Кампания
Седмичен бюлетин брой 38 (511)
Съдът: „Стоковият кредит се прекратява автоматично.“
Софийски градски съд със съдебен акт от 12.06.2024 г. даде разяснение какво се случва със стоковия кредит към банка, когато потребител упражни правото си на отказ от договор, сключен извън търговския обект.
Линк към статията
Битката с телекомите
„Надписали са ми сметката”, „Телекомът ме съди за неустойки”, „Начислили са ми минути, които не съм изговорил”, ”Не мога да си прекратя договора”. Това са само някои от ежедневните оплаквания на потребителите от практиките на телекомите. Малко са обаче тези, които предприемат каквото и да било. В най–добрия случай губят време да пишат жалби до мобилния оператор. Ако нарушението е явно и „благородно” от мобилния оператор решат да сторнират нещо от сметката - хората считат, че са постигнали победа. Повечето от потребителите даже са доволни, защото надписването на сметката им е незначително – то обаче следва да бъде санкционирано. Всяка една сума може да бъде върната. При мобилните оператори, заявяват юристи, нещата са прости - обикновено наистина всяка една сметка е надписана, а договорите се подписват с неравноправни за потребителите клаузи.
Идва ли нов ред?
Комисията за защита на потребителите издаде административни актове, с които забрани прилагането от мобилни оператори на нелоялна агресивна търговска практика, тъй като чрез злоупотреба с влияние операторът налага всякакъв вид прекомерни и несъответстващи на целта извъндоговорни пречки на потребителя, когато последният желае да упражни правата си по договора, включително правото си да го прекрати, да избере друга стока и услуга или друг търговец.
- Множество потребители, подаващи сигнали в КЗП, сигнализират, че при предсрочното прекратяване на договора, освен неустойката в размер на три стандартни такси, операторът допълнително начислява и неустойка за предоставени отстъпки от цените на месечните такси, както и неустойка за предоставени отстъпки от цените на крайни устройства (в случаите, когато потребителят е закупил на преференциална цена и крайно устройство).
- Твърденията на потребителите се подкрепят от приложените към жалбите им месечни сметки и фактури, от които е видно, че операторът действително начислява тези неустойки.
- В съответствие с клаузите на договора, при предсрочно прекратяване на договор за електронни съобщителни услуги по вина или инициатива на потребителя, мобилният оператор има право да изиска заплащането на неустойка в размер на не повече от 3 стандартни месечни такси за всеки от абонаментните планове, по отношение на които договорът се прекратява предсрочно.
Вместо това обаче, освен уговорената в договора неустойка, са предвидени две допълнителни клаузи, позволяващи на оператора да претендира отстъпките от месечните абонаментни такси до края на срока на договора и разликата между стандартната цена на устройството и заплатената от потребителя цена, съответстваща на оставащия срок до края на договора. По този начин като краен резултат се заобикаля поставеният максимален праг на неустойка от размера на три месечни абонаментни такси за физически лица. Това са уговорки във вреда на потребителя, които накърняват добрите нрави и водят до съществено неравновесие между правата и задълженията на търговеца и потребителя, като задължават потребителя при неизпълнение на неговите задължения да заплати необосновано високо обезщетение или неустойка.
По същността си тези уговорки съставляват клаузи за неустойки, като същите имат обезщетителен характер, независимо от обстоятелството, че са посочени като отстъпки от цените на абонаментите и крайните устройства. Правото за мобилния оператор да изисква тези неустойки се поражда въз основа на предсрочно прекратения договор по вина или инициатива на потребителя. Т.е., на същото основание, на което се дължи и неустойката в размер на три стандартни такси. Респективно тези неустойки са уговорени във вреда на потребителя и не отговарят на изискването за добросъвестност. С включването в договора за мобилни услуги за едно и също неизпълнение на няколко различни и едновременно дължими санкции, се надхвърля обезпечителната и обезщетителната функция на неустойката и същата се явява необосновано висока.
Права и отговорности
В хода на административното производство по издаването на заповедите е установено, че мобилни оператори злоупотребяват с влияние, като се е възползват от позицията на по-силна страна в правоотношението си с потребителя, за да тълкуват изключително в свой интерес клауза в договора и без наличие на правно основание в допълнение към уговорения максимален размер на неустойката за физически лица-потребители, да начисляват допълнителни неустойки. По този начин дружеството налага на потребителя извъндоговорни пречки, когато последният желае да упражни правата си по договора, вкл. правото да прекрати предсрочно договора срещу заплащане на уговорената в него неустойка в максимален размер на три месечни стандартни абонаментни такси за услугите на срочен абонамент, за които договорът се прекратява. Тези действия несъмнено е възможно да променят поведението на средния потребител по отношение на услугата, като го накарат да се откаже от решението за предсрочно прекратяване договора с оглед на прекомерно високите неустойките, от което решение потребителят иначе не би се отказал или е възможно да не се откаже, ако операторът не прилагаше тази агресивна нелоялна търговска практика.
