Вече ви дадохме съвети защо и как да изберете истинска елха от гората. Дойде ред и на изкуствената елха. На пазарите цените на най-обикновените дръвчета започват от около 20-30 лева. С малко въображение и труд и те могат да станат красиви и празнични. В големите магазини за стоки за дома изборът е голям. Има от всички видове и цени – от 40 до 500 лева. Но има и луксозно предлагане – с 2D и 3D ефекти. И цените са „ефектни“ – до 1500 лева.
Въпреки че няма нищо подобно на аромата на истинско борово дърво, което да предизвика празничния сезон, изкуствените алтернативи са по-дълготрайни, не пускат игли навсякъде и се предлагат в различни стилове, размери и дори цветове. А и на пазара се предлагат значително по-евтини от горския вариант. Какви видове изкуствени коледни елхи има?
Традиционно дърво
Те имитират външния вид на истински борови дървета. Някои дори имат детайли като смес от тъмни и светли игли или изкуствени борови шишарки за допълнителна автентичност. Предлагат се в различни вкусове, бюджети и дори нюанси, включително наситено зелен норвежки смърч или синьо-зелен син смърч.
Предварително осветено дърво
Ако се страхувате от мисълта да разплитате приказните светлини всяка Коледа или никога не сте доволни от това как сте ги поставили на елхата, готовата осветена коледна елха може да бъде опция. Предварително осветените изкуствени дървета се предлагат с ясни, цветни или многоцветни светлини, с LED (или, в някои случаи, с нажежаема жичка) крушки, които позволяват различни настройки на светлината.
Тънко (молив) дърво
Тези празнични спестяващи място елхи имат по-тесен профил от традиционното дърво, така че можете да пъхнете вашето в ъгъла на стаята, като същевременно създавате илюзията за дърво в пълен размер и оставяте място за подаръци отдолу. Има дори спестяващи съхранение разновидности на изскачащи клонки, ако нямате време или настроение за празнично подреждане на клони.
Малко (настолно) дърво
Изкуственото дърво за маса може да бъде идеалният избор, ако търсите традиционен стил, без да жертвате пространство. Тези „мини“ дървета ще внесат коледен дух във вашия дом сравнително евтино и бързо в сравнение с разновидностите в пълен размер; те дори се предлагат в предварително осветени и снежни или украсени версии, изискващи минимални усилия.
Розови и цветни дървета
Осмелете се да бъдете различни с цветно дърво – намерихме всякакви цветове за продажба от масовите търговци на дребно в чужбина, от черно, синьо и бяло до оранжево, жълто и многоцветно. Тези „иновации“ са нови и на чуждите пазари, но продавачите отчитат големия интерес към тях. Сред цветните предложения има и по-евтини опции, както и осветени дръвчета.
Снежно /заскрежено/ дърво
Те са посипани с изкуствен сняг по клоните си, за да внесат малко празнично настроение в дома ви без студени пръсти и температури под нулата (за още по-дебел „сняг“ изберете „натрупано“ дърво). От време на време от клоните може да пада „сняг“, така че бъдете готови да пуснете прахосмукачка около основата. Почти същата функция изпълняват и изкуствените дръвчета, изработени изцяло от бял материал. Такива се намират масово и у нас.
Коя елха е по-добра за околната среда, естествена или изкуствена?
Еколози казват, че няма „един правилен отговор“ на този въпрос и че отговорът зависи от дървото, вашите планове за повторното му използване и възможностите за изхвърлянето му. Ето няколко предложения:
Съхранявайте добре и поставяйте вкъщи колкото е възможно по-дълго вашето изкуствено дърво. Едно изкуствено дърво, използвано в продължение на 7-20 години (в зависимост от теглото и материалите), е по-добро за намаляване на емисиите, отколкото закупуването на естествено дърво всяка година.
Купете дърво в саксия, което да използвате през следващата година.
Изберете бавно растящо дърво. Тези, които се отглеждат бавно и без използване на торове, са по-добри от тези, които се отглеждат интензивно.
В редица европейски държави коледната елха може да се вземе под наем – това е идея и за някои наши търговци.
Помислете какво да направите с вашето дърво след празниците. Това също може да има голямо влияние върху неговия въглероден отпечатък. Първо, можете ли да рециклирате изкуствена коледна елха? Поради комбинацията от използвани материали (напр. пластмаса и метал), не можете да я рециклирате, така че, ако има все още живот в нея, дарете я за препродажба. Второ, някои производители предлагат изкуствени дървета, които са направени от рециклирани материали. Например, колекцията reNEW на Balsam Hill е направена от 30% рециклирана или растителна пластмаса.
