Тест
ТЕСТ Палмата измести сиренето в баничките
От 15 анализирани проби „баници със сирене“в нито една не открихме сирене – в 1 не открихме пълнеж, в 3 установихме извара, в 7 сиренето е заместено изцяло с палмов продукт, а в 4 частично.
Баничката със сирене е българския fast food. Продава се навсякъде - в будки и павилиони, баничарници, заведения за бързо хранене и супермаркети. Няма търговска улица или пазар в България където да не се предлагат банички, често през 100 метра. Тя е символ на нашенския занаятчия, храна която може да бъде приготвена от всеки и е харесвана или поне приемана от поне 90% от населението. Баничката е пример за евтина и достъпна закуска. С една дума, баничката със сирене е храна символ за България!
Като всяка друга емблема и тази е предмет на непрекъснато обсъждане. Дебатират се външния вид, влаганите суровини, вкуса и аромата, цената, хигиената на баничарниците и външния вид на майсторите и продавачките. „Активни потребители“ избра да се включи в народната дискусия с проучване на научно доказуеми факти за баничките. Целта на това изследване е да се определи качеството на сиренето влагано в баничките. Въпросите на които ще отговорим са два:
1. Дали в закуската има сирене или извара?
2. Какво е качеството на сиренето открито в баничките, т.е. дали това е класическото за страната бяло саламурено сирене?
Изследвахме 15 проби банички закупувани са от тайни клиенти в различни квартали на София. От всеки търговски обект са придобивани по 3 отделни банички от един вид, които обединени представляват една проба. Категоричен критерий за включване в теста е в съдържанието на етикета да пише „сирене“ без други добавки, например извара, лук, праз, месо или кашкавал. Закупените мостри са доставени в офиса на „Активни потребители“, където са описани и след това изпратени в избраните за химичен анализ в акредитирана лаборатория. Методите за изпитване са описани в края на публикацията и в приложената фигура.
Сирене или извара
Класическото бяло саламурено сирене се прави чрез пресичане на белтъка казеин в млякото и последващо зреене. Останалата от сиренето суроватка съдържа по-леки белтъци наречени лактоглобулини. От суроватка посредством термична обработка се получава извара. Това е краткото обяснение на технологията за получаване на сирене и извара, което осветлява различния състав на белтъците в тях. В сиренето се съдържа предимно казеин, а в изварата лактоглобулини. Този факт ние използвахме за да идентифицираме пълнежа на баничките.
От закупените 15 проби банички със сирене в една просто не открихме пълнеж. Възможно е да не е влаган такъв или „сиренето“ да се е стопило напълно при изпичането. Останалите 14 са анализирани чрез метод за разделяне и визуализация на белтъци наречен SDS–PAGE (виж фигурата). Резултатите показват, че 3 (от 14) банички съдържат извара. В други 2 проби се открива смес от извара и сирене. Дотук на определението „баница със сирене“ не отговарят 5 от 14 тествани проби или това са 35,7% несъответствие.
Наличието на извара не вреди на здравето на консуматорите но в случая представлява търговска измама. Производителите декларират на етикета съдържание на сирене, а на практика влагат извара, която има различни вкусови и хранителни стойности. Това е директно нарушение на българското и европейското законодателство, по-конкретно Регламент 1169, което би трябвало да подлежи на административна санкция. Доколкото ни е известно досега няма български производител или търговец наказан за такова провинение.
Анализът на „сиренето“ разкрива палма
След първият етап на изследването останаха 11 проби банички в които пълнежа притежава привидни характеристики на сирене. Тези проби са подложени на допълнителен химичен анализ за идентификация на мазнините. Крайните резултати от тестването показаха изненадващ резултат. Всичките 11 проби съдържат палмово масло в различни съотношение. Казано по друг начин във всички банички е вложен имитиращ млечен продукт вместо саламурено сирене. В 4 от продуктите дялът на палмовата мазнина варира от 26 до 80%. Останалите 7 закуски са със 100% съдържание на палмова мазнина. Последните не отговарят на нито един от критериите за сирене. Технологията по която се произвеждат е коренно различна, а суровините представляват смес от индустриално добити млечни протеини, палмова мазнина, вода, емулгатори и други технологични добавки – така наречените Е-номера.
В крайна сметка от започналите изследването 15 проби, в нито една не беше открито класическо бяло саламурено сирене
Внимание!
