Цената на енергоспестяващата крушка може да бъде от 3 до 10 пъти по-висока от тази на обикновената, но с оглед на енергията която спестява и дългият и живот, всъщност излиза по-евтино. Интересно е, че на пазара се предлагат както доста скъпи модели с цени над 10 лева, така и все по-евтини екземпляри с цени дори под 5 лева. Резултатите от нашия тест показват, че действително скъпите модели имат по-добри характеристики, но пък и евтините модели със сигурност съкращават сметката ни за електрическа енергия. Например, ако подменим 10 обикновени лампи от 100W в жилището си с ниско бюджетни енергоспестяващи лампи от 20W и цена от 3 лева за брой, то ние ще инвестираме 30 лева за подмяната, но ще спестим около 90 лева от сметката за електроенергия само за една година при средно потребление от 2 часа на ден. С други думи инвестицията ще ни се изплати за по-малко от година. Ако направите същото с по скъпи лампи с цени над 10 лева, то инвестицията отново ще ви се възвърне, само че малко по-бавно.
Но все пак цената не е единственият определящ фактор. Важно е помещението ви да е подходящо осветено, за да се чувствате комфортно и да не натоварвате ненужно зрението си. Затова трябва да съобразите поне още два параметъра – силата на светлината (осветеност) и нейния цвят (цветна температура).
Осветеност
Силата на светлината се измерва в Лумени, а осветеността на дадена площ в Луксове. Един Лукс означава, че един квадратен метър е осветен от един Лумен светлина. На опаковките е по-вероятно да срещнете информация за силата на светлината в Лумени, затова трябва да съобразите този показател с площта на помещението, което ще осветявате. Важно е да знаете, че на местата за четене и работа е желателно да постигнете осветление от поне 500 Лукса. В коридора или тоалетната ще ви стигнат и 200 Лукса, а осветеността на двора може да бъде и под 100 Лукса.
Не трябва да забравяте, че енергоспестяващите лампи достигат максималната си осветеност след средно около минута, така че ако се нуждаете от максимална осветеност, ще трябва да изчакате. Това ги прави не много удобни за тъмни помещения, като коридори и килери, където се нуждаем от осветеност за кратко време.
Вид светлина
Потребителите често не знаят, че енергоспестяващите лампи, които се предлагат в търговската мрежа, са с различен цвят на светлината. Има с топлобяла светлина, с неутрална, с бяла, с дневна и др. За да се ориентирате по означението на етикета, трябва да търсите означената цветна температура. Тя се отбелязва с четири цифрено число и буквата К (Келвини). Например, нормалната лампа с нажежаема жичка има цветна температура 2700-3000К. Повечето енергоспестяващи лампи имат на практика по-висока цветна температура, т.е. излъчват по-студена светлина. Ние препоръчваме в помещенията в които се пребивава по-дълго и се чете (хол, дневна, кабинет), да се поставят лампи с по-ниска цветна температура. За коридора, банята или стълбището може да изберете и модели с по-студена светлина (висока цветна температура), например между 4000-6500К.
Тенденциите
Световна тенденция е, енергоспестяващите лампи постепенно да заменят напълно тези с нажежаема жичка заради по-голямата им ефективност. До края на 2012 година в Европейския съюз ще бъде напълно забранено пускането на пазара на лампи с нажежаема жичка. Съществуват както привърженици, така и противници на идеята. Някои проучвания дори определят енергоспестяващите лампи като опасни за здравето поради съдържание на живак. В същото време на пазара постепенно навлиза следващо поколение LED лампи, чиято енергийна ефективност е още по висока. Дали компактните флуоресцентни лампи ще се окажат само временно преходно технологично решение, само времето ще покаже.
Нашият съвет:
Безспорно единствените два по-скъпи модела в теста на Philips показват най-добри резултати. В същото време моделът на OPPLE постига много добри резултати при доста ниска цена.
За да увеличим ефективността и живота на енергоспестяващите лампи, трябва да знаем следното: 1. При завиване на лампата я дръжте само за пластмасовата основа, а не за стъклената част; 2. Тъй като с продължителната работа винаги осветеността на крушките спада доста и след много часове работа те започват да светят по-слабо, препоръчваме след всяко включване те работят поне 15 минути. Животът на лампата се съкращава от честото им пускане и спиране. 3. Ако искате да използвате определена лампа на открито или в мокри помещения, търсете обозначение, че лампата е предназначена за потребление на открито или за среда с висока влажност. Така няма да останете разочарован, ако лампата ви изгаря прекалено често.
Любопитно
Осветеност
Изпитването на осветеност се провежда в затворен обем матово – черен паралелепипед с минимални вътрешни размери 500Х500Х800 мм. Разстоянието между изпитвания обект и сензора за осветеност е 500 мм. Измерва се и се регистрира нивото на осветеността [Lx] за всяка секунда от процеса до неговото установяване.
Консумирана активна мощност
Изпитването на консумирана активна мощност [W] се извършва едновременно с изпитването на осветеност. Моментните стойности на активната мощност [W] и тока [A], протичащ през лампата се измерват и регистрират на всяка секунда по време на изпитването.
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Коментари ( 0 общо )
anonymous