Статия
Каква вода пият софиянци?
Мит е, че водата от чешмата е бяла заради съдържанието на хлор
Водата на София е една от най-добрите в Европа. Немалко международни експерти потвърждават този факт през последните години. Софийската вода извира от Рила планина, от над 2500 метра надморска височина и се събира в язовирите „Бели Искър“ и „Искър“.
Качеството на софийска вода
Водата, постъпваща във водоснабдителната система на София, преминава през пречиствателни станции за питейна вода (ПСПВ) – водата от язовир ”Искър” се пречиства в ПСПВ Бистрица, ПСПВ Панчарево и новооткритата ПСПВ Пасарел. Според изискванията на европейското законодателство водата от яз. „Бели Искър”, независимо, че е планинска и природно чиста, също подлежи на пречистване и вече преминава през пречиствателната станция „Мала църква”, изградена по проект, финансиран по програма ИСПА.
Софийската вода се тества в акредитиран Лабораторен изпитвателен комплекс (ЛИК), чиито изследвания се признават навсякъде по света. Комплексът извършва ежедневен мониторинг на водата по целия й път и контролира качеството на питейната вода, както във водопроводната мрежа, така и на водата от водоизточниците. Проверката на показателите, определящи качеството на водата, тръгва още от „суровата” непречистена вода от язовирите „Искър” и „Бели Искър” и други повърхностни водоизточници.
След това ЛИК взима проби от водата на входа на пречиствателните станции за питейни води, на изхода от станциите, когато водата вече е пречистена и тръгва към водопроводната мрежа. Извършват се анализи на проби от общо 78 постоянни точки от мрежата на територията на Столична община. Изборът на тези точки и периодичността на вземане на водни проби са съобразени с гъстотата на населението и потребяваните количества питейна вода за всяко населено място. Те са съгласувани със Столичната регионална здравна инспекция.
Успоредно с това се следят показателите на водата и във всички резервоари, които са част от водоснабдителната система на София. Извършват се и радиологични изследвания на водата с помощта на външна акредитирана лаборатория.
Всеки месец се правят над 10 000 анализа за над 50 показателя.
Анализите показват, че органичното замърсяване в язовир „Искър“ е много под нормираните концентрации. За да се унищожат микроорганизмите и разтворените органични вещества, водата се хлорира, т.е. извършва се процес на дезинфекция. По отношение на съдържанието на хлор в питейната вода столичани трябва да са спокойни.
Можем ли да пием спокойно от чешмата?
Когато учените искат да разберат дали има живот на някоя планета, те търсят доказателства за наличие на вода. Близо две трети от човешкото тяло е вода, а ако тя не е в достатъчно количество, това затруднява протичането на биохимичните и електрохимични процеси в организма ни. Всяка клетка и орган в тялото ни изискват определено количество вода, за да функционират правилно. Пиенето на достатъчно вода помага за изхвърлянето на някои от отпадъците и токсините от тялото ни. Водата участва в процесите на разграждане на хранителните вещества, при които се освобождава енергия. Според специалистите по здравословно хранене, човек се нуждае средно от 1 литър вода на 25 кг телесно тегло дневно.
За поддържането на добро здраве е важно да пием прясна вода от чешмата. Чешмяната вода, за разлика от минералната, не натоварва организма с високо съдържание на соли и е с неутрално РН, близко до това на вътрешната течна среда на организма.
Основни качествени показатели на водата в София
Питейната вода на територията на Столичната община е мека. Тя е с много ниско съдържание на калциеви и магнезиеви йони, затова не предизвиква образуване на котлен камък. Концентрацията на калций и магнезий във водата, която столичани пият, е 10-12 пъти по-ниска от нормата за питейни води. Важен е и рH показателят, който е определящ за възприемането на консумираната вода от организма. Софийската чешмяна вода е с приблизително рH = 7 рH единици, т.е. тя е неутрална и се приема най-лесно и естествено от организма, затова потребителите могат да я консумират ежедневно.
За сравнение - има води, в които съдържанието на алкални компоненти е повишено. При тях рH е по-високо от 7 рH единици. При води с по-висока киселинност рH е по-ниско от 7 рH единици. Принципгно водите с много ниски или много високи рН стойности могат да бъдат агресивни към човешкия организъм и поради това те са полезни предимно за лечебни цели. Важно е всички характеристики на питейната вода да съответстват на законовите изисквания, за да бъде водата безопасна и годна за пиене. Към тези характеристики се отнасят редица метали, пестициди, халоалкани, йони, микробиологични показатели, радиологични и други показатели. „Софийска вода” контролира съдържанието на всички тези компоненти.
Има ли хлор, ако водата от чешмата е бяла?
Широко разпространена заблуда е, че белият цвят на водата, която наливаме от крана, показва наличие на хлор. Това са мехурчета въздух, получени от високото налягане на водата. Няма опасност да се предозира концентрацията на остатъчен свободен хлор в дезинфекцираната вода, защото „Софийска вода” използва автоматизирана система за непрекъснат мониторинг и контрол на хлорирането във водоснабдителната система на града и следи нивата на остатъчния хлор в реално време по всички съоръжения на водопреносната система.
