Статия
Какво да изберем – лаптоп или ноутбук? Това е едно и също: преносим компютър

Забързаното ежедневие и липсата на време, минималистичните пространства, донякъде модата, но най-вече удобството да имаш цял офис в чантата си – това кара все повече хора да търсят своя лаптоп (ноутбук). Кое е основното, което трябва да знае всеки, който е решил да се сдобие с преносим компютър?
Мониторът е един от важните параметри за лаптопа поради това, че не можете да го замените, а освен това през цялото време ще се взирате в него. Повечето LCD/TFT монитори в момента са с размери от 15 до 17 инча (от 38 до 43 см). Разделителната способност при тези монитори е ограничена от самата им технология, т.е. трябва да обърнете внимание на каква разделителна способност би работил най-добре. Обикновено най-ниската за съвременните лаптопи е 1024x768, а максималната около 1600х1200. (Забележете, че това зависи от отношението на размерите по вертикала/хоризонтала на самия лаптоп.)
Пробвайте клавиатурата. Имайте предвид, че не можете да я замените, освен с точно същата клавиатура. Тествайте дали ви е удобна, нужно ли е усилие да я ползвате и разгледайте дали е кирилизирана, т.е. дали на клавишите са отбелязани кирилските символи.
Пробвайте мишката или поне алтернативата на мишка, предлагана с лаптопа. Някои от тези устройства са трудни за управление. Принципа "щом хората го ползват, сигурно е удобно" тук не важи. Изберете такава технология, която считате за най-удобна за вас, защото ергономичността ще повиши ефективността ви.
Противно на разпространените в медиите съвети, процесорът не е сред най-важните параметри в наши дни. Никой не би ви продал нов лаптоп с процесор с честота под 1.4GHz. По-скоро се тревожете за паметта (RAM) – тя трябва да е минимум 256 мегабайта, а оптимума е около 512. Друг параметър, с който ще се сблъскате, е размерът на твърдия диск – мястото, на което ще съхранявате данните. Към момента на издаването на броя (август 2005 г.) стандартния размер е 40 гигабайта, като при по-скъпите модели той е 60. Съветваме ви да не инвестирате в лаптопи с твърд диск, чиито размер е по-малък от 40 гигабайта.
Батерията е важна за вас, ако имате намерение да ползвате лаптопа си на места, лишени от електричество. Обикновено батериите издържат около 2 до 4 часа, но това време може да се увеличи, ако намалите яркостта на монитора и изключите някои от устройствата.
Преди да закупите лаптоп, го повдигнете – той трябва да е стегнат, солиден, но и не много тежък. Обикновено теглото на модерен лаптоп е около 3 кг, но това зависи от размерите му и броя устройства, които са вградени в него. В някакъв смисъл се получава правопропорционална зависимост между цената и тежестта на един лаптоп. Изключение правят дизайнерските и дамски лаптопи.
Други полезни съвети
Проверете дали при работа дъното на лаптопа загрява до висока температура – опция, която би ви попречила да работите с лаптопа в скута си.
Ако искате да сте наистина мобилни, помислете да закупите wireless мрежова карта (Wi-Fi или 802.11).
Лаптопа ви трябва да има и следните допълнителни портове и устройства: USB (трябва да има поне 2 такива порта), VGA порт, FireWire (IEEE 1394), DVD/CD-RW устройство (за да гледате DVD и записвате CD).
Внимание при покупката!
При закупуването на лаптопа, вие сте длъжни да го проверите за изправност. Това особено силно важи за монитора. Съветваме ви да имате в себе си диск с Knoppix – това е Линукс система, която ще се зареди за 1-2 минути и ще можете да тествате избрания лаптоп. По този начин ще проверите дали вашия лаптоп е ограничен за употреба с определени операционни системи или ще сте свободни да изберете други, например Linux или Unix.
След като заредите системата, разгледайте много отблизо и много добре самия монитор. Ако видите необясними черни точки, веднага откажете покупката. Черните точки по монитора са изгорели пиксели, които не подлежат на промяна.
Коментари ( 1 общо )
anonymous
Мы ценим ваше время и делим с вами общие цели. Ваши продажи для нас главный приоритет.
smm продвижение заказать логин скайпа SEO2000[/url]
оращайтесь договримся есть примеры работ логин скайпа SEO2000
Написан на: 06/10/2017 11:33 Докладвай този коментар
anonymous