Тест
ТЕСТ 18 модела ютии
Сравнителен тест на ютии
Как да изберем ютия, кои модели са най-качествени и какво трябва да знаем при използването й?
Ютията не е от стоките, които пазаруваме често, затова атрактивната цена не винаги е определящ фактор за добра сделка. За да сме доволни от покупката, не е достатъчно да прегледаме етикетите с цените в магазина. Понякога е по-добре да платим повече, но да сме сигурни, че това ще ни се изплати при дълготрайното използване. Преди да изберем ютия е много важно да познаваме основните й елементи и техните функции:
Нагревателят е главен елемент от всяка ютия. За домашно използване е подходящ около 1500 вата. Такава ютия би се справила с който и да е плат. По-мощните ютии (1800-1900 вата) ще се справят с всички гънки, а освен това по-бързо се нагряват до необходимата температура.
Повърхността на ютията е важен детайл, защото точно тя е в непосредствен контакт с намачканата тъкан. Обърнете внимание от какъв материал е повърхността на ютията. Най-разпространени са ютиите с повърхност от неръждаема стомана - добър материал, който е много здрав и лесно се почиства. Недостатъците му са, че лесно се замърсява и доста тежък. Алуминиевата повърхност е лека, бързо се нагрява и бързо изстива, леко се плъзга по повърхността на дрехите, но и лесно се поддава на деформации. Лошото при него е, че може да се надраска от някоя метална закопчалка или цип, а после драскотината да похаби дрехата. Повърхността с керамично покритие също се поддава на деформации лесно, но коефициентът на плъзгане по дрехите е много висок, докато с тефлоновото покритие не се глади лесно, но пък пази тъканите от изгаряне.
Резервоар за вода. Колко вода трябва да събира резервоарът на ютията? Определено колкото повече, толкова по-добре. Типичният резервоар събира 200-250мл вода, но при някои ютии достига 350-400мл. Специалната антиваровикова игла защитава отворите, които са на повърхността на ютията от варовик, който се образува при използването на вода от водопровода. Ако ютията не е защитена по този начин се препоръчва да се използва преварена или дестилирана вода.
Шнуровете, дръжките и теглото. Ако наблизо до мястото ви за гладене вкъщи няма контакт, то избирайте ютия с шнур, не по-къс от 2 метра. Някои съвременни ютии притежават функция за автоизключване след 10-15 мин, ако уредът стои вертикално, без да се движи, а ако ютията лежи хоризонтално, без да се движи, то тя се изключва след 10-30 секунди. Обикновено продавачите говорят много за повърхността на ютията и функциите на парата, но пропускат ергономичността на дръжката и теглото на ютията. Задължително преди да я купите, хванете ютията, за да усетите как ще я използвате. Ако е много лека, ще ви бъде трудно да гладите големи дрехи, а ако е много тежка, ще ви изморява. Според нас идеалното тегло за ютията е между 1300-1500г.
Полезно!
Съвети при гладене
-
Ако искате да изгладите дреха вертикално, то препоръчително е първо поне веднъж да я изгладите и на дъска за гладене, за по-добър ефект.
-
При по-упорити гънки, напръскайте дрехата с малко вода и се опитайте да опънете с ръце гънката. След гладене винаги оставяйте дрехите от лесно мачкащи се материи да изстинат преди сгъване.
-
Ако ще използвате закачалка за изгладените дрехи и искате да предпазите дрехата от деформиране, то обикновените дървени закачалки са най-добри.
Гладене на риза
-
За постигане на най-добри резултати при гладенето, първо прочетете упътването за гладене на етикета на ризата, а след това и упътването на ютията ви.
-
Първо изгладете яката, а след това задната час на рамената.
-
Вземете единия ръкав и изгладете маншета му по същия начин, както изгладихте яката, след което изгладете целия ръкав. Добре изгладената риза трябва да има гънка по целия външен ръб на ръкава. Ако на ръкава вече има видима гънка преди гладенето, то напръскайте ръкава с малко вода и тогава изгладете.
-
Изгладете останалата част от самата риза, като първо гладите едната предна половина, после същата задна половина.
-
След изглаждане веднага закачете на дървена закачалка, като закопчаете ризата от горе до долу, за да се поддържат гънките прави.
|
Правилното използване и поддържане на ютията също е много важно, за да сте доволни от покупката. Без претенции за изчерпателност ви предлагаме и няколко полезни съвета за използване на ютията.
