Тест
Чиста ли е морската вода по южните плажове?
Съвместната проверка на учени от Софийския университет и Асоциация Активни потребители установява замърсяване на 7 от 11 плажа, до 41 пъти над нормата.
Всеки летен почивен сезон по Черноморието е съпътстван от множество оплаквания на туристите за здравословни проблеми. Обикновено това са летни „настинки“ и стомашно-чревни разстройства. При анализ на жалбите се вижда, че има населени места, хотели или плажове за които се установява концентрация. Съответно, в тези локации е възможно да съществуват фактори, обуславящи по-висока заболеваемост на туристите.
Обичайно летните здравословни проблеми имат инфекциозен характер, т.е. причинители са патогени. Тези вируси и бактерии се предават при контакти между хора, чрез консумация на заразени храни и напитки, или при къпане в замърсени морски/сладководни води. Предмет на това изследване е чистотата на морските води по популярни дестинации за плажуване на туристите. Дизайнът на изследването включва стандартен тест за санитарна микробиологична оценка, използван и от местните здравни власти (РЗИ). Определя се Escherichia coli, по методология аналогична на препоръчаната в Наредба 5/2008. Плажовете и конкретните географски координати за пробовземане на морска вода, са максимално унифицирани с тези на РЗИ-Бургас. Казано направо, нашите резултати и тези на РЗИ-Бургас могат директно да бъдат сравнявани. Подборът на плажовете включени в изследването е на база оценка на риска, избрани са тези с най-висока опасност от замърсяване. Подробности са представени в раздел „Методология на изпитването“.
Изследването е съвместна инициатива между група „Микробиологични рискове в околната среда, проект SUMMIT“ на Софийския университет и Асоциация Активни потребители. Осъществено е от мобилна група от учени, микробиолози, вирусолози и хидробиолог, плюс представител на Активни потребители. Освен санитарната микробиология се изследват и други показатели на морската вода, включително нови маркери за замърсяване, но това направление е изследователско и няма да бъде коментирано в тази публикация.
Критерии и законодателство
По-горе споменахме за максимална унификация на изследователския подход със законодателните изисквания. Регулацията за водите за къпане се осъществява от Наредба 5 от 2008г., която от своя страна въвежда общите за Европейския съюз критерии. Основен индикатор за замърсяване на водите за къпане е количеството на бактерията Escherichia coli. Това е добре познат бактериален вид, обитава храносмилателната система, открива се съответно в фекалиите на всеки човек. Escherichia coli е универсален индикатор за контаминация с отпадъци на води и храни, и се използва от учените и контролните органи за оценка на степента на тяхното замърсяване. Когато става въпрос за питейни води например, не трябва да се открива бактерията в 100 мл вода. При водите за къпане критериите са много по-либерални, лимита за морска вода е 500 клетки (наричани още cfu) за 100 мл, а оценката за отличен е до 250 броя/100 мл. В законодателството е описана подробно и процедурата за пробовземане, както и за анализ на резултатите в дългосрочна перспектива. Методиката за определяне на Escherichia coli е стандартизирана в световен мащаб и множество компании предлагат диагностични набори за този анализ.
Факторът „Каховка“
Всички помнят взривяването на стената на язовир „Нова Каховка“ и библейското наводнение което последва. Тогава заедно с водата в Черно море попаднаха и много замърсители и боеприпаси отнесени от залетите територии. В Одеска област на Украйна бяха забранени риболова и затворени плажовете, а някои от рестрикциите още не са отпаднали. Заедно с нежелателните химикали във водите на Черно море попаднаха и множество патогени. Например украинските здравни власти регистрираха дизентерия, холера и други инфекциозни агенти. Тогава в България имаше много опасения, подсилени от злонамерената руска пропаганда, че част от отровите могат да отплават на юг до нашите плажове и да съсипят туристическия сезон. За щастие хидрологията на морето и голямото разстояние са преграда и досега няма доказани токсични „емигранти“ от Украйна. Нашето изследване също не установява индикации за трансгранично доплували микроорганизми. Профилите на замърсяването на отделните плажове са строго индивидуални и зависят от местни фактори като наличие на вливания на отпадъчни води, броя на посетителите, морските течения и др. Например, точките за пробовземане в Свети Влас и централния плаж на Слънчев бряг са разделени от само 4 км. дистанция, те са в един залив, но както се вижда от таблицата резултатите са коренно различни. Никакви „Каховски“ бактерии не могат да повлиаят на нашето крайбрежие. За огромно съжаление, всички открити по плажовете ни нежелателни микроорганизми са с оригинален роден произход!