Нашият коментар
Много медии пуснаха възторжени заглавия относно забраната на тези практики, но ние нямаме съмнение, че телекомите ще обжалват в съда. Това на практика означава, че ефективно прилагане на забраната за такива нелоялни практики ще настъпи едва след потвърждение от съда. Колкото и да не ни харесва ще трябва да почакаме още поне година-две до произнасянето на съда. Не го забравяйте, ако искате да прекратите междувременно договор с мобилен оператор.
|
Енергийната бедност: Една дефиниция не е достатъчна
Асоциация Активни потребители от години следи проблема с енергийната бедност у нас. Прави предложения, публикува статии, дава интервюта, но проблемът си остава. Ето някои от предложенията на асоциацията: „Следва да е ясно, че въпросът с енергийната бедност няма да се реши с поставяне на една дефиниция някъде в законодателството. Необходима е цялостна визия за нормативни промени, които се отнасят както до сферата на енергетиката, така и до социалната сфера, а също и до областта на енергийната ефективност, управление на етажната собственост и др. При това става дума за изменения не само на ниво „закон", но също и за преоценка на разпоредби в подзаконови нормативни актове, вкл. и в областта на енергийното регулиране. Паралелно с нормативните промени, за които България е притисната във времето, е нужен и по-цялостен стратегически поглед. Той се отнася не само до ревизия на заложените подходи в стратегическите документи в областта на енергетиката и социалната политика, но и до безспорната нужда от подготовка на Национална програма за превенция спрямо енергийната бедност“.
Необходимостта от тези решения се потвърждават и от данните на Евростат - 22,5% от българските домакинства не могат да отопляват добре дома си и по този показател ние заемаме първо място в ЕС. Средно за страните от ЕС само 9,3% от населението не могат да отопляват жилището си. Ето и становището на Световната банка.
Енергийната бедност привлече вниманието в контекста на повишаването на цените на енергията и на последната енергийна криза в Европа. Измерване на енергийната бедност и характеризирането на енергийно бедните са предизвикателство, като се имат предвид проучванията на разходите (показват бюджета на домакинствата). България се нуждае от повече информация, за да характеризира енергийно бедните. Освен това няма консенсус за това как да се измерва и наблюдава енергийната бедност. Не е известно как и защо това е различна величина от бедността на доходите. Докато доходите разчитат на добре дефинирана линия на бедност, енергийната бедност няма ясно дефинирана линия на енергийна бедност, която показва минимална енергия, необходима за задоволяване на основните нужди. В допълнение, парична бедност и други социални мерки са измерени с доходи в страните от ЕС, използващи Проучване на доходите и условията на живот. Следователно, не е лесно характеризиране на достъпността на енергията между бедните парични доходи или да се оцени припокриването между Официална бедност на доходите и енергийна бедност. Това проучване изследва статистическото съвпадение като потенциална стратегия за преодоляване на тези предизвикателства с данни в контекста на България. Чрез синтез на данни се генерира уникален набор от данни, който съдържа информация за дялове в енергийни разходи, основани на доходните показатели за бедност и неравенство, и допълнителни променливите в условията на живот и благосъстоянието на домакинствата. За тази цел документът първо генерира хармонизиран набор от данни, който се състои от Европейското проучване на доходите и Условия за живот и данни за бюджет на домакинствата. След това използва различни модели за приписване и избира най-добре представящия се, за да вметнат дяловете на разходите за енергия в данни. Въз основа на получения набор от данни той наслагва енергийната бедност с парична бедност. Резултатите показват, че един голям дял на енергийно бедните не е с беден доход, призоваващ за диференцирани политически мерки за справяне с енергийната бедност. Важно е, че тези констатации зависят от основната дефиниция на енергийна бедност.
Играем или ни изиграват? Нелоялни практики в гейминг индустрията
Повече от половината потребители в ЕС играят видеоигри. Те са най-популярни сред децата, като над 84% от тях са на възраст от 11-14 години. През 2020 г. покупките по време на игра генерират в световен мащаб повече от 90 милиарда лева, което представлява около една четвърт от приходите на гейминг индустрията.
Линк към прессъобщението
„Активни потребители“ и в медиите
Народът не иска евроатлантизъм, а добри доходи и нормален живот
Богомил Николов: ЕК ще наложи допълнителни мита на малките пратки под 35 евро в онлайн търговията
Богомил Николов: Предлагането на имитиращи продукти в ресторантите е мамене на потребителите
Изпадаме ли в „хронична“ енергийна бедност - Битови сметки
Пазарът в цифри
- НСИ отчита, че стабилното представяне на българската икономика през последната година се случва най-вече на гърба на устойчиво растящо потребление, докато останалите разходни компоненти имат разнопосочен принос за общия растеж.
- Силното потребление е свързано с високия ръст на доходите. Средната брутна работна заплата в страната за второто тримесечие на 2024 г. възлиза на 2296 лв. или с около 17% повече от година по-рано (1957 лв.).
- Основен фактор тук е недостигът на работна сила, наблюдаван у нас в последните няколко години, който оказа натиск за повишаване на работните заплати и съответно на доходите.
- Върху ръста на потреблението влияние оказва и поведението на банките – потребителското кредитиране се разширява (ръст от 13,9% на годишна база за първите пет месеца на 2024 г.) и лихвите по него дори леко се понижават тази година.
