Кампания
Седмичен бюлетин брой 1 (474)
Честита Нова година,
уважаеми потребители, приятели и колеги,
Изпратихме една трудна година, но нека Новата 2024-та дойде с мир, добри новини за света и нашата държава, спокойствие на пазара, утихване на инфлацията, повече доволни потребители, които знаят как да пазят интересите си.
Благодарим на всички тези, които ни помагаха през цялата минала година в усилията ни да защитаваме правата ви, да се борим за повече, по-качествени и евтини стоки и услуги. В нашата дейност ние ще продължим на отстояваме нашите политики за информираност, коректност и повече права за потребителите на пазара. Надяваме се и вие да продължите заедно с нас да се борим за общите ни каузи.
Желаем ви от сърце мирна, здрава и ползотворна година!
Шоколадовите бонбони – големи кутии с малко бонбони
Високата инфлация породи множество практики, целящи да прикрият покачването на цените като намаляване на грамажите или увеличаване на големината на опаковките. Това е много видимо при шоколадовите бонбони. Решихме да проверим съотношението на обема на кутията на бонбоните и обема на самите бонбони и да подредим резултатите, така че да се получи снимка на пазарната ситуация. Целта ни е да разберем реално за какво плащаме – за кутия пълна с въздух или пълна с бонбони.
Някои производители правят малки, компактни кутии за бонбони, които са лесни за транспортиране и не заемат много място. В тези кутии бонбоните са плътно подредени без излишни пространства в кутията, които обикновено се запълват с различни подложки и форми за поставяне на бонбоните. Тези производители обикновено залагат повече на качеството на самите бонбони, а не толкова на опаковката. Други производители произвеждат големи и обемни кутии за бонбони, които трудно се транспортират, заемат много място и в тях много голяма част от пространството в кутията е запълнено с различни подложки и форми за поставяне на бонбоните. Тези кутии създават представата за голяма бонбониера с много на брой бонбони, но всъщност кутията е голяма, но бонбоните в нея са по-малко от очакваното. Чрез този търговски трик много от потребителите се подлъгват от опаковката на бонбоните и купуват големи кутии с малко съдържание.
Вижте пълните резултати тук
Вярно – Невярно: Настъплението на ГМО през 2024 г.
През миналата година аватарите на социалните мрежи ни заливаха с „новини“. Никой и нищо не беше пощадено. Но през декември може би дойде най-фрапиращата „новина“, вдигнала на крак производители, потребители, медии и просто консуматори – Европейската комисия е решила да даде карт бланш на ГМО във всички храни. Наистина е за стряскане. Но… ако е вярно. Сайтът за проверки на верни и неверни вести Factcheck.bg направи анализ на историята около ГМО у нас. Ето какво показа той:
На 8 декември 2023 г. депутатът от партия „Има такъв народ“ (ИТН) Тошко Йорданов обявява от парламентарната трибуна, че правителството е одобрило вкарването на ГМО в България. В декларация от парламентарната трибуна депутатът твърди, че с решението на правителството:
- се освобождават нови неизпитани ГМО в природата;
- ще се премахне регулирането на всички ГМО-та;
- те ще могат да се предлагат без етикиране и проследяване;
- правото на нашата държава да забранява или да регулира отглеждането на ГМО на наша територия ще бъде отнето.
Декларацията е широко отразена в медиите и социалните мрежи
Независимо от твърденията на Йорданов пред медиите, че е „имало неоповестено заседание на Министерския съвет“, всъщност става дума за решение от редовното заседание на правителството на 6 декември, на което се одобрява позицията на България за Съвета на ЕС по земеделие и рибарство на 11 и 12 декември в Брюксел. Темата е предложението за регламент относно растенията, получени чрез някои нови геномни техники, и храните и фуражите от тях. Българската позиция е, че страната е удовлетворена от последните редакции на текстовете и може да подкрепи постигането на общ подход по досието. В ранния следобед същия ден, 8 декември, на специално свикана пресконференция от Коалиция „За да остане природа в България“ обявяват несъгласието си с готвените промени с аргумента, че приемането на новите регулации за ГМО компрометира българската селскостопанска продукция и ще затрудни износа й.