Идея за празничен подарък - таблет
Много проучвания на пазара сочат, че българските потребители купуват най-често черна и бяла техника преди Коледните и Новогодишни празници. А и търговците се подготвят навреме, предлагането е по-голямо, има и редица отстъпки и „примамки“ за купувачите. Разбира се, и тази монета си има обратна страна – в предпразничната търговия рисковете да купите стар, но представящ се за нов, модел техника, например, са големи. От складовете излизат и някои позастояли стоки. Затова, търсете информация и се подготвяйте отрано за големия пазар. Ето една идея как да го направите.
Практичните таблети със сензорен екран се превърнаха в неизменна част от домовете, независимо дали са с операционна система Android, Apple iOS или Windows. От появата на iPad има много модели, цените варират значително, но качеството не винаги е високо. По-голям от смартфон, по-лек от лаптоп, таблетът със сензорен екран намери своето място в нашето ежедневие. Ето критериите, които трябва да вземете предвид, когато избирате таблет, който отговаря на вашите нужди. Какъв размер таблет да избера?
Диагонал
Офертата е сегментирана в две основни групи: от една страна малки таблети с екран от 7 до 9"; от друга страна, таблети с екран от 10 до 12" или повече. Те са по-удобни за използване, но са по-тежки.
Съхранение и карта с памет
Всички таблети със сензорен екран предлагат съхранение под формата на SSD флаш памет (за разлика от традиционните HDD твърди дискове). Това също им позволява да стартират и да се събуждат бързо, като смартфон. Изберете модел с поне 32 GB, първо защото операционната система заема значителна част от това пространство. След това, защото съдържанието (приложенията и техните данни, снимки, видеоклипове и т.н.) също заемат място. Ако устройството има порт за карта с памет, ще можете да увеличите възможността за съхранение на вашия таблет. Обърнете внимание обаче, че ще имате безплатно малко място за съхранение в облака с вашия таблет (няколко GB). Ще трябва да платите, за да получите повече.
Операционна система: iOS или Android?
Две операционни системи съществуват едновременно. Apple iPads работят с iOS системата, докато други производители (Samsung, Huawei, Lenovo, Archos и др.) предлагат таблети с Android (Google). Тези две системи имат сравнима ергономичност. Интерфейсът е прост и добре проектиран и в двата случая. И двата предлагат онлайн магазин за изтегляне на приложения, слушане на музика или наемане на филми. Това са App Store за iOS и Google Play Store за Android. Съветваме ви да изберете същата система като тази на вашия смартфон, в името на хармонията на софтуера и за улесняване на ежедневната употреба (потребителски акаунт, прехвърляне на файлове и т.н.). Така потребителите на iPhone лесно ще се ориентират в iPad, феновете на Samsung в Galaxy Tab. Изключение прави Amazon, който се отличава със своите таблети Fire, работещи с Fire OS, собствена система (базирана на Android). Различните версии на iOS и Android системите Apple и Google редовно актуализират своята операционна система с нови версии, предназначени да я подобрят (ергономия, сигурност). Тези актуализации са достъпни безплатно за всички потребители, чиито таблети са сравнително нови. Що се отнася до Android, всичко зависи от производителите. Повечето актуализират моделите си от сравнително висок клас в продължение на няколко години, но изоставят базовите си модели (адаптирането на актуализации на ОС е скъпо за производителя.). Уверете се, че таблетът не идва с по-стара версия на Android или iOS. Между две големи версии Apple и Google редовно пускат междинни актуализации за отстраняване на грешки и подобряване на сигурността. Когато са налични, инсталирайте ги (от менюто „Настройки“ на вашия таблет).
За какво се използва таблетът?
Таблетът ви позволява да сърфирате в интернет от браузър (Firefox, Chrome, Safari и т.н.), но също така да правите и разглеждате снимки, да гледате филми или да слушате музика (все пак е по-добре да добавите Bluetooth високоговорител, за да подобрите качество на звука). Приложенията, налични в App Store (iPad) и Google Play Store (Android), имат безкрайни възможности. Така ще можете да изтегляте игри, списания, приложения за редактиране на видео, приложения за цифрово четене (дори електронен четец, чийто екран не е с подсветка, е по-подходящ за дългосрочно четене), развлекателни приложения за готвене…
И това са само няколко примера сред хиляди! Издателите на компютърен софтуер, като Microsoft или Adobe, също пуснаха своя софтуер под формата на приложения. Така че можете да си купите Word, Excel или Photoshop и да ги използвате като на истински компютър. Защото, освен ако не се оборудвате с клавиатура и мишка, вашият таблет не може наистина да замени компютъра. И отново, хибридният таблет всъщност ще бъде по-подходящ.
