Кампания
Седмичен бюлетин брой 23 (496)
Meta ще тренира ИИ с данни от нашите профили
Съвсем наскоро Meta изненада своите потребители с ново съобщение, че ще използва информацията за потребителите, за да тренира разработван от тях изкуствен интелест. Общият регламент относно защитата на данните (GDPR) обаче задължава Meta да предостави механизъм за изключване при несъгласие. Ще ви разясним как можете да подадете възражение.
Линк към статията
Еврото: Права и защита на потребителите
Вярна на мисията си да информира потребителите, втора година асоциация Активни потребители предоставя редовно такава информация, като поддържа постоянната рубрика „Евро“ и дава право на гражданите да задават въпросите, които ги интересуват.
Линк към статията
За кого е подходящ слънчевият панел?
Нова директива на Европейския съюз установява амбициозни цели за новите сгради - те трябва да са с нулеви емисии до 2030. Ще се стигне ли до пренасищане с ВЕИ централи и ще има ли дисбаланси в енергийната система? Инсталираните у нас мощности от възобновяеми енергийни източници са около 3 гигавата, но плановете са те да скочат три пъти до средата на века. Прогнозата е мощностите от фотоволтаици в следващите 25 години да се увеличат до 12 гигавата. Затова според експертите все още не може да се говори за пренасищане от възобновяеми източници, но предизвикателства не липсват.
"Инсталираната мощност е над 14 хиляди мегават часа, от които 7000 са възобновяеми енергийни източници, от които над 3000 са фотоволтаиците. Имаме 46% намаление на ползването на електроенергия от ТЕЦ-овете общо, докато при ФЕЦ имаме нарастване с 65% за 2023 г. спрямо 2022 г. Проблемът при фотоволтаиците е тяхната периодичност - периодът, в който произвеждат енергията", обобщават експерти пред Паритени.бг. Произведената енергия е достъпна през деня, когато България изнася ток. През нощта обаче се налага внос, защото балансиращите системата централи, каквито са ПАВЕЦ "Чаира" или "Белмекен", не работят.
Кога да сложим фотоволтаик?
Европейската директива за енергийните характеристики на сградите предвижда климатично неутрален сграден фонд до 2050 г. Фотоволтаичните мощности за локално потребление на енергия са подходящи за тази цел, но не и преносът на създадения ток.
Експертите съветват: "На покрива на 8-етажен блок, ако бъде направена фотоволтаична централа, тя би решавала проблемите, защото локално ще има потребители, които ще използват електроенергията, но ако направим в село в отдалечен район една такава ФЕЦ, вече ще има проблеми в преноса - ще има загуби. Самите електропроводи не са предвидени за безразборно увеличаване на ФЕЦ".
Възможно решение за енергийната система е в изграждането на малки модулни реактори. Те са с максимална мощност от 300 мегавата. За сравнение пети блок на АЕЦ "Козлодуй" е 1000 мегавата. Тези реактори могат да са фабрично сглобени и да се транспортират до мястото за инсталиране. Подходящи са както за индустрията, така и за отдалечени райони с ограничен капацитет до мрежата.
Облекчения за потребителите
Нова наредба за присъединяване на обекти към електрическите мрежи предвижда да се намали административната тежест при изграждане и присъединяване на инсталации за производство на ток от ВЕИ.
- В нея е уреден по нов начин редът за присъединяване към електрическите мрежи на производители на електрическа енергия от възобновяеми енергийни източници.
- Създадена е възможност за издаване на разрешение за реализиране на инвестиция за производство на електрическа енергия от ВЕИ, също така и подаване на документи за присъединяване към съответната мрежа.
- Предвидено е и облекчаване на процедурите по присъединяване на обекти на производители на електрическа енергия от възобновяеми източници с обща инсталирана мощност до 1 MW, като са намалени сроковете за извършване на проучване и издаване на становище за условията и начина за присъединяване.
Според наредбата срокът става 20 дни от подаване на искането за съоръжения/ инсталации с мощност до 30 kW и 40 дни с мощност от 30 kW до 1 MW. Законът за енергията от възобновяеми източници предвижда възможността за присъединяване по облекчен ред на инсталации за производство на електрическа енергия от възобновяеми източници или инсталации на потребители на собствена електрическа енергия и демонстрационните проекти с инсталирана електрическа мощност до 10,8 kW включително. В наредбата е предвидена облекчена процедура и намалени срокове при извършване на модернизация на обект за производство на електрическа енергия от възобновяеми източници, при която се предвижда общата инсталирана мощност да се увеличи с не повече от 50 на сто спрямо съществуващата инсталирана мощност на обекта. В наредбата е записано още, че фирма или гражданин, поискали присъединяване на обект, може да обжалват пред Комисията за енергийно и водно регулиране, действия или бездействия на оператор на електрическа мрежа.
Финансово „рамо“ за потребителите
Както вече ви съобщихме преди известно време, Министерството на енергетиката започна набирането на проекти за кандидатстване по процедурата за изграждане на фотоволтаични системи от страна на българските домакинства. Изпълнението на процедурата „Национална схема за подпомагане на домакинствата в областта на енергията от възобновяеми източници“ в рамките на Националния план за възстановяване и устойчивост има за цел да увеличи използването на възобновяема енергия в крайното потребление на домакинствата. По нея се предоставя безвъзмездно финансиране за доставка и монтаж на слънчеви инсталации за битово горещо водоснабдяване, както и на фотоволтаични системи с мощност до 10 kWp, които могат да включват и системи за съхранение на произведената електрическа енергия.
