Тест
ТЕСТ Дезодоранти (2011)
Понятието „дезодорант” често се използва за съчетанието на два типа продукти в едно – действителен дезодорант и антиперсперант. Дезодорантът контролира и намалява телесната миризма, появила се в следствие на потене, като убива бактериите, причиняващи тази миризма, но не оказва влияние върху количеството на потта, което тялото произвежда. В него се съдържат антибактериални съставки, които предотвратяват лошата миризма, и парфюм, който оставя приятен аромат. Върху активността на потните жлези оказват влияние антипрспирантите. Те потискат и намаляват нормалното им секретиране. Така бактериите имат по-малко материал, с който да реагират и неприятната миризма в следствие на потенето намалява.
Спрей или ролон?
Основно се употребяват два типа дезодоранти – спрей и ролон стик. И двата вида имат предимства и недостатъци, а кой ще предпочетете е въпрос на лично удобство и комфорт. Дезодорантите със спрей са най-често срещани, защото се нанасят без докосване до кожата и са удобни за използване от няколко човека. Лесни са за употреба, въпреки че има риск от вдишване на химикалите. Поради съдържанието на алкохол и лекия състав са лесно запалими и трябва да се използват с повишено внимание. От друга страна, ролоните са удобни за ползване и имат хомогенно, плътно съдържание. Проблемът при тях е, че могат да бъдат лесно замърсени, тъй като има директен контакт с кожата при нанасянето. Ролоните не се препоръчват за използване на окосмени зони, тъй като те съдържат по-голямо количество бактерии. Не са подходящи за използване от няколко човека. При употребата на ролон трябва да се обръща повече внимание на хигиената, за да се избегне замърсяване.
А защо не крем?
На пазара вече има и дезодоранти под формата на крем. Те се нанасят лесно и се препоръчват за хора, които много се потят. Недостатъкът им е, че е възможно да оставят петна върху дрехите ви. Съдържанието на съединения на алуминия в тях като цяло е по-високо в сравнение със спрейовете и ролоните. Съдържат овлажнители, омекотители и емулгатори. Възможно е да съдържат петролни деривати и восъци, които подпомагат дълготрайното действие на продукта след нанасянето му.
Когато избирате дезодорант
При покупката на дезодорант, собственият ни вкус също има решаващо значение. В крайна сметка всеки от нас цели не само да избегне неприятната миризма, но и да ухае по приятен начин. Аромат, който се харесва на един, за друг може да е прекалено натрапчив или дори неприятен.
Храни и напитки
Алкохолът, горещият чай, кафето и пикантините подправки могат да предизвикат прекомерно изпотяване.
Платове
В горещите летни дни по-широките памучни дрехи или тези от подобни материи са за препоръчване. Не са подходящи тесните дрехи, които прилепват плътно по тялото ни.
Петна
За да не остават неприятни петна от дезодорант по дрехите ви, нанасяйте го пестеливо. Преди да се облечете, подсушете добре. Третирайте особено упоритите петна преди пране в перална машина с вода, в която сте добавили оцет.
Прекомерно изпотяване
Прекомерното изпотяване всъщност може да е свързано с някакъв вид заболяване, затова е препоръчително при подоби сиптоми да бъде направен преглед от специалист. Ако след прегледа бъде установено, че това състояние няма връзка с някаквъв вид заболяване, може да бъдат използвани препарати с висока концентрация на алуминиеви соли.
Дерматологични проблеми
Рискът от нежелани реакции на дезодорантите с кожата зависи от няколко фактора и нито един от продуктите не може да покрие всички изисквания едновременно. Някои от дезодоранти те са със специално разработени технологии, за да намалят този риск или да го минимализират, но не може да бъде избегнат изцяло. Дезодорантите за по-чувствителна кожа са с ниско съдържание на рискови съставки като алкохол, консерванти и някои алергени. В повечето случаи възпаленията и алергичните реакции на кожата са причинени от неправилна употреба или лошо поддържане на хигиена, а не от самите продукти.
Нашият съвет
Правила при употребата на дезодорант
Преди да използвате дезодорант, измийте местата на прилагане с вода и сапун, и ги подсушете внимателно. • Изчакайте дезодорантът да попие, преди да облечете дрехите, за да предотвратите появата на петна. • Премахвайте дезодоранта всяка вечер и не нанасяйте нов слой, преди да сте премахнали предния. • Дори дезодорантът да е с 24 часова защита, не го оставяте върху кожата за толкова дълго. По-добре го отстранете и след това нанесете нов слой. • Избягвайте употребата на дезодорант веднага след депилация. Депилирането е добър метод за намаляване на неприятната миризма, но дезодорантът може да раздразни и възпали по-нежната кожа. Най-добрият вариант е депилиране вечерта и нанасяне на дезодоранта на другата сутрин. • Не нанасяйте нищо през нощта, оставете кожата ви да диша нормално. • Ако имате нежна кожа, избягвайте дезодоранти, които съдържат алкохол.
|
Любопитно
Тест за появата на петна
Тестът за ефективността на дезодорантите против поява на петна е оценен визуално по методология, разработена от изпитващите специалисти. След теста за контрол на лошата миризма 50% от доброволците, участващи в теста, са помолени да облекат чисти бели тениски, а останалите 50% - черни или тъмно сини тениски. 24 часа след нанасянето на дезодоранта се оценява дали продуктът е оставил жълти или бели петна по дрехите. Дезодорантите са оценени като непричиняващи петна, ако след реакцията на продукта с пот не са се появили мръсни кръгове върху дрехите.
|
Въпроси и отговори Запушват ли порите съдържащите се в дезодорантите, алуминиеви соли?
Порите не се запушват. Отворите на потните жлези само се стесняват леко, така че отделянето количество пот става по-малко. Особено при силно изпотяване тези алуминиеви съединения играят важна роля за предотвратяване на обилната секреция. Същевременно имат и антибактериално действие.
Има ли съмнение, че тези субстанции могат да причинят Алцхаймер?
Досега няма изследвания върху хора, които биха могли да подкрепят подобни твърдения. Данните за Алцхаймер произлизат от експерименти, направени върху мишки. При това става въпрос за високи дози на алуминиеви съединения, които в един обикновен дезодорант не могат да бъдат достигнати.
Говори се, че определените за консерванти естери на парахидроксибензоена киселина в дезодорантите могат да предизвикат рак на гърдата. Вярно ли е?
Тези консервантни вещества се смятат за много добре изследвани и надеждни. Промяна на клетките при хора, в резултат от съприкосновението им с тези вещества, досега не е регистрирана. Отделно от това, не са известни дезодоранти, които могат да се направят трайни посредством естери на парахидроксибензоена киселина.
Възможно ли е при употреба на дезодорант частици от него да попаднат в белия ни дроб? Какъв е рискът за здравето?
В момента тече такъв проект за изследване в Немския Институт за Оценка на Риска. Според актуалната научна информация няма подобни обезпокоителни данни до момента.
|
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 0 общо )
anonymous