Използваните за производството на банички имитиращи ментета представляват директна заплаха за здравето на потребителите. Те съдържат високи нива на палмово масло, включително наситена палматинова киселина и вероятно частично хидрогенирани мастни киселини. Тези компоненти увреждат сърдечно-съдовата система и увеличават риска от инфаркти и инсулти. В много страни по света влагането на частично хидрогенираните мазнини в храните е забранено! |
Отново за борбата с имитиращите млечни продукти
Без никакво съмнение влаганите в ментетата суровини са вредни за здравето на потребителите. В България последните години законодателството изисква те да бъдат маркирани като такива и продавани на отделни щандове в магазините за да не бъдат бъркани с оригиналите. Въпреки това, в редица изследвания на сирене и кашкавал „Активни потребители“ показа, че имитиращите млечни продукти масово присъстваха в търговската мрежа без да са обозначени като такива, което доведе до последващо затягане на правилата. Това изследване обаче е различно от другите. За първи път в нашите тестове не откриваме нито един продукт със задоволително качество. Досега имитациите се движеха в диапазона 10 – 30%, но баничките удариха дъното. Какво е обяснението на този печален рекорд?
Допитване до собственици и готвачи в хотели и ресторанти показва, че голяма част от суровините не се купуват от нормалната търговска мрежа. Те се придобиват от фирми доставчици и складове на едро. Много от марките предлагани от тези търговци са неизвестни за потребителите, които нямат достъп до подобни обекти. Много често в складовете на едро се предлагат на много ниски цени нискокачествени имитиращи продукти. Тези „храни“ се сглобяват от отпадъчни суровини, и/или с използването на спорни технологии. Поради ниското качество и влошените вкусови свойства те нямат шанс на нормалния пазар, но заради цената се предпочитат от много ресторанти и кухни майки. За съжаление сред обичайните потребители на такива ментета са детските градини, училища, хотели, ресторанти, ведомствени столове на фирми и държавни служби и др. Складовете и доставчиците на едро, продаващи имитиращи храни, формират в България паралелна търговска мрежа, неизвестна за обикновения гражданин.
Именно през тази мрежа се доставя „сиренето“ за баничките от нашето изследване. В паралелния свят се предлагат млечни ментета, и съответно това се влага в баничките.
Официалната палмова статистика
Според Министерството на земеделието и храните през миналата 2018 година в България са произведени 57814 тона краве сирене от което 23,4% (13502) са имитиращи продукти. Пак според тях при другите сирена и кашкавалите ментета няма. Според друга статистика обаче в България през 2017г. млечния сектор е внесъл 12000 тона растителни мазнини. При оползотворяване на тази суровина се получават минимум 24000 тона готово сирене. Дори тази проста сметка показва, че някъде по веригата се губят поне 10000 тона ментета. Няма кой да обясни къде са изчезнали минимум 10000 тона фалшиво сирене и кашкавал!
Нашето изследване показва, че поне част от загубеното менте-сирене навярно е изядено с баничките. Друга част вероятно сме изяли под формата на шопска салата в ресторантите. За съжаление, друга част може би е отишла в детските градини и училищата и е увредила здравето на децата!
Някои обобщения и препоръки
От изследваните 15 марки банички нито една не отговаря на определението „баничка със сирене“. В 3 се открива извара, в 7 сиренето изцяло е заместено с палмов продукт, а в останалите 4 частично.
Имайки предвид този печален резултат можем да препоръчаме единствено на потребителите да приготвят баницата със сирене в домашни условия, като не купуват сирене по-евтино от 8-9 лева за килограм.
Пред управлението на държавата можем отново да поставим въпроса за пълната забрана за влагане на хидрогенирани мазнини в храните, което може да промени ситуацията свързана с фалшификациите при производството и търговията с храни.
Таблица 1. Обобщение на резултатите от теста.
В теста са включени 15 банички. От тях:
|
Критерий
|
Брой
|
Процент
|
Не беше намерено пълнеж от сирене при обработка на пробата преди химическите анализи
|
1
|
6,7
|
„Сиренето“ е заместено с извара
|
3
|
20
|
„Сиренето“ е заместено със смес от извара-сирене
|
2
|
13,3
|
„Сиренето“ е заместено със смес от палмово масло-сирене
(Забележка: включва горните две със смес от извара-сирене)
|
4
|
26,7
|
„Сиренето“ е 100% от палмова мазнина
|
7
|
46,7
|
Класическа баница съдържаща бяло саламурено сирене
|
0
|
0
|
Фигура 1.