- Реалната възвръщаемост на депозитите остава отрицателна, с което домакинствата имат ниски стимули за спестяване.
Календар на потребителя
От 1 октомври влизат в сила изискванията за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити, обезпечени с жилищни недвижими имоти, одобрени от БНБ. Защо се налагат тези промени? Данните на държавния трезор показват, че кредитната активност в сегмента продължава да се характеризира с изразен растеж, който допълнително се ускорява през второто тримесечие на 2024 г. Оценката на риска сочи придвижване в по-висока рискова категория на определени индикатори (кредитен растеж, задлъжнялост, цени на жилища и надцененост, среден размер на кредитите и др.), което сигнализира за потенциално натрупване на средносрочни рискове за банковата система. Изискванията обхващат сектор „Домакинства“ и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти, намиращи се на територията на България, и се спазват както на индивидуална, така и на консолидирана основа. Ето и новите правила: 1. Съотношението между размера на кредита и стойността на обезпечението при отпускане (LTV-O) следва да е в размер не по-висок от 85%. 2. Съотношението между размера на текущите плащания във връзка с обслужването на дълга и месечния доход на кредитополучателя при отпускане (DSTI-O) следва да е в размер не по-висок от 50%. 3. Максималният срок по договора за кредит (матуритет) следва да не е по-дълъг от 30 години. Допустимо е одобряване или предоговаряне на кредити с параметри, които се отклоняват от въведените изисквания, като общият одобрен или предоговорен размер на такива кредити през текущото тримесечие не може да е по-висок от 5% от общата брутна стойност на новоотпуснатите или предоговорените кредити през предходното тримесечие.
На 1 октомври Обучителен център "Темида" организира онлайн семинар на тема: „Новият законодателен акт за изкуствения интелект. Задължения, правна защита, санкции“.
Европейската комисия публикува редовния годишен доклад за състоянието на енергийния съюз за 2024 г. Докладът описва как ЕС се справи с предизвикателствата в областта на енергийната политика по време на мандата на настоящата Комисия, като предостави на ЕС регулаторна рамка за осъществяване на прехода към чиста енергия и полагане на основите за подновен икономически растеж и конкурентоспособност. През последните години ЕС успя да устои на критичните рискове за сигурността на енергийните доставки, да си възвърне контрола върху енергийния пазар и цените на енергията и да ускори прехода към климатична неутралност: Производството на енергия от възобновяеми източници постига нови рекорди. През първата половина на 2024 г. половината от производството на електроенергия в ЕС идва от възобновяеми източници. Делът на руския газ във вноса в ЕС е намалял от 45% през 2021 г. на 18% до юни 2024 г., докато вносът от доверени партньори като Норвегия и САЩ се е увеличил. Намалява търсенето на газ между август 2022 г. и май 2024 г. с 138 милиарда кубични метра. ЕС постигна своята цел от 90% за съхранение на газ през зимата на 19 август 2024 г., много преди крайния срок 1 ноември. Цените на енергията са по-стабилни и остават значително под върховите равнища на енергийната криза от 2022 г. Емисиите на парникови газове в ЕС намаляха с 32,5% от 1990 г. до 2022 г., докато икономиката на ЕС нарасна с около 67% през същия период. На международно равнище ЕС оглави глобалната инициатива за утрояване на капацитета за енергия от възобновяеми източници и удвояване на подобренията на енергийната ефективност като част от прехода от изкопаеми горива, която беше одобрена от всички страни на COP28 в Дубай. Новите и бъдещи предизвикателства включват: недостиг на амбиция по отношение на възобновяемите енергийни източници и целите за енергийна ефективност, увеличаване на енергийната бедност, разлика в цените на енергията в сравнение с други световни конкуренти и риск от нови стратегически критични зависимости. Те ще изискват решителен политически отговор и радикална промяна в усилията на равнище ЕС и държави членки.
Комисията за защита на потребителите (КЗП) издаде заповеди за незабавно и ефективно изтегляне от пазара на „Wildkraut Energy Sniff“ и „Sniff Bull Energy Dust“- продукти, които представляват алтернатива на енергийна напитка и се приемат назално, чрез вдишване през носа. Продуктите са идентифицирани като сериозна заплаха за здравето и безопасността на потребителите. Продуктът съдържа съставки като кофеин, таурин, гуарана и други вещества, които са свързани с различни рискове за здравето при многократна употреба. Ще бъдат изпратени и нотификации до Европейската система за бързо предупреждение SAFETY GATE. Установено е, че продуктите представляват риск от възпаление на носната лигавица, възможност за блокиране на дихателните пътища и други неблагоприятни последици за организма. При системна (редовна) употреба, чрез вдишване през носа на продукта Wildkraut Energy и „Sniff Bull Energy Dust“ като енергиен снииф, се получава изтъняване на носната лигавица, което от своя страна може да доведе на първо време до епистаксиси с вторична инфекция и последваща перфорация на носната преграда със затруднено носно дишане; нарушение на качеството и физиологията на вдишвания въздух; хипоксия, които водят до други усложнения за целия организъм.