Тест
ТЕСТ Четци за електронни книги (2011)
Какво са те?
Четецът за електронни книги е преносимо електронно устройство, предназначено основно за четене на дигитални книги и периодични издания. По форма наподобява рамка за снимка, но има екран, работещ с висок темп на опресняване. Да се четат цифрови книги на такова устройство е много по-приятно и удобно, отколкото на компютърен монитор, особено при ярка слънчева светлина. Друго предимство на електронния четец е, че има дълъг живот на батерията.
Как да четем електронна книга?
Електронните книги могат да бъдат четени на компютри, лаптопи, нетбуци и мобилни телефони, но най-приятно е за целта да се използват четците на електронни книги (e-book readers). Те нямат лъскави LCD монитори. Отличават се с доста по-добра видимост на дисплея при директна осветеност, както и с голямата си икономичност откъм използването на батерия. При някои осветлението е съвсем слабо – точно колкото ви е необходимо, за да различавате буквите, а при други подсветка въобще липсва. Това прави невъзможно четенето на тъмно, но пък пести изключително много батерията. Колкото повече различни формати за електронни книги поддържа четецът, толкова по-добре за потребителя. Тези формати могат да са:
PDF – Adobe Acrobat PDF документи
AZW – Amazon Kindle формат
BbeB/LRF - Sony Reader формат
ePub – Популярен отворен стандарт за запис на електронни книги, въведен от International Digital Publishing Forum
Имайте предвид, че не всички четци са съвместими с всички изброени по-горе формати. Задължително проверете внимателно съвместимостта на модела, който сте избрали, за да не се окаже, че не може да ви бъде полезен след това.
Колко книги събира един четец?
Това зависи от размера на неговата памет. Повечето устройства, освен собствената си памет, притежават слотове за допълнителни карти с памет. Колкото по-голяма е вашата карта с памет, толкова повече книги можете да съхранявате на нея.
Разлика в цената
Въпреки че издателите имат значително по-малки разходи при продажбата на електронни книги (защото отпада нуждата от печат), повечето предлагат дигиталните издания на същите цени като печатните. Има дори издатели, които продават електронните книги двойно по-скъпо от хартиените. За щастие в момента на пазара и в интернет пространството се предлагат повече от 30 000 безплатни издания на различни бестселъри и романи на известни, четени автори.
Защо четец за електронни книги?
Четецът за електронни книги ви позволява да носите навсякъде със себе си цялата си библиотека със стотици любими книги, събрани в „рамка”, по-лека от една единствена хартиена книга, но по-удобна от нея, защото можете да я държите и разлиствате само с една ръка. Устройства като четецът Amazon Kindle могат да се свързват безжично с интернет и ви позволяват директно да сваляте безплатно или да си купувате онлайн книгите и последните броеве на любимите ви вестници и списания. Можете да четете и статии от онлайн енциклопедията Wikipedia.
Има хора, които все още придават голяма стойност на миризмата и докосването до страниците на традиционната хартиена книга и не биха искали да я заменят с дигитална. Хартиените книги имат и други предимства - не се чупят при изпускане, не се развалят при намокряне и са по-лесни за употреба. За много потребители четецът на електронни книги все още изглежда ненужно скъпа придобивка. Рисковете да се счупи или някой да го открадне отказва много хора дори от желанието да го изпробват. Но човек не трябва да се отказва – алтернатива винаги има и тя може да се крие в мобилния ви телефон. Модели като Apple iPhone и таблети като iPad и iPod Touch четат форматите на електронните книги. Те са удобни, по-малки от обикновения четец на книги, и могат да се използват всекидневно и за други цели. Дисплеите им са проектирани така, че при разглеждане на картини и текстове от електронни книги цветовете и качеството на изображението са отлични. Популярността и многофункционалността на тези малки но удобни устройства напоследък сериозно застрашава пазара на четци на електронни книги.
Какво трябва да знаете преди покупката?
Едно от нещата, които трябва да обмислите преди покупката на четец за електронни книги, е дали се нуждаете от свързване с интернет. Ако възнамерявате да сваляте или купувате книги директно от мрежата, то изберете устройство с необходимите възможности. В противен случай трябва да сваляте всичко първо на компютъра си, а след това да го качвате на устройството.
Колко издържа батерията?
Не се притеснявайте! Четецът на електронни книги е идеална компания за почивката ви на морето или в планината. Той изразходва толкова малко енергия, че батерията му може да издържи до няколко седмици. За още по-голямо удобство – има възможност да зареждате устройството и през USB кабел, докато е свързано с компютъра ви. Ако не носите компютър със себе си, може да използвате стандартното зарядно устройство, така че проблеми с батерията на четеца едва ли ще имате.
Капацитетът на батерията на повечето електронни четци е между 6000 и 8000 прелиствания на страници. Прелистванията на страници се използват условно като единица мярка, защото според производителите това действие харчи най-много енергия. Все пак, преди да си купите четец, проверете какъв е капацитетът на батерията, за да не се окаже, че е по-малък и да останете разочаровани.
Любопитно
Електронни книги и за незрящи
Четците на електронни книги, които се предлагат на пазара, са много различни по отношение на опциите си за достъпност. Някои могат да превърнат текста в реч чрез специална „говори високо” опция, предназначена за за хора с увредено зрение. Самото устройство чете на глас текста от електронната книга, като може да се избират различни мъжки и женски гласове, както и произношения. Устройствата, които не притежават подобна функция, наистина имат голям и светъл екран, но са недостъпни за използване от незрящи или от хора със слабо зрение. Въпреки доброто желание на производителите, някои от устройствата, адаптирани и за хора с увредено зрение, могат да прочетат текста от книгата, но не и надписите от менютата на самото устройство. Така остава въпросът как един незрящ би могъл сам да си пусне книгата.
|
<< Кликнете на картинката, за да видите пълните резултати от теста!
Скъпо или евтино?
При по-скъпите и по-нови модели
- Матов дисплей, който не дразни окото.
- Много леки и изключително тънки устройства.
- Дълъг живот на батерията.
При по-ниския клас устройства
- Обикновено липсва възможност за интернет връзка.
- Доста по-евтини в сравнение с новите модели.
- Обикновено без тъчскрийн.
|
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 2 общо )
anonymous
Antidiarrheal prophylaxis with loperamide and colestipol was effective for managing diarrhea during the early course of treatment in case 4, although neratinib dose reduction was eventually required because of subsequent PPE <a href=https://vpriligys.buzz>where to buy priligy usa</a>
Написан на: 23/12/2023 10:09 Докладвай този коментар
anonymous
<a href=http://cialis.lat/discover-the-best-prices-for-cialis>buy cialis online with prescription</a> Medicines include
Написан на: 27/07/2024 06:26 Докладвай този коментар
anonymous