Общински звена за защита на потребителите
Общинската администрация играе съществена роля в защитата на правата и интересите на потребителите живеещи и пазаруващи на територията на общината. Преди всичко общинската власт е най-близо до хората. Особено в по-малките общини, където няма местни звена на централните ведомства, общината е мястото, където гражданите търсят съвет и авторитента закрила. Значението на общинската администрация и по-специално на звената за защита на потребителите се разкрива в следните основни насоки:
1. Контрол по спазване на изискванията на Закона за защита на потребителите и за правилата за търговия и други потребителски закони
Наред със специализирания държавен орган Комисията по търговия и защита на потребителите, общинската администрация е контролен орган по спазване на изискванията на основния потребителски закон. Правомощията на общинските звена за защита на потребителите и на КТЗП са почти идентични. Те се изразяват във възможностите за налагане на принудителни административни мерки за спиране и забрана на реализацията на опасните стоки, в контрола в търговските обекти по спазване на нормите, осигуряващи правото на информация на потребителите, в даването на задължителни предписания по спазване на законодателството и отстраняване на допуснатите нарушения и налагането на административни санкции на нарушителите.
2. Сигнални и координиращи функции
Обикновено най-актуалните сигнали пороизхождащи от потребителите постъпват в общините. Те би трябвало и най-бързо да реагират на тях било като сами извършат проверка, било като изискат такава от компетентните органи. Разбира се, последното предполага добро познаване както на действащото законодателство, така и на структурата на контролните орагни, за да може сигналът правилно да бъде отнесен по компетентност и да не се изгуби излишно време в движение на преписката между институциите. Особено важен е обмена на информация по отношение на опасните стоки, тъй като е много вероятно те да са пуснати на пазара и на територията на други общини и да застрашават нищо не подозиращи граждани.
3. Предоставяне на информация и съвети на потребителите
Това задължение общинските звена за защита на потребителите обхваща предоставянето на юридически консултации на потребители, чийто права са засегнати, информирането за опасни стоки, даването на препоръки за успешно потребителско поведение, предоставянето на друг вид информация, която касае потребителите, като напр. за регистрираните търговски обекти, местата за извършване на амбулантна търговия на територията на общината и др.
4. Оказване на съдействие при защитата на икономическите интереси на потребителите
Основните аспекти защитата на икономическите интереси на потребителите са свързани с помощта при реализиране на правото на рекламация и на връщането на платеното при упражняване на правото на отказ от договор сключен извън търговския обект или от разстояние. Разбира се, общинската администрация не разполага с властнически правомощия да реши по задължителен за страните начин спора между потребител и търговец, но авторитета на общинските служители и тяхното добро познаване на потребителското законодателство биха могли да бъдат неоценими при опосредстването н адиалога между потребителя и търговеца, при който двете страни да стигнат до взаимоприемлив компромис.
5. Регулиране на търговската дейност на територията на общината
Това право принадлежи на общинските съвети, които могат да приемат наредби за регламентиране на онези аспекти от търговската дейност, които не са намерили регулация в нормативните актове на централната власт. В тези наредби обикновено се установяват изискванията към търговските обекти и местата за извършване на амбулантна търговия, начините за рекламиране на територията на общината и др. От съществено значение е при изготвянето на тези нормативни актове да бъдат привлечени и служителите на общинските звена за защита на потребителите, за да бъдат те съобразени както със специалните потребителски закони, така и с потребностите и проблемите на потребителите в общината.
Национално сдружение на служителите на общини от направление търговия, туризъм и защита на потребителите в Република България
гр. Русе – 7000
ул. “Черно море” № 2, ет. 2;
тел. 082/ 822 443, 082/ 825 676