Резултатите
Таблица с резултати от тестването на съдържанието на бактерията Escherichia coli във водите за къпане на 11 плажа от южното Черноморие.
Обобщени са в таблицатa. Количеството Escherichia coli е представено като брой клетки на 100 мл морска вода, съгласно изискванията на наредбата за качеството на водите за къпане. От таблицата се вижда, че водите на само 4 плажа, от 11, отговарят на количествения критерий за съдържание на Escherichia coli. Най-чисто, с 240 клетки/100 мл, и оценка за качеството „отличен“, е плаж Харманите в Созопол. Освен него в лимита до 500 клетки се класират плажовете в Свети Влас, Поморие и къмпинг Златната рибка край Созопол.
На другият полюс е северния плаж, наричан Попски, на град Царево, където стойностите за Escherichia coli, достигат феноменалните 20666 клетки/100 мл, над 41 пъти над нормата. При визуалният оглед на мястото беше установено вливане на силно замърсен поток в залива, наличие на неидентифицирани тръби/канализация в посока крайбрежието, и силен мирис на фекалии в района. В непосредствена близост, 100-200 метра, се намира недостроен и изоставен хотелски комплекс, и купища отпадъци. Важна подробност е, че всичко установено от нас, не фигурира в досието на плажа публикувано на интернет страницата на РЗИ-Бургас: https://rzi-burgas.bg/kachestvo-na-vodite/. Има подозрение, че разположената на няколко километра градска пречиствателна станция не се справя с нарасналия обем отпадъчни води, и/или зауства твърде близко до залива на Попския плаж.
На второ място в позорната класация е южния плаж на Приморско, устието на Дяволската река с резултат от 11333 клетки/100 мл, 22 пъти над лимита. Сигнал за проблемите на тази локация беше подаден от местни жители, които наблюдават масивно вливане на фекални води в реката от околните хотелски комплекси, факт също пропуснат от РЗИ-Бургас. Очевидно бактериите се просмукват заедно със сладката вода в крайбрежния район.
Най-посещаваните плажове установени, донякъде субективно, от нас са Атлиман в Китен и Лозенец. Стойностите за бактерията и на двата надхвърлят лимитите съответно 2 и 4 пъти, но за щастие остават далече от Попския плаж. Този резултат е коментиран от нас защото показва, че броя туристи на плажа не е основния критерий за замърсяване. Във водите на препълнения Атлиман са установени 20 пъти по-малко Escherichia coli, от пустия откъм хора Попски плаж. Примерът илюстрира, че вероятно основен източник на замърсяване на крайбрежните води са незаконните и нерегистрирани вливания на отпадъчни води. Понеже застрояването е неравномерно, както и обхвата на канализацията, то качеството на водите за къпане не е еднакво на различните плажове. В съответствие с крайбрежната инфраструктура се променя и степента на фекалното замърсяване на морската вода. Всяка локация или залив е с характерен подпис. Очевидно чистотата на водата за къпане зависи от политиката на местните власти и където канализацията за отпадни води е пренебрегната, това веднага се отразява на качеството на градските плажове!
