при оставянето му в режим на готовност, няма да консумира много енергия, тъй като в момента има регламенти, които казват, че електронните продукти, продавани в ЕС, трябва да използват енергия в режим на готовност по-малко от 1W. Много домакинства все още имат по-стари и по-малко енергийно ефективни модели. Така че си струва да се мисли за тяхното изключване.
Компютри и лаптопи
Компютри, принтери, монитори и лаптопи съставляват около 13% от електрическата енергия, използвана в дома си. Лаптопите обикновено използват 85% по-малко електроенергия, отколкото персоналните компютри, което ги прави енергийно ефективен избор! Проучване показва, че уредите използвани за развлечение, като компютри, електронни игри и други джаджи в дома, през 2020 г. ще натрупват 45 % от електрическата енергия използвана в дома.
За разлика от бялата техника, като перални машини и хладилници, които са с дадени официални рейтинги за енергийна ефективност, има малко лесно достъпна информация относно енергийната ефективност на уредите за домашно забавление.
TV записващи устройства
Много цифрови декодери и PVRs не разполагат с подходящи за включване / изключване ключове, които трябва да бъдат за запис на телевизионни програми и изтегляне на софтуерни актуализации (които добавят функционалност, актуализиране на програмен справочник и т.н.).Ако искате да сваляте актуализации, вместо да държите постоянно включено, следете компаниите - те предоставят график на актуализации, така че да знаете, когато можете да включите вашия прозорец към мрежата, ако не разполагате с бутона за изключване.
Отопление
Намаляването на стайната температура с около 1 º С може да намали сметките за отопление с до 5%. Ще спестите още повече чрез намаляване или изключване на радиаторите в рядко използвани или празни стаи. Програмирайте отоплителните уреди да се изключат за времето, когато не сте в дома си.
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 0 общо )
anonymous