Статия
Модерният убиец - хидрогенираната мазнина
Напоследък все повече си задаваме въпроса, какво всъщност ядем. Проблемът е в това, че колкото и да се опитваме да разберем нямаме шанс срещу безскрупулната политика на производителите, които все повече намаляват и без това оскъдната информация на етикетите.
През последните години пазарът е наводнен със стоки, на чийто етикети липсва каквато и да е информация и дори понякога чиста проба лъжа. Такъв е примерът, надписа "растителна мазнина" вместо "хидрогенирана мазнина". Под растителна мазнина следва логично да се разбира олио, зехтин и други растителни масла които се срещат свободно в природата в течно състояние. Палмовото масло също в свободната му форма преди да бъде хидрогенирано е в течно състояние, за разлика от хидрогенираното, което е обогатено с водородни атоми по изкуствен начин. Още по фрапиращ е примерът с надпис „БЕЗ ХИДРАТИРАНА МАЗНИНА". Сами разбирате че двете думи (хидратирана и хидрогенирана) нямат нищо общо освен прилика в звученето. Наименованието хидрогенирана идва от латинското хидрогениум, което означава водород. Хидрирането и хидратирането също са термини от химията, но те обикновено се използват при други химични реакции, а не при обогатяване на мазнини с водородни атоми.
Когато ядете бутер баничка, кроасан или шоколадово изделие и усетите, че нещо ви лепне по небцето и зъбите, може да сте сигурни че сте попаднали на този тип мазнини, които за жалост се използват масово като заместител на какаовото масло в шоколадовите изделия и на кравето масло в изделията от бутер тесто. Липсата на информация е довела до широка употреба на тези мазнини и в днешно време номенклатурата на изделия съдържащи хидрогенирани мазнини е огромна и никой не може с точност да каже в кои точно продукти се съдържат. Подобен тип мазнини се използват и в производството на сапуни. Какаовото масло е с точка на топене 26-28 градуса и то се топи още при допир с кожата на ръцете. Спомените за изцапаните детски усти и ръце с шоколад отдавна вече не са актуални. Причината е именно в липсата на какаово масло в повечето шоколадови изделия. Освен в шоколадовите изделия и тези от бутер тесто, хидрогенирани мазнини се употребяват масово в и производството на сладоледи, вафли, чипсове и всякакви лакомства. Напоследък има тенденция за увеличаване на производителите на кисело мляко използващи хидрогенирана мазнина за по-добра плътност и структура на така желания от всички нас национален и световноизвестен продукт. От къде да получите информация? Няма такава. На повечето кофички с кисело мляко е изписано само съдържание от краве мляко и жива закваска без да са обозначени консервантите и сгъстителите, които всъщност са много като вид и брой.
За опасностите от тези мазнини е писано много, но често тази информация се губи на фона на гръмките реклами от производителите на маргарин или надписа „без холестерол". Малко хора си дават сметка, че холестеролът е нещо без което човешкия организъм неможе и когато не се доставя достатъчно чрез храната, организмът сам започва да го синтезира. Всъщност това са липопротеини които извършват транспортна дейност в организма и се делят на няколко вида най-известни от които са два - така наречените лош и добър холестерол. Единият отговаря за доставката на вещества до органите, а другия за обратния път, тоест изхвърля вече образувалите се токсини обратно чрез кръвта. Тази си дейност те извършват благодарение на качествата им да се свързват с веществата. Тези два липопротеина си имат референтни стойности, от които не е добре да се излиза нито в низходяща нито във възходяща линия. По тази причина много често се спекулира от производителите и търговците на хидрогенирани мазнини, тъй като холестеролът се съдържа в животинските продукти, а не в растителните.
В този ред на мисли би следвало да опишем и отрицателните качества на хидрогенираните мазнини и от там нататък сами може да прецените за „ползата" от използването им в храните. На първо място е опасността от разпад на новообразуваната молекула и отделянето на част от допълнително добавените водородни атоми, в следствие на което се образуват така наречените свободни радикали, които от своя страна лесно се свързват с други вещества или себеподобни за да се превърнат в карцином, (тумор, рак). Тук е мястото да се добави, че немалка част от тези мазнини са с точка на топене 40-42 градуса - по-висока от телесната. Не е трудно да си представите какво се случва с тази мазнина в стомашно-чревния тракт. Полепва от вътрешната страна на червата като образува маслен слой и не дава възможност за тяхната нормална функция. Единствения начин да се отървем от тях, е да се храним с повече храни богати на целулоза и фибри. Но това не ни спасява на напълно, тъй като винаги има период на очистване на организма, ако въобще е възможно да се случи напълно.
