Тест
Тест на кани за вода (2024)
Каните за филтриране на вода – много маркетинг, малко ползи
Чешмяната вода в България като цяло е с добро качество и годна за ежедневна консумация. Разбира се има и изключения - в много от малките населени места, водата дори не се пречиства, а се разчита единствено на добавянето на хлорни препарати за дезинфекция. В някои райони водата за пиене се замътва и влошава силно качеството си след валежи. Но като цяло сред хората цари недоверие, което ги подтиква да търсят алтернативи като използване на кани за филтриране на чешмяна вода или бутилирана вода. Тази алтернатива обаче си има висока цена. Бърза калкулация показва че и двете алтернативи са десетки пъти по-скъпи.
Колко струва водата за пиене? |
Цена за 10 литра |
Чешмяна вода* |
0,035 лева |
Филтрирана с кана чешмяна вода |
0,50 – 1 лева |
Бутилирана вода |
2 – 3 лева |
* Цена за град в София актуална след 1.10.2024
Това което е проблем за гражданите е възможност за печалба за търговците на кани за филтруване на вода. Магазините и интернет са затрупани с предложения. Те обещават пречистване на питейната вода от всички замърсители. Рекламните твърдения на подобни продукти изреждат дълги списъци от полезни свойства. Цените на каните не са високи и са съпоставими с вечеря в заведение за един човек. Цените на филтрите, които трябва да се подменят регулярно рядко надхвърлят цена от 20 лева. Цената на филтрираната вода, както се вижда от таблицата е по средата между чешмяната и бутилираната вода. И все пак струва ли си разхода?
Според изследване на германската организация Варентест от 2021 година, филтърните кани за вода може да представляват интерес само за чревоугодниците, които например държат да си приготвят чай с изключително мека вода. Твърди се, че органичните вещества и тежките метали се натрупват върху активния въглен. А синтетичните смоли обменят йони, например калций и магнезий за водород. Това прави филтрата първоначално по-мек и по-киселинен, но съдържа по-малко минерали.
Изследването обаче установява, че ефективността на филтрите осезаемо намалява много преди посочените от производителите количества. С други думи, за да сме сигурни, че филтрите пречистват максимално, трябва да ги сменяме два пъти по-често от предписаното от производителя, което още повече ще повиши цената на пречистената вода и ще я доближи до тази на бутилираната. В крайна сметка присъдата на германското изследване е категорична: „повечето домакинства в Германия не се нуждаят от обработка на водата от чешмата, защото тя е достатъчно качествена, а каните струват пари и създават отпадъци“.
Дизайн на изследването за пречистване на водата
За да проверим пречистващите функции и определим обхвата на изпитването първо направихме пазарно проучване и подбрахме най-разпространените в търговската мрежа кани за филтруване на вода. Всъщност селектирахме филтрите, защото те вършат работата, а каните просто са техните държатели. След това изготвихме процедура за тестване на филтрите. Принципът е естествен – филтруваме през каните разтвори с предварително известни концентрации на замърсителите и след това калкулираме какъв процент е тях задържан, т.е. степента на пречистване. За изследването подбрахме три вида замърсители – нитрати, активен хлор и желязо. Първите два са най-масово разпространените проблеми с безопасността на питейната вода в България (вижте резултатите от нашето проучване на питейната вода в България от 2015г.), а желязото е индикатор за пречистването на тежките метали понеже методите за улавяне са еднакви с тези на олово, манган и други катиони. Ако искате да ползвате каните за отстраняване на замърсители, тези три са първия избор в списъка. По-голяма част от другите са подобни по химически свойства на някои от тези три. По-подробно методологията на изследването е описана в карето в края.
Резултатите
Хлор
Той попада в питейните води вследствие на третиране с цел дезинфекция, т.е. премахване на микроорганизмите. За съжаление в България ВИК дружествата понякога предозират хлора и неговото остатъчно количество може няколкократно надхвърля разрешения лимит. Прехлорирането е опасно за здравето на хората. Обичайно хлорът се премахва от водата чрез филтруване през активен въглен, а такъв съдържат всички изпитвани от нас марки. Резултатите в таблицата показват, че 8 от 10 търговски продукта премахват над 80% от количеството на добавения в тестовия разтвор хлор. Единствено при кани Hygea Energy и Laica този показател е незадоволителен. Като цяло, по отношение на пречистване на водите от хлор филтрите отговарят на заявените претенции.