Препоръки за туристите
Обобщено, водите на 7, от общо 11 изследвани плажа по южното Черноморие, не отговарят на критериите за чистота, а при две локации, Попски плаж и Приморско юг, замърсяването е екстремално. Понеже в изследването са включени само 11 от регистрираните от РЗИ-Бургас 49 основни плажа предполагаме, че има и други с некачествена за къпане вода. Научният екип не иска да паникьосва туристите но все пак трябва да имате предвид следните изводи и препоръки:
- Установеното наднормено съдържание на Escherichia coli е индикация за замърсяване от хора и отпадни води, и както се вижда от резултатите е строго специфично за отделните плажове. Контактът с бактерията не води автоматично до разболяване. Нейната наличност в наднормени количества, означава възможно присъствие и на други, по-опасни човешки патогени. Накратко, където има повече Escherichia coli, може да се заразите с инфекциозна болест.
- Типичните симптоми от замърсена вода са хранителни разстройства, настинки тип „летен грип“, с повръщане и температура, локални инфекции, особено на открити рани и лигавици, конюктивити и др. Съветваме ви при наличие на тези признаци да се обръщате към лекар на който да съобщите за посещението на конкретните плажове.
- Избягвайте къпането в морски води за които имате предварителна информация за наличие на замърсяване.
- Създайте навик след къпане в морето да вземате душ. Там където, както за съжаление е нормално за България, няма такива на плажа, посетете първо хотела за такъв.
- Поддържането на добра лична хигиена е предпоставка за безпроблемна почивка! Не забравяйте, че отпадъците по плажа и водата се връщат при вас. Носенето и приемането на храни на плажа е предпоставка за заразяване от мръсни ръце и инфектиран пясък, а отпадъците са това върху което ще легнете, или в което ще се изкъпете на следващия ден.
- Сигнализирайте на районите здравни инспекции когато видите изхвърляне на боклуци в морето, или намерите например тръба с изход във водата.
Няколко съвета към институциите
- Установените при това изследване резултати за микробиологично качество на водите за къпане коренно се различават от съобщеното от РЗИ-Бургас за същите локации - https://rzi-burgas.bg/kachestvo-na-vodite/. Съветваме Министерство на здравеопазването да направи незабавно публична и независима проверка в РЗИ-Бургас.
- Веднага затворете за ползване Попския плаж в град Царево понеже съдържанието на индикаторни микроорганизми показва силно замърсяване. Потърсете и отстранете източниците на отпадъчни води в района. До голяма степен тази препоръка важи и за Дяволската река в Приморско.
- За нас е очевидно наличието на множество нерегистрирани вливания на отпадъчни води по Черноморието. Тази незаконна практика е заплаха за здравето на хората и в по-широк смисъл риск за развитието на туризма в България. Никой не иска да се къпе в мръсни води. Местните власти трябва да осъзнаят, че несвършената от тях работа, директно рефлектира в икономическото развитие на региона. ДНСК и здравните власти трябва да помогнат за откриване и затваряне на каналите и тръбите за отпадъчни води. Без това, няма да има чисти плажове!
- Инфраструктурата на нашите плажове е в критично състояния. Териториите се експлоатират но явно в тях не се инвестира достатъчно. Масово отсъстват кошчета за боклук, а за душове със сладка вода общините явно са забравили. Това води до замърсяване на плажовете и морската вода и до влошена лична хигиена на туристите. Нашият бизнес иска да прави туризъм през 21 век, но очевидно са забравени стандартните придобивки на 20 век. Хигиената и чистотата са задължителни за плажовете!
- Необходимо е обмисляне на въвеждането на задължителни изисквания за добри хигиенни практики на плажовете. Това освен инфраструктурата трябва да включва какво може да се прави там. Например, дали е позволено воденето на животни, консумацията на храни на пясъка, опъването на палатки и др. Туризмът не може да бъде просто изсипване на мнозинство хора на плажната ивица защото без спазване на правила за хигиена мястото може да се превърне в източник на зарази които ще съсипват отпуските на хората, но също така и бизнеса на безотговорните оператори и общини.
Ограничения на изследването
- Включени са само 11 от регистрираните 49 плажа по южното Черноморие.