Същият ден в 18 ч. се провежда съвместно заседание на парламентарните комисии по земеделието и по европейските въпроси. На него още в началото става ясно, че МС е променил позицията си. В изявление пред медиите от правителствения пресцентър съобщават, че на заседанието на 10-11 декември България ще гласува „въздържал се“. Като причина за това решение се изтъква позицията на парламентарното мнозинство и становища, получени в МС от неправителствения сектор. По време на дискусията повечето депутати признават, че не са запознати с готвената нова рамка. Решението им е, че след заседанието на Съвета по земеделие в Брюксел ще поканят представители на МЗХ и експерти, и ще се запознаят с текстовете на предложението за Регламент. Обсъжданията по новия регламент за растенията, получени чрез някои геномни техники, текат на европейско ниво от 2021 г., като България също участва в тях. Документът беше официално представен от ЕК през юли 2023 година, а до края на ноември правителствата имаха възможност за коментари и въпроси по предложените промени.
Какво представляват новите геномни техники
Новите геномни техники стават широко популярни след като през 2020 г. Дженифър Дудна и Емануел Шарпантие получават Нобеловата награда за химия за развитието на технология за „високопрецизно редактиране на генома“. Двете изследователки използват имунната система на бактерия, която обезврежда вируси, като изрязва тяхната ДНК с техника, наречена геномна ножица. Смята се, че методът CRISPR/Cas9 може да доведе до нови научни открития, по-добри селскостопански култури и нови оръжия в борбата с рака и генетичните заболявания. Новите геномни техники (НГТ) представляват различни биотехнологични методи, които променят организма на друго ниво – чрез генетични изменения. Така се определят и селектират правилните характеристики от собствената ДНК на растението или от сходно растение. След това селекционерите на растения могат да използват НГТ за разработване на нови характеристики или за подобряване на съществуващите растения с по-голяма точност и бързина, в сравнение с конвенционалните техники за размножаване.
Някои от промените в получените чрез НГТ продукти могат да се срещат и в природата или да бъдат получени посредством традиционни методи за размножаване. Смята се, че най-близки до естествените промени в организма, са прилаганите техники на целенасочена мутагенеза, цис-генеза и интрагенеза. Растенията се поставят или при стресови условия, които водят до желана мутация, или като се пренася генетичен материал в рамките на естествено съвместими растения. При използване на други НГТ продуктите могат да претърпят множество и значителни изменения. Такъв метод е трансгенезата, при който се въвежда чужд генетичен материал.
Всичко ли е ГМО
„Генетично модифициран организъм (ГМО) означава организъм, с изключение на човешкия организъм, в който генетичният материал е бил променен по начин, който не настъпва естествено при чифтосване и/или естествена рекомбинация“- гласи дефиницията за ГМО, дадена в Директивата на ЕП през 2001 г. Така според сега действащото законодателство в ЕС всички растителни продукти, при които са използвани новите геномни техники, попадат в категорията генно-модифицирани организми (ГМО) и подлежат на еднаква регулация.
Решението на Съда на ЕС, бързият напредък на биотехнологиите от последните години и липсата на разбиране относно техните резултати са част от причините през 2019 г. Съветът на ЕС да възложи на ЕК изработването на задълбочено проучване за НГТ. Според него става ясно, че съществуващото законодателство в областта на ГМО, изостава от научния и технологичния напредък и не улеснява в достатъчна степен разработването и пускането на пазара на получени чрез НГТ иновативни продукти. Съвместният изследователски център на ЕК (JRC) прави анализ на най-новите научни постижения, свързани с НГТ и разработването им за различни видове култури, а Европейският орган за безопасност на храните приема научни становища, свързани с безопасността на продуктите. На тази база се изготвя новата регулаторна рамка. В нея се предлагат различни процедури за пускане на пазара на получените чрез НГТ растения в зависимост от използваните техники. Целта е да се разграничат сортовете, „считани за еквивалентни на конвенционалните растения“ от всички други растения, получени чрез НТГ.