Според докладите на Столичната регионална здравна инспекция качеството на питейната вода в София е в съответствие с изискванията на Европейската директива за питейна вода. На регионално ниво статистическите анализи от докладите на Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) доказват, че качеството на водата в София е едно от най-добрите в сравнение с останалите градове на страната.
|
Как да постъпим при съмнение в качеството на водата в София
При възникнало съмнение относно качеството на водата в София потребителите могат да се обадят в телефонния център на „Софийска вода”, тел: 0700 1 21 21.
При постъпил сигнал за влошено качество, където и да е по водопроводната мрежа на столицата лабораторни специалисти от ЛИК, съвместно с инспектор от „Софийска вода” вземат проби от сградното водопроводно отклонение и от имота на клиента, подал оплакването. На място с помощта на портативни устройства се анализира съдържанието на свободен хлор във водата и се определя нейното pH. След това пробите се транспортират в Лабораторно изпитвателен комплекс на „Софийска вода”, където се анализират по физикохимични и микробиологични показатели. Информация за резултатите се предоставя на клиента в рамките на 2-4 дни от вземането на пробите в зависимост от вида на изпитванията. В много редки случаи резултатите от изследванията на пробите могат да покажат отклонение от нормите. Тогава дружеството предприема спешни марки за отстраняване на причините, довели до влошаване на показателите, определящи качеството на водата. Най-често обаче причина за това е лошото състояние на вътрешносградната водопроводна инсталация, която принадлежи на собствениците на сградата и те следва да се погрижат за нейната изправност.
*Вижте и съветите на „Активни потребители” какво да правите при съмнение в качеството на водата в рубриката „Въпроси и отговори” на стр. 27-28
|
Какво съдържа водата в столицата?
Данни за средни стойности на показатели на водата от ЛИК на „Софийска вода”
pH ……………………... 7.39 pH единици Na …………………………. < 5.01 mg/ l Ca …………………………. < 10.74 mg/ l Fe ………………………….. < 123 µg/ l Mn ………………………… < 11 µg/ l F …………………………… < 0.20 mg/ l CI …………………………. < 5 mg/l Нитрати …………………. < 0.94 mg/ l Нитрити …………………. < 0.010 mg/ l Сулфати…....................... < 11mg/l Флуориди......................... < 0.20 mg/ l Твърдост…………………... < 0.82 mеq/ l (12 пъти под допустимата стойност)
Важно е да се отбележи, че качеството на питейната вода при потребителя зависи освен от състоянието на водопроводите и също от водопроводната инсталация в сградата, за която се грижат техните собственици – клиентите.
|
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 21 общо )
Tven
ok
Написан на: 22/11/2012 11:22 Докладвай този коментар
anonymous
Добър ден,
можете ли да ми кажете какъв е начина на пречистване на едрите частици: алуминиеви соли и ако това е така, какви са офицялните допустими стойности в софийската вода?
благодаря предварително!
Написан на: 10/08/2013 01:25 Докладвай този коментар
anonymous
Глупости! Водата която тече от чешмите в София е кисела с Ph < 6 и определено НЕ СТАВА за пиене защото подкиселява организма ви, което води до редица болести. Ако живеете в София пийте вода от централната баня - можете да си я налеете безплатно. Тя е алкална с Ph > 7.5. Цифрите не съм си ги измислил, измерих ги с лентички, които закупих от аптеката. В общи линии, ако искате да сте здрави ЗАБРАВЕТЕ за чешмяната вода, с нея само се къпете.
Написан на: 23/03/2014 23:54 Докладвай този коментар
anonymous
А ти господине, написал последния пост, как го разбра това?!?!? Да не я мери с лакмус? Или с pH метър? София има една от най-добрите води за пиене от всички европейски столици! Провери преди да пишеш!
Написан на: 24/03/2014 14:22 Докладвай този коментар
anonymous
При положение, че човека пише "Цифрите не съм си ги измислил, измерих ги с лентички, които закупих от аптеката." да задаваш въпросите "А ти господине, написал последния пост, как го разбра това?!?!? Да не я мери с лакмус?" Или с pH метър? е много смислено... сигурно си много умен ;)
Написан на: 08/05/2014 23:55 Докладвай този коментар
anonymous
Бaбите ви сaмо минерaлнa водa сa пили....от бунaря обaче,пък сa живеели по нaд 90 год.Не се втелясвaйте, когaто нямa минерaлнa - пие се чешмянa...и без товa водите се сменят, тaкa е здрaвословно.
Написан на: 15/06/2014 00:27 Докладвай този коментар
anonymous
Фирмата ни има около 1000 машини, които филтрират водата от чешмите в София. Предназначени са за осигуряване на вода за пиене във стотици фирми. Аз сам този, който постоянно сменя филтрите, чийто живот е не повече от 2 месеца а в провинцията почти година. На колегите от Софийска вода ако им занеса няколко използвани филтъра от центъра на града ще си хвърлят дипломите на боклука.
