Преди да тръгнете на почивка, би било полезно да получите преглед на ситуацията във всяка европейска държава.
В повечето държави в ЕС зимните гуми не са задължителни, но има и някои изключения… Мрежата от 28 Европейски потребителски центрове отговориха на следните въпроси: Задължително ли е ползването на зимни гуми? Ако не е, има ли обособени зони (или предупредителни знаци на пътя), които да изискват използването на зимни гуми? Разрешено ли е ползването на гуми с шипове?
Държави, където употребата на зимни гуми е задължителна по закон
Естония
Зимните гуми са задължителни в Естония от 1-ви декември до 1-ви март. Допуска се употреба на зимни гуми от 15-ти октомври до 31-ви март. При извънредни метереологични и пътни обстоятелства се позволява ползването на гуми с шипове от 1-ви октомври до 30-ти април. В периода от 1-ви май до 1-ви октомври е забранено да се използват гуми с шипове. Разрешено е използването през цялата година на всесезонни гуми.
Финландия
Във Финландия зимните гуми са задължителни от 1-ви декември до края на февруари. Гуми с шипове могат да се ползват от 1-ви ноември до първия понеделник след Великден. Дълбочината на грайферите трябва да бъде поне 3 мм. Тези изисквания се прилагат и за коли с чужда регистрация.
Словения
От 15 ноември до 15 март и извън тези дати при зимни метереологични условия (например при снеговалеж и поледица) личните автомобили и превозните средства до 3.5 тона трябва да имат следното оборудване за зима:
- зимни гуми на всичките четири колела или
- летни гуми на четирите колела и вериги за сняг в багажника.
И в двата случая минималната дълбочина на грайферите е 3 мм.
МПС с тегло над 3.5 тона трябва да имат зимни гуми поне на задвижващите колела или летни гуми на четирите колела и вериги за сняг в багажника. Изключение: в крайморския район за достатъчно се счита летни гуми с минимална дълбочина на грайфера от 3 мм, тоест без вериги за сняг. Но по време на снеговалеж и поледица вериги трябва да бъдат поставени на задвижващите колела. Тези изисквания се прилага и за МПС с чужда регистрация, но само при зимни условия.
Латвия
В Латвия в периода от 1 декември до 1 март всички автомобили трябва да бъдат оборудвани с гуми, които са подходящи за каране при зимни условия. В периода от 1 май до 1 октомври е забранено да се използват гуми с шипове. Зимните гуми трябва да имат дълбочина на грайфера поне 4 мм.
Швеция
Между 1 декември и 31 март е задължително да се ползват зимни гуми или еквивалентни. През този период дълбочината на грайфера трябва да бъде поне 3 мм. Тези правила се прилагат и по отношение на чуждите коли, които пътуват в Швеция. Всяко прикачено ремарке трябва да следва същите правила.
Ако автомобилът има гуми с шипове, то и ремаркето трябва да има такива. Ако автомобилът е с гуми с фрикционен кръг, то ремаркето може също да бъде с такива гуми или с гуми с шипове. В Швеция гумите с шипове са разрешени между 1 октомври и 15 април, или при налични или очаквани зимни условия.
От 1 януари 2013 година е задължително за камиони, автобуси и каравани с общо тегло над 3.5 тона да имат зимни гуми или еквивалент на задвижващите колела в случай на зимни условия в периода от 1 декември до 31 март. Минималната дълбочина на грайфера през зимата е 5 мм.
Държави, където използването на зимни гуми е задължително, ако е необходимо от метереологичните условия
Австрия
Зимни гуми
В Австрия от 1 ноември до 15 април автомобилите трябва да имат зимни гуми, ако го изискват метереологичните условия. Те трябва да са поставени на всички колела, когато на пътя има сняг или лед. Гумите трябва да са маркирани с M+S, M.S. или M&S и да имат поне 4 мм грайфер, алтернативно автомобилите с летни трябва да са с вериги – вижте по-долу. Стоманата на веригата не трябва да излиза на повече от 2 мм и трябва да е плътно прилепнала, така че да не уврежда пътната настилка. Задължението е на водача, така че трябва да се внимава при наемане на автомобил дали е съответно оборудван. Правилата се прилагат и за местните и за чуждите превозни средства.