- Подборът на плажовете е съгласно оценка на риска, т.е. търсени са замърсените плажове.
- Пробите от морска вода са събирани в периода 31 юли – 2 август, което е в пика на летния туризъм. Това предполага най-силно замърсяване в този времеви отрязък. Затова е възможно в началото или края на сезона резултатите от тестването да са различни.
- Количествените критерии за качеството на морските води за къпане в Наредба 5/2008 подлежат на дискусия. Те са разработени за типичните морски води в Европа, които нормално са с по-висока соленост от тази на Черно море около 2 пъти. Понеже Escherichia coli и другите индикатори за фекално замърсяване се подтискат от солеността на водата, то в Черно море тези бактерии са по-малко инхибирани. Възможно е да се обмисли промяна в количествения критерий в посока нормите за сладка вода която е до 900 броя/100 мл. Това обаче няма да „спаси“ служебно силно замърсените плажове.
Благодарности:
Проект на СУ „Св. Климент Охридски“. Това изследване е финансирано от Европейския съюз-NextGenerationEU, чрез Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България, проект No BG-RRP-2.004-0008“.
Как тествахме? (Методология на изпитването)
Подбор на плажовете: В регистърът на РЗИ-Бургас фигурират досиета за 49 основни плажа. Понеже нямаше как да изследваме всички беше направена селекция съгласно оценка на риска, т.е. вероятно най-замърсените. За тази задача, беше извършен анализ на информацията от медии и социалните мрежи, известна доза лични наблюдения, както и сигнали от местни жители. Екипът не претендира за съвършена прецизност на този подбор.
Пробонабиране: Между 31.07 и 02.08. са посетени 11 плажа от южното Черноморие. Всяка точка за пробонабиране е геолокирана с географски координати, а състоянието на плажа, морето и прилежащата инфраструктура е описано в протокол. Информация за плажовете и локацията е представена в таблицата с резултатите.
Пробонабирането е извършено съгласно изискванията на Наредба 5 от 2008г. Морската вода е вземана на минимум 10 метра от бреговата ивица, при дълбочина от 1 метър. Използвани са стерилни съдове за еднократна употреба, отваряни на 30 см под водната повърхност. Паралелно с тях е събиран седимент/дънна проба. Водните образци се анализират същия ден за санитарна микробиология. Съответните количества вода и седимент са обработени за дълготрайно съхранение и замразени в фризер – те са за последващи микроскопски и молекулярно-генетични изследвания.
Микробиологичен анализ: Санитарният анализ е съгласно изискванията Наредба 5/2008г. Определя се количеството на бактерията Escherichia coli. Използва се диагностичен хромогенен бульон на компанията Merck в протокол с метода за падащи разреждания. Резултатите се представят като брой бактерии/cfu за 100 мл морска вода или MPN (most probable number)/100 ml. Всеки резултат в таблицата е усреднена стойност от 3 независими измервания±стандартна грешка. Резултатите за отлична оценка на водата за къпане са до 250 клетки/100 мл, а за задоволителна съответно до 500 клетки/100 мл.
|
Плажът Атлиман в Китен е пренаселен с посетители, но въпреки това е „умерено“ замърсен.
|
Малкият централен плаж на Черноморец е заграден от новото пристанище. Това блокира теченията и негативния резултат е замърсяване. Лодките спечелиха, хората загубиха.
|
Попският плаж в Царево. Малък, красив и пуст, но и екстремално замърсен от вливане на отпадъчни води. Над плажа се виждат останките от недостроения хотелски комплекс.
|
Южната част на плаж Харманите, Созопол. Единствената локация с оценка отличен за качество на морската вода.
|
Вторият по замърсеност плаж е Приморско, срещу устието на Дяволската река. Голям, красив, и безотговорно омърсен от прилежащите хотели. Понеже точката не фигурира в списъка на РЗИ-Бургас е дадена геолокацията за пробовземане.
|
Актуализация
Становище на Министерството на здравеопазването от 18 август 2023 г. по повод статията ще намерите тук.