През този период сме застрашени от нещо още по опасно, като например възможността да изпием горещ чай, кафе или любимата на много българи шкембе чорба. Тогава нищо неподозиращия човек си пийва сутрешното кафе и не разбира, че то за него може да бъде смъртоносно. Тази комбинация от гореща напитка и полепналите в стомашно чревния тракт мазнини е наистина смъртоносна, тъй като те се стопяват в следствие на по-високата температура на напитката и се абсорбират от червата в кръвта. Тогава тези налепи се образуват в кръвоносните съдове. Често причината за инфаркт и инсулт е запушване на кръвоносен съд. Понякога се стига и до ампутация на крайник в следствие на такова запушване.
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 43 общо )
protos
Като за сериозно изглеждащ сайт мисля, че е недопустимо да публикувате статии с толкова груби правописни грешки. Захванали сте една наистина сериозна тема, а статията изглежда като да е писана от някой тинейджър в чата....оставаше да има и нещо от сорта мНоГо сА вРеДнИ теС МаЗнИнИ. Благодаря за вниманието!
Написан на: 16/05/2011 22:49 Докладвай този коментар
anonymous
Аз благодаря за полезната статия и се надявам, колкото е възможно повече хора да се запознаят с опасните мазнини, съдържащи се в масовите храни, а именно:
Маргарин, пържени храни, закуски, сладоледи, вафли, чипсове, снаксове, шоколади, кексове...храни които се консумират всеки ден...
Накрая възниква резнонния въпрос:
Защо като са толкова вредни, не подлежат на някава държавна регулация, каквато има при цигарите и алкохола?
Защото фирмите от хранителната индустрия са едни от най големите данъкоплатци. Освен това много членове и шефове на различни санитарни инспекции са бивши шефове на хранителни компании. Така че трябва да сте наясно, че икономическия интерес стои над всички други ценности, като здравето например!!!
Написан на: 13/05/2013 14:23 Докладвай този коментар
anonymous
А що се отнася до поста на господина по горе (protos), вместо да благодари за полезната статия, плюе човека че сбъркал няколко букви и пропуснал няколко запетайки, просто нямам думи, това българите сме долно племе, чудим се как да завлечем, повлечем или бутнем ближния в пропаста.....
Написан на: 13/05/2013 14:24 Докладвай този коментар
anonymous
Ако искате да ви приемат като сериозен сайт, трябва да внимавате дори за 2 запетайки!!!
Написан на: 31/05/2013 06:19 Докладвай този коментар
anonymous
Много правилно - без да се е научил да пише правилно, този журналист не може да ни даде ценна информация - няма кой да му повярва...
Написан на: 31/05/2013 10:14 Докладвай този коментар
anonymous
Наистина всеки има право на мнение. Наистина правописът е важен но смятам, че по- важното в случая е информацията, а не две или повече сгрешени запетайки. Това не може да бъде критерий за истинност, да не говорим, че горният Анонимен звучи като дете от детската градина, на което не са му обърнали достатъчно внимани и сега почти всичко му е криво.
Написан на: 06/08/2013 11:48 Докладвай този коментар
anonymous
Изнесената информация е много полезна, но аз също подкрепям мнението, че трябва да се пише грамотно. В статии, предназначени за широк кръг от читатели, грешките са недопустими!
Написан на: 22/08/2013 15:26 Докладвай този коментар
anonymous
Трябва да има повече такива статии, стига са ни лъгали с лъскави реклами. Вече почти не останаха храни с естествени съставки, всичко е натъпкано със всевъзможни добавки.
Браво за статията, за мен беше полезна, дано е такава и за други.
Написан на: 31/08/2013 15:57 Докладвай този коментар
anonymous
Доколкото ми е известно в Америка и други цивилизовани държави тези мазнини са забранени за продажба. Както и Аспартам. Ние отново сме маймуните на които точно развити държави продават отрова - пък да мрат.
Отпечатал съм стотици листовки с информация за най - честите гаври на хранително - вкусовата промишленост и съм раздал на всички роднини , приятели, познати , но никой не се трогва. Заслужаваме си да бъдем номер 1 по инфаркти в Европа, тя държавата и без туй си ни е скапана и ще гледа да угоди на производители и търговци пък потребителя да виси по болниците.