Нитрати
Нитратите са стандартен замърсител на питейните води в България. Най-често те се откриват в земеделските райони. Динамиката на акумулиране на нитрати в питейната води обикновено има сезонен характер и съвпада с активното отглеждане на растенията. Почистването от нитрати е сравнително трудно защото при тях стереотипния активен въглен е слабо ефективен. Както се вижда от таблицата нито една изпитвана марка филтри не отстранява в достатъчно голяма степен нитратите. При три кани, маркирани с червен цвят, на практика няма никакъв процес на пречистване. Ако вие живеете в земеделски район където съдържанието на нитрати е значително каните не са вашето решение на проблема.
Желязо
Източник на замърсяване понякога са металните тръби в старите мрежи но често причината е напълно естествена – почвените водоносни слоеве. В България има много водоизточници чиито води съдържат високи нива на желязо и други тежки метали като манган, хром, кадмий, арсен и понякога уран. Премахването на тези метали изисква прилагане на по-скъпи технологии като йонообменни смоли. Типичните пречиствателни станции не могат ефективно да отстраняват тежките метали и затова в България има региони с влошена безопасност на питейната вода. Прилагането на допълнително пречистване на такава вода е логично но тука важни са подробностите. От таблицата се вижда, че максималната степен на пречистване на желязото е 36,5%, което е твърде малко за практическо приложение. При половината от тестваните филтри, се отстранява под 15% от метала, т.е. нищо. Ние не бихме препоръчали нито една търговска марка кани с филтър за пречистване на метали от питейната вода.
Изводи и препоръки
- Ако основният проблем с качеството на водата във вашия град е прехлорирането 80% от наличните в търговската мрежа кани с филтър ще решат този проблем;
- Когато замърсителите са тежки метали или нитрати, не бива да разчитате на каните с филтри. Те не пречистват ефективно тези вещества от водите;
- Преди да изберете кана с филтър за домашно приложение трябва да знаете какво искате да отстраните от питейната вода. Такава информация би трябвало да се предоставя от местните ВИК дружества. За съжаление твърде често ВИК или не публикува проблемите или на техните сведения не може да се вярва. Ако става въпрос за прехлориране, онлайн се продават достатъчно надеждни тестове за определяне на хлор за цена под 100 лева и всеки може да се снабди с тях.
- По отношение на другите замърсители също има начини за определяне, но както вече установихме, нито една от предлаганите кани с филтри не е способна да пречисти замърсители като нитрати и тежки метали.
- Отново обръщаме внимание на ВИК дружествата по отношение на прехлорирането. То може да бъде по-опасно отколкото микроорганизмите във водата. Ако водоизточниците са силно замърсени има други методи за дезинфекция които не са опасни за потребителите. При инцидентни прехлорирания, например след наводнения или силни дъждове, ВИК дружествата трябва да предупреждават, че водата в момента е негодна за пиене. При малки селища с постоянни микробиологични замърсявания е по-добре да се предизвестява населението да преварява питейната вода, отколкото да се прехлорира и така системно да се тровят хората.
|
Има ли смисъл от индикатор за смяна на филтъра?
На практика всички индикатори за филтри не измерват обема вода, която е преминала през тях, а отчитат и напомнят, че е изминало определено време, след което ви напомня да смените филтъра. Това е напълно безсмислено, тъй като ефективността на филтъра зависи най-вече от количеството вода, минала през него. Повечето производители посочват на опаковките живот на филтъра най-често между 150-200 литра, има и по-високи претенции, които достигат до 400 литра. Как ще разберете кога сте достигнали тези обеми си остава ваш проблем.
|
Маркетингови заблуди
Извадихме няколко нелепи твърдения от опаковките на продуктите, за да ги разясним и да ви предпазим от заблудите на маркетинга.
„Филтърът пречиства замърсявания от пестициди и хербициди“ - става въпрос за препаратите за растителна защита използвани в земеделието. На теория те могат да попаднат в питейните води. На практика този път за прехвърляне е толкова дълъг, че вероятността да намерите наднормени количества пестициди в питейната вода е еквивалентен на шестица от тотото. Пестициди могат да се открият в някои храни, но нали не може да прекарате зелената салата през кана с филтър.
„Филтърът пречиства хлороформ, и други органични хлорни съставки“ – а откъде хлороформа ще попадне в питейната вода? Вероятността е по-ниска отколкото пестицидите.
“Филтърът пречиства медикаменти” – медикаменти във водата е доста анедоктична ситуация. Дори няма норми за този вид замърсители.
“Филтърът пречиства нефтопродукти” – това може да се получи само ако някой изсипе инцидентно цистерна с бензин в язовир Искър например. По тази логика защо не носите ежедневно костюми които да ви предпазват от атомни бомби?