Модифицираните чрез НТГ растения се разделят на две групи:
- В категория 1 попадат растенията, които се срещат в природата или са получени чрез конвенционално размножаване чрез мутагенеза и цис генеза. Задължително условие е да не се различават от растението-майка с повече от 20 модификации. Преди пускането на пазара тези продукти ще бъдат подложени на проверка за установяване на еквивалентност с конвенционалните продукти. Процедурата по верификация ще бъде значително опростена: подава се заявление до компетентния орган в съответната държава от ЕС и се предоставя информация за извършените генетични модификации. При тези растения не трябва да се извършва оценка на риска, защото се приемат за еднакви с естествените природни продукти и съответно могат да бъдат етикетирани като тях. На ниво потребител проследимостта ще бъде гарантирана чрез създаване на публично достъпен регистър, в която са изброени растенията от тази група.
- В категория 2 попадат всички останали получени чрез НГТ растения. За тях се прилага, както и до сега, съществуващото законодателство за ГМО. Те могат да бъдат пуснати на пазара след оценка на риска и само след процедура за издаване на разрешение. Тези растения подлежат на специално етикетиране и проследяване.
Изводи от проверката
В новия Регламент никъде не е посочено, че регулациите за отглеждане на всички ГМО отпадат. Новата правна рамка не засяга възможността на страните членки да забраняват отглеждането на ГМО на своята територия и съответно тази възможност не е премахната. Единственият ГМО, разрешен за отглеждане, е царевицата MON 810, която се отглежда в Испания и Португалия, но 18 от 27-те държави от ЕС са ограничили или забранили отглеждането му на цялата си територия или на част от нея. България е сред страните наложили пълна забрана.
Държавите членки изразяват опасения, че въпросът не е достатъчно добре проучен и се притесняват относно контрола, който ще бъде осъществяван върху продуктите от категория 1.
България иска допълнителни уточнения за съвместното съществуване на продуктите на НГТ с конвенционалното и биологично земеделие и опазването на биологичното разнообразие, за равноправния достъп до генофонда за провеждане на селекционна дейност и недопускане на патентни ограничения в това отношение, както и правото на информиран избор на потребителите по отношение на продуктите на НГТ.
Регламентът на ЕС за новите геномни техники не отменя правилата за ГМО храните.
Повече по темата ще намерите на Factcheck.bg.
2024: Незабавни плащания
Случвало ли ви се е да чакате с дни за извършването на банкови плащания? Добри новини: вече има по-бързи алтернативи, които ви позволяват да прехвърляте и получавате пари за едно мигване.
Ползите от незабавните плащания
Незабавните плащания позволяват на хората и предприятията да прехвърлят и получават пари по-ефективно. Разделянето на сметки с приятели и незабавното получаване на пари са сред нещата, които стават възможни чрез незабавните плащания. Предприятията и особено малките и средни фирми могат да контролират в по-голяма степен паричните си потоци. Освен това чрез незабавните плащания търговците намаляват оперативните си разходи и могат да предоставят по-добра услуга (например, като предлагат незабавни възстановявания на суми). Публичните институции могат да подобрят управлението на паричните си потоци, а неправителствените и благотворителните организации могат да се възползват от възможностите за по-бързо получаване на вноски. Банките могат да използват незабавните плащания за разработване на иновативни финансови услуги и укрепване на конкурентната си позиция.
Ситуацията в ЕС
В началото на 2022 г. само 11% от всички кредитни преводи в евро в ЕС са извършени в рамките на секунди. Почти 200 милиарда евро са блокирани дневно във финансовата система за изчистването на разплащания. В същото време възможностите за извършване на незабавни плащания и свързаните с тях такси варират значително в отделните държави от ЕС. През октомври 2022 г. Европейската комисия направи законодателно предложение за предоставяне на незабавни плащания в евро на всички граждани и предприятия, притежаващи банкова сметка в ЕС, както и в Исландия, Лихтенщайн и Норвегия. През ноември 2023 г. Европейският парламент постигна споразумение по окончателния законодателен текст. Той включва:
- Незабавният кредитен превод трябва да се извърши независимо от деня или часа и незабавно да се обработи, в рамките на 10 секунди, а този, който плаща, трябва да получи разписка също толкова бързо.