Отговор на Българска национална асоциация Активни потребители от 21 август 2023 г. ще намерите тук.
|
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 43 общо )
anonymous
Изключително полезен материал, които може да предпази много хора.
Написан на: 17/08/2023 17:17 Докладвай този коментар
anonymous
Изключително полезен материал. Кога ще направите и проучване за Северното черноморие, защото там резултатите наистина ще бъдат интересни?
Написан на: 18/08/2023 08:50 Докладвай този коментар
anonymous
Ако наистина са замърсени плажовете ,защо тази асоциация не е оповестила веднага,а чака да се отровим.Отново се харчат европейски пари и се печелят конкурси по европейски програми от пълни безхаберници.Не ги е грижа за нашетоздраве,а се чудят как да оправдаят парите ,които са взели и да си направят безплатна почивка.Нужно е да има по-голям контрол за харченето на парите по проекти!
Преди 0 секунди
Написан на: 18/08/2023 10:08 Докладвай този коментар
anonymous
Благодаря. Полезно изследване и статия! Би било прекрасно ако се направи подобно изследване и за северното Черноморие.
Написан на: 18/08/2023 10:24 Докладвай този коментар
anonymous
Дано се направи изследване и за северното Черноморие за да има яснота, как са нещата там. Много полезно изследване.
Написан на: 18/08/2023 10:43 Докладвай този коментар
anonymous
Тя прокуратурата да провери РЗИ,ама да провери и Вас!
Навъдиха се много кверуланти в тази държава!
Написан на: 18/08/2023 10:51 Докладвай този коментар
anonymous
Защо няма асоциация,която паралелно контролира и държавните институции и подобни организации,асоциации и….
Всеки може да плюе всеки безнаказано в тази държава…после върви доказвай,че нямаш сестра…
Написан на: 18/08/2023 11:03 Докладвай този коментар
anonymous
Фактът,че се издържате от “дарения” автоматично прави това проучване съмнително…То е ясно,че ще в интерес на “дарителя”!
Написан на: 18/08/2023 11:31 Докладвай този коментар
anonymous
Моля, някой да плати,да изследват офицерския плаж във Варна- струва ми се много мръсно!
Написан на: 18/08/2023 11:48 Докладвай този коментар
anonymous
Защо не се направи изследване,какво е санитарно хигиенното състояние на ВОДАТА и на ПЛУВНИТЕ БАСЕЙНИ по Черноморието, също така на басейните общинска собственост, в училищата, в детски ясли, школите по плуване, министерството на младежта и спорта и т. н...
Написан на 18.08. 2023 год.
Написан на: 18/08/2023 12:03 Докладвай този коментар
anonymous
Здравейте,
Моля същото изследване да се направи и за плажовете по Северното черноморие. Особено най-населените курорти - Обзор, Варна, Св. Св. Константин и Елена, Златни пясъци, Кранево, Албена, Балчик. Особено за Златни Пясъци, Кранево и Албена има огромни съмнения, че направеното пред няколко години длъбоководно зауствване на отпадни води вече е компроментирано и водите се излизват буквално на плажовете. Миризмата се усеща отдалеч.
Написан на: 18/08/2023 12:21 Докладвай този коментар
anonymous
Всичко прочетох, разбрах как са взети пробите, разбрах и референтните стойности, ама не разбрах в коя лицензирана лаборатория са извършени изследванията, кой орган контролира вземането на пробите и доставката им до тази лицензирана лаборатория, Вие от рейтинг какво печелите и след тази новина прихода Ви от дарения увеличи ли се?
Написан на: 18/08/2023 14:54 Докладвай този коментар
anonymous
Благодаря ви.
Написан на: 18/08/2023 15:00 Докладвай този коментар
anonymous
Без "злонамерена руска пропаганда" не можеше :)))))))))
Написан на: 18/08/2023 15:48 Докладвай този коментар
anonymous
Адмирации!
