Статия
С вашите въпроси: Всичко за еврото
Всичко може да се чуе и прочете за еврото по нашите ширини – от откровени неистини до политически спекулации и добри коментари. Най-важното в този подготвителен за нас период преди въвеждането му е потребителите да разберат истината за него, да получат коректна и разбираема информация, както и отговори на всички въпроси, които ги вълнуват. Предварителната подготовка е гаранция за правилно поведение след това на пазара.
Българска народна банка има водеща роля както за законодателната и техническата подготовка за въвеждане на единната валута, така и за „ограмотяване“ на потребителите и успокояване на духовете.
Вярна на мисията си да информира навреме и компетентно потребителите, асоциация Активни потребители ви предоставя информация за актуалните въпроси, свързани с еврото. На нашия сайт ще намирате навременни и експертни материали за неговата същност, предимства, плюсове и възможни спекулации, за вашето поведение при внедряването му. Ето отговори на най-често задаваните от вас въпроси, подготвени от експертите на БНБ.
Какво е еврозона?
Еврозоната е обединение на онези държави – членки на ЕС, които са въвели еврото като своя национална валута. Общата валута, единната парична политика, целяща ценова стабилност, и координацията на икономическите и фискалните политики са ключовите характеристики на Икономическия и паричен съюз (ИПС). Всички новоприсъединили се държави – членки на ЕС, участват в ИПС с дерогация по отношение на общата валута и единната парична политика до момента на тяхното присъединяване към еврозоната (с изключение на Дания), с което те стават пълноправни участници и в Икономическия и паричен съюз.
Когато еврото беше въведено за първи път през 1999 г., еврозоната беше съставена от 11 от тогавашните 15 държави – членки на ЕС. Броят на участващите държави се увеличи до 12 на 1 януари 2001 г. с присъединяването на Гърция. На 1 януари 2007 г. Словения стана 13-ия член на еврозоната, последвана година по-късно от Кипър и Малта, от Словакия на 1 януари 2009 г., Естония на 1 януари 2011 г., Латвия на 1 януари 2014 г., Литва на 1 януари 2015 г. и Хърватия на 1 януари 2023 г.
Всички държави – членки на ЕС, имат задължението да се присъединят към еврозоната, когато изпълнят необходимите условия за въвеждане на еврото, дотогава те участват в Икономическия и паричен съюз на ЕС като държава членка с дерогация. Единственото изключение е Дания, която има право на неучастие, посочено в протокол, приложен към Договора, въпреки че при желание в бъдеще страната може да въведе еврото. Андора, Монако, Сан Марино и Ватикана са приели еврото като своя национална валута по силата на специални парични споразумения с ЕС и могат да издават свои собствени евромонети в рамките на определени ограничения. Черна гора и Косово също са приели еврото като национална валута, но с едностранни актове. Тъй като нито една от шестте държави не е членка на ЕС, те не са част от еврозоната. Държавите – членки на еврозоната, са 20 и това са: Австрия, Белгия, Германия, Гърция, Естония, Ирландия, Испания, Италия, Кипър, Латвия, Литва, Люксембург, Малта, Нидерландия, Португалия, Словакия, Словения, Финландия, Франция и Хърватия.
Какво е Европейска централна банка?
Съгласно Договора за функционирането на ЕС, Европейската централна банка (ЕЦБ) и националните централни банки (НЦБ) на всички държави – членки, независимо дали те са приели еврото или не, образуват Европейската система на централните банки (ЕСЦБ). С присъединяването на България към ЕС от 1 януари 2007 г. Българската народна банка е част от ЕСЦБ. ЕЦБ и националните централни банки на държавите членки, чиято парична единица е еврото, заедно съставляват Евросистемата. Основната й цел е да поддържа ценова стабилност, запазвайки стойността на еврото. Чрез поддържането на ниски, стабилни и предвидими нива на инфлацията се цели да се подпомогнат гражданите и бизнеса в планирането на спестяванията и разходите им. Целта е утре хората да могат да купят с парите си толкова, колкото и днес. Чрез своя Управителен съвет ЕЦБ определя паричната политика за цялата еврозона – единен паричен орган с единна парична политика и основна цел поддържане на ценова стабилност.
ЕЦБ допринася за сигурността и стабилността на европейската банкова система, разработва и емитира евробанкноти, управлява и поддържа нормалното функциониране на платежните системи, способства за запазване на финансовата стабилност.
Какви са критериите за приемане на еврото?
Постигането на номинално и устойчиво сближаване е условието за членство, съгласно Договора за ЕС, което страната ни трябва да изпълни. Постигането на такова сближаване се определя от изпълнение на критериите за членство в еврозоната, дефинирани в Договора от Маастрихт, а именно:
• Критерий за ценова стабилност, според който средният темп на инфлация не надвишава с повече от 1.5 процентни пункта средния темп на инфлация в трите държави членки с най-добри резултати в областта на ценовата стабилност;
• Бюджетният дефицит да не надвишава 3% от БВП;
• Държавният дълг да не надвишава 60% от БВП;
• Средният размер на номиналния дългосрочен лихвен процент, измерен чрез доходността на десетгодишните държавни облигации, деноминирани в национална валута, за период от една година преди оценката да не превишава с повече от 2 процентни пункта средната стойност на показателя за трите държави членки с най-добри резултати в областта на ценовата стабилност;
• Участие на националната валута във Валутно-курсовия механизъм II за период от най-малко две години преди оценката, без обезценяване спрямо централния курс към еврото.
Наред с изпълнението на правни, икономически и структурни мерки за укрепване на конкурентоспособността и устойчивостта на икономиката, пътят към плавното приемане на еврото е свързан и със задълбочено планиране и практическа подготовка за приемане на единната валута както от администрацията, така и от бизнеса и гражданите.