Снимка на гела от проведената полиакриламидна електрофореза (SDS–PAGE). Вертикалните сини пътеки, които са 17 на брой, представляват разделените протеини, т.е. белтъчни профили за всяка проба „сирене“. Всяко синьо петно на снимката е отделен белтък. Колкото е по-малка масата на белтъка, толкова по-подвижен е той и съответното петно се открива в долния край на гела (виж снимката). Отстрани на гела са маркирани и описани трите основни фракции на млечните белтъци. Пътеките на гела се номерират от ляво на дясно и са 17 на брой. Пътеки: 1 – молекулен маркер; 2 – извара (контрола); 3-16 – проби (1-4, 6-15); 17 – сирене (контрола). При сирената интензитетът на казеиновите фракции е значително по-висок от този на суроватъчните протеини (алфа-лактоалбумин и бета-лактоглобулин). При изварите е обратното. По съотношението казеин/лактоглобулини се определя дали в пробата има сирене или извара. Проби от извара се установяват на пътека 3 (Проба 1), пътека 5 (Проба 3) и пътека 15 (Проба 14). Повече информация за методологията: https://en.wikipedia.org/wiki/SDS-PAGE
Как тествахме? (Методология на изпитването)
Общият брой продукти, включени в изпитването е 15, закупени от павилиони за продажба на закуски и търговски обекти в София.
Лабораторните анализи са проведени в независима лаборатория разполагаща с необходимото оборудване и квалифициран персонал. Закупените банички са нарязани на части и ръчно, с помощта на пинсети, „сиренето“ е отделено от тестените кори и използвано в последващите лабораторни тестове.
За идентификация по критерий сирене/извара са анализирани белтъчните профили на „сиренето“ посредством вертикална полиакриламидна електрофореза (SDS–PAGE) в денатуриращи условия. Геловете са оцветени, обработени и документирани.
Мазнините са изследвани чрез екстракция от стартовия материал и прилагане на два аналитични метода. Определянето на немлечни мазнини е извършено посредством газова хроматография на триглицериди съгласно БДС EN ISO 17678:2010. Резултатите са потвърдени чрез установяване на мастнокиселиният профил по процедурата на БДС EN ISO 12966-2:2017.
Проучването е осъществено през септември и октомври 2019г.
|
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 21 общо )
anonymous
На едно място пише, че лабораторията е акредитирана, а на друго независима. Последно - акредитирана ли е и може ли протокол от изпитването?
Написан на: 10/10/2019 21:30 Докладвай този коментар
anonymous
И акредитирана и независима. Двете не са несъвместими, както звучи в коментара ви. Ако ви се четат протоколи, обадете се в Активни потребители. Можете да поискате същото и от Агенцията по храните:)
Написан на: 10/10/2019 21:51 Докладвай този коментар
anonymous
Би трябвало да публикувате имената на производителите и местата, от където сте купили баничките. Тогава ние потребителите ще може да се предпазим. В противен случай посланието е: " Не купувайте банички"
Написан на: 11/10/2019 07:18 Докладвай този коментар
anonymous
То е ясно - не купувайте банички!
Написан на: 11/10/2019 08:22 Докладвай този коментар
anonymous
По този път ще стигнем до "Не яжте", а по нататък - "Не дишайте"!
Написан на: 11/10/2019 08:50 Докладвай този коментар
anonymous
Моля публикувайте и имената фирмите, както обичайно правите. В противен случай това не е новина, а становище, което е известно на всички.
Написан на: 11/10/2019 09:49 Докладвай този коментар
anonymous
Браво, страхотни сте! Продължавайте.
Интересно ми е дали би имало последствия от такова проучване за търговците? Дали #БАБХ ще се ангажира с по-общирно изследване?
Написан на: 11/10/2019 11:48 Докладвай този коментар
anonymous
А какво да кажем за палмовото масло във всички захарни и сладкарски изделия? То не се преработва и се отлага по кръвоносните съдове. Оттам нататък пътят към инфаркта е добре утъпкан и сме на първо място в света по този показател. Идиоти ли сме или трябва всички да измрем, за да може някои "бизнесмени" да отчитат ръст на печалбата си?
Палмовото масло няма място в храната. Забранете го веднъж завинаги!
Написан на: 11/10/2019 12:41 Докладвай този коментар
anonymous
В една "държава" в която корупцията е от горе до долу заела всички етажи на властта няма как нещо да е в полза на хората.30 години българския народ е подложен на геноцид маскиран като фасадна демокрация която всъщност е пълна пародия на държавност.Има територия лишена от държавност...