Даваме ви само един пример как да започнете проучването при избор на таблет за подарък или собствено използване. Има още десетки технически подробности, както цени и промоции, с които можете да се запознаете предварително в Интернет. Но така трябва да подхождате при избора на всяка техника или стока преди празниците.
КФН със стратегия за защита на потребителите на небанкови финансови услуги
През миналата седмица Комисията за финансов надзор /КФН/ разпространи нова Програма за защита на потребителите на небанкови финансови услуги и продукти за периода 2025 – 2028 г. Тя е особено актуална в днешната ситуация на огромно предлагане на подобни услуги от десетки фирми и посредници и касае пряко потребителите на застрахователни, инвестиционни и пенсионни продукти и услуги.
Защитата на потребителите е основна стратегическа цел на ЕС и важен инструмент в процесите по осигуряване на доброто функциониране на единния вътрешен пазар на финансови продукти и услуги. Важен елемент е предоставянето на информация за лицата, които предлагат небанкови финансови услуги и продукти и за рисковете, свързани с тяхното използване. Съществен момент е и създаването на програми и политики за подобряване на финансовата грамотност на потребителите, включително тяхната реализация, които ще допринесат за повишаване на доверието в пазарите, пазарните участници и съответно стимулиране на развитието на пазарите. На европейско ниво, към настоящия момент е в сила Програмата за защита на потребителите за периода 2020-2025 г., целяща да отговори на нуждите на потребителите по време и след пандемията от COVID-19. В действие е и европейската инициатива „Съюз на капиталовите пазари“ и план за действие към нея, която има за цел да задълбочи и допълнително да интегрира капиталовите пазари на 27-те държави членки на ЕС, като осигури нови източници на финансиране за предприятията; да намали разходите за набиране на капитал; да улесни трансграничните инвестиции; да привлече нови инвестиции в ЕС; да увеличи възможностите на вложителите в ЕС и да направи финансовата система на ЕС по-стабилна, устойчива и конкурентоспособна. По-специално, с инициативата се цели създаване на ефективен единен пазар на капитали в целия ЕС с оглед осигуряването на възможността да се инвестира и спестява във всички държави членки, което ще е от полза за гражданите, дружествата и инвеститорите.
Предлагането на услуги и продукти на финансовите пазари се развива в среда на все по-широка дигитализация, което поставя въпроса за мястото на регулаторите в процеса за защита интересите на потребителите. В тази връзка е разработена Стратегия за цифров единен пазар, която цели по-добър достъп до стоки за потребителите и изграждането на среда, в която цифровите мрежи и услуги могат да се развиват успешно. Осигуряването на защита на интересите на потребителите е сред водещите фактори, които спомагат за ефективно функциониране на финансовите пазари и за намаляване на рисковете, свързани с финансовата стабилност. Воденето на ефективна политика за защита на потребителите допринася за изграждането на потребителското доверие, като същевременно стимулира пазарния растеж
Тенденции в развитието на финансовите пазари
С развитието си технологичните иновации доведоха до нови видове финансови активи, като например криптоактивите. Те, както и технологията на децентрализирания регистър, на която са основани, са обещаващи за бъдещото развитие на финансовите пазари и инфраструктури. Използването им е свързано и с рискове, за които свидетелстват голямата нестабилност на криптоактивите, измамите, както и оперативните слабости и уязвимостта на платформите за обмен на криптоактиви.
Засиленото предлагане на финансови продукти се обуславя с развитието на информационните технологии и разширяването на кръгa на потребителите на небанкови финансови услуги. В тази връзка, от съществена важност за стабилността на финансовите пазари в България, е необходимо да се обърне специално внимание на развитието на финансовите иновации и съответно на ролята на регулациите с оглед ефективната защита на потребителите.
Към момента КФН следва утвърдената Стратегия за наблюдение на финтех сектора за периода 2021-2024 г., която очертава основните цели с оглед цифровизирането на финансовите услуги, широкото използване на облачните услуги, на бързото развитие на криптоактивите и предизвикателството пред надзора за осигуряване цялост на финансовите пазари и защита на потребителите от произтичащите рискове. КФН прие Стратегия за наблюдение на финтех сектора за нов период 2025-2028 г., имаща за цел насърчаването на стабилна, динамична и сигурна финтех екосистема. Бързите темпове на развитие на средата на финансовите иновации, както и мисията на КФН да гарантира стабилност, устойчивост и цялост на финансовия сектор са основополагащи при защита на потребителите.
