Статия
Съвети за пътуване в Европа
Съвети на ЕК за пътуване в страните от Общността
След приемането на България в Европейския съюз, пътуването в Европа вече е изключително лесно. Свободното пресичане на границите, изгодното пазаруване, възможността да ползват шофьорската книжка и застраховката си, както и възможността за достъп до качествено медицинско обслужване в случай на нужда, са само част от улесненията, които българите могат да ползват, когато решат да посетят някоя от страните-членки на Общността.
Ето и някои полезни съвети, които ще ви помогнат максимално бързо да се приготвите за хубав уикенд или ваканция в Париж, Прага или Виена.
Документите
Необходимите документи при пътуване в Европа за българите са международен паспорт или валидна лична карта. Преминаването на границите на страните-членки на ЕС се извършва свободно по силата на Шенгенското споразумение. Въпреки, че не са част от ЕС, Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария също са членове на Шенген.
Гражданите на страни, които не са част от Общността, имат нужда от валиден международен паспорт, за да пътуват в Европа.
За гражданите от някои страни към това се прибавя и изискване за наличие на виза. Документите за виза се подават в консулството/посолството на страната, която смятате да посетите. Визата, която дава достъп до територията на дадена страна-членка на Шенген, важи за пътувания на територията и на другите страни.
Пари
Официалната валута на Европейския съюз е еврото. То се използва в 17 страни от Общността: Белгия, Германия, Естония, Ирландия, Гърция, Испания, Франция, Италия, Кипър, Люксембург, Малта, Нидерландия, Австрия, Португалия, Словения, Словакия и Финландия. Банкнотите са едни и същи във всички държави. Монетите имат една обща и една различна страна, която има характерно национално изображение. Всички банкноти и монети могат да се използват във всички страни от ЕС, които са въвели еврото, включително в много от отвъд морските им територии.
Тегленето на суми в евро от банкомати в страните от Съюза струва толкова, колкото във вашата страна, когато теглите пари от банкомат, който не е на вашата банка.
Пазаруване
При пазаруването в ЕС няма ограничения за нещата, които можете да купите и да вземете със себе си, когато пътувате между страни от Общността. Важното е те да са за лична употреба, а не с цел препродажба. Данъците (ДДС и акциз) са включени в крайната цена.
По отношение на тютюневите изделия и алкохола, всяка страна може да установи примерни количества, които определят понятието „за лична употреба”.
Те не могат да бъдат по-ниски от:
- 800 цигари
- 400 пурети
- 200 пури
- 1 кг тютюн
- 10 литра спиртни напитки
- 20 литра подсилено вино (например порто или шери)
- 90 литра вино (от които не повече от 60 литра пенливо вино)
- 110 литра бира
На територията на Европейския съюз можете да внесете стоки, освободени от ДДС и акциз за лична употреба. Същото важи ако пристигате от Англо-нормандските острови, Гибралтар, Канарските острови или други територии, където правилата на Съюза за ДДС и акциза не се прилагат.
Количества алкохол и цигари, които могат да се внесат свободно в ЕС
Алкохолни напитки
- 1 литър спиртни напитки над 22 об. % или 2 литра подсилено или пенливо вино
- 4 литра вино
- 16 литра бира
Тютюневи изделия
В зависимост от страната, която посещавате, има различни количества, които могат да бъдат внесени. Някои страни от ЕС (България, Гърция, Латвия, Литва, Полша, Словакия, Унгария и Швеция) прилагат по-ниски граници само за пътуващи по суша и по море, а други (Естония и Румъния) – за всички пътници.
