Статия
Брачният договор
Как се сключва брачен договор? Каква е процедурата? Какво представлява документната му стойност?
С промените в Семейния кодекс (СК), които са в сила от 1 октомври 2009 година, двойките вече имат право да сключват брачни договори и да избират режим на разделност на имуществото. Тоест – кой каквото придобие по време на брака, да си остава негово, вместо да се превръща в семейна собственост, което беше единствената възможност преди промените в СК.
Елена и Петър са семейни от 24 години, последните 9 от които – само формално. Елена живее с новия си приятел в Бургас, а Петър обитава семейното жилище в София като ерген. Те не се развеждат, защото не могат да се разберат за имуществото, а нямат достатъчно пари, за да водят дела с години.
Освен нови брачни двойки, съществуващите също могат да се възползват от промените, така че Елена и Петър решават да сключат брачен договор, вместо да се развеждат. „Много по-евтино ни излиза, а и нямаме време за развод - казва Елена. – Петър заминава на работа в Италия, а аз искам да купя нов апартамент, но вече без да го деля с него”.
Как се сключва брачен договор - стъпка по стъпка
1. Изготвя се брачен договор от адвокат. „В нашия случай на адвоката му трябваха три дни, докато се запознае с новите клаузи в Семейния кодекс. Накрая ги разучи, написа договора и ни взе 40 лева”, казва Елена.
2. Договорът трябва да се подпише в 4 екземпляра от съпрузите в присъствието на нотариус и да се завери нотариално. „Отидохме при някакъв нотариус, но той ни отпрати – не бил запознат още с промените в СК“, разказва Елена. Отказали им в още 2 кантори. Накрая открили компетентен нотариус, който им взел 144 лева за заверка на 4-те копия.
3. Ако двойката тепърва ще сключва брак, това се извършва пред длъжностно лице по гражданско състояние в присъствие на свидетели (както досега). После едно от нотариално заверените копия на брачен договор се прилага към акта за граждански брак, а друго копие се изпраща до Агенцията по вписванията по служебен ред. В случай, че двойката вече има брак, както е с Елена и Петър, те трябва да занесат 2 копия на брачния си договор при длъжностно лице по гражданско състояние в общината, в която са сключили брак (не е задължително тя да отговаря на местожителството им). Например, Елена и Петър живеят по регистрация в ж.к „Слатина”, но преди 24 години са се женили в съвета на Община „Панчарево”, затова трябва да занесат брачния си договор там.
„В „Панчарево” много ни се зарадваха, когато им казахме за какво сме отишли. Бяха ги обучили как да работят с новия Семеен кодекс, но ние им бяхме първият такъв случай и за тях беше събитие да ни обслужат – казва Елена. - Извадиха дебелите бумаги от 1985 година, намериха ни и казаха, че съществуващият акт за граждански брак между нас трябва да се анулира и да се напише заявление за нов. Било подобно като при ипотека на жилище – анулира се нотариалният акт на апартамента и се пише нов на банката или в чиято полза е ипотеката. Трябвало да анулираме режима на брачни отношения, който е валиден за всички, за да приемем наши собствени правила. Оказа се, че за целта трябва да имаме ново удостоверение за семейно положение. Попълнихме и двамата едно заявление, за да ни издадат новото удостоверение за граждански брак, но сключен през 1985 година. Беше много комично, защото ни накараха отново да дадем съгласието си да сме съпруг и съпруга (както, когато се женихме навремето), но при новите обстоятелства. А ние сключихме този договор, само защото нямахме достатъчно време и пари, за да се разведем”, смее се Елена.
4. След уреждане на формалностите в отдела по гражданско състояние, процедурата за съпрузите приключва, но договорът им влиза в сила около 2 седмици по-късно. През това време второто копие от нотариално заверения договор се изпраща по служебен път до Агенцията по вписванията. Той влиза в сила, след като бъде въведен в Националния регистър на брачните договори на Агенцията по вписванията.
Какво може да съдържа брачният договор
Брачният договор урежда само имуществените отношения между съпрузите, но не и личните. Условия като това колко често съпрузите ще имат интимни контакти, кой ще мие чиниите, ще изхвърля боклука и т.н. не са предмет на правно договаряне. Дори и такива клаузи да присъстват в брачния договор, те ще бъдат нищожни, защото не могат да се изпълнят с принудителната сила на правото.
С брачните договори се определя чии ще бъдат вещите и влоговете, каква издръжка ще дължат съпрузите помежду си и на децата. Може да се опишат имуществените отношения след евентуален развод или при смърт на някого от двамата.
Съпрузите може да променят по всяко време на брака си режима на регулиране на имуществените отношения.
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 0 общо )
anonymous