Статия
Темата за безопасността на аспартама отново на дневен ред
Ново научно изследване на Европейския орган по безопасност на храните доказва, че в минимални количества добавката не вреди на здравето
В края на 2013 г. Европейският орган по безопасност на храните (EFSA) проведе изследване, свързано с употребата на аспартам. То включваше щателен преглед на всички налични научни изследвания за влиянието, което оказват веществото и неговите разпадни продукти както върху животните, така и върху хората.
Проверката е част от действията на Европейския съюз по преразглеждане на
влиянието на употребата на различни видове хранителни добавки, консерванти, оцветители, антиоксиданти, агенти за обработка на брашно и подсладители. Целта на инициативата, която трябва да приключи до 2020 г., е информацията за тях, голяма част от която датира от втората половина на миналия век, да бъде осъвременена.
Според резултатите от проучването, сегашната допустима дневна доза от 40 мг/кг телесно тегло е безопасна за здравето. Това обаче не е валидно за пациенти, които страдат от заболяването фенилкетонурия, тъй като при тях се изисква стриктно придържане към диета с ниско съдържание на фенилаланин.
По отношение на здравите хора, доказателствата от проучването, предоставени от животински и човешки изследвания изключват потенциален риск от причиняване на увреждания на гените и предизвикване на канцерогенни изменения в организма. Експертите също така стигат до заключението, че аспартама не вреди на мозъка, нервната система или на когнитивната функция при деца или възрастни.
Къде най-често се среща аспартам?
Диетични безалкохолни напитки
Разтворими сокове
Боза
Някои сладкарски продукти
Бонбони без захар
Дъвки
|
В становището на EFSA се казва още, че продуктите от разпада на аспартама
(фенилаланин , метанол и аспарагинова киселина) са естествено присъстващи в други храни. Метанол например се намира в някои плодове и зеленчуци. Резултатите от проучването за възможните рискове, свързани с трите разпадни продукти сочат, че те не представляват заплаха за безопасността при настоящите нива на използване.
Какво представляват разпадните вещества на аспартама?
Фенилаланинът е аминокиселина, която се намира в голям процент от храните тъй като е съставна част от белтъка. Приеман във висока доза, той е токсичен, като е особено опасен за бременни, които страдат от заболяването фенилкетонурия.
Метанолът присъства или може да бъде освободен от храни като плодове и зеленчуци и също естествено се произвежда от тялото. Във високи дози той е токсичен. Такъв пример може да бъде даден с домашно дестилирани алкохолни спиртни напитки, които могат да нанесат фатални поражения върху човека.
Аспарагинова киселина е киселинна аминокиселина. С нейна помощ тялото може да превърне глутамата в невротрансмитер, който при много високи нива има вредно въздействие върху нервната система. Въпреки това, експертите на EFSA твърдят, че не са установили никакви доказателства за невротоксичност, свързани с аспартама. Това им дава основание да заключат, че аспарагиновата киселина, получена от аспартам не е опасна за потребителите.
|
Независимо от проучването на EFSA всеки потребител е в правото си да избира дали да консумира или не продукти, които съдържат аспартам. |
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 0 общо )
anonymous