Гуми с шипове
Могат да се ползват от 1 октомври до 31 май на стоманени джанти и за автомобили с максимална допустима маса от 3.5 тона. Трябва да са на всички колела. Ако теглещият автомобил е оборудван с гуми с шипове, ремаркето също трябва да бъде снабдено. Прилага се специално ограничение за автомобили с гуми с шипове (80 км/ч извънградско и, 100 км/ч на магистрала), трябва да има поставен отзад знак за одобрени „гуми с шипове“. Този знак може да се получи от автомобилни клубове, бензиностанции и други.
Вериги за сняг
Употребата на вериги вместо зимни гуми се разрешава само ако пътят е постоянно или почти постоянно под сняг или лед. При крайни зимни условия властите имат право да задължат водачите да ползват вериги на задвижващите колела. Автомобилите с четири задвижващи колела трябва да са снабдени с вериги поне на две колела на една ос. Ползва се утвърдения знак и максималната препоръчителна скорост е 40 км/ч.
Германия
Водачите трябва да привеждат в съответствие гумите с метереологичните условия. Немското право е прецизирано и сега в случая на сняг или поледица трябва да се ползват зимни гуми или всесезонни с маркировка M+S. Зимните гуми и всесезонните гуми трябва да са поставени и на четирите колела. За двуколесните – мотоциклети и мотори например, също е задължително ползването на зимни гуми. Зимните гуми трябва да имат минимум 1.6 мм дълбочина на грайфера. И обратно, летните гуми са допустими, когато метереологичните условия са по-меки от обикновени и ще останат такива през деня. Обратно на разпространените слухове, особено в интернет, тези правила не уточняват нито минимална температура, нито определен период, през който автомобилите трябва да са със зимни гуми.
Немските власти искат да се избегнат рисковете в резултат не неподходящо екипирани автомобили с атмосферните условия и да се избегнат инциденти на пътя. В случай на нарушение се налагат глоби от 40 до 120 евро, като зависи от вида нарушение – например 120 евро при причинено ПТП. В случай на щети при неправилна употреба на гуми потребителят може да има проблеми с получавана на обезщетение от застрахователите. Гуми с шипове, които могат да повредят настилката не са позволени.
Румъния
В Румъния зимните гуми са задължителни по пътища покрити със сняг, лед или поледица от 1 ноември до 31 март. Тези гуми се поставят на всички колела. Трябва да са съответно маркирани M+S или M&S. Зимните гуми трябва да имат поне 1.6 мм грайфер. Гуми с шипове са разрешени, но трябва да бъдат одобрени, на обществени пътища покрити със сняг или лед.
Чехия
От 1 ноември до 31 март автомобилите трябва да са снабдени със зимни гуми, ако има значителен слой сняг или лед на пътя, или ако в съответствие с метереологичните условия може да се предположи, че може да се появи такъв слой по пътя. Гуми с шипове не са разрешени. Минималната дълбочина на грайфера на зимните гуми е 4 мм, а за МПС с маса над 3.5 тона поне 6 мм.
Хърватска
В Хърватска зимните гуми и допълнително зимно оборудване са задължителни при зимни условия (това са тези условия, когато пътят е покрит със сняг или лед). А задължителното оборудване за автомобили с маса до 3.5 тона е както следва:
- 4 зимни гуми (или M + S) или 4 летни гуми с минимален грайфер от 4 мм
- Вериги за сняг в багажника. По време на зимни условия всички автомобили трябва да са с горното оборудване. Забранено е шофирането на товарни автомобили с ремаркета. В случай на нарушение на тези задължения при зимни условия, шофьорите могат да бъдат глобени с глоба в размер от 95 евро.
Люксембург
От 1 октомври 2012 година зимните гуми са задължителни в случая на сняг или лед на пътя.
