Тест
ПРОУЧВАНЕ Продукти с метанол (2017)
Защо и как да избягваме продукти с метанол?
Най-масовият потребителски продукт, в който се използва метанол е течността за чистачки. Европейският съюз инициира забрана за използването на метанол в масови продукти. Какво да правим, докато тя стане факт?
Рискове за здравето при употреба на продукти с метанол
През последните години все повече научни изследвания разкриват опасностите, които произтичат от използването на метанол в потребителски продукти. Основните рискове са свързани с риск от поглъщане или вдишване. И докато първото може да се случи рядко и в резултат на случайна грешка на потребител (особено на дете), то вдишването е риск, на който можем да сме подложени ежедневно (например ако сме професионални шофьори).
Значителното експониране на метанол може да доведе до състояние на кома или до смърт (15-18 грама метанол могат да убият 60 килограмов човек). Ако не настъпи смърт, последиците за човешкия организъм са свързани с необратимо увреждане на централната нервна система, симптоми сходни на Паркинсоновата болест и постоянна слепота. Редовното излагане на метанолови изпарения, обаче може да доведе до същите токсични ефекти, каквито се срещат в случаите на еднократно остро отравяне с метанол. Вдишването на метанолови изпарения причинява раздразнение и възпаление на лигавицата на носоглътката, световъртеж, гадене, главоболие и замъглява зрението. При течности за чистачки, съдържащи 24% метанол, при шофиране на дълги разстояния или при престой в кабината на водача над 4 часа /таксиметрови шофьори, шофьори на тежкотоварни автомобили/ се констатира експозиция на организма, която може да се характеризира като вредна за човешкото здраве. Поради това, Европейските институции започнаха законодателна процедура за забрана използването на метанол в течностите за чистачки.
Забрана на метанол в Европейския съюз
През 2016 г. Европейската агенция по химикалите (ECHA) излезе с окончателно становище: препоръка за забрана на метанола в продукти за масова употреба (вкл. зимни течности за чистачки) в концентрация равна или надхвърляща 0,6 обемни %. по повод на инициатива, предприета пред европейския орган от Полша през 2015 г. Първоначалното предложение е било за забрана на метанола във всички продукти за масова употреба, когато е в концентрация, надхвърляща 3,0 об. %, но впоследствие и въз основа на конкретни научни данни и заключения на научния Комитет по анализ на риска (RAC – Risk Assessment Committee) и Комитета по социално-икономически анализ (SEAC- Social – economic Assessment Committee) към Европейската агенция по химикалите, е направено заключение, че тази концентрация трябва да бъде намалена още повече – до 0,6 об. %.
Така през октомври 2016 г. Европейската Комисия изготви и публикува проект на Регламент за изменение на Анекс (приложение) XVII към Регламент ЕС/1907/2006 на Европейския парламент и на Съвета относно регистрацията, оценката, разрешението и ограничаването на химикали (REACH) по отношение на метанола.
Проектът за регламент все още е наличен само на английски език и може да бъде намерен на следния
ЛИНК.
Очаква се забраната на метанола в продукти за масова употреба да бъде окончателно приета на ниво ЕС през 2017 г. и да започне да се прилага в началото на 2018 г. Предоставеният близо едногодишен срок между приемането на европейската забрана и нейното прилагане се обуславя преди всички от практически съображения, свързани с необходимия период от време за изтеглянето на опасните продукти с метанол от пазара на ЕС и различните държави – членки.
Продукти с метанол или етанол - как да се ориентираме?
Етанолът, макар и малко по-скъп като продукт е адекватен заместител на метанола в продукти за размразяване поради ниската му температура на замръзване. Това е посочено и в доклада на Европейската агенция по химикали, с който се предлага ограничаването на метаноловите продукти. Етанолът, за разлика от метанола, не е токсичен и не причинява увреждане на органите. Единственото му опасно свойство е, че също е силно запалим, поради което единствената предупредителна пиктограма за опасност, която трябва да фигурира върху етаноловите течности за чистачки е пламъкът. За да разпознаете дали течността за чистачки съдържа етанол или метанол, трябва да проверите две неща:
1. Прочетете съдържанието
В списъка на съставките съдържащи се в продукта трябва да е отбелязано, дали съдържа метанол или етанол.
2. Обърнете внимание на пиктограмите
Продуктите съдържащи метанол трябва да съдържат следните 3 задължителни пиктограми и описания на опасностите върху етикетите:
Продуктите с етанол, трябва да поставят само първата пиктограма (пламък) и предупреждението "Силно запалими течности и пари".
ПРИМЕРИ на коректно етикетирани продукти:
Етикет на продукт съдържащ етанол Етикет на продукт съдържащ метанол
Каква е ситуацията в България?
В България продукти за масова употреба, съдържащи метанол се предлагат свободно на пазара. Най-използваният такъв продукт са зимните течности за чистачки на метанолова основа, които се разпространяват основно в големи търговски вериги, малки магазини за продажба на резервни части за автомобили и автокозметика, както и в интернет магазини. Нашето проучване на пазара сочи, че подобни течности за чистачки (със съдържание на метанол) вече не се предлагат в най-големите вериги бензиностанции (Лукойл, Shell, OMV, Петрол, Gazprom, Rompetrol, Eko Petroleum). Те са заместени от безопасни за човешкото здраве продукти на базата на етанол/етилов спирт, който е със земеделски произход.
Видове течности за чистачки предлагани в големите търговски обекти
В рамките на нашето проучване се установи, че във веригите супермаркети близо 80% от продуктовата гама течности за чистачки се състои от продукти съдържащи опасния метанол. Прави впечатление също и че наличните промоции обхващат само метанолови продукти, поради по-ниската им цена. Също така трябва да отбележим, че продуктите съдържащи метанол са средно с около 30% по-евтини, което ги прави по-привлекателни за потребителите, които рядко са информирани за наличните рискове за здравето.
Неправилно етикетиране
В хода на проучването установихме няколко продукта с неправилно (непълно) етикетиране.
Нашият съвет
Преди да посегнете към по-евтините продукти с намерението да спестите 1-2 лева, помислете внимателно, дали си заслужава да се поема такъв риск за здравето. Внимателно прегледайте етикета и преценете какъв продукт купувате.
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 3 общо )
anonymous
Да бе, етанолът бил "малко" по-скъп?!? Разликата в цената на етанол и метанол е 4 ПЪТИ! Разликата в себестойността е почти никаква. Голямото оскъпяване се получава, защото ши&ната държава взима над 80% акциз върху цената на етанола...
А активно пропагандираната заблуда, че метанолът бил толкова "опасен"... Не защото чак толкова голямо количество влиза в купето и се вдишва. Причината е, че масовите идиотоалкохолици в Русия, Полша, Германия ГО ПИЯТ! И да, тогава е опасен. Като се налокат с половин кило 30% метанол - ами умира се. Но - същите тези продукти с метанол си се продават спокойно в Дания, Финландия и други страни. Защо? Ами там си ги наливат в колите, не ги пият.
Написан на: 05/02/2017 01:32 Докладвай този коментар
anonymous
Още... Изопропанолът, с който се опитват да заменят метанола в подобни продукти... Той е по-токсичен от метанола. Леталната концентрация е доста по-ниска. И има сериозен проблем - при много ниски температури вискозитетът му нараства значително, и има проблем с изтичането през малките отвори на дюзите.
Написан на: 05/02/2017 01:32 Докладвай този коментар
anonymous
АЗ СИПВАМ ОТ НАЙ ЕВТИНАТА ВОДКА
Написан на: 21/10/2017 13:11 Докладвай този коментар
anonymous