За да получи финансиране даден проект, той трябва да се отнася за жилище, където е постоянният адрес на кандидата. В него е необходимо да се използва неефективен източник на топлинна енергия (печка, котел, камина и др.) на твърдо гориво (дърва, въглища и др.).
- Общият размер на инвестицията е 240 млн. лв. – 140 млн. лв. за сметка на Механизма за възстановяване и устойчивост и 100 млн. лв. национално и частно съфинансиране. На първия етап от реализацията се разпределят 80 млн. лв.
- Доставката и монтажът на слънчеви инсталации за битово горещо водоснабдяване могат да бъдат финансирани по тази процедура изцяло, но с не повече от 1960.83 лв.
- Фотоволтаичните системи с мощност до 10 kWp се финансират до 70%, но не повече от 15 хил. лв.
По процедурата е предвидено изцяло електронно подаване на предложенията чрез информационната система на Механизма за възстановяване и устойчивост ИСУН 2020, чрез модула Е-кандидатстване на следния интернет адрес: https://eumis2020.government.bg/.
Видео: Как да се предпазим от неравноправни клаузи?
„Активни потребители“ и в медиите
"АКТИВНИ ПОТРЕБИТЕЛИ" ПРЕДЛАГА: Триковете на търговците – в черен списък! - България
Фалира водещ туроператор в Европа: Има ли риск за България
Пазарът в цифри
- Според новото проучване на Евробарометър „Отношението на европейците към околната среда“, гражданите на ЕС продължават да изразяват висока степен на загриженост за околната среда, чието опазване според тях е проблем, който ги засяга лично.
- Повече от 3/4 от анкетираните в проучването заявяват, че въпросите, свързани с околната среда, оказват пряко въздействие върху тяхното ежедневие и здраве.
- 84% от респондентите са съгласни, че законодателството на ЕС е необходимо за опазването на околната среда в тяхната страна.
- Гражданите са загрижени и за разходите, свързани със замърсяването.
- 92% от тях заявяват, че дружествата следва да заплащат разходите за пречистване от замърсяване, докато 74% смятат, че публичните органи следва да поемат разходите.
- Европейците смятат, че насърчаването на кръговата икономика е най-ефективният начин за справяне с екологичните проблеми в 11 държави членки.
- Като цяло съществува готовност за по-устойчиво поведение на потребителите, като 6 от всеки 10 респонденти са готови да плащат повече за устойчиви продукти, които са по-лесни за поправка или рециклиране и са произведени по екологично устойчив начин.
Календар на потребителя
На 4 юни Националният съвет по храните обсъди проекти на нормативни актове, свързани с производството, преработката и дистрибуцията на храни. По повод на българските стандарти (БДС) при храните, създадени преди членството на България в ЕС, експерти информираха, че същите не са актуализирани съгласно изискванията на европейското законодателство в областта на храните. България трябва да актуализира законодателството си в съответствие с европейските регламенти. Друга тема на заседанието беше изпълнението на мерките от Плана за действие към Националната програма за предотвратяване и намаляване на загубата на храни (2021 г. - 2026 г.) и подготовката на Ръководство за преразпределение на излишъка от годни за консумация храни на нуждаещи се лица, както и възможностите за увеличаване на дейностите по хранително банкиране.
На 18 юни ще се проведе онлайн обучение на тема: Внедряване на системата за данъчно отчитане SAF-T в България; Данъчно задължени лица, предстоящо пилотно тестване и гратисен период. SAF-T е международен стандарт за електронен обмен на данни (например за сделки, плащания, дълготрайни активи) между данъкоплатците и данъчните органи в унифициран формат. Наименованието му е съкращение от „Standard Audit File for Tax“ или „Стандартен одитен файл за данъчни цели". Успешното му въвеждане в европейски държави като Португалия, Франция, Румъния и Унгария е спомогнало за повишаване на доброволното спазване на законодателството и осигуряване на сигурност при взаимодействието с данъчната администрация. Повишената прозрачност обещава равнопоставеност и лоялна конкуренция в областта на данъците. Основната цел на SAF-T е да стандартизира комуникацията с данъчните органи, което пести време и средства на данъкоплатците и намалява значително административната тежест в хода на контролните производства. Ще се обсъдят въпросите: Перспективи за въвеждане на SAF-T у нас; Ролята на SAF-T в дигитализацията на взаимоотношенията между данъчната администрация и данъкоплатците; Механизъм и основни етапи; Oпитът на другите европейски държави - Румъния, Португалия и др.
До края на юни ще се проведе първото заседание на създадената от Европейската комисия Служба за изкуствен интелект (ИИ), която има за цел да даде възможност за бъдещото разработване, внедряване и използване на ИИ по начин, който насърчава обществените и икономическите ползи и иновациите, и ограничава рисковете от неговото използване. Службата ще играе ключова роля в прилагането на Законодателния акт за изкуствения интелект – първия в света всеобхватен закон в тази област, който влиза в сила в края на юли 2024 г. – особено по отношение на моделите на ИИ с общо предназначение. Тя ще работи също за насърчаване на научните изследвания и иновациите в областта на надеждния ИИ и за позициониране на ЕС като лидер в международните дискусии. Службата за ИИ ще координира изготвянето на кодекси за поведение, ще провежда изпитания и оценки на ИИ-модели, както и ще налага санкции при необходимост. Службата се състои от звена за регулиране, безопасност, високи постижения и за иновации.