Сагата с туристическите ваучери
Хаосът с ваучери за пътувания продължава: няколко държави от ЕС и туристическата индустрия все още се разминават със законодателството на ЕС относно възстановяване на парите при отменени пътувания
Вече девет месеца сме в кризата, предизвикана от COVID-19, а страните от ЕС, авиокомпаниите и туроператорите не изпълняват по най-добрия начин препоръката на Европейската комисия за ваучерите и все още нарушават законодателството на ЕС за възстановяване на суми при анулирани пътувания, разкрива BEUC (Европейската потребителска организация) в своя доклад, публикуван на 14 декември 2020 г.
Пандемията и последвалите масови анулирания на резервации за пътувания доведоха до широко разпространени нарушения от страна на туристическата индустрия на законовите права на потребителите и пътниците. Много държави от ЕС въведоха спешни национални мерки по време на първата вълна на пандемията, като позволиха на туроператорите, а също и на авиокомпаниите - в пряко противоречие със законодателството на ЕС - да налагат ваучери на потребителите и/или да отлагат във времето законоустановения срок за възстановяване на пари в брой.
В отговор на ситуацията, през май 2020 г. Европейската Комисия публикува Препоръка относно ваучерите, в която съветва държавите-членки как да направят ваучерите по-привлекателни за потребителите, така че те доброволно да ги изберат вместо парично възстановяване. По-специално Комисията призова държавите-членки да въведат схеми за защита на всички „ваучери поради COVID-19“ срещу несъстоятелност на организаторите или превозвачите на пътувания. Комисията също така стартира производства за нарушения срещу 11 държави от ЕС (вкл. България), които ограничават или премахват правата на пътниците. BEUC и 11 от нейните членове съобщиха пред органите за защита на потребителите за нарушаване правата на пътниците от някои големи авиокомпании.
Въпреки препоръката за ваучерите и започнатите процедури срещу нарушения, повечето държави, в разрез със законовите права на потребителите, продължават да прилагат спешните мерки до края на периода на здравната криза, разкрива докладът на BEUC.
В държави като България, Хърватия, Кипър, Литва и Словакия все още действат спешни национални мерки, които увреждат правата на потребителите на туристически услуги.
Генералният директор на BEUC Моник Гойенс заяви: „С новите ограничения за пътуване, въведени за борба с пандемията, трябва да избегнем нова сага с ваучери в близко бъдеще. Държавите трябва да спазват законодателството на ЕС, в противен случай доверието на потребителите в туристическата индустрия ще бъде подкопано още повече. “
Позиция на Асоциация Активни потребители
Изразяваме нашата удовлетвореност от решението на МС от 16.12.2020г. за отпускане на 56 млн. лв. в сферата на туризма за предотвратяване на последиците от COVID 19. В същото време, заявяваме, че внимателно ще следим дали безвъзмездно предоставените средства ще се използват за приоритетно компенсиране на загуби, произтичащи от отказали се от ваучери клиенти, както обяви министърът на туризма. Изразяваме надежда, че безвъзмездното подпомагане ще се извърши по ясни правила и ред, който ще гарантира, че преобладаващата част от средствата наистина ще отидат за възстановяване на предплатените от потребителите, но отменени поради COVID заразата пътувания. В противен случай, убедени сме, че наказателното производство срещу България поради неспазване на европейското законодателство и увреждането на правата на потребителите на туристически услуги, ще бъде факт. Заявяваме категорично, че българските потребители не следва да бъдат използвани като „евтин кредит за спасяване на туристическата индустрия”.
Препоръки на BEUC:
• Държавите, които все още имат действащи спешни национални мерки, налагащи ваучери вместо възстановяване и/или отлагащи паричните възстановявания, на които потребителите имат право, трябва да се съобразят със законодателството на ЕС и да приложат препоръката на Европейската комисия за ваучерите във възможно най-кратко време. Бъдещото португалско председателство на ЕС трябва да започне задълбочена дискусия между страните от ЕС за това как да се приложи препоръката за ваучерите и да се изяснят правните последици във връзка с предварително наложените ваучери на потребителите.
• Държавите трябва да изяснят статуса на ваучерите за пътуване, наложени на потребителите по време на националните спешни мерки. На тези потребители са отказани законови права на възстановяване и те ще продължат да очакват паричното възстановяване до края на валидността на ваучера (в някои случаи до началото на 2022г.).
• Европейската комисия трябва да продължи процедурите за нарушения срещу четирите държави, които поради спешните мерки не спазват законодателството на ЕС за правата на потребителите при пътувания - България, Хърватия, Литва и Словакия (и да преразгледа решението си да прекрати производството срещу Кипър), а също и да започне нови процедури, където е необходимо.
• От началото на пандемията авиационната индустрия в Европа получи 37 млрд. евро държавни помощи. Държавите трябва да използват гъвкавостта, предоставена от „Временната рамка за държавна помощ“ на ЕС, за да гарантират, че всяка допълнителна държавна помощ ще осигури упражняване от потребителите на правото им на парично възстановяване при отменени пътувания.
• Европейската комисия трябва редовно да публикува специален доклад за изпълнението на препоръката за ваучерите.