По-висока граница за тютюневите изделия
- 200 цигари или
- 100 пурети или
- 50 пури или
- 250 г тютюн
По-ниска граница
- 40 цигари или
- 20 пурети или
- 10 пури или
- 50 г тютюн
Други изделия
В рамките на страните от Европейския съюз могат да се пренасят и други стоки на стойност максимум 300 евро на пътник по въздуха или 430 евро за пътници по суша и по море. Някои страни от ЕС прилагат по-ниска граница от 150 евро за пътници под 15 години.
|
Ако пътувате с автомобил
При пътуване в Европа с автомобил е важно да знаете, че валидна шофьорска книжка, издадена от страна в ЕС, важи навсякъде в Съюза. Освен нея, трябва да носите със себе си и регистрационния талон на колата.
Автомобилната застраховка автоматично гарантира минималното покритие (гражданска отговорност), изисквано от закона в страните от ЕС. Това важи също за Исландия, Лихтенщайн и Норвегия, които не са членове на ЕС. Ако имате пълна застраховка в своята страна, проверете дали тя е в сила при пътуване в други страни. Поискайте от вашия застраховател европейски протокол за произшествия. Това е стандартен документ, който при претърпяно произшествие улеснява съставянето на протокол на място. Въпреки, че т.нар. „зелена карта” не е задължителна при пътуване в ЕС, тя е международно признато доказателство за застраховка и улеснява уреждането на искове, възникнали при злополука. Затова е добре да имате такава. Ако все пак решите да пропуснете този документ, носете със себе си застрахователния си договор.
Внимание
При шофиране в страните от ЕС:
- слагането на предпазни колани е задължително за възрастни и деца
- използването на мобилен телефон по време на шофиране е забранено
- максимално допустимото количество алкохол в кръвта варира от 0 до 0,8 мг/мл.
- в Ирландия, Кипър, Малта и Обединеното кралство трябва да карате от лявата страна на пътя.
|
Ако пътувате със самолет
Създаването на единен европейски пазар в областта на въздушния транспорт доведе до намаляване на цените на самолетните билети и до наличие на по-широк избор на превозвачи и услуги. Според правилата на ЕС, авиокомпаниите трябва да посочват цени, в които са включени всички данъци, такси и доплащания. За да се осигури високо ниво на сигурност в целия ЕС, са установени общи стандарти за проверка на пътници и регистриране на багаж. В правилата е посочен списък с предмети, които не се допускат на борда на самолет, и предмети, които не се допускат в регистрирания багаж, превозван в багажното отделение. Засега остават ограниченията за количеството течности, което може да бъде пренасяно в ръчния багаж. Те ще отпаднат постепенно във времето и вместо това ще има проверка за течни експлозиви. ЕС поддържа и списък от авиокомпании, на които е забранено да летят и да използват летища в рамките на Общността.
Права на пътниците
При пътуване със самолет имате право на информация, възстановяване на разходите, пренасочване, обезщетение (при определени обстоятелства) и помощ, ако полетът закъснее или бъде отменен или ако ви откажат качване на борда. Тези права важат за всички редовни и чартърни полети по вътрешни и външни линии, когато излитате от летище в ЕС. Те важат също и за Исландия, Норвегия и Швейцария.
Когато кацате на летище в ЕС от страна извън Зоната, правата ви важат само за полетите на лицензирани в ЕС авиокомпании или в тези, които са лицензирани от Исландия, Норвегия и Швейцария.
Авиокомпаниите носят отговорност в случай на злополука или при загубен или повреден багаж.
Ако желаете да подадете жалба, първо се свържете с авиокомпанията или с туроператора си. Ако те не изпълнят задълженията си, подайте жалба до компетентния национален орган. Позвънете на безплатния номер на EuropeDirect 00 800 6 7 8 9 10 11 за повече информация. На същия номер може да позвъните и при проблеми при пътуване с влак.
ВАЖНО!
Пътниците с увреждания или намалена подвижност имат право на безплатна помощ в самолета и на летището.
