Статия
Нови правила за Европейската здравна карта

Европейската здравна карта се използва от много пътуващи българи, особено в периодите на отпуски и ваканции. За това лято Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) съобщи, че има някои промени при издаването и ползването на тези здравни карти. Ето какво да имате предвид преди да стегнете багажа за пътуване до държава от ЕС, Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария.
От 8 юли 2023 г. заявленията за издаване на европейска здравноосигурителна карта (ЕЗОК) се приемат в 120 дистрибуторски центрове на „Първа инвестиционна банка“ АД на територията на цялата страна. Досегашните центрове на банка ДСК са приемали заявления за подаване на ЕЗОК до 7 юли вкл. и в тях гражданите ще получат готовите ЕЗОК до 28 юли 2023 г. вкл. Образец на заявлението може да бъде получен на място в клоновата мрежа на „Първа инвестиционна банка“ АД. То може да бъде изтеглено и разпечатано и от интернет страницата на НЗОК. Указанията за попълване на заявленията за издаване на ЕЗОК са публикувани на интернет страницата на НЗОК. Заявление за издаване на ЕЗОК може да бъде подавано и чрез Системата за сигурно електронно връчване (ССЕВ). За целта заявителят трябва да притежава квалифициран електронен подпис.
Картата и услугата по издаването ѝ са безплатни, а срокът за изработката ѝ е до 15 календарни дни.
ЕЗОК е документ, въз основа на който при престоя си в друга държава членка на ЕС здравноосигурените лица могат да ползват спешна и неотложна медицинска помощ. При възникнали въпроси или проблеми при подаването на документи за ЕЗОК и получаването на готовите карти, гражданите могат да се обръщат за информация към ДЗЗД „КОНСОРЦИУМ КИМ-2000“-ДЕМАКС“, e-mail: [email protected]
Вашите права
- При временен престой (туризъм, краткосрочна командировка, гостуване и др.) на български здравноосигурени граждани в ЕС, Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария българските граждани следва да разполагат с валидна Европейска здравноосигурителна карта (ЕЗОК), издадена от компетентната българска здравноосигурителна институция (НЗОК). При възникване на неотложна необходимост от медицинска помощ българските граждани следва да представят своята ЕЗОК на лекуващия ги лекар и ще бъдат равно третирани с местните здравноосигурени лица.
- При дългосрочно пребиваване на български здравноосигурени граждани в ЕС и ЕИП. Когато работещ български здравноосигурен гражданин е командирован от български работодател за извършване на определена работа в друга държава– членка (ДЧ) за срок, не по-кратък от 12 месеца, той може да се регистрира към местната здравноосигурителна система с европейски формуляр Е 106. С Е 106 командированият гражданин, и придружаващите го членове на семейството му, се регистрират към чуждата здравна система за срока на командироването.
- Особености за ползването на медицинска помощ в ЕС/ЕИП от български ученици, редовни студенти и докторанти. Медицинската помощ се ползва само срещу предоставяне на валидна българска ЕЗОК. За целта учащите следва да не прекъсват своето здравно осигуряване в България. Ако те са редовни студенти до 26-годишна възраст, непълнолетни или ученици (до завършване на средното образование), здравните им вноски са за сметка на републиканския бюджет на България. Необходимо е редовните студенти до 26-годишна възраст да представят в Националната агенция за приходите удостоверение от чуждото учебно заведение, че са редовни студенти там - с цел заплащане на здравните им вноски от републиканския бюджет.
- Съгласно Решение № 195 от 23.03.2004 г. на Административната комисия за социална сигурност на работници мигранти (АК), бременността и раждането попадат в обхвата на неотложно необходимите медицински грижи, поради което необходимата медицинска помощ при временен престой в друга държава членка се предоставя единствено срещу представяне на валидна ЕЗОК и документ за самоличност – без ограничения във вида на помощта. Същото се отнася и за студентките, на които предстои раждане в друга държава членка. Бременните жени, осигурени в друга държава и пребиваващи временно в България (вкл. и като редовни студентки), трябва да направят временен избор на общопрактикуващ лекар, който да ги включи в своята пациентска листа за срока на престоя им у нас – до раждането на детето. Необходимите медицински грижи (извънболнична помощ, специализирана помощ, лабораторни изследвания, болнична помощ и раждане) се получават по реда, определен за гражданите на съответната държава.
- Удостоверяване на здравноосигурителни периоди, придобити в друга държава от ЕС - за български граждани, които се завръщат в България: С формуляр Е 104 съответната осигурителна система удостоверява пред българската система (пред Националната агенция за приходите) какви са периодите на трудова заетост в конкретната държава, през които лицето е било социално и/или здравно осигурявано там. По този начин периодите на здравно осигуряване от ЕС ще бъдат признати и лицето отново ще „влезе” в българската здравноосигурителна система.
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 0 общо )
anonymous