Норвегия
Няма такова задължение за зимни гуми, но трябва да се пригодят гумите за шофирани при зимни условия. Ето защо може да се сметне, че всъщност е задължително да се използват зимни гуми. От 1 ноември (или 15 октомври в северна Норвегия), шофьорите имат право да използват гуми с шипове без да бъдат глобени. Съответно има задължение за премахване на тези гуми от първия понеделник след Великден. От 1 ноември 2013 година е задължително за тежкотоварните автомобили да са със зимни гуми до втория ден на Великден.
Словакия
Ако изискват метереологичните условия, зимните гуми са задължително за автомобили са маса под 3.5 тона – когато пътищата са покрити със сняг или лед. Зимните гуми са задължителни за тежкотоварните автомобили и автобуси от 15 ноември до 31 март.
Държави, където зимните гуми са задължителни само, ако има поставен пътен знак
Франция
Зимните гуми по принцип не са задължителни, но ако има поставен специален пътен знак, определен в нарочна наредба, те са задължителни.
Испания
Като цяло зимните гуми не са задължителни в Испания. Те са задължителни само ако има специално разпореждане на местните власти или има поставен специален знак, обикновено в планинските райони. Гумите с шипове са разрешени и се считат за зимни гуми.
Италия
Зимните гуми не са задължителни в Италия, но ако има специален пътен знак, автомобилите трябва да са оборудвани с вериги за сняг или зимни гуми по времето указано на знака.
Държави, където зимните гуми не са задължителни
Белгия, Кипър, Малта, Португалия и Гърция
Зимните гуми не са задължителни.
България
Зимните гуми не са задължителни. Забранена е употребата на гуми с шипове. Зимните и летните гуми трябва да са с минимална дълбочина на грайфера от 1.6 мм.
Унгария
В Унгария не е задължителна употребата на зимни гуми, но се препоръчва.
Дания
Зимните гуми не са задължителни. Ползването на гуми с шипове е разрешено от 1 ноември до 15 април.
Ирландия
Зимните гуми не са задължителни в Ирландия. Гумите с шипове не са незаконни, но могат да се ползват при плътна снежна или ледена покривка.
Исландия
Зимните гуми не са задължително за определен период. Законът казва, че трябва да има оборудване – вериги за сняг или други еквивалентно оборудване, когато има сняг или лед на пътя. Ако зимата е мега, например в южните райони се ползват и летни гуми, но всесезонните гуми са най-популярни в Исландия. Гуми с шипове са разрешени през определено време на годината, но има дискусии да бъдат забранени, особено в южните части. Употребата на вериги е забранена при условие, че причинява щети на настилката.
Литва
Зимните гуми не са задължителни, но между 10 ноември и 1 април не могат да се ползват летни гуми. Могат да се ползват всесезонни гуми. Не се разрешават гуми с шипове от 10 април до 1 ноември. Съгласно законодателството минималната дълбочина на грайфера тряба да бъде 3 мм през зимния сезон.
Холадния
В Холандия зимните гуми за автомобили не са задължителни. Потребителите купуват зимни гуми, защото пътуват до Франция, Германия и Австрия. Употребата на гуми с шипове не е позволена в Холандия, защото уврежда настилките.
Полша
Законът не изисква използването на зимни гуми, но силно се препоръчва употребата на зимни гуми или на всесезонни гуми през зимата, поради тежките условия. Веригите са разрешени, в определени места са задължителни, като тези места са предшествани от специален знак, като употребата става само при сняг или лед на пътя. Употребата на гуми с шипове е строго забранена в Полша. Те могат да се ползват само по време на зимни състезания и ралита.
Великобритания
Зимните гуми не са задължителни, но се разрешава употребата им. Разрешена е употребата на вериги за сняг, както и на гуми с шипове.
Коментари ( 2 общо )
anonymous
Благодаря за полезната статия!
Написан на: 23/01/2015 17:19 Докладвай този коментар
anonymous
Добра статия!
Написан на: 07/11/2015 17:20 Докладвай този коментар
anonymous