Кампания
Седмичен бюлетин брой 5 (478)
Накъде ще плават лихвите по ипотечните заеми
През 2023 г. офертите за ипотечен/жилищен кредит в България се отличават с по-ниски лихвени проценти спрямо страните от еврозоната (3,97%). Но дали това ще се запази през следващите 20-30 години до изплащането на заема?
Формирането на лихвения процент по дългосрочни кредити е трудно за разбиране, но потребителите се задължават за големи суми за десетки години без пълната яснота, че задължението им може да се увеличи. Във времена на инфлация и вероятност от рецесия на световната икономика, потребителите трябва да бъдат информирани за възможните икономически последици от своите действия, като по този начин вземат най-доброто информирано решение по отношение на едно сложно и продължително правоотношение с банкова институция.
Прочетете пълното ни проучване.
Животът на дрехите
Асоциация Активни потребители издаде новата си брошура „Животът на дрехите – съвети и препоръки“. Защо е посветена точно на дрехите, те ли са глобален проблем за обществото ни?
Всяка година в ЕС се изхвърлят 5 млн. тона текстил, купуваме близо 15 кг текстил годишно, а изхвърляме 11 килограма. Неслучайно наричат текстила "новата пластмаса". Парниковите емисии от този бранш са колкото тези от авиацията, железопътния и корабния транспорт взети заедно. Ако непотребният вече текстил се изхвърли заедно с битовите отпадъци и се депонира в сметищата, остава там за десетилетия и при разграждането се отделят вредни газове и токсични вещества, които се просмукват в почвата и подземните води.
Дрехите са нещо, без което не можем. За някои те са начин да изразят себе си, за други те са средство да се предпазят в екстремни условия, за трети са нещо удобно, което да носят всеки ден на работа или училище. Дрехите са разнообразни и пъстри, често издават нашия характер, предпочитания и социален статус. Докато очакваме технологични решения за преработка и третиране на отпадъците от текстил, ние, потребителите, можем да дадем своя принос, като използваме повторно, препродаваме, подаряваме на близки, поправяме, преправяме, за да удължим живота на дрехите. Надяваме се с това да допринесем за намаляване на отпадъка и да защитим планетата.
Факти в подкрепа
- 2700 л вода е нужна за направата на една тениска, толкова изпива и един човек за 2.5 год.
- Индустрията използва над 48 млн. тона нефт на година и това количество се покачва
- Индустрията използва над 180 опасни химикала, които попадат в почвата и водата
- През 2020 г. за производството на дрехи са се ползвали средно 400 кв. м земя и 391 кг суровини на гражданин на ЕС.
По данни на Европейската комисия това са само част от вредните ефекти на индустрията върху природата. Текстилната индустрия генерира 20% от всички отпадни води. Замърсява почвите и въздуха, като близо 10% от глобалните въглеродни емисии са в резултат от нейната дейност. Над 86 млн. хектара обработваема земя (равна на сбора от териториите на Германия и Испания) се използва за производство на суровини за платовете. Над 75 милиона души работят в индустрията и една голяма част от тях не получават справедливо заплащане за труда си. Повечето дрехи не се рециклират, а се изхвърлят в бунища за платове, откъдето замърсяват средата около себе си. Едва 1% от всички изхвърлени дрехи се използват и рециклират промишлено.
По данни на Асоциацията по рециклиране на текстил над 100 хил. тона текстил изхвърляме годишно само в България. Едва 2 на сто от тях се рециклират. В момента у нас системата за разделно събиране на текстил действа изцяло на доброволен принцип. Има различни асоциации за разделно събиране и оползотворяване на текстилни отпадъци, които си сътрудничат с общините. В България вече има и фирми, които предлагат взимане на непотребния текстил от дома, за да ни спестят търсенето и ходенето до контейнерите. Все още се разчита на добрата воля на гражданите и тяхната екологична култура. Но в скоро време ще бъде задължително за всички. Организациите по оползотворяване са израз на разширената отговорност на производителя, която се въвежда като задължителна за текстила и обувките за държавите - членки в ревизията на Рамковата директива за отпадъци. В България организация по оползотворяване все още няма, за разлика от много други европейски държави, посочват от Асоциацията. А тя е необходима не просто заради законовите изисквания, а и защото ще допринесе за конкурентоспособна европейска рециклираща индустрия, позволяваща кръговата икономика и запазвайки ресурсите за бъдещите поколения.
Пазаруване
Материята има значение. Често със смяната на сезона сменяме и дрехите. Сигурно ви се е случвало да си харесате толкова много една дреха, че да искате да носите само нея. Да знаем как да си изберем качествени и удобни дрехи за съответния сезон е важно умение, а една здрава дреха, която да ни служи дълги години би намалила и текстилния ни отпадък. Хубаво е, като избираме дрехи, да проверяваме циповете, шевовете и джобовете дали са добре направени. Когато поръчваме онлайн, задължително трябва да сверим размера си с тези, посочени в таблицата в описанието на артикула.