Но защо не е направено изследване за наличието на тежки метали?
Всички много добре знаем и се разпространява информацията, че количеството тежки метали в морската вода е няколко пъти над допустимото!
Написан на: 18/08/2023 15:51 Докладвай този коментар
anonymous
Изследването е маниполирано, невярно, целящо да дискредитира и провали сезона. Ще се присъединя към колективния иск на хотелиериете срещу вашата самозвана организация.
Написан на: 18/08/2023 17:42 Докладвай този коментар
anonymous
Срамота.
Българското черноморие е мръсно по време на сезона.
Чисто е само май и началото на юни.
Българския закон - ЗУТ позволява Черно море да се ползва за пречиствателна станция.
Смешно и жалко.
И всичко е законно. Има закон.
Закон гласуван от българи.
Истинския виновник е закона и хората които са го съставяли и гласували.
Всеки български гражданин трябва да съди тези хора.
Сегашните съставители на законите са вредни и опасни за съвременното българско общество. Такива закони разочароват българите и те бягат от родината си . И са прави. Искат по-добри условия за семействата си.
Колкото по рано го разберем това толкова по скоро ще спре обезлюдяването.
Написан на: 18/08/2023 21:06 Докладвай този коментар
anonymous
Били виновни хотелите.
Абе хора как може да сте толкова късогледи.
Разрешено ли е да се излива в море фекални ( гомняни ) води ?
Ако е разрешено гонете тези които са го разрешили.
Просто като леща.
Хотелиерите са невинни.
Народа е казал : Не е виновен този който яде баницата , а този който му я дава.
Помня как успокояваха за Чернобил.
Същата работа е и сега.
Липса на съвест , достойнство , морал , отговорност.
Някога , сме били славен и мъдър народ . Някога , много отдавна.
А сега сме недостойни.
На тази държава и липсват вече смелите , предприемчивите и мъдрите хора.
Тези хора вече живеят другаде.
Дават силата си в други общества.
За духовното късогледство няма очила.
Написан на: 18/08/2023 21:57 Докладвай този коментар
anonymous
Поздравления за Активни потребители.
Поздравления за смелостта , за усилията , за вложеното време.
Не обръщайте внимание на тези които ви плюят. Българина е станал много завислив , негативен . Все му се привижда корупция , все заплашва с мокаратури , все ненавижда различните .
Не понася хотелиерите. Счита ги за чорбаджий изедници , за мафия , и още куп други глупости.
Белите държави в които бягат децата ни дават мило и драго да има повече предприемачи , а в сегашна България предприемач , хотелиер е непочтена професия.
Не е правилно това.
Или може би ви харесва Северна Корея .
Хотелите ще са държавни.
И пак ще се къпите в отходните води.
Такива са ви законите.
Луда работа.
Написан на: 18/08/2023 22:16 Докладвай този коментар
anonymous
Браво .
Само така.
С фактите ги поставяйте до стената.
Уредите не били точни , кой контролирал уредите и тем подобни оправдания.
Как се открива Ешерихия коли ?
Това да не е игла в купа сено.
Един микроскоп стига.
За 200 лева всеки българин може да изследва водата която го интересува.
РЗИ да почне да казва истината.
Онази , Истинската Истина.
Не тази която помага да спим спокойно докато се къпем в Чистото морце.
Написан на: 18/08/2023 22:32 Докладвай този коментар
anonymous
Кое изследване е вярно ?
На РЗИ или на Активни потребители ????
Моето е най вярно.
ИМАМ ЧРЕВНО РАЗТРОЙСТВО.
Направо се обезводних.
Микроскоп нямам , нямам лаборатория .
Но имам хотел на луната.
Голям проблем са там отходните води.
По голям от тук. Няма море. В морето е разрешено всичко да се хвърля , но няма море . Неуредици.
Луняните са доста глупави.
