Какво показва този знак на потребителя?
1. Продуктът е произведен легално, ''на светло'', от законна фирма.
За да използва знака, всяка компания трябва да представи съдебно решение, актуално състояние, адрес по регистрация, адрес на производството и на всички свои търговски обекти, присъствие в търговския регистър, регистриран и заверен финансов баланс за последната календарна година, регистрация по ДДС, членство в асоциация или браншова организация и др.
2. Спазено е българското законодателство за безопасни и здравословни условия на труд.Фирмите, които искат да маркират мебелите си със знака „Проверени български мебели”, преминават през тестове на специализирана лаборатория, която замерва нивата на шум, прах, вибрации, оценява микроклимата, осветлението и др. Изисква се фирмата да използва услугите на Служба по трудова медицина и да има сформирана група или комитет по условията на труд. Служителите трябва да са преминали през обучения, свързани с тяхната безопасност и здраве. Взима се предвид дали през последните 12 месеца във фирмата е имало трудови злополуки, колко на брой и от какъв характер. Следи се дали машините са обезопасени, какви лични предпазни средства, работно облекло и обувки са осигурени, има ли маркировка на отделните зони и изходите, какво е състоянието на хигиенно-санитарните и битовите помещения, добре ли е оборудвано звеното за първа помощ.
3. Производството не вреди на околната среда. Фирмата трябва да има „Политика по околната среда” и да докаже, че използва безопасни за околната среда материали, които могат да се рециклират. Тя трябва да прави мониторинг на замърсяването на води, почви и въздух, за което да има договор с лаборатория на РИОСВ, и да притежава „Списък с валиден лист за безопасност и CAS номер”. Изиск-ва се да е установена процедура за химикалите – доставка, съхранение, употреба, процедура за работа с отпадъци и „Разрешение за съхраняване и оползотворяване на отпадъци”. Фирмата трябва да има политика за работа с опаковки – оползотворяване, отчетност и др. и да е обект на регулярни проверки за пожарна безопасност.
4. Материалите са с доказан,законен произход и са безопасни. Изискват се фактурите за закупуване на материалите и се следи за марката на производителя и горското стопанство. Проверяват се документи за съдържание и произход на лепила, лакове, байцове. Фирмата трябва да има наличен лист за безопасност и договор с лицензирана фирма за оползотворяване на отпадъците от опаковки, както и да представи доказателства за платени такси.
5. Българско производство. Произведените от фирмата продукти трябва да имат Партида №, протоколи за тестване за якост, за формалдехид и др., дата или седмица на производство, документи за съответствие с определените стандарти и изискванията на клиента (ако е сключен договор). Изисква се да е утвърдена процедура за рекламации и да има лице, упълномощено да отговаря за окачествяването и използването на знака „Проверени български мебели”.
6. Производителят е социално и обществено отговорен. Той трябва да има договори с работниците и сътрудниците, да ги осигурява по законовия ред, да поддържа ведомости, отчетност на присъствието и да има подписан Колективен трудов договор. Фирмата трябва за заделя средства и за социални дейности като например - съвместни инициативи със специализирани училища, дарения и др.
|
Коментари ( 0 общо )
anonymous