Как да почистваме ютията си?
За да почистите запушените отвори за парата, изключете ютията и след като изстине, почистете котления камък от дупките с обикновена клечка за уши. Винаги поддържайте дупките за пара чисти, за да предпазите ютията от прегряване, както и дрехите си от следи от котления камък. Гладещата повърхност се почиства преди гладене при студена ютия със суха хавлиена кърпа.
Болки в раменете?
Да сте в седнало положение, докато гладите, не е добра идея. Установено е, че тогава се накланяте напред, което води до дискомфорт и схващания. Най-добре е да гладите прав върху дъска за гладене.
Лъскавина при гладене
Ако гладите изкуствена материя с голям натиск или гореща пара, това може да изгори изкуствените нишки, в следствие на което се получава лъскавият ефект. Не е нужно да натискате толкова силно самата ютия, за да получите желания резултат. Гладенето на дрехите все още влажни или с достатъчно количество пара прави премахването на гънките достатъчно лесно.
Гладене направо от пералнята
Основната дума при гладенето е влажен, а не мокър – гладенето на дрехите, докато са все още мокри, може да повреди силно тъканите им. Също така не трябва да гладите с пара нищо, на което има етикет с надпис – ”Само сухо гладене”, тъй като може да повредите плата или да разтопите някоя апликация по самата дреха.
Как да гладим фини тъкани?
Деликатни тъкани като коприната трябва да се гладят от обратната на лицевата страна. Коприна, смесена със синтетични тъкани, може да се свие и да се повреди структурата на нейните нишки. Препоръчително е използването на бял памучен плат, през който да се глади коприната.
Антикалций функции
Повечето от новите модели ютии притежават собствени почистващи системи и атни котлен камък функции, създадени специално за предотвратяване на появата на котлен камък по дупките за пара и пренасянето му върху чистите тъкани.
Чешмяна или дестилирана вода?
Според нашето изследване, без значение каква вода използвате, рано или късно котленият камък се появява. Честото почистване помага за борбата с него, но най-лесния начин да го намалите е като прочетете упътването на вашата ютия и разберете каква вода препоръчва производителят.
А може ли да се избегне гладенето?
Дрехите трябва да бъдат добре изгладени, за да изглеждат добре, но често това е трудно заради различните материи. По тази причина много хора се преориентират към материи, които нямат нужда от гладене. Ние тествахме няколко ризи от подобни материи.
Първо ги изпрахме на препоръчаната температура от 40 градуса, пуснахме ги на съвсем лека центрофуга, след което ги окачихме да съхнат. Резултатите след проведения оглед се оказаха окуражаващи.
Трите ризи, претендиращи, че нямат нужда от гладене, наистина постигнаха много добри резултати. Те бяха годни за носене без гладене и нямаха никакви гънки. Ако все пак искате да изгладите ризата си, можете съвсем да минете със студена ютия.
Други две лесно гладещи се ризи постигнаха различни резултати. Едната притежаваше наистина осезаемо гладка повърхност, помагаща много на гладенето, докато другата имаше по-грапава материя и може да се каже, че дори затрудняваше гладенето.
<< Кликнете на картинката, за да видите пълните резултати от теста!
Любопитно: Как тествахме?
Колко дълго продължава изпускането на парата?
Тестваме колко продължително ютиите могат да изпускат пара със силата, с която го правят, когато са нови. Ютиите се пускат на пълна пара, измерва се силата на парата, след което се закрепват на подвижна стойка, която през равни интервали от време симулира движението при процеса на гладене. Водата се налива в контейнерите им бавно и продължително през целия процес на тестване, за да се подсигури продължителното изпускане на пара. Всяка ютия работи по 2 часа на пълна пара, след което и се дава 1 час почивка за охлаждане. Този процес се повтаря 8 пъти, след което отново се измерва силата на парата, за да се види дали се е понижила. Отделно всяка ютия се оставя за други 4 цикъла на повторения и симулация на гладене и изпускане на пара по 24 часа, докато се постигне симулация на 3 месеца непрекъснато гладене. След това силата на парата отново се измерва и се сравнява със записаната в началото на теста.
|
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 0 общо )
anonymous