Написан на: 11/10/2013 21:22 Докладвай този коментар
anonymous
Това за Америка и другите цивилозовани е абсолютно невярно. Колкото по-развита е една икономика, толкова повече потребителите са подложени на всякакви хранителни извращения. В търсене на по-ниска цена с цел по-големи печалби и едновременно с това запазване на пазарни дялове, по сложните пазарни механизми се достига до спад в качество на храните в глобален аспект. Нямам информация конкретно за аспартама, но американците се хранят с много по-лоша храна от нас. Въпрос на личен избор и грамотност е с какво се храним.
Написан на: 06/12/2013 14:43 Докладвай този коментар
anonymous
Чух наскоро за Америка , че са забранили хидрогенизираните мазнини, защото учени доказват , че са мнооого вредни. У нас във всичко има - майонези ,масло , сладкиши , кроасанчета , бисквити , торти , ( неделя и всякакви големи сладкарници използват точно такива всякакви боклуци , за да са трайни тортите .има всякакви легенди) и ДОРИ В КИСЕЛО МЛЯКО. Жално ми е като видя децата в магазините да посягат точно към тези неща БЕЗ ДА ЗНАЯТ!!! и родителите , които купуват БЕЗ ДА ЗНАЯТ!!! Ако човек разучи може да намери истински неща ,но не в големите вериги..а и хора спрете да се тъпчете в тия големи вериги там няма нищо истинско , а българските производители ги смачкват. Време е да измислим нещо не може в магазините да няма нищо българско - боб от Казакстан , леща от Китай , чесън от Китай и т.н Българските продукти не могат да стигнат до нас ...българския производител е съсипан от всякъде...
Написан на: 08/01/2014 18:58 Докладвай този коментар
anonymous
Статията е полезна и нужна за всички нас, правописът е важен, но да не се правим на по-свети от папата :), особено като се има предвид непрекъснато увеличаващия се брой на неграмотните !
Написан на: 03/02/2014 13:34 Докладвай този коментар
anonymous
Може би авторът е трябвало да обясни в какво се различават ( какво значат) понятията: хидрогениране, хидратиране, хидриране, хидролизиране и пр., за да може неподготвиният читател да направи разликата!
Написан на: 03/02/2014 18:19 Докладвай този коментар
anonymous
Моето семейство приготвя голяма част от храните си само: кисело мляко, сладкиши, майонеза, лютеница и др. Много по-трудоемко е, но поне знаем какво ядем. Мисля, че се оправдаваме с недостигащото ни време, за да не готвим и да купуваме полуфабрикати. Преди време работих във фирма, която внасяше разни емулгатори, стабилизатори и други подобни за майонеза. Когато си преведох от немски какво съдържа майонезата, престанах да я купувам и разбира се споделих с всички приятели и познати.
Написан на: 03/02/2014 19:23 Докладвай този коментар
anonymous
Питам се защо няма публикувани данни от колко десетилетия се консумират тези "страхотии" и дали за този перод средната продължителност на живота се е увеличила или е намаляла.И още се питам,защо няма обобщени анализи каква е относителната тежест на "съвременните вредности" по отношение влошаване качеството на живота.
Написан на: 04/02/2014 11:06 Докладвай този коментар
anonymous
Сутринта чух коментарите по телевизията за маргарина и вредните му съставки. Погледнах съдържанието на маргарина, който ползваме и установих, че на кутията вече пише “преестерифицирани растителни масла“, а не “хидрогенирани“. Дали това не е просто подмяна на термина, за да ни заблуждават?
Написан на: 04/02/2014 15:10 Докладвай този коментар
anonymous
Статията е прекрасна. Ако се хващате за едни правописни грешки... хахаха няма да коментирам.
Написан на: 04/02/2014 23:32 Докладвай този коментар
anonymous
"...без да се е научил да пише правилно, този журналист не може да ни даде ценна информация - няма кой да му повярва..."
Ами, щом не му вярвате, набивайте здраво хидрогенирани мазнини и бъдете здрав и щастлив.
Написан на: 05/02/2014 09:36 Докладвай този коментар
anonymous
Ей този интернет е пълен с хейтъри!!! Като не вярвате на човека спрете да пишете хейтърски мнения! Хапвайте си здраво мазнинка и живейте щастливо. А това дали е написана правилно или не няма никаква връзка с това, дали е вярна или не!
Написан на: 05/02/2014 11:50 Докладвай този коментар
admin
Благодарим за коментарите и препоръките!
Техническите грешки в статията са отстранени. Ще се радваме на още коментари по темата на статията!
Приятно четене!
Написан на: 05/02/2014 16:34 Докладвай този коментар
anonymous
Какво да ядем?