Написан на: 19/08/2023 02:49 Докладвай този коментар
GNikolov
Благодаря
информацията бе оценена
Последно редактиран на 19/08/2023 09:55.
Написан на: 19/08/2023 09:53 Докладвай този коментар
anonymous
Аз предлагам всеки да си прави това изследване сам- лесно е.Така ще бъдем напълно сигурни и няма се чуден кой прав кой крив.
Само че,ако не ходим на море и получим разстройство какво да правим?Някой да предложи асоциация за това. Европа дава пари!
На българина от край време все някой му е виновен за несгодите- съседа,работата,папата…
Аз предлагам да осъдим пред световния съд РЗИ/може и лично да ги накажем/- мисля,че тогава за известно време ще бъдем спокойни…
В Европа било “ТАКА”- ама там хората работят десет пъти повече от нас и като ходим там мълчим като “ мушнати гайди”!
Написан на: 19/08/2023 11:59 Докладвай този коментар
anonymous
Браво!
Само извода, че трябва да се променят критериите, не трябва ли да е обратен? След като европейския критерий е за два пъти по-солена вода, то е нормално в Черно море да убива два пъти по-бавно бактериите, т.е. критерия трябва да бъде намален надолу два пъти спрямо европейския и да стане 125?
Написан на: 21/08/2023 14:02 Докладвай този коментар
anonymous
Ръководството на РЗИ Бургас е за тотална ревизия и уволнение, като се започне от Директора. От много години тези хора не работят за доброто здраве на населението, което им плаща заплатите с данъците си. Корупцията убива!
Написан на: 21/08/2023 16:00 Докладвай този коментар
anonymous
ТРЯБВА да се уволни цялата държава!
Не е достатъчно!
ДА започнем от ГОСПОД!
Не ни трябват институции!
В България всеки е компетентен за ВСИЧКО!Сами трябва да си управляваме държавата!
Да,корупцията убива,ама кой е корумпиран?И всичко това - на фона на заплахите на загубилите конкурса за концесиите на “ мръсните плажове” , че имат “хора” в СОФИЯ и няма да оставят така “тази работа”. И хората действат.
И да- става дума за пари,ама не за РЗИ.
А ние спорим,пишем ,обиждаме без да сме информирани.
И не си даваме сметка,че утре като гръм от ясно небе това ще се стовари и върху нас!
Написан на: 22/08/2023 09:34 Докладвай този коментар
anonymous
Здравейте!
Може ли някой да отговори Софийски университет поема ли отговорност за тези изследвания?!?
Навсякъде пише Учени от СУ!
Защо СУ не излезе със становище?
Или някакви хора,работещи в СУ,се представят със СУ, понеже иначе са неразпознаваеми?
Написан на: 22/08/2023 09:46 Докладвай този коментар
anonymous
БРАВО!
БРАВО!!
БРАВО!!!
За пореден път ни манипулират,а ние като шарани захапахме въдицата!
Написан на: 22/08/2023 10:01 Докладвай този коментар
anonymous
Отлична работа. Кога ще направите ново изследване на същите плажове? Или ги зачеркнахме за неопределено време?
Написан на: 22/08/2023 19:31 Докладвай този коментар
anonymous
Да!Чудесно!
Трябва да се направят нови изследвания!
Да дойдем, тези които желаем и репортери да заснемат как се вземат пробите,къде,как и от кого се провежда изследването!
После същата процедура и с РЗИ!
После РЗИ да изследва само под наш контрол!!!
Да се назначи и денонощен контрол на Директора… и не само…
Написан на: 22/08/2023 20:09 Докладвай този коментар
anonymous
20 милиона лева евросредства по плана за развитие?!?
Вече спрях да си задавам въпроси…
Написан на: 22/08/2023 20:43 Докладвай този коментар
anonymous
20 милиона лева евросредства по плана за развитие!