Приоритети на новата стратегия
1. Повишаване защитата на потребителите в сферата на цифровите финанси;
2. Стимулиране на устойчивите финанси;
3. Насърчаване на иновациите и адаптивността и осигуряване на интегритет на пазара и финансовата стабилност в небанковия финансов сектор.
Европейската комисия разработи проект за развитие на Европейски център за цифрови иновации, който представлява едно цяло или координирана група от субекти, които притежават допълнителен опит, с нестопанска цел, в подкрепа на цифровата трансформация на компании/организации от публичния сектор в голям мащаб. В проекта се включват достъп до услуги, като тестване на технологии, финансови съвети и пазарна информация. Целта на проекта е разширяване използването на цифровите финансови услуги за потребителите и предприятията, както и ползите от тях.
Сигурността на потребителите при използването на цифровите финансови услуги е в пряка зависимост от обезпечаването на киберсигурността. Тя трябва да се гарантира със стабилността на информационните системи и технологиите, когато говорим за криптоактиви. Киберзащитата се използва широко, за да обхване гамата от стратегии за защита на институциите, правителствата и отделните граждани от свързаните с информационните технологии (ИТ) рискове и заплахи. Киберсигурността, от друга страна, е свързана със специфичните за цифровите активи технологии, ИТ платформи, като включва и мерки за разубеждаване на потенциални извършители чрез стабилни системи, санкционни механизми и кибердипломация.
Но!
Въпросът за киберсигурността доби особено остър характер през отиващата си година, след като цели държави, сектори и региони попаднаха под кибератаки. Прогнозите са още по-тревожни. Но само преди дни получихме известието на ЕК, че започва производство за установяване на нарушение на България за това, че не е транспонирана изцяло Директивата МИС 2 (Директива 2022/2555) до 17 октомври 2024 г. Тя има за цел да гарантира високо ниво на киберсигурност в ЕС и обхваща субекти, извършващи дейност в критични сектори като обществени електронни съобщителни услуги, управление на ИКТ услуги, цифрови услуги, управление на отпадъчни води и отпадъци, космическо пространство, здравеопазване, енергетика, транспорт, производство на продукти от критично значение, пощенски и куриерски услуги и публична администрация. Рисковете от забавянето остават за нас.
Каква защита ще получат българските потребители на финансови услуги и продукти през Новата година? Очаквайте в следващия ни брой.
Европейската комисия представи есенната икономическа прогноза за 2024 г. След продължителен период на стагнация икономиката на ЕС се връща към скромен растеж, докато процесът на намаляване на темпа на инфлацията продължава.
Очаква се икономическата активност да се ускори до 1,5 % в ЕС и до 1,3 % в еврозоната през 2025 г. и до 1,8 % в ЕС и 1,6 % в еврозоната в 2026.
За България се очаква растежът на БВП да се ускори от 2,4% през 2024 г. до 2,9% и 3% съответно през 2025 г. и 2026 г.
В ЕС понижението на темпа на инфлацията ще бъде още по-рязко, като общата инфлация ще намалее от 6,4 % през 2023 г. до 2,6 % през 2024 г. и ще продължи да намалява до 2,4 % през 2025 г. и 2,0 % през 2026 г.
В България инфлацията намалява от 8,6% през 2023 г. до 2,5% през 2024 и 2,3% през 2025 г.
Календар на потребителя От 1 декември БНБ определи основния лихвен процент на 3,04 на сто, докато през миналия месец основната лихва бе на ниво 3,22. От 1 октомври простата годишна лихва беше 3.43 на сто, а от 1 септември - 3.54 на сто.
