Статия
Има ли опасни химикали в телевизора?
Директива на ЕС забранява от юли 2006г. използването на живак, олово, шествалентен хром, кадмий и някои видове бромиран ретардант в електрониката. Директивата се оказа важен стимул за провеждане на много изследвания и търсенето на безопасни заместители на забранените и опасни субстанции. Въпреки това има опасни химикали, които не са включени в този списък, а и той влиза в сила сравнително отскоро.
Потребителят трябва да знае, че със сигурност такива вещества се срещат в по-старите модели телевизори и електроника. Едва от 2006 г. насам може да се говори за тяхното намаляване или пълно извеждане от производството.
Най-добрата гаранция за нашето здраве е като потребители да изискваме от компаниите постепенно да премахват опасните химикали от стоките си и да ги заменят с безопасни алтернативи. Това е бавен и скъпоструващ процес, а и ще попитате: Как да окажем натиск на големи международни корпорации? Лесно! Просто ще преценяваме какво искаме да купуваме и използваме всеки ден. За целта трябва да познаваме политиката на отделните компании в тази област.
Мобилни телефони, компютри и телевизори могат да съдържат редица опасни вещества. PVC например се среща в мобилни телефони и електрически кабели, използвани за компютри и телевизори.
Всички компании се съобразяват с наложената европейска директива. Но има и такива, които отиват по-далеч, като се опитват да премахнат и опасни субстанции, които обаче не са включени в новото законодателство и следователно не са забранени. Таблицата по-долу показва как напредват основните производители на електроника в опитите си да ни предоставят по-безопасни продукти.
Таблицата се намира на стр. 30 от пдф.файла.
Червеният цвят означава наличие на опасни химикали в телевизорите! Жълтият цвят показва напредък в премахването им от продуктите.
Sony е една от компаниите, отбелязващи напредък в премахването на опасни химикали от телевизорите. Компанията е преместена от Грийнпийс в жълтия сектор, защото заявява, че ще се откаже от всички видове PVC и бромиран ретардант в продуктите си, а Грийпийс следи за изпълнението на това обещание.
LGE също поема ангажимента да спре използването на PVC и бромиран ретардант, като заявява, че от 2008 г. няма да ги включва в производството си. Компанията обаче не предоставя на Грийпийс списък със субстанциите, заместващи опасните химикали, нито график кога ще се състои извеждането на тези химикали от производството.
Philips забранява използването на някои опасни химикали в продуктите си съгласно европейската директива и поема ангажимента да премахне всички видове бромиран ретардант от януари 2006г. Заявяват, че на пазара ще могат да се намерят напълно изчистени от този химикал продукти. Същевременно компанията твърди, че изобщо не използва шествалентен хром в производството си. Що се отнася обаче до PVC, Philips обещава само да намали употребата му и няма график за пълното му извеждане от производството.
Кое им е опасното на химикалите?
Фталатите се свързват с проблеми в половата и хормоналната система. Уврежданията могат да настъпят още в детска възраст.
Бромираният ретардант може да навреди на черния дроб, мозъка, нервната система и в някои от случаите на хормоналната система.
Перфлуорните химикали е възможно да причинят проблеми с растежа, да увредят имунната система и да повлияят отрицателно на щитовидната жлеза.
Бисфенолът може да нанесе поражения на мъжката полова система, да увеличи риска от някои видове рак, да причини проблеми със затлъстяване, инсулинова резистентност и дори да причини спонтанен аборт.
|
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 0 общо )
anonymous