Тест
ТЕСТ Плоски Телевизори (2011)
При избора на телевизор за дома основните и определящи фактори са техническите характеристики и цената. За правилния подбор на този тип стоки за дългосрочно ползване обаче има и други фактори, на които не обръщаме нужното внимание при покупката и късно оценяваме тяхната значимост.
Достъп на светлина в стаята
Един от често подценяваните фактори е мястото на разположение на телевизора в дома и светлината, която достига до екрана. Ако помещението, в което ще бъде поставен телевизорът, е много светло и слънчево и очаквате върху екрана често да попада пряка слънчева светлина, съветваме ви да потърсите LCD телевизор. Същото е валидно и ако възнамерявате да гледате телевизия при ярко изкуствено осветление, например вечер. Плазмените телевизори са прекалено взискателни към попадащата светлина в стаята. При неподходящи условия се губят предимствата им пред LCD телевизорите и картината се разваля значително.
Екранът на един LCD телевизор може да излъчва почти двойно повече светлина в сравнение с този на плазмения. Опцията за допълнително увеличаване на яркостта би била много полезна в среда, в която е трудно да се контролира осветлението – например в една залята от слънце стая през деня. В добре осветена среда повишената яркост на LCD екрана спомага за поддържане на детайлността на изображението чрез подобряване на видимия контраст.
При избора трябва да се вземе предвид и покритието на екрана - дали той е стъклен или матов. Много LCD екрани имат матово покритие за намаляване на дразнещите светлинни отблясъци. Някои от по-модерните LCD екрани имат лъскав гланцов филтър по повърхността си, който повишава видимия контраст и наситеността на цветовете, и прави черните цветове да изглеждат мастилено тъмни. LCD екраните с лъскаво гланцово покритие възпроизвеждат малко по-рязка картина, каквато не е по възможностите на матовия повърхностен слой, заради неговите свойства да разсейва светлината.
Разположение на телевизора
Когато определяте разположението на вашият нов телевизор трябва да вземете предвид и мястото, от което ще гледате телевизия. Минималното разстояние, от което гледате телевизия, трябва да е равно на диаметъра на екрана на телевизора, умножено по три. Това е оптималната дистанция, от която ще виждате картината в най-качествената й форма и ще можете да се насладите на предимствата на вашия телевизор.
Кабелната мрежа у дома
Кабелната мрежа, която използвате във вашия дом, също е от значение за качествената картина и пълноценно използване на предимствата на вашия телевизор. Подобрете нещата, до които имате достъп. Например можете да подмените стария кабел и да го замените изцяло от разклонителната кутия на етажа до самият телевизор. Ако имате повече от един телевизор, направете подходяща мрежа за точния брой телевизори в дома ви. За по-високо качество на мрежата използвайте кабели и антенни разклонители на изпитани марки.
Пренос на телевизори
Има правила за превоз на телевизори, които трябва да следвате, за да не останете неприятно изненадани след отварянето на кутията у дома.
Транспортирайте телевизора само във вертикално положение. Това правило е в сила най-вече при плазмените телевизори. При поставяне в хоризонтално положение се появява напрежение в панела, което при по-големи вибрации и сътресения води до микроскопични пукнатини и увреждане на дисплея.
<< Кликнете на картинката, за да видите пълните резултати от теста!
Кратък речник на термините
При покупка на телевизор ще се сблъскате с множество съкращения и термини. Ето нашите разяснения: DVB-T Тунер – (съкратено от Digital Video Broadcasting – Terrestrial) – приемник, който позволява приемането от наземна цифрова телевизия чрез антена. DVB-C Тунер - (съкратено от Digital Video Broadcasting – Cable) – приемник, който позволява приемането от кабелна цифрова телевизия чрез кабелен оператор. DVB-S Тунер - (съкратено от Digital Video Broadcasting –Satellite) – приемник, който позволява приемането на цифрова телевизия чрез сателит. EPG – (съкратено от Electronic Programe Guide) – електронен програмен гайд, чрез който сателитният или кабелен оператор предоставя на абонатите си информация за телевизионната програма. HDMI – (съкратено от High Definition Multimedia Interface) – компактен аудио/видео интерфейс за предаване на цифрови данни. DVI – (съкратено от Digital visual Interface) – стандарт за свързване с висико качество за предаване на цифрови данни. VGA – (съкратено от Video Graphics Array) connector – среща се като RGB или HD-15 – стандарт за свързване, масово разпространен при повечето видео карти, компютърни монитори и телевизори. Ethernet – термин, изпозван за серия от къмпютърни мрежови технологии, предназначени за локални мрежи (LAN). HD – (съкратено от High Definition Television) – телевизия с висока разделителна способност. LED – (съкратено от Light Emitting Diode) е полупроводник, излъчващ светлина през видимия спектър, когато през него премине електрически ток. Тази технология показва значително по-дълъг живот и по-ниско потребление на ток в сравнение с конвенционалните крушки. Светлината, която се получава, е в различни цветове, в зависимост от цвета на използвания за направата на съответния диод материал. AAC (Advanced Audio Coding) – това е схема за цифровизация на аудио информацията. Създаден е с идеята да замести MP3 и в известен аспект постига по-добро качество от него. AAC е основен формат, използван от iPhone, iPod, iPad, iTunes и PlayStation3. Форматът поддържа честоти от 8 до 96 kHz и 48 канала. SCART изход – стандартен конектор за свързване на аудио-визуална техника, това е най-разпространеният метод за свързване на такива устройства.
|
Любопитно
Качество на звука Тестването на звука и неговото качество се определя чрез интересна методология. Първоначално се прави подбор на трима души с високи познания в областта на музиката, след което се възпроизвеждат три серии звуци. Тези три серии покриват цялата гама от типични телевизионни звуци. Възпроизвеждат се различни стилове музика – най-често класика и поп записи, звуци от драматични телевизионни сцени с мъжки и женски гласове, както и музика за фон. Оценява се качеството на звука при неговото увеличаване и намаляване, като се вземат предвид страничните шумове.
|
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 0 общо )
anonymous