“Омекотява водата и предотвратява образуването на котлен камък (варовик)” – това твърдение е най-достоверното от всички в това каре. Наистина много филтри свързват разтворените във водата калциеви и магнезиеви йони и така омекотяват водата. Колко ефикасни са тези филтри зависи от много фактори. Цитираното в текста германско проучване показва, че ефикасността, т.е. степента на омекотяване, бързо намалява и обикновено след прекарване на 10-15 литра вода, филтрите се насищат и вече не пречистват резултатно.
“Удължава живота на домакинските уреди” (като намалява варовика) – това е много пресилено твърдение, тъй като скъпите уреди които страдат от варовика са най-често перални и съдомиялни машини, а те ползват вода директно от водопровода.
“Намалява пластмасовия отпадък” – още повече пластмаса се спестява ако не използвате пластмасови кани, работещи с филтри закрепени за пластмасови държатели. Някои модели претендират, че намаляват отпадъка чрез добавяне на био пластмаса (до 50%), но подобно твърдение е доста дискусионно, защото повечето пластмаси могат да се рециклират, но дали е така, когато са примесени с други компоненти (био пластмаса).
“Намалява микропластмасата” – такова твърдение може и да е вярно, но е доста безполезна, в питейната вода не би трябвало да се съдържат микропластмаси, тъй като всички пречиствателни станции за питейна вода филтруват водата и отстраняват механичните примеси, включително микропластмасите преди водата да достигне до нашата чешма!
“Намалява твърдостта на водата, но запазва добрите минерали / намалява тежките метали и запазва полезните минерали” – филтрите премахват от водата по еднакъв начин всички вещества със сходни химически свойства. Не съществуват филтри със селективна пропускливост тип „изкуствен интелект“, освен може би в рекламните фантазии. Аналогично, няма списък с „добри“ и „вредни“ минерали. Всеки има своето място в природата, и неговото въздействие върху хората често зависи от количеството. Минералите които не трябва да поемаме с питейната вода се наричат замърсители и за тях са въведени регулаторни изисквания, включително лимити за присъствие.
“Сертифицирана по ISO 9001” – този сертификат се отнася до организационните процеси във фирмата производител и няма пряка връзка с продуктите, които тя предлага. Не би трябвало да се поставя върху продукти, за да не подвежда потребителите.
“Подобрява вкуса” – това е строго субективно усещане на потребителя.
“Прави водата мощен антиоксидант” – питейната вода не съдържа антиоксиданти, нито има физиологичната роля да доставя такива на хората.
“Добавя полезни алкални минерали” – ако някой рекламен агент е открил тези полезни вещества нека да сподели знанията с човечеството. Има устройства които добавят калций и магнезий в твърде меките води – например такава получена от станциите за обезсоляване на морски вода. Това обаче е съвсем друга категория и нужди!
|
Как тествахме?
В проучването са обхванати: 10 търговски марки кани за филтриране на вода.
Период на изследването: октомври-ноември 2024 г.
Проверени показатели:
1. Тест за хлор
2. Тест за нитрати
3. Тест за метали
Методология:
Показателите за изпитване, както и допустимите стойности, са тези използвани за питейната вода и нормирани в Директива 83/1998 на ЕС. Всички методи за определяне на замърсителите се базират на спектрофотометрия, а тестовите набори са предназначени, и сертифицирани, за анализ на питейна вода.
Предварително се приготвят стандартни разтвори на трите замърсителя в дестилирана вода: калиев нитрат за нитратен йон (NO3˗), железен сулфат за Fe2+, а препарата за дезинфекция Санифорт се използва като източник на активен хлор. С тези разтвори се построяват стандартни криви с използваните спектрофотометрични набори. Отчитат се лимитите на откриване и измерване за съответните замърсители.
Преди провеждане на нашето изпитване през всяка кана/филтър са пропуснати 10% от максималния обем вода, препоръчан от производителя. Използвана е чешмяна вода от водопреносната система на София. След това с дестилирана вода са приготвени 10 литра работен тестов разтвор. За целта към дестилираната вода се добавя концентриран стандартен разтвор на всяко тествано вещество. Крайната концентрация на замърсителя в тестовия разтвор е еквивалентна на приблизително 10х нормата за питейна вода които са съответно: 50 мг/литър за NO3˗, 200 микрограма/литър за желязо и 0,5 мг/литър за активен хлор. След добавяне на замърсителите тестовия разтвор се хомогенизира/разбърква и от него се отделят контролни проби. Порции от по 1 литър се филтруват през всяка кана и от тях се събират тестови проби. Количествата на замърсителите в контролните и тестовите проби се измерва спектрофотометрично и концентрациите се калкулират с помощта на предварително изготвените стандартни криви. Изчислява се процентът на пречистване за всеки конкретен замърсител. Стойностите, изразени в % пречистване, са показани в таблицата. Всяка стойност в таблицата е средноаритметична от 3 независими измервания.