И Боже РЗИ- та,Директори и не знам кой още е виновен…
Вие подигравате ли се?Или ни обиждате…
Написан на: 22/08/2023 21:08 Докладвай този коментар
anonymous
Хотелиерските мишки дойдоха да плюят ама истината си е истина - плажовете ви миришат и бъкат от лайна и тва е. Бетономорието си е бетономорие. :)
Написан на: 23/08/2023 00:01 Докладвай този коментар
anonymous
Е ,мисля че евро прокуратурата трябва да се самосезира…
Написан на: 23/08/2023 08:27 Докладвай този коментар
anonymous
Ей заради това най-добре беше да се извикат едни независими експерти от чужбина за да свършат работата. Защото в тая крива нива, не знаеш вече на кой да вярваш. И кой на кого служи. Едните лъжат и мажат, а другите взимат пари, за да съборят първите. Ей заради това нищо градивно и полезно не можем да свършим като държава. Защото двама българи като седнат на една маса, вместо да започнат да мислят в една посока, те почват да се дърлят, да филосовстват, да мрънкат, да се обиждат и накрая стигат и до съд. Ей заради това са ни превзели навремето турците. А сега сме на същия хал като преди 600г.....разделени, озлобени и жестоки. И пак ще ни превземат ако решат. И пак без да се усетим...........
Написан на: 23/08/2023 11:55 Докладвай този коментар
anonymous
Може ли да кажете,в коя лаборатория са правени изследванията?
Написан на: 23/08/2023 18:44 Докладвай този коментар
anonymous
От Европа пристигали да проверяват !
Ами сега
Написан на: 27/08/2023 10:42 Докладвай този коментар
anonymous
Браво! Но най-страшното предстои- всеки момент ще потече в яз. Искър фекалната река от Голф Урбанизацията до яз.Искър, където в нарушение на всякаква законност са почти изградени хотели и туристическо селище на площ от около 4500 дка БЕЗ ОВОС! И тези лайна ще отидат в чешмите на софиянци. Раздадени са огромни подкупи с цел издаване на документи с невярно съдържание и те са издадени и ние- софиянци и още стотина вилни зони , села, Перник и Банкя, както и 1 млн. ежедневно приходящи в София ще лочим от чешмите фекалии, урина и химикали.
Написан на: 31/08/2023 17:26 Докладвай този коментар
anonymous
Лъжливото РЗИ в Бургас! Понеже водата е "чиста", за това съм с бактериална инфекция след посещение в началото на втората седмица от този месец на Бургаския северен плаж. И това ми се случва всяко лято. Моя позната ми се оплака от същия проблем. Друга позната ми каза, че поради същите проблеми от Бургаския плаж, вече не влиза във водата. Аз със сигурност няма да стъпя на този плаж. И трите сме от Бургас. А за Царево - преди няколко години също получих сериозна бактериална инфекция. На пясъка беше абсолютна мизерия, заради която имаше рояци от малки мушици. Най -големия шок беше като влязох във водата и ужас - пълно с фекалии. Излязох веднага, но бактериалната инфекция беше жестока от тази мизерия. Никога повече в Царево! От тогава не съм стъпала там.
Написан на: 31/08/2023 19:27 Докладвай този коментар
anonymous
И каква е тази бактериална инфекция?
Ученият ли я доказа или друга лаборатория ?
Пишете,за да знаем къде да се изследваме,че се дезориентирахме.
Написан на: 31/08/2023 21:38 Докладвай този коментар
anonymous
Браво!
Вече OLAF ще Ви провери- независими европейци- е вече на тях ще им се доверим!
Написан на: 31/08/2023 21:41 Докладвай този коментар
anonymous
“Мнението е на автора и не ангажира СУ или асоциация „Активни потребители“.
Това вече пише под изявленията на въпросния Учен.
Какво означава това?!
Моля асоциацията да отговори.
Написан на: 01/09/2023 17:16 Докладвай този коментар
anonymous
Много добра статия!!! Браво!
Написан на: 07/09/2023 12:17 Докладвай този коментар
anonymous