- Доставчикът на платежни услуги следва незабавно да преобразува сумата на транзакцията в евро, ако плащането е подадено от сметка, която не е в евро.
- Доставчиците на платежни услуги следва да разполагат със система за бързо и ефективно разкриване на измами и да предприемат мерки, които да предотвратят изпращането на пари на непреднамерен получател.
- Доставчиците на платежни услуги трябва също така да въведат допълнителни мерки за предотвратяване на престъпни дейности (като изпиране на пари или финансиране на тероризма).
- Не следва да се налагат допълнителни такси за незабавно плащане в сравнение с таксите за традиционните трансакции в евро.
- Държавите членки, чиято парична единица не е евро, също ще трябва да прилагат правилата, но след по-дълъг преходен период.
С тази инициатива банките от ЕС са задължени да предоставят услуги за незабавни плащания на клиенти без допълнителни разходи в рамките на строги срокове. Клиентите ще имат възможности за по-лесни транзакции, предприятията ще имат по-ниски разходи, а платежните системи на ЕС като цяло ще станат по-конкурентоспособни.
2024: Заедно срещу цифровата зависимост
Казус: Потребители ни разказаха следния случай: по празниците се били събрали няколко семейства. Вместо да играят и лудуват, децата седели по столовете със забити носове в електронните им устройства. Те дори не разговаряли помежду си, а изпращали и получавали съобщенията на другите присъстващи деца през смартфоните си. С две думи: „модерно общуване“.
Всеки от нас знае десетки случаи на „забити носове“ в най-неподходящото време. Затова експертите от Комисията на ЕП по вътрешния пазар и защита на потребителите са категорични: Необходими са нови правила на ЕС за справяне с цифровата зависимост. Те включват:
- Призив за забрана на пристрастяващи техники като безкрайно превъртане или автоматично възпроизвеждане на видеа;
- Преминаване от икономика на вниманието към етичен дизайн;
- Въвеждане на цифрово „право да не бъдеш безпокоен“;
- Всички онлайн услуги и продукти трябва да бъдат безопасни за използване от децата.
Подготвен е текст, призоваващ за разработването на етични цифрови продукти, които не разчитат на пристрастяващи дизайни. Експертите предупреждават за пристрастяващия характер на онлайн игрите, социалните медии, платформите за стрийминг, онлайн магазините, които използват уязвимостта на потребителите, за да привлекат вниманието им и да монетизират върху данните им. Експертите искат да повишат защитата на потребителите чрез по-безопасни алтернативи, дори ако те не са толкова доходоносни за платформите на социалните медии.
Необходими са нови правила на ЕС
И преди всичко, да се въведе ново законодателство срещу пристрастяващия дизайн за оценка и забрана на вредните техники за пристрастяване, които не са обхванати от Директивата относно нелоялните търговски практики, като например безкрайно превъртане (endless scrolling), автоматично възпроизвеждане на видеа (default auto play) и постоянните известия (constant push notifications). Подчертавайки липсата на прозрачност за потребителите и правоприлагащите органи в областта на онлайн услугите, членовете на ЕП искат дружествата да бъдат задължени да разработват етични и справедливи цифрови продукти и услуги, без „тъмни модели“ (dark patterns) и дизайн, който подвежда или води до пристрастяване. За да се смекчи характерът на пристрастяването на платформите и да се дадат повече права на потребителите, е нужно да се въведе „право да не бъдеш безпокоен“, да се създаде списък с добри практики за проектиране, като „мисли, преди да споделиш“, изключване на известия по подразбиране, хронологичен ред на препоръките, автоматично заключване след определен период и обобщения на общото време прекарано пред екрана. Предлагат се кампании за повишаване на осведомеността с цел култивиране на по-безопасни и по-здравословни онлайн навици.