Написан на: 08/02/2014 21:13 Докладвай този коментар
anonymous
Благодаря за статията.Използвах мнохо пуканки за микровълнова но те са бъкани с такива мазнини.Не знам само как да си прочистя организма от тези мазнини.Ако някой знае нека да пише.Благодаря.
Написан на: 09/02/2014 20:30 Докладвай този коментар
anonymous
Еййй, осъзнайте се. Важно е съдържанието на статията и какво казва, а не формата и дали е спазил правописа. Наличието на някакви незначителни грешки не омаловажава факта, че ни тровят.
Написан на: 14/02/2014 17:11 Докладвай този коментар
anonymous
Еххх, админе!
"Техническите грешки в статията са отстранени" казваш. А това изречение в самия край на предпоследния абзац от статията, как да го разбираме? Как? ... Май никак.
За това изречение става дума: " ....Но това не ни спасява на напълно, тъй като винаги има период на очистване на организма, ако въобще е възможно да се случи напълно."
А за същността на статията - браво.
И един въпрос, ако някой знае: Фритюрната назнина /онази от палмово уж масло/ хидрогенирана мазнина ли е? Мерси.
Написан на: 27/02/2014 15:30 Докладвай този коментар
anonymous
Можете ли да ми отговорите дали зехтинът и слънчогледовото олио са от този вид мазнини или мога да си го ползвам спокойно. Другото , което ме интересува , е консервите риба тон в растително масло. В съдържанието пише само растително масло, но не пише какъв вид. Някой запознат ли е ?
Написан на: 06/03/2014 23:30 Докладвай този коментар
anonymous
Все още управниците , не искат да ги забранят да се влагат в хранителните продукти. А това е пагубно за хората.
Написан на: 08/05/2014 19:25 Докладвай този коментар
anonymous
Браво за статията! Написаното е разбираемо и достъпно за всички. Остава да четем етикети и да внимаваме какво ядем. това е доста трудно обаче. Заобиколени сме от гадни храни, които изглеждат и ухаят прекрасно. А децата????
Написан на: 09/05/2014 14:04 Докладвай този коментар
anonymous
Parvo-izvinete,4e pi6a na latinica,no nqmam kirilica Vsi4ki ,koito izdavat knigi,u4ebnici,pi6at statii (vspisaniq i vestnici) imat redaktori i korektori.Taka ,4e da ne komentirame gramotnostta .Informaciqta e polezna,spor nqma
Написан на: 06/11/2014 13:20 Докладвай този коментар
anonymous
vsicko v BG e mente,horata-neyki,zatova ymirame tolkova mladi,a evropeicite jiveqt do 100 godini/
Написан на: 15/12/2014 19:26 Докладвай този коментар
anonymous
Статията е интересна за обикновения читател, но накрая има една издънка :
"които от своя страна лесно се свързват с други вещества или себеподобни за да се превърнат в карцином, (тумор, рак)".
Карцинома се образува не в резултат на свързването на които и да е било съединения, а в резултат на странно, необяснимо до сега поведение на клетките, които стават патогенни и се размножават не по обичайния път. Резултатът - именно тумор.
Има множество предположение кое инициира това поведение , но недоказани.
Написан на: 06/01/2015 11:28 Докладвай този коментар
XAK123
МНОГО ПОЛЕЗНА.Това ,че има някакви правописни грешки показва не е важно.Това не е урок по правопис.
Написан на: 06/01/2015 17:52 Докладвай този коментар
anonymous
и точно четях етикета на един полуфабрикат супа на "Maggi" и видях в съдържанието хидрогенирана палмова мазнина
Написан на: 14/03/2015 09:30 Докладвай този коментар
anonymous
Статията наистина е много интересна! Към изброените храни, които съдържат хидрогенирани мазнини бих добавил и разтворимото кафе 3 в 1. Обърнете внимание какво пише на етикета - "напълно хидрогенирано растително масло". За съжаление това е напитка, която се консумира от огромен брой хора.
Написан на: 08/06/2015 15:57 Докладвай този коментар
anonymous
Статията е полезна,но може ли някой да обясни какво значи НЕХИДРАТИРАНА РАСТИТЕЛНА МАЗНИНА,така е написано в съдържанието на обикновени бисквити Роден край ,които са без захар. Нетрябва ли състава да се изписва ясно и четливо,а не да се чете с лупа....Това са така наречените диетични бисквити.