Написан на: 11/10/2019 12:48 Докладвай този коментар
anonymous
И без имена и с имена, човек сам може да забележи разликата между баница приготвена вкъщи с истинско сирене и баница с извара или там нещо подобно.
Много добро изследване! Ще се абонирам към бюлетина.
Написан на: 11/10/2019 16:30 Докладвай този коментар
anonymous
Имената на фирмите производители е крайно време да се обявяват.
Анонимност не върши работа .Нарушителите ще продължат нагло да ни тровят.
Написан на: 11/10/2019 17:56 Докладвай този коментар
anonymous
Още ли не Ви признават от БАБХ? Ей така, от любопитство питам.
Написан на: 14/10/2019 11:34 Докладвай този коментар
anonymous
Държавната политика трябва да бъде насочена към ПЪЛНА ЗАБРАНА НА ВНОСА НА ПАЛМОВО МАСЛО. Другото е самао констатации, порочна реклама от някои производители, опасност за здравето на народа и бърза и лесна печалба от производители на хранителни продукти. Явно никой. от когото зависят нещата не иска да се занимава с този особено важен проблем.
Написан на: 18/10/2019 14:18 Докладвай този коментар
anonymous
Финансова помощ
Ние предоставяме на всички финансова помощ и предложение за заем за всички, които се нуждаят. Ако имате проекти за реализация, имате нужда от инвестиции във вашия бизнес или имате нужда от заем за лични разходи, ние предлагаме на ваше разположение важен капитал за всички ваши проекти. Не се колебайте да се свържете с нас, за да бъдем удовлетворени възможно най-скоро.
Нашият имейл: [email protected]
Написан на: 15/11/2019 23:09 Докладвай този коментар
anonymous
Финансова помощ
Ние предоставяме на всички финансова помощ и предложение за заем за всички, които се нуждаят. Ако имате проекти за реализация, имате нужда от инвестиции във вашия бизнес или имате нужда от заем за лични разходи, ние предлагаме на ваше разположение важен капитал за всички ваши проекти. Не се колебайте да се свържете с нас, за да бъдем удовлетворени възможно най-скоро.
Нашият имейл: [email protected]
Написан на: 15/11/2019 23:10 Докладвай този коментар
anonymous
Финансова помощ
Ние предоставяме на всички финансова помощ и предложение за заем за всички, които се нуждаят. Ако имате проекти за реализация, имате нужда от инвестиции във вашия бизнес или имате нужда от заем за лични разходи, ние предлагаме на ваше разположение важен капитал за всички ваши проекти. Не се колебайте да се свържете с нас, за да бъдем удовлетворени възможно най-скоро.
Нашият имейл: [email protected]
Написан на: 15/11/2019 23:10 Докладвай този коментар
anonymous
и не само в баничките-всички закуски от т.н.пекарни /иначе са си фурни!/,са така-нито сиренето е сирене,нито кашкавала е кашкавал,нито маслото е масло...там никой не ги следи,нито пък фурните са задължени да обявяват на видно място съставките,само ако някой се сети да им ги поиска ги вадят изпод рафта...А в заведенията за хранене-ооо,там е 100% сигурна измамата...
Написан на: 09/02/2020 16:28 Докладвай този коментар
anonymous
В една бяла държава всички търговци-измамници щяха да отнесат солени глоби и бизнесът им щеше да е сринат. За съжаление в България няма последствие за тези измамници и те продължават да си продават боклуците на децата ни и да забогатяват на наш гръб!
Написан на: 21/08/2020 22:28 Докладвай този коментар
anonymous
<a href=https://vardenafil.top>cheap viagra levitra cialis</a> 114 Retard 100 mg Caja x 10 grags
Написан на: 14/12/2023 21:32 Докладвай този коментар
anonymous
<a href=http://cialis.lat/discover-the-best-prices-for-cialis>buy cheap generic cialis uk</a> 8 fold at 6 h, and phosphorylation remained elevated at 24 h left and middle panels, inset
Написан на: 19/06/2024 17:06 Докладвай този коментар
anonymous
<a href=http://cialis.lat/discover-the-best-prices-for-cialis>buy cialis online safely</a> Howell A, Robertson JFR, Quaresma Albano J, Aschermannova A, Mauriac L, Kleeberg UR, et al
Написан на: 10/08/2024 20:57 Докладвай този коментар
anonymous