В рамките на проект „CASP 2024“ на Европейската комисия за координирани надзорни дейности в акредитирана лаборатория в Германия са тествани три модела детски велосипеди - Drag Kid Fit Rush 18, Passati Guardian 16” и Sprint Caspar 16” 1SP, произвеждани и разпространявани на територията на България. В протоколите от изпитване на стоките са установени множество нарушения на стандарта за безопасност БДС EN ISO 8098:2023 за детски велосипеди, които включват: наличие на остри ръбове, липса на ясни инструкции за спирачките и излишно висока сила на спирачния механизъм, недобре закрепени ръкохватки и крайни предпазители, частична защита на веригата/ремъка, липса на отразители, маркировка, точни и ясни инструкции за употреба и сглобяване и други. Предвид установените несъответствия, велосипедите съдържат риск от нараняване на малки деца. КЗП издаде заповеди за незабавното изтегляне на изпитаните модели велосипеди от всички търговски обекти в страната. Допълнително са уведомени и Агенция „Митници“ и европейската система за предупреждения за опасни продукти Safety Gate RAPEX. Комисията приканва всички родители да не използват закупените велосипеди, ако притежават модели от изброените марки, и при възможност да се свържат с продавачите за допълнителни инструкции и информация. Съвети за безопасност при закупуване на детски велосипеди:1. Винаги проверявайте за сертифициране и маркировка за съответствие със стандартите: Всеки велосипед следва да бъде тестван и сертифициран по европейски или български стандарти за безопасност. За велосипеди, стандартът е БДС EN ISO 8098:2023, който трябва да бъде маркиран на рамката, върху която да има и видима и трайна маркировка с името на производителя и сериен номер. 2. Обръщайте внимание на детайлите – липсата на остри ръбове, добре закрепени части и ясни инструкции:Продуктите за деца не трябва да имат никакви открити остри ръбове или незакрепени части, които да представляват риск от наранявания. Проверете стабилността на велосипеда, ефективността на спирачките, наличието на отразители и липсата на открити елементи като вериги и болтове, които са потенциално опасни.
КЗП приключи важна фаза в борбата срещу неравноправните клаузи, с които доставчиците на електронни съобщителни услуги необосновано изискваха от потребителите повече от една неустойка за предсрочното прекратяване на договори, която надвишаваше максималния праг на неустойката за предсрочно прекратяване в размер на три стандартни месечни такси. Поради своята непрозрачност и двусмислие, тези клаузи нарушаваха Закона за защита на потребителите, налагайки необосновано високи санкции на абонатите в случай на предсрочно прекратяване на договори. Коригираните клаузи премахват задължението на абонатите да възстановяват под формата на неустойки предоставените от страна на операторите „отстъпки“ от цените на месечни абонаменти и от цените на закупени в брой или на лизинг крайни устройства. Правото на операторите да претендират възстановяването на отстъпки е прецизирано да се отнася само за част от реално предоставените отстъпки, а не за предстоящи или бъдещи отстъпки, включително за отстъпки за бъдещ период, каквато възможност предвиждаха старите текстове. Ще бъдат въведени ясни лимити на неустойките за предсрочно прекратяване – до три стандартни месечни такси, което предотвратява злоупотребите. Новите текстове ще предоставят на потребителите по-добра информираност за задълженията и ще премахнат неяснотите, които водеха до едностранни тълкувания. Коригираните клаузи ще се прилагат за всички действащи договори, считано от датата на влизане в сила на промените при спазване на сроковете съгласно Закона за електронните съобщения. За съжаление, тези промени няма да касаят договорите, които вече са били прекратени или прекратяването е извършено в период, преди влизането в сила на промените. Именно с цел осигуряване защитата на правата и на тази част от потребителите, КЗП напомня, че е издала заповеди за забрана на прилаганите нелоялни търговски практики, с които е забранила на операторите да изискват от потребителите заплащане на повече от една неустойка или да изискват заплащане на неустойки в по-висок размер от уговорения максимален праг на неустойката при предсрочното прекратяване на договорите по вина или инициатива на потребителите. Целта на заповедите е да осигурят защитата на потребителите от тези нелоялни търговски практики, както преди сключване и по време на изпълнение на договора, така и след прекратяването на правоотношенията между потребителя и оператора. КЗП призовава потребителите да бъдат бдителни и да докладват за всички съмнителни клаузи в бъдеще.
От 30 ноември граждани на: България, Румъния, Хърватия, Черна гора, Северна Македония, Малта, Естония и Латвия имат възможността да пребивават в Китай безвизово в срок от 30 дни. Китай реши едновременно да оптимизира политиката си за влизане, включително разменни посещения като причина за безвизов престой и да удължи периода на безвизов престой от сегашните 15 дни на 30 дни. Притежателите на обикновени паспорти могат да влизат в Китай без виза за бизнес, туризъм, посещение на роднини и приятели, размяна на посещения и транзит. Тези, които не отговарят на изискванията за освобождаване от виза, все още трябва да получат виза за Китай, преди да влязат в страната. Правилата ще бъдат в сила до 31.12.2025 г.