Тест
ТЕСТ 31 модела навигационни системи (2011)
Сателитната навигация за автомобил е полезна, не само когато не знаем къде се намираме или как да намерим мястото, за което сме тръгнали. Тя може да е безценна и при лоша видимост, показвайки профила на пътя пред нас. При по-скъпите модели има и опция (за някои държави при допълнителен абонамент) за избягване на задръстванията и изчисляване на най-бързия маршрут, съобразно трафика в момента. При голяма част от устройствата може да разчитате и на предупреждения за наличие на стационарни камери за наблюдение или контрол на скоростта. С това може да избегнете доста глоби.
Типове навигационни системи
Съществуват няколко типа навигационни системи – вградени в автомобила, допълнителни преносими такива и приложения за навгиация, инсталирани на мобилни телефони. Нашият тест представя само навигации от типа допълнителни преносими устройства – PNA (Personal Navigation Assistant). Те имат както предимства, така и недостатъци. Например могат да се използват във всеки автомобил, както и да се пренасят ръчно. Зареждат се лесно и са леки и удобни за транспортиране и монтаж. Могат лесно да се свързват с компютър чрез USB кабел и да се обновяват картите им, но също така мониторът им е сравнително по-малък от този на вградените в автомобила устройства, а и трябва да се потрудите доста, за да свържете навигацията си към стерео уредбата на своя автомобил. Да не забравяме и че са доста по-лесна плячка за крадци.
Дисплей
Големината на дисплея при този тип устройства варира между 3,5 и 5 инча, като напълно естествено е, че колкото по-голям е екранът, толкова по-добра е видимостта и работата с него. Вече почти всички продавани на пазара устройства разполагат и с тъчскрийн, което улеснява работата с тях в движение. Качеството на изработката на самия екран също е от голямо значение, тъй като видимостта е различна при различна осветеност от околната среда.
Менюто и работата с него
От изключителна важност е простата, интуитивната и лесна работа с менюто, както и обемът информация, който се изписва по време на навигиране. Тези неща ви позволяват да работите бързо и лесно с устройството, дори и в движение. В това отношение най-добри показатели в нашия тест има Garmin nüvi 1490TV. Важно е да
се отбележи, че доста от устройствата вече са снабдени с Bluetooth безжична връзка. Това позволява да свържете мобилния си телефон с устройството за навигация и да разговаряте чрез него – тоест, да го използвате като хенсфрий.
Обновяване на картите
Това е един от най-големите проблеми, които потребителите срещат с авто навигациите. Повечето устройства се продават в комплект с карта, за която се предлагат до 2 години безплатни обновявания. Но какво да правим след това? Изборът не е голям – просто трябва да влезем на сайта на производителя и да заплатим за нова обновена карта или да удължим възможността за обновяване на нашата карта. Много хора обаче не го правят поради нежелание да плащат отново. Така рискуват устройството им да се окаже безполезно поради остарели и неточни карти. При възможност, винаги поддържайте картите си обновени. Ако притежавате устройство от по-висок клас, с повече екстри, което сте купили на по-висока цена, то най-вероятно разполага или с удължено безплатно обновяване на картите до 5 години, или картите се теглят от самия спътник безплатно и завинаги. Информацията за трафика също е от значение в големите градове. В България тази услуга все още не е развита, но е напълно възможно скоро да добие огромна популярност, особено в София, където може да ви предупреди за голямо задръстване и да ви пренасочи през по-дълъг маршрут, по който обаче ще пристигнете по-бързо.
Важни обекти
Повече от устройствата разполагат с така наречените Важни обекти (Points of interest). Това са местоположенията на хотели, ресторанти, бензиностанции, ЖП гари, автогари, болници и др. Функцията е доста полезна. Като нововъведение някои от моделите разполагат дори с вградена Google търсачка, през която можете да намерите адреса на желания от вас хотел например.
Как да изберем?
Първото и най-важно условие при избора на GPS устройство е да си отговорите на въпросите - за какво, къде и как ще го използвате? Трябва да имате предвид, че един компромис при първоначалния избор със сигурност в бъдеще ще бъде причина да отделяте допълнителни средства. Затова е препоръчително избраното устройство да отговаря максимално на конкретните ви изисквания още от самото начало. След като сте се ориентирали за
онова, което искате, добре е да обърнете внимание на някои основни моменти при конкретния избор на вида, марката и възможностите на самото устройство или приемник. Изключително важно е също така да изпробвате самото устройство в още в магазина, за да не останете разочаровани от избора си, след като вече сте се прибрали. Важни моменти при избора са и издръжливостта на батерията, както и детайлността на картата на устройството.
Кратък Речник
PNA (Personal Navigation Assistant) – персонален асистент навигатор – прено- симото устройство за нави- гация. USB (Universal Serial Bus) – стандарт за пренос на дан- ни, въведен през 1990 г. POI (Points Of Intereset) – това са важни обекти, пред- ставляващи местоположени- ето на хотели, ресторанти и бензиностанции на картата на вашето устройство.
|
Нашият съвет Най-добри резултати по- казват Garmin nüvi 1490TV и nüvi 3790T. При по-скромен бюджет може да се доверите и на Garmin nüvi 2350 и nüvi 2250. |
Любопитно Как тествахме? Устойчивост на надраскване на дисплея Изпитването за устойчивост на надраскване и качество на изработката се прави, като върху дисплея посредством специална машина се оказва натиск с остър предмет. След като се натисне, предметът се премества с няколко сантиметра и отново се натиска със същата сила. Идеята е да се разбере колко лесно се поврежда дисплеят и дали устойчивостта в различните му части е различна. |
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 4 общо )
anonymous
Нищо не сте писали за Becker.
Написан на: 10/04/2016 21:19 Докладвай този коментар
anonymous
да, и аз питам за Бекер
Написан на: 21/08/2017 11:02 Докладвай този коментар
anonymous
Just desire to say your article is as surprising. The clearness in your put up is simply cool and i could think you are knowledgeable in this subject. Fine with your permission let me to grasp your feed to stay up to date with coming near near post. Thank you one million and please carry on the gratifying work.
Вижте и страницата ми
http://wiki.iurium.cz/w/U%C5%BEivatel:KrystalR28 cbd ползи
=4=7=q
Написан на: 20/01/2024 02:32 Докладвай този коментар
anonymous
Keep up great job! Love it! Have a look at also my web page.
https://www.mistralbg.com/pochivki-turcia почивка в турция със самолет септември
ptmis+
Написан на: 14/05/2024 19:23 Докладвай този коментар
anonymous