|
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 15 общо )
anonymous
Правил съм тест с дестилатор за вода на софийската вода от южните квартали и утайката е доста жълта и кафява която остава. Също така направих тест с вода пречистена през кана Брита пусната пак през дестилатор разликата в цвета е минимална. А колкото до хлора то на самия сайт на Софийска вода си пише на дезинфекция че се използва капково белина.
Написан на: 17/12/2024 13:30 Докладвай този коментар
anonymous
От цялата статия научих нова дума - филтрувам
Написан на: 17/12/2024 14:00 Докладвай този коментар
anonymous
Хм, дълги години ползвам Брита Макстра и опредлено след минаване на водата през нея няма грам миризма или метален вкус. А тук я изкарахте най-голямата кошница. А Аквафор направо ангел небесен. Интересно, понякога почвам да се чудя дали в тези изследвания няма продуктово позициониране.
Написан на: 17/12/2024 14:21 Докладвай този коментар
anonymous
Интересно, ако прекараме два или три пъти през филтъра, ще се уврличи процента на филтриране за нитрати и метали? - какво мислите.
Написан на: 17/12/2024 16:52 Докладвай този коментар
anonymous
От 1996г съм с кана Брита и съм изключително доволен.С един търговец на безалкохолни напитки и менерална вода направихме експеремент колко е ефикасна каната като прецедихме кока кола през нея.Резултата беше леко жатиникава течност с блудкав вкус.Спора повече не се подхвана.
Написан на: 18/12/2024 10:03 Докладвай този коментар
anonymous
Аз съм тествал водата от каната Hygea Energy и с капки и няма абсолютно никакъв хлор.
Написан на: 18/12/2024 14:23 Докладвай този коментар
anonymous
Когато избирах филтри за вода направих собствено проучване и открих, че има доста фирми на българския пазар но много малко от тах наистина предлагат качествен продукт който се базира на истинска технология избрах watersmiles.com защото те предлагат само световни марки сертифицирани и тествани в NSF.
Написан на: 19/12/2024 09:15 Докладвай този коментар
anonymous
Ако един филтър филтрира 70+ % от дадено вещество, как точно това е незадоволителен резултат? Дори 1/3 намаление е значим резултат. Проблем ще има, ако твърденията на производителя са за много повече.Що се отнася до твърдението, че употребата на кана намалява отпадъчната пластмаса, това не е задължително невярно, ако преди това човек е ползвал бутилирана вода. По отношение на микропластмасите, да, би трябвало да няма, само че микропластмаса се открива все повече, включително при биопсии на човешки тъкани. За броячите/индикаторите за смяна на филтъра. Поне на една от "тестваните" марки, броячът отчита брой отваряния на клапата за наливане, тоест отчита обем преминала вода. Как точно това е напомняне за време? Пореден тест на Активни потребители с меко казано странно тълкуване на резултата в стил "винаги ще сме недоволни".
Написан на: 19/12/2024 15:25 Докладвай този коментар
anonymous
Супер проучване, както винаги. Благодаря.
Написан на: 21/12/2024 20:23 Докладвай този коментар
anonymous
Вашите тестове не в сертифицирана лаборатория!Дълбоко се съмнявам в резултата за Hygea Energy !
Написан на: 22/12/2024 00:19 Докладвай този коментар
anonymous
Това реклама на aquaphor ли е? :-D
Написан на: 24/12/2024 08:21 Докладвай този коментар
anonymous
anonymous
"От цялата статия научих нова дума - филтрувам"
Често използвана дума, ако работиш в лаборатория. Това, че ти не си чувал даден термин не означава, че го няма, а иронията е на твой гръб.
Написан на: 26/12/2024 12:48 Докладвай този коментар
anonymous
Използвам кана за филтриране на вода, колкото и и да е водата има друг вкус...
Написан на: 28/12/2024 16:25 Докладвай този коментар
anonymous
Използвам кана за филтриране на вода, колкото и и да е водата има друг вкус...
Написан на: 28/12/2024 16:26 Докладвай този коментар
anonymous
Използвам кана за филтриране на вода, колкото и и да е водата има друг вкус...
Написан на: 28/12/2024 16:26 Докладвай този коментар
anonymous