За пролетния и летния сезон ни трябват леки и пъстри дрехи, които да не запарват. Най-добре избягвайте тъмните и черните цветове, тъй като те привличат слънчевите лъчи и ще ви затоплят още повече. По-широките дрехи позволяват по-добра вентилация и са по-подходящи за тези сезони. Памукът е универсална материя, идеална за лятото и пролетта. Освен това е достъпна и лесна за поддръжка. Ленът е лека и дишаща материя, чудесен вариант за големите жеги. Вискозата е синтетично влакно, което наподобява коприна на външен вид и усещане, прохладно и идеално за горещите дни.
Студените месеци могат да бъдат много коварни със своите смразяващи температури и чести валежи. Важно е да си подготвим топли и меки дрехи. Хубаво е да си предвидите и няколко слоя дрехи. Така, ако попаднете в по-топла среда, да свалите някои от тях, за да не се изпотите, и да ги облечете отново, когато излизате на по-студено. Идеални за зимата са полар - мек и лек плат, вълна - защото задържа топлината и ни сгрява, полиестер, който да изолира студа. Едно пухено яке също би било от полза, тъй като пухът е изключително лек и отлично запазва топлината. Навън е добре да имамe шал около врата, шапка, а в студените зимни дни и ръкавици. Крайниците първи измръзват, затова трябва да ги пазим!
Купуване втора употреба. Най-добрият начин да пазаруваме, докато пазим околната среда, е като купуваме от магазини за втора употреба. В повечето градове в България има от кокетни малки магазинчета до цели супермаркети, пълни с купчини дрехи. Дрехите втора употреба често са по-разнообразни от тези, които можете да откриете в популярните търговски обекти, позволяват наистина да развиете въображението си или да откриете идеалния заместител на любимия ви панталон.
Тези магазини често продават на по-ниски цени или организират изгодни временни намаления. Ако се притеснявате дали дрехите, които купувате от тях, са чисти, можете да използвате антибактериален препарат при първото изпиране. За дрехите втора ръка се прилага и правото на връщане при поръчка онлайн и двугодишната гаранция.
Повторно използване
Подари на близък. Добър начин да освободите място в гардероба си от онези дрехи, които са ви твърде малки, твърде големи, или просто не ви допадат вече, е като ги подарите на близък човек. Не се притеснявайте да го предложите на роднина или приятел, защото това е една изгодна сделка и за двама ви. Подобен скромен подарък е от една страна много мил жест, но и добър начин да удължим живота на дрехите, които иначе бихме изхвърлили или държали в гардероба си, докато не забравим за тях. Изперете ги, сгънете ги и ги сложете в една хубава опаковка, така следващия път като се виждате с ваш любим човек, ще можете да го зарадвате с един неочакван подарък.
Препродаване. Запазените и красиви дрехи са чудесни и за препродаване. В много платформи онлайн можете да препродавате ваши вещи срещу една скромна регистрация. Не е нужно да плащате абсолютно нищо, защото можете да споменете в офертата си, че желаете купувачът да поеме доставката и разноските. Съществуват и платформи за продажба на дрехи втора употреба, на които да продадете своите излишни дрехи. От една страна, това ви спестява усилията сами да търсите купувач и да се ангажирате с него, от друга страна, при изкупуващите платформи вие нямате думата за цената на изкупуване. Възможно е да ви предложат по-малко, отколкото бихте искали, ако вие сами правите обявата. Изборът е ваш.
Как да направим поправка и ремонт на дрехите, какво е бъдещето на текстила. Четете в следващия ни брой.
Облекчения за семейния бюджет
И тази година данъчната кампания започна на 10 януари. По данни на НАП само за едно денонощие близо 1500 данъкоплатци са избрали Портала за електронни услуги, за да декларират доходите си и да заявят ползването на различни данъчни облекчения. Гражданите, които желаят да намалят общата си годишна данъчна основа за 2023 г., попълват Приложение № 10 от формуляра по чл. 50 от ЗДДФЛ. Лицата, извършващи дейност като търговци, едноличните търговци и земеделските стопани, избрали този ред на облагане, подават декларациите си от 1 март до 1 юли, тъй като тази година 30 юни е неработен ден.
И през тази година лицата, получили облагаеми доходи през 2023 г., ще имат възможността да формират суми за възстановяване, като те се изплащат в срок от 1 месец след подаването на декларацията. Едно от най-важните условия за ползване на данъчните облекчения е лицата да нямат публични задължения, подлежащи на принудително изпълнение. От НАП съветват преди да заявят ползването на данъчно облекчение да проверят с персонален идентификационен код (ПИК) данъчно-осигурителната си сметка онлайн за задължения, за да избегнат неудобства.
От приходната агенция очакват отново завишен интерес към данъчното облекчение за деца и деца с увреждания, поради запазване на размера на сумите, които се приспадат от годишните данъчни основи за 2023 г. В зависимост от облагаемите доходи на родителите за миналата година, те ще получат съответно до 600 лв. за едно дете, до 1200 лв. за две и до 1800 лв. за три и повече деца. За отглеждане на едно дете с увреждания сумата за получаване е до 1 200 лв.