Написан на: 10/09/2015 19:49 Докладвай този коментар
anonymous
Корекция на предишния коментар НЕХИДРОГЕНИРАНА РАСТИТЕЛНА МАЗНИНА;;
Написан на: 10/09/2015 19:54 Докладвай този коментар
anonymous
Прочетох тази статия защото ,търсейки шоколади без съдържание на палмово масло , си купих шоколадови бонбони "Диет" (без добавена захар ) в съдържанието на които има хидрогенирано масло.Оказва се че за двойно по-висока цена ни продават бонбони с маска "диета "=без захар, но с отрова, която се полепва по стените на червата, а като си пия кафето или чая я разтопявам и тя се просмуква до кръвоносните ни съдове и се лепи там като ставам склеротичка!!!!
Написан на: 20/09/2015 10:06 Докладвай този коментар
anonymous
това как мазнините проникват в кръвта през червата е толкова тъпо, че чак кухо. Абсолютно несериозно е да публикувате такива неща и да сте член на някакви международни организации. в пети клас се учи, че хранителните вещества преминават от лигавицата на червата в кръвта чрез разграждане - тоест мазнините няма как да стигнат пряко в кръвоносните съдове, а се разграждат до мастни киселини, след което ОРГАНИЗМЪТ СИНТЕЗИРА МАЗНИНИ И ГИ НАТРУПВА, включително в съдовете и сърцето, но главно под кожата.
и втората глупост -как може да се пише тук такава тъпотия- ПАЛМОВОТО МАСЛО НЕ Е ХИДРОГЕНИРАНО А Е ЕСТЕСТВЕН ПРОДУКТ-РАСТИТЕЛНО МАСЛО< КОЕТО ЗАМРЪЗВА ПОД 30 ГРАДУСА ЦЕЛЗИЙ И ЗАТОВА СЕ ПРОДАВА ТВЪРДО. ТО НЕ Е МНОГО ПО- ВРЕДНО ОТ ЗЕХТИНА, ПРОСТО Е ПО-НАСИТЕНО НА МАСТНИ КИСЕЛИНИ. пишете глупости, преписани от платени сайтове за скрита реклама на маргарин.
Написан на: 22/10/2015 09:31 Докладвай този коментар
anonymous
Много ПОЛЕЗНА статия, но ТВЪРДЕ много правописни грешки! Моля ви, постарайте се повече в това отношение, иначе има опасност да "олекнете" и като източник на информация.
Написан на: 24/03/2016 13:48 Докладвай този коментар
anonymous
Не вадете заключение от състава на депутатите, че лъжците са неграмотни. Освен това истината няма връзка с образованието на човека, а зависи от неговия морал. Тука някои хора тенденциозно или не се опитват да ни отклонят от смисъла и съдържанието на темата чрез коментари за правописа, относно престъпната дейност на производители на хранителни продукти с употреба на хидрогенирани масла, които трябва да са забранени със закон. Ако не са, значи престъпници са законодателите от НС. Но ние не се съмняваме, че болшинството от тях са такива. Все пак ние гласуваме за техния избор.
Написан на: 26/04/2016 15:48 Докладвай този коментар
anonymous
Всичко е ясно, тровят ни...но има ли човек, който може да даде адекватно решение? Защото аз на този етап не виждам такова. Зависими сме от безотговорни политици и алчни производители, на които им е все едно с какво хранят хората. Жалко за децата...
Написан на: 30/04/2016 15:42 Докладвай този коментар
anonymous
Ако всичко това е вярно, то тези мазнини трябва да бъдат забранени. Въпрозът е: Как се вписва жлъчния сок в тази катина?
Написан на: 10/08/2016 13:37 Докладвай този коментар
anonymous
Чудесна статия! Продължавайте да публикувате по темата!
Написан на: 07/04/2017 10:27 Докладвай този коментар
anonymous
Хранителната индустрия + Химическата индустрия СА СИЛНО ЗАГРИЖЕНИ ЗА НАМАЛЯВАНЕ ПОПУЛАЦИЯТА НА ЗЕМЯТА ! Затова ЯДЕМ ВСЕКИ ДЕН ОТРОВИ , ЗА ДА УМРЕМ ПО-БЪРЗО и за ДА СЕ РАЗБОЛЯВАМЕ ПО-бързо , че да има и за Фарма индустрията пари. Всичко е едно огромно потребителско ЛАЙНО в сегашния живот. Затова трябва да напускаме гадовете и работите си , държавния орган и държавата да умре и да останат само хората живеещи на чист въздух отглеждайки собствената си храна БЕЗ ОТРОВИ .
Написан на: 26/07/2017 13:31 Докладвай този коментар
anonymous