Написан на: 18/07/2014 10:21 Докладвай този коментар
anonymous
"Фирмата ни има около 1000 машини, които филтрират водата от чешмите в София. Предназначени са за осигуряване на вода за пиене във стотици фирми. Аз сам този, който постоянно сменя филтрите, чийто живот е не повече от 2 месеца а в провинцията почти година. На колегите от Софийска вода ако им занеса няколко използвани филтъра от центъра на града ще си хвърлят дипломите на боклука. "
Значи водата е много зле! Дали можете да споделите кои са проблемните стойности?
Написан на: 25/01/2015 20:38 Докладвай този коментар
anonymous
Значи софийска вода си прави изследване в което казва, че е най-добрата вода... Докато независима институция не направи изследване, няма да повярвам на тия измислени цифри. И какво прави тоя Флуор 0.20м/л в тая вода?! знам, че го има в природата също, но това не е ли високо количество за отрова за мишки използвана за масово избиване на хора преди 70тина години?!?!?!
Написан на: 15/02/2015 22:08 Докладвай този коментар
anonymous
Хора, умолявам ви за ваше добре - не пийте от чешмата, не пийте и от продаваните на пазара води - наливайте си водичка от естествени чешми за да сте здрави!
Написан на: 08/05/2015 14:15 Докладвай този коментар
anonymous
Интересно ще ми е да видя независимо изследване на състава на водата, едва ли някой може сериозно да очаква ча ако от софийска вода си измерват стойностите и отчетат показатели над нормата, ще вземат самопожертвователно да го обявят публично. Интересно е как всеки, вкл. медиите се интересува от конфликт на интереси на примерно депутат и частна фирма, но когато става дума за безопасността на продукт, в случая вода, предлагана от частна фирма всички мълчаливо и безропотно приемат анализът на качеството, която тя сама прави на себе си, от стойностите на който зависи дали ще й вземат концесията или не. За мен това е много по-голяма корупция и конфликт на интереси и причинява много повече вреда на всеки един човек поотделно (особено когато става дума за питейна вода) от всички братовчеди и баджанаци на политици назначени на ръководни постове заради връзки взети заедно.
Написан на: 19/04/2016 19:11 Докладвай този коментар
anonymous
"Водата която тече от чешмите в София е кисела с Ph < 6 и определено НЕ СТАВА за пиене защото подкиселява организма ви..."
Моите замервания с лакмусова лента от аптеката потвърждават написаното по-горе (Младост-4, блок на 3-4 години с ПВЦ инсталация). Предвид огромната разлика спрямо реалната и обявената от Софийска вода киселинност на водата, аз сериозно се съмнявам и в другите им "замервания". Наличието на флуор е притеснително, а като дабавим и неизвестното количество хлор, нещата стават опасни (пренасищане на организма с тези два елемента + бром, може да доведе освен всичко друго и до проблеми с щитовидната жлеза).
Имайте предвид, че и някои от бутилираните минерални води също са с нездравословна киселинност (например Девин минерална е с pH > 9, т.е. доста алкална) и/или с високо съдържание на по-скоро вредни химичски съединения.
Написан на: 17/05/2016 11:47 Докладвай този коментар
anonymous
Здравейте!От Варна съм.Не се учудвам,че в София водата не е наред-всеки ден има райони на столицата със спряна вода.
Написан на: 18/05/2016 23:07 Докладвай този коментар
anonymous
Тези тъпи профилактики и аварии на водата в София основно с хлор я мърсят.
Написан на: 18/05/2016 23:09 Докладвай този коментар
anonymous
Здравейте, бихте ли ми казали каква е твърдостта на Софийската вода в dH. Благодаря.
Написан на: 02/12/2016 18:23 Докладвай този коментар
anonymous
Дадената по-горе твърдост:
Твърдост…………………... < 0.82 mеq/ l
отговаря на 0.82 mmol/L, което е равно на 4.6 dH
Написан на: 08/03/2017 13:58 Докладвай този коментар
anonymous
Отбелязвам въпроса по-горе дали можем спокойно да пием от чешмата. Не се дава отговор, а извъртат, че е полезно да се пие вода. Явно и те не са могли с чиста съвест да кажат Да.
Написан на: 26/05/2017 16:34 Докладвай този коментар
anonymous
Не става много за пиене водата в София,има песъчинки хлор в "Редута ",но аз я пия.
Написан на: 16/08/2017 15:41 Докладвай този коментар
anonymous
<a href=https://cialis.lat/discover-the-best-prices-for-cialis>daily cialis online</a> How much Cycle Support and Pro liver should I take and should I take during SD and PT cycles
Написан на: 21/06/2024 11:54 Докладвай този коментар
anonymous
The number of phospho p38 MAPK positive parietal cells in Ink4a Arf mice after tamoxifen treatment was much higher than that in WT mice Fig <a href=https://enhanceyourlife.mom/>priligy at walgreens</a>
Написан на: 18/09/2024 19:57 Докладвай този коментар
anonymous
<a href=https://enhanceyourlife.mom/>can you buy priligy online</a> At day 6, physiological signs were measured and latex dye was infused
Написан на: 03/10/2024 11:45 Докладвай този коментар
anonymous