Гражданите могат да се възползват и от данъчното облекчение за ремонт и/или подобрения на собствено жилище за направените през 2023 г. плащания за труд в общ размер до 2000 лв. За да получат до 200 лв. данъчна отстъпка, е необходимо собствениците да разполагат с документи, удостоверяващи плащането за труд.
Младите семейства пък могат да намалят годишната си данъчна основа с лихвите, заплатени по първите 100 000 лева от главницата по ипотечен кредит за закупуване на жилище. За да ползват това данъчно облекчение, те трябва да са съпрузи, поне единият от тях да не е навършил 35 години към датата на сключване на договора за ипотека и жилището да е единствено за семейството.
Друго облекчение, от което могат да се възползват данъкоплатците, е за намалена работоспособност. То е за лица с 50 и над 50 на сто инвалидност и им дава възможност да намалят данъчната си основа със 7920 лв.
С направените през годината лични вноски за допълнително доброволно осигуряване в общ размер до 10 на сто може да се намали сумата от годишните данъчни основи. Тази сума може да бъде намалена в общ размер до 10 на сто и за лични вноски за доброволно здравно осигуряване и премии/вноски по договори за застраховки „Живот“. Данъкоплатците, които през годината закупуват осигурителен стаж при пенсиониране също могат да намалят данъчната основа с размера на направените вноски.
Лицата, които през 2023 г. са правили различни дарения, като например на Национална здравноосигурителна каса - за дейности във връзка с лечението на деца, финансирани с трансфери от бюджета на Министерството на здравеопазването и/или Център за асистирана репродукция, дарения за култура или в полза на болници, социални домове, БЧК и т.н., имат възможност да намалят данъчната си основа с общо до 65% след като приложат към годишната данъчна декларация копия на документи, удостоверяващи статута на лицето, което получава дарението, и че то е получено.
Условията за ползване на всяко едно от данъчните облекчения са подробно описани в сайта на НАП и Фейсбук страницата на ведомството. Разяснения по тези въпроси може да се получат от Информационния център на НАП на телефони: 0700 18 700 и 02 9859 6801, както и на имейл: [email protected].
„Активни потребители“ и в медиите
Богомил Николов: Потребителите са крепостници на мобилните оператори! - На фокус (bnr.bg)
Най-фалшифицираните стоки на пазара у нас - Bgonair
Шефът на КЗП: Не е резонно телекоми да индексират договори, сключени в края на 2023 г. - Общество (offnews.bg)
Полупразни бонбониери заливат пазара - Новини СЕГА (segabg.com)
Пазарът в цифри
- По данни на Агенция "Митници" през миналата година са задържани около 18 милиона артикула, имитиращи известни марки.
- Количеството е два пъти повече в сравнение с 2022 г.
- Само във Варна за октомври и ноември установените фалшиви маркови стоки са близо 400 000. Пратките са внос от Китай.
- Продажбата на фалшиви стоки ощетява не само притежателите на дадена търговска марка, но и потребителите, тъй като често качеството на артикулите е съмнително.
- Освен детските играчки най-често се имитират спортни стоки, автомобилни части и аксесоари, специализирани инструменти, парфюми и писалки.
Календар на потребителя
От 13 до 16 февруари в Интер Експо Център ще се проведе WINE&SPIRITS SHOW – изложение за вина и спиртни напитки.
На 15 февруари Обучителен център "Темида" организира онлайн практически курс на тема:
„Практически и бизнес аспекти на цифровите услуги и цифровите пазари“. Тя обхваща компаниите и потребителите в Акта за цифровите услуги на ЕС - Регламент (ЕС) 2022/2065. Връзка с други актове.
От 13 до 16 март Интер Експо Център и Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост ще проведат „Експомебел“ - Международно изложение за обзавеждане, интериорен текстил и аксесоари за дома.
За последните три години Комисията за защита на потребителите (КЗП) е наложила общо 68 санкции на сума 541 500 лв. на трите мобилни оператора за нелоялни търговски практики. Най-много санкции са наложени през 2022 г. – 35, на обща стойност 277 000 лева. През 2023 г. санкциите са с 10 по-малко – 25 на стойност 232 500 лева. Най-малко наложени санкции има през 2021 – 8, в размер на 32 000 лева.
Проектът на Закон за изменение и допълнение на Закона за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповeстяващи информация за нарушения цели пълното транспониране на Директива (ЕС) 2019/1937 на Европейския парламент и на Съвета от 23 октомври 2019 година относно защитата на лицата, които подават сигнали за нарушения на правото на Съюза. В тази връзка се предлага и увеличаване на обхвата на защитата, така че от разпоредбите на закона да могат да се ползват не само работниците и служителите, но и доставчиците на услуги. Предлагат се изменения и допълнения на Закона за местното самоуправление и местната администрация с цел повишаване на прозрачността и отчетността на органите на местна власт и местно самоуправление. Очакваните резултати от прилагането на закона са: осигуряване на ефективна защита на много по-широк кръг от лица, които подават сигнали за нарушения; осигуряване на ефективен механизъм за прозрачност и отчетността на органите на местна власт и местно самоуправление.