Ефекти върху психичното здраве
Признавайки положителния ефект, който социалните медии могат да окажат върху обществото, експертите са загрижени за физическата, психологическата и материалната вреда, която пристрастяването може да има, включително загуба на концентрация и когнитивни способности, прегаряне, стрес, депресия, ограничена физическа активност. Те са особено обезпокоени от продължителното въздействие върху здравето на децата и искат повече изследвания относно рисковете, свързани с онлайн услугите. Самодисциплината не може да победи триковете на технологични гиганти, подхранвани от армии от дизайнери и психолози, които ви държат залепени за екрана. Ако не действаме сега, това ще окаже влияние върху психичното здраве и развитието на мозъка на бъдещите поколения. ЕС трябва да бъде първият в света, който предприема действия за справяне с пристрастяващия дизайн на онлайн услугите.
„Активни потребители“ и в медиите
Богомил Николов по Дарик: Имаме много потребителски права, въпросът е да не остават само на хартия - Кой Говори? - Дарик (darik.bg)
Euronews - Богомил Николов, Активни потребители: Вече закъсняваме с подготовката по въвеждане на еврото (euronewsbulgaria.com)
Богомил Николов: Събирайте доказателства, ако ви измамят с почивка, търсете си парите (Euronews)
Пазарът в цифри
- Повишават се лихвите по депозитите на гражданите, като за влогове в лева лихвата се вдига с 0.06 пр. п. до 0.75%, а по тези в евро – с 0.09 пр. п. до 1.22%.
- Средните лихвени проценти по овърнайт-депозитите в левове и в евро остават на нивата си от 0.01%.
- Средните лихвени проценти по депозитите, договорени за ползване след предизвестие в левове и в евро се запазват на нивата от предходния месец съответно 0.10% и 0.15%.
Календар на потребителя
От 1 януари основният лихвен процент (ОЛП - проста годишна лихва) стана 3,79 на сто, съобщи БНБ. Това е първото понижение на основната лихва от октомври 2022 година, макар и с едва 0,01 на сто спрямо нивото от 3,80 на сто през декември 2023 година. През ноември ОЛП също беше 3,79 пункта, през октомври - 3,64 на сто, през септември - 3,53 на сто, през август - 3,29 на сто, през юли - 3,12 на сто, през юни - 2,96 на сто, през май - 2,77 на сто, през април- 2,47 на сто, през март - 2,17 на сто, през февруари - 1,82 и през януари - 1,42 на сто. До края на септември 2022 година ОЛП беше 0,00 процента, а от първи октомври 2022 година БНБ го вдигна на 0,49 на сто.
От 1 януари Националната агенция за приходите промени служебно идентификационните номера за целите на ДДС на физически лица, регистрирани по Закона за данък добавена стойност (ЗДДС), които не са вписани в търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, съответно в регистър БУЛСТАТ. До тази дата идентификационният номер за целите на ДДС на задължените лица е започвал със знак „BG“, следван от единен граждански номер (ЕГН) или личен номер на чужденец (ЛН/ЛНЧ). От 01.01.2024 г. той е променен служебно на „BG“ + служебен номер от регистъра по чл. 94, ал. 1 от ЗДДС, генериран и предоставен от НАП. Промените произтичат от измененията на Правилника за прилагане на ЗДДС и целят защита на личните данни на физическите лица (в съответствие с Регламент (ЕС) 2016/679 на ЕП и на Съвета от 27 април 2016 г. относно защитата на физическите лица във връзка с обработването на лични данни и относно свободното движение на такива данни и за отмяна на Директива 95/46/ЕО). Всяко лице, на което ще бъде променен служебно идентификационният номер по ДДС и е декларирало пред НАП имейл адрес, ще получи електронно уведомление за новия му номер, който да използва от 01.01.2024 г.
До 22 януари с цел прозрачност и предвид разпоредбите на член 10 от Регламент (ЕС) 2018/1999, Министерство на енергетиката предлага за обществени консултации проект на актуализиран Интегриран план в областта на енергетиката и климата на България. Заинтересованите страни могат да изпращат своите становища по така предложените текстове на електронен адрес: [email protected].