Ако имате специални нужди, уведомете превозвача и оператора, когато резервирате или купувате билет. Това трябва да стане най-малко 36 часа преди пътуването.
|
Ако пътувате с кораб
Между страните от ЕС има много важни морски маршрути, които предлагат редовни и висококачествени пътнически услуги като алтернатива или в съчетание със сухопътния, въздушния или железопътния транспорт. ЕС е лидер в подобряването на морската безопасност и насърчаването на високи стандарти за качество със своите правила за защита на пътниците и екипажите на фериботите, плаващи от и до европейски пристанища, както и на пътническите кораби, плаващи в рамките на Съюза.
Права на пътниците
Ако използвате морски транспорт имайте предвид, че имате право на възстановяване на разходите, пренасочване, обезщетение и помощ при закъснение или отмяна на даден курс. И тук, както и при останалите видове транспорт, пътниците с увреждания или намалена подвижност имат право на безплатна помощ на пристанищните терминали и на борда на корабите. Тези права важат с някои изключения за пътуващите с пътнически кораби, потеглящи или пристигащи в пристанище на ЕС, както и за ползващите услугите на круизни кораби, потеглящи от европейско пристанище.
Ако пътувате с автобус
Пътуването с автобус е все още най-използваният транспорт за българите в ЕС. Международни автобусни линии тръгват и пристигат от България почти до всяка европейска държава.
Права на пътниците
Всеки пътуващ с автобус има право да получава адекватна информация преди и по време на пътуването си. Пътуващите на разстояние над 250 км. имат допълнителни права, като например право на помощ, възстановяване на разходите или пренасочване в случай на закъснение или отмяна на курс. Пътниците с увреждания или намалена подвижност могат да получат безплатна помощ на автогарите и в автобусите.
Ако пътувате с влак
Чрез регламент на ЕС правата на пътниците по всички международни железопътни линии в еврозоната бяха увеличени в посока получаване на по-добра информация и повече права при закъснения, изпуснати връзки и отменени влакове. Пътниците с увреждания и намалена подвижност имат право на безплатна помощ на гарите и във влаковете. Те трябва да информират за нуждите си минимум 48 часа преди пътуване.
В помощ на потребителите
- Законите на ЕС за етикетите на храните позволяват да направите информиран избор за продуктите, които купувате.
- Логото на ЕС за биологични храни върху всички предварително пакетирани биопродукти показва, че са спазени законите на Съюза за биологичното производство и етикетиране, както и че поне 95 % от съставките от земеделски произход на продукта са биологични.
- В супермаркетите трябва да бъде посочвана цената на стоките за един килограм или за един литър, за да се улесни сравнението на цените.
- Върху козметичните продукти трябва да е посочено колко дълго след отварянето им могат да бъдат употребявани. Търсете символа „отворено бурканче“.
- Продуктите за защита от слънцето трябва да имат ясни етикети, съдържащи стандартно указание за защитата от ултравиолетови лъчи (UVA) и стандартни описания на нивото на защита, като се избягват подвеждащи фрази като „пълна защита“.
- Маркировката върху продукти като играчки, електроуреди и мобилни телефони показва, че те отговарят на всички изисквания на ЕС за безопасност, здраве и опазване на околната среда. Не всички продукти, продавани в ЕС обаче трябва да носят тази маркировка.
- Европейските потребителски центрове предоставят практическа информация за правата на потребителите, както и съвети и помощ при трансгранични жалби или спорове. Такива центрове има във всички страни от ЕС.
|
Загубени или откраднати вещи
В случаи на кражба се обръщайте към местната полиция. Когато предявявате застрахователен иск или иск за обезщетение, трябва да приложите копие от полицейския доклад. Незабавно анулирайте всички изгубени или откраднати кредитни карти. Ако откраднат паспорта ви, обадете се в консулството или посолството на вашата страна и в полицията. Не забравяйте, че ако сте извън ЕС, можете да получите помощ от консулството или посолството на всяка друга държава от Съюза, ако Вашата страна няма представителство там, където се намирате.
|
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 0 общо )
anonymous