Статия
Пластмасовите бутилки
Преди 20 години в България беше доста трудно да си купиш пластмасова бутилка. Шишетата бяха предимно от стъкло: за безалкохолния етър, за невероятно мазното олио, за бира, кока кола и т.н. В пластмасова бутилка можеха да се срещнат верото, белината и понякога бозата. Пластмасите ни завладяха в последните 10 години.
Немски експерти твърдят, че употребата на вода от пластмасови бутилки може да предизвика депресивни състояния и с течение на времето да нанесе сериозна вреда на здравето на човека. Доста изследвания в последно време сочат, че прекомерната употреба на пластмасовите бутилки оказва негативно влияние върху човешкото здраве. За това свидетелстват резултатите от от изследванията на професор Уилям Шотик от университета в Хайдерберг. Той е открил в питейната вода, съхранявана в пластмасови бутилки, антимон (Sb), който в завишени количества би могъл да има негативно влияние върху здравето на човека. Оказва се, че количеството антимон във водата, която се съхранява в стъклени бутилки, е 30 пъти по-малко в сравнение с пластмасовите.
Антимонът се използва в производството на пластмасата, от която се правят бутилките за вода. С времето той постепенно се “отмива” и попада във водата. В малки количества това вещество може да предизвика гадене и депресия, а в по-големи може да доведе и до летален изход.
В изследванията на немския професор Шотик се включват и специалисти от Университета на Бахрейн. Основата цел на изследванията им е да определят как антимонът може да бъде извеждан от организма. „Ако разработките в тази област покажат, че извеждането му от организма е достатъчно бързо, употребата на антимона в малки количества не би била считана за опасна“, твърди Амира Хаддад, ръководител на химическия факултет към университета.
Преди да приключат изследванията и докато няма ясен резултат за степента на влияние на антимона за организма, специалистите препоръчват употребата на сокове и вода от стъклени бутилки и специалните хартиени опаковки. Това обаче не се оказва особено лесно, защото повечето се предлагат в пластмасови опаковки.
Малкият град от около 2000 жители в Австралия - Бънданун - въведе забрана, която е подкрепена и от местните търговци, да не се продава вода в пластмасови бутилки. Вместо това ще се използват бутилки за многократна употреба, които първоначално ще бъдат напълнени безплатно от новопоставените системи за минерална вода.
Бутилираната вода е широко представяна като заплаха за околната среда заради енергията, която се хаби за производството и транспортирането й, а и повечето бутилки свършват пътя си като замърсители някъде из природата.
Изследване на правителството на Нов Южен Уелс установило, че тази индустрия е отговорна за освобождаването на 60 хил. тона газове в атмосферата само за 2006 година.
В последните години много от местните власти в Съединените щати и Великобритания спряха харченето на публични средства за бутилирана вода. Предстоят кампании в световен мащаб за преработката и замяната на пластмасовите бутилки.
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 0 общо )
anonymous