Какви са ползите от еврото?
Еврото предлага много ползи за гражданите, фирмите и икономиките на държавите, които го използват. Някои от тях са:
• лесно сравняване на цените между държавите-членки на еврозоната, което засилва конкуренцията между предприятията, като по този начин облагодетелства потребителите;
• ценова стабилност;
• възможност за фирмите по-лесно, по-евтино и по-безопасно да търгуват в еврозоната и с останалата част на света;
• повишаване на икономическата стабилност и растежа;
• по-добре интегрирани и поради това по-ефективни финансови пазари;
• по-голямо влияние в световната икономика чрез използването на втората в света резервна валута;
• осезаем символ на европейската идентичност.
Много от тези ползи са взаимосвързани. Например, икономическата стабилност е от полза за икономиката на дадена страна от ЕС, тъй като улеснява правителството да взима стратегически дългосрочни решения. Но икономическата стабилност е от полза и за фирмите, тъй като води до намаляване на несигурността и стимулира инвестициите. Това на свой ред е от полза за гражданите заради повишаването на заетостта и по-качествените работни места.
Очакваме и вашите въпроси.
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 8 общо )
anonymous
А каква еползата за обикновения човек като доходите му станат от 1000лв на 500 евро.Докато не стане 1 евро равно на 1лев,ползата е само за посочените по - горе.
Написан на: 06/03/2023 15:48 Докладвай този коментар
anonymous
За да бъде статията полезна и образователна следва да представите рисковете у негативите от използването на еврото, а не да давате сухи теоретични факти, които не са подкрепени с никакви реални примери и доказателства от поне последните 15 години. Представете реалното изпълнение на страните членки на еврозоната, защото така ще видим как всъщност се представят те....която няма общо със сухата теория, която представяте.
Написан на: 07/03/2023 09:22 Докладвай този коментар
anonymous
Не съм експерт, но доколкото разбирам ползите са основно да чуждите фирми в България внасящи вносни стоки (подбивайки още повече родното производство), както и за брюкселската бюрокрация (Тройката), която ще придобие още един инструмент за натиск върху България. Спомнете си за кризата в Гърция, остеритета и ограничаването на сметките на гръцките граждани.
Ценовата стабилност, за която говорите, не се наблюдава в страните в Еврозоната в момента. Причината вероятно са взетите решения в Брюксел за санкциите към Русия и военната подкрепа към Украйна.
Влизайки в еврозоната, ние се лишаваме от държавна парична политика. Последствията от това решение ще са перманентни. Няма механизъм за излизане от еврозоната.
Да не бъдем наивни - паричната политика за еврото обслужва големите държави и техните интереси. Приватизирането на гръцките железници и наскорошната трагедия с блъсналите се влакове са резултат от тази политика.
Написан на: 12/03/2023 12:36 Докладвай този коментар
anonymous
Има много други вреди от абдикирането от българската паричен суверенитет.
Имайте предвид, че в момента левът е обвързан с еврото, така че ползваме почти всички преимущества на еврото, изброени в статията.
Написан на: 12/03/2023 12:37 Докладвай този коментар
anonymous
Вярно ли е, че Европейска централната банка (ЕЦБ) е частна банка - собственост на определени банкери, а не на страните от Евросъюза?
Вярно ли е, че парите печатани от ЕЦБ се печатат под лихва и всяка година следва да се плаща такава лихва на ЕЦБ?
Вярно ли е, че според договора за създаване на ЕС, данъчните, прокуратурата и съда, нямат право да се намесват в работите на ЕЦБ?
Написан на: 21/03/2023 20:19 Докладвай този коментар
anonymous
Колко тъпаци са писали тук за българския паричен "сувернитет" и държавна финансова политика, а междувременно лева вече над 20 години е вързан за еврото и огромна част от резервите на БНБ са именно в ЕВРО. Нестабилно евро определено би създало ОГРОМЕН проблем за ЛЕВА!
Още повече България, че с вързания курс към еврото и решенията които се взимат едностранно от ЕЦБ, България няма никакви лостове да контолира своята икономика. Само плащаме високите лихви, губим инвестиции и създаваме на себе си проблеми при всяко ходене до Европа.
Също изглежда, че българите бързо забравиха как два пъти фалира държавата (1991 и 1997) когато имахме истински финансов "сувернитет". Ехх тогава продажни копелета като Копейкин къде бяха? Прост народ, не само прост ами даже напълно некадърен! Слаба държава!
Написан на: 22/03/2023 00:11 Докладвай този коментар
anonymous
Мисля че човекът с последния коментар не разбира за какво говори.
Левът е "вързан" за еврото докато е изгодно за България и докато БНБ не реши друго. Утре може да сме вързани за долара или юана или да следвама своя парична политика.
Лихвите не са "високи". Ако има някаква разлика при приемането на еврото, тя ще е минимална. Все пак, както казахте, левът е стабилен колокото еврото за което е "вързан".
Инвестициите ги губим по много други причини, по скоро свързани с държавното управление, корупция и състоянието на съдебната ни система.
Не знам за какви проблеми с ходенето до Европа има и къде трябва да отидеш за да си в Европа.
Отговорността за инфлацията през 90те носят управляващите през 90те и някои други държави. Решението не е да отрежеш ръцете на всички защото някой е крал с тях.
Написан на: 27/03/2023 09:35 Докладвай този коментар
anonymous
До предпоследния коментар:
Изключително глупав коментар, написан с абсурдни сравнения, не знам защо хората които не разбират по тази тема, не си траят а говорят глупости.
Написан на: 23/12/2023 23:08 Докладвай този коментар
anonymous