Статия
Мухъл у дома? Ами сега?
Развитието на мухъл винаги е резултат от твърде много влага - от счупени керемиди и дефектни улуци и спукани тръби до покачване на подпочвените води. Често срещана причина са така наречените топлинни мостове, като конзолни бетонни и стоманени части към балкона или върху прегради на прозорци без изолация. Но лошо изолираните външни стени, които стават толкова студени през зимата, че влагата кондензира там, също могат да стимулират появата на мухъл. Чрез нормално изпотяване, душ, готвене и сушене на пране се натрупват няколко литра вода на ден. Ако тази влага не се отстрани от апартамента чрез редовно проветряване, тя може да кондензира върху студените стени - подобно на бутилка.
Колко опасен е мухълът за здравето?
По принцип спорите на мухъла могат да раздразнят лигавиците и да доведат до респираторни заболявания. Типичната миризма на мухъл също съдържа микотоксини. Това са токсини, произведени от гъбички, които могат да увредят тялото и в крайни случаи дори да причинят рак. Хората, които са алергични към мухъл или хора с отслабена имунна система, са особено изложени на риск. Там, където мухълът заразява стени и материали, някои видове бактерии (актиномицети) често също се разпространяват. Въпреки че въздействието върху здравето на актиномицетите все още не може да бъде оценено, първоначалните проучвания показват, според Федералната агенция за околната среда, че бактериите могат да бъдат вредни за живите клетки в клетъчните култури.
Как да не дадем шанс на мухъла в ежедневието
Вентилация без отопление е като движението в големия град без автобуси и влакове: транспортният капацитет не би бил достатъчен. За да премахнете много влага от апартамента, въздухът трябва да е достатъчно топъл. Защото топлият въздух може да побере много повече вода от студения. Препоръчителни са температури около 20 градуса по Целзий, малко повече в банята и хола и малко по-ниски в спалнята. Но никъде под 16 градуса. Затова не оставяйте никоя стая да се охлади твърде много. Особено банята винаги трябва да се отоплява.
Устройството за измерване на влажност осигурява точни измервания. Хигрометрите с цифрови дисплеи са по-надеждни и удобни от тези с ръчни дисплеи, тъй като не се нуждаят от калибриране. Закупуването на такъв измервателен уред за около 20-30 лева е силно препоръчително за домакинства с проблеми с влага и мухъл или такива, които работят с воден изпарител. Измервайте влагата както в средата на стаята, така и в най-студената точка на външна стена.
Полезни съвети: Проверете дали вашият хигрометър измерва правилно. За да направите това, увийте го във влажна кърпа за един час. След това трябва да показва около 95 процента влажност. Ако не, понякога има възможност за пренастройка на гърба. Алтернатива: Поставете устройството навън при сухи, топли и стабилни климатични условия и сравнете дисплея с данните от местната метеорологична станция.
Какви са признаците на мухъл?
Признаците включват миризма на мухъл, петна от вода, а през зимата - влажна дограма и силно замъглени стъкла при влизане в апартамента. Праховите въшки също са индикация за мухъл. Насекомите, които са малки около два милиметра, се хранят с плесен. Праховите въшки много рядко причиняват алергии. Засегнатите от мухъл обаче не трябва да очакват, че въшките ще „изядат“ проблема с мухъла. Ако искате да се отървете от прахови въшки, трябва да избягвате използването на инсектициди. Те помагат само за кратко време. Най-важното е да се отървете от мухъла. Праховите въшки също изчезват с него.
Шоковата вентилация е най-ефективна, което означава, че е най-добре да отворите широко прозорците за пет до десет минути и да проветрите целия апартамент. Трябва да проветрявате апартамента по този начин поне два пъти на ден. Още по-добре три пъти: сутрин, преди да излезете от къщата; следобед или вечер, когато се приберете от работа; и отново точно преди да си легнете. Също така може да има смисъл да проветрявате банята или кухнята след душ или готвене, така че изпаренията да могат да излязат. Колкото по-студено е навън, толкова по-ефективна е вентилацията, защото сухият студен въздух може да абсорбира много вода.
Проблемите с мухъла често се дължат не само на неправилно отопление и вентилация, но са свързани и със структурни дефекти. Студените външни стени често са резултат от липсваща или неподходяща фасадна изолация. Стените се охлаждат особено лесно при така наречените топлинни мостове, като конзолни бетонни и стоманени части към балкона или при прегради на прозорци без изолация. На такива места се събира влага. Понякога структурните дефекти са толкова сериозни, че обикновеното отопление и вентилация вече не са достатъчни. Ако водата непрекъснато влиза през протекъл покрив, пукнатини по външната фасада или запушен улей, дори най-добрата отоплителна система няма да поддържа стената суха през зимата. Подпочвените или просмуканите води могат да се превърнат в проблем в мазетата, ако стените или подовете не са добре уплътнени. Водните пръски в основата на къщата също могат да причинят увреждане на стената от влага. Тогава мухълът трудно може да бъде избегнат от жителите.
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 0 общо )
anonymous