Статия
Мислите, че се храните?...Уверяваме ви, че гладувате!
В съвременния свят на технологии и забързан начин на живот „бързата храна” няма нужда от представяне. Всеки от 2 годишно дете до 70 годишен възрастен ѝ се наслаждава. И защо не? Тя е вкусна, евтина и налична по всяко време през деня. Само едно телефонно обаждане и обядът пристига. Какво повече да искаш, когато животът ти е толкова забързан.
Факт е, че “бързата храна” е много вкусна, но има една подробност. Тя има доста ниски хранителни стойности, що се отнася до необходимите на организма микро и макронутриенти. Това я прави доста нездравословна .
Съществуват 40 хранителни съставки, които не могат да бъдат образувани в организма. Това са мастни киселини , 15 витамина, 14 минерала, 10 аминокиселини . Те са необходими на организма за нормалното му функциониране. Чрез тях тялото ни синтезира приблизително 10 000 различни компонента, жизненонеобходими за поддържането на добро здраве. Всички 40 съставки „работят” заедно и липсата на която и да е от тях, води до намаляване на репродукцията на останалите. Бързата храна ни набавя наситени и транс мазнини,натрий и захар, но в нея липсват някои важни за организма ни вещества.
Наситените и транс мазнини полепват по кръвоносните съдове и увеличават кръвното налягане. Те запушват артериите и увеличават риска от сърдечносъдови заболявания (виж още за ефекта от транс мазнините на стр. 5). Прекомерното количество натрий увеличава обема на кръвта. Многото сол води до задържане на вода в кръвта, което пак вдига кръвното. Организмът се нуждае от малки количества натрий, за да функционира добре (около 2400 милиграма на ден). Когато консумираме по-голямо количество, балансът между приема и отделянето на течности се нарушава. Бъбреците не могат да преобразуват излишъка и това води до болести на бъбреците.
Рафинираната захар се свързва с влошаване здравето на зъбите, защото захарта води до разпадането на калция. Това значи, че излишъкът на захар не само че причинява кариеси, но ви излага на риск от остеопороза. Захарта се складира в черния дроб като глюкоза, но той може да задържи само определено количество. Останалата захар навлиза в кръвта като мастни киселини и тялото ги складира. Затова хората, които ядат повече сладко, напълняват. Натрупаните мазнини са трудни за изгаряне и може да доведат до затлъстяване, сърдечни болести и други.
Може би ви прави впечатление как голяма част от хората, когато са гладни, грабват първото нещо, което им привлече погледа. В повечето случаи това се оказва сандвич, дюнер, пържени картофи или нещо друго нездравословно, например сладкиши. Изяждайки тази храна се предполага, че трябва да сме задоволили глада си и да се върнем към обичайните си дейности. Дали на практика се случва така? Ако вие сте сред тези хора, може би сте забелязали как малко след като сте погълнали цялата тази храна, отново изпитвате желание да изядете нещо. Или чувствате умора и ви се приисква да си легнете... Всъщност повторният глад и умората са провокирани от качеството на храната. Гореспоменатите лакомства нямат голяма хранителна стойност за организма. Те само пълнят стомаха, залъгвайки ви за час-два, че сте се нахранили, но на практика организмът не е получил необходимите си микро и макронутриенти, за да функционира. Ставаме свидетели на парадокс - независимо от погълнатото количество храна, организмът гладува. Последствие от лошата храна е и високото ниво на инсулин в организма. Инсулинът е анаболен хормон, който тялото произвежда, за да „потуши” високите нива на кръвната захар. Кръвната захар се повишава, когато се нахраним и главно от храни богати на въглехидрати. Високото ниво на инсулина е последвано от неговия спад, което води до чувсво на умора. Ето от къде се появява желанието ви да си подремнете, след като сте обядвали.
Когато се храним балансирано с качествена храна, тези постоянни инсулинови пикове и спадове могат да бъдат избегнати. Това неминуемо ни кара да се чувстваме по-добре, по-бодри, във форма и напълно жизнени и работоспособни през целия ден.
Затова не бъдете лошите „шефове” на организма си, карайки го да гладува, а същевременно изисквайки от него да работи на пълни обороти. Помислете какво бихте могли да направите, за да премахнете вредните навици на хранене.
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 0 общо )
anonymous