Статия
Неравноправни клаузи в договорите
Почти никой от нас не обича да чете внимателно договорите, които подписва. Често обаче, в тях се съдържат неравноправни клаузи, които за забранени от Закона за защита на потребителите.
Всяка покупка на стока или услуга сама по себе си е потребителски договор. В голяма част от случаите става дума за неформални договори – налице е оферта (публично предложение) на търговеца или доставчика на услуги и приемане от страна на потребителя. В редица случаи обаче, за да може потребителят да придобие стоката или да използва услугата, трябва да бъде сключен договор в писмена форма. Примерите са многобройни – телефонна услуга, интернет, телевизия, ремонт и др.
Независимо дали договорът за стоката / услугата е предварително подготвен типов такъв, дали се създава в момента на сключване на сделката и е придружен или не с общи условия, е възможно в него търговецът да включи т.нар. неравноправни клаузи. Според Закона за защита на потребителите „неравноправна клауза” е всяка уговорка, която е недобросъвестна и води до значително неравновесие между правата и задълженията на търговеца или доставчика и потребителя. Такива могат да бъдат например клаузи, които задължават потребителя при неизпълнение на неговите задължения да заплати необосновано високо обезщетение или неустойка или които позволяват на търговеца или доставчика да променя едностранно без основание характеристиките на стоката или услугата. Самият Закон за защита на потребителите предлага неизчерпателно изброяване на примерни случаи на неравноправни клаузи.
Как да „откривате”
неравноправните клаузи?
Преди да подпишете договор за стока или услуга уверете се, че разбирате добре посочените разпоредби в него. Бъдете особено внимателни за клауза, която предвижда, че „се съгласявате с Общите условия..”. Ако те не са ви предоставени, поискайте ги от търговеца и ги прочетете внимателно, защото те имат също юридическата сила на договорни клаузи. Разпоредбите в даден договор трябва да бъдат изписани ясно и да са добросъвестни, лесно разбираеми и справедливи както за вас, така и за търговеца.
Неравноправни клаузи могат да
бъдат разпознати, ако те:
• предвиждат право на търговеца, според което той ще може да извършва действия, които са в разрез с добросъвестността и справедливостта – например че той може да повишава цената на услугата по негово усмотрение
• ограничават вашите потребителски права – например предвидено е че търговецът не възстановява при никакви обстоятелства платената цена
• са неясни
Дали дадена клауза е неравноправна се преценява като се взема предвид вида на стоката или услугата, всички обстоятелства свързани с неговото сключване. Всяка клауза се разглежда в контекста на всички останали от договора или на друг договор, от който той зависи. Търговците трябва да знаят, че ако дадена договорна разпоредба е неясна съдът ще я тълкува по начин, който е в полза на потребителя.
Какво следва, ако в договора ви
присъства неравноправна клауза?
Неравноправните клаузи са нищожни. Компетентен орган при наличие на неравноправни клаузи е Комисията за защита на потребителите, която от своя страна първоначално има правомощия да изготви насоки или препоръки към съответния търговец, а ако тези мерки не дадат резултат, може да се сезира компетентния съд с искане за обявяването им за нищожни. Имайте предвид, че неравноправните клаузи не ви обвързват по никакъв начин.
Трябва да се подчертае, че законовите положения за неравноправните клаузи не засягат всички видове договори. Ако например става дума за трудови договори, за договори между вас и друг потребител (за почистване на апартамента ви например), договори между фирми – тези договори не подлежат на защита по ЗЗП. Също така ако вие лично сте договаряли определени клаузи от договора и те са допълнени с вашето съгласие, което е дадено доброволно и при ясно съзнаване на последиците, вие не може да твърдите впоследствие, че става дума за неравноправни клаузи.
Ако се съмнявате, че във ваш договор има неравноправни клаузи, не се колебайте да потърсите съвет от специалистите на „Активни потребители”!
Неравноправна клауза в туристически договор
Неотдавна, по сигнал на Асоциация Активни потребители, Комисията за защита на потребителите определи като неравноправна следната клауза в Общите условия на Туроператорската фирма „Комфорт-Травел 2010” ЕООД:
„ТУРОПЕРАТОРЪТ отговаря за изпълнението на условията по договора. Размерът на обзщетението за вреди, нанесени на потребителя от туроператора при неизпълнение – цялостно или частично на съответната програма, не може да надхвърля еднократният размер на стойността на заплатените услуги.” В случай на неизпълнение на договора, за потребителя могат да възникнат и имуществени или неимуществени вреди (напр. стойността на пътуването до и/или нощувка в началната точка на пътуването, в случай че тя не съвпада с местоживеенето на потребителя и той предварително е закупил билет за пътуване или нощувка в хотел). Техният размер е неограничен по закон и се определя в зависимост от стойността на възникналите имуществени вреди или по справедливост за неимуществените вреди. Стойността на вредата на практика може многократно да надхвърля стойността на заплатените услуги. При така формулираната клауза се поставя лимит на неограничената от закона отговорност. С други думи клаузата изключва или ограничава правата на потребителя, произтичащи от закон.
|
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 2 общо )
pareto
Могат ли да се разглевдат като неравноправни клаузи такива по договор между министерство и фирма, спечелила търг по ЗОП обявен от минитсретсвото? В договора има неустойки единствено за фирмата, а в момента министерството е неизправната страна, и за неговите действия няма предвидени никакви санкции!! След подписване на договора, кои закони за В СИЛА?
Написан на: 25/08/2012 16:18 Докладвай този коментар
salih redzhepov
Imam li pravo na sadeben isk i kam kogo da se obarna ako rabotodatelqt mi me sakrati po-vreme na bolnichen?
Написан на: 07/02/2013 19:10 Докладвай този коментар
anonymous