Статия
Специфични храни
„Активни потребители” ви предоставя списък на специфичните храни и изискванията на ЕС към етикетирането на този тип стоки
Храните предназначени за определени групи потребители или съдържащи съставки, различни от обичайтите, трябва да отговарят на специфични изисквания. Поради естеството на продуктите, ЕС налага по-подробно представяне на информацията върху етикетите на тези стоки и следи за изпълнението на наредбите.
Обозначаване на ГМО
Храните произведени или съдържащи генетично модифицирани съставки (ГМО) са разрешени за продажба и консумация, но това трябва ясно да бъде обозначено върху етикета на съответната храна, ако съдържанието на ГМО е над 0,9% от общото съдържание на храната. Изискването важи както за пакетираните, така и за непакетираните храни и се прави, за да позволи на потребителите да направят свободен и напълно информиран избор.
В случай че храната съдържа или се състои от ГМО над 0,9% на опаковката задължително се изписват:
• количественото съдържание
• уникалният идентификатор на ГМО
• и думите „Съдържа ГМО“
Изписването трябва да бъде в размер не по-малък от 25 на сто от опаковката, с главни букви, с контрастен на останалата част от текста цвят.
Когато храната се състои от повече от една съставка, думите „генетично модифициран“ или „произведен от генетично модифициран (името на съставката)“ трябва да присъства в списъка със съставките в скоби непосредствено след въпросните съставки;
Облъчени храни
Някои храни се подлагат на облъчване с йонизиращо лъчение. Това се прави с цел унищожаване на болестотворните микроорганизми; намаляване развалата на храните, чрез унищожаване на гнилостните микроорганизми; намаляване загубите при съхранение, чрез забавяне на зреенето, прорастването или покълването; премахване на вредните за растенията и храните от растителен произход насекоми; ограничаване на микроорганизмите за понижаване на здравния риск. Най-често на подобна обработка се прилагат картофи, лук и чесън, сухи подправки, билки и чайове, зърно, брашно и зърнени изделия, боб, леща и ориз, плодове и зеленчуци, месо и месни продукти, рибаи морски деликатеси, ядки и кафе на зърна.
Всяка храна, която е била облъчена с йонизиращо лъчение, в близост до наименованието си трябва да носи означението „облъчено“ или „обработено с йонизиращо лъчение“.
Биологични храни
Биологичните храни са продукт на биологичното земеделие, които са отгледани или преработени без използване на синтетични вещества при отглеждането като синтетични торове, пестициди, антибиотици, хормони и др. В този списък се включват и хранителни добавки (консерванти, оцветители, изкуствени подсладители) и помощни вещества при преработката. При биологичните храни е забранено използването на ГМО.
Съществуват утвърдени правила за етикетиране и реклама на биологичните продукти. Те трябва да съдържат:
• означение, отнасящо се до начина на земеделско производство
• данни за производство или внос от страна, спазваща международните изисквания за биопроизводство
• свидетелство за контрол от редовния контролен орган за производство или внос
Трябва да се подчертае, че думите „биологичен”, „екологичен”, „органичен” и съответно „био” и „еко” могат да се използват единствено за сертифицирани биологични продукти.
Храни за кърмачета
Храните за кърмачета трябва да се предлагат под наименованията „храни за кърмачета до 4-6 месеца“ и „храни за кърмачета над 4 месеца“. Наред със задължителната за всички храни, те трябва да посочват:
• енергийната стойност в kJ и kcal и съдържанието на белтъци, мазнини и въглехидрати;
• количеството витамини и минерали, холин, инозитол, карнитин и таурин;
• инструкции за правилно приготвяне на продукта и предупреждение за възможни рискове за здравето в случай на неправилно приготвяне.
Етикетът на храните за кърмачета не трябва да съдържа текстове, които могат да внушат, че храните са заместители на майчината кърма, както и определенията „хуманизирани“ и „матернизирани“.
Етикетите на храните за кърмачета до 4-6 месеца посочват и:
• информация, че продуктът е подходящ да задоволи специфичните хранителни потребности на новородени в случаите, когато те не са кърмени;
• указание, че кърмачета над 4 месеца трябва да получават необходимото им количество желязо от други източници, ако към храната не е добавено желязо;
• текст, изтъкващ първостепенното значение на кърменето и текст, препоръчващ храните за кърмачета да се използват само след консултация с лекар или фармацевт.
Етикетът не трябва да съдържа изображения на бебета или други образи или текст, които да идеализират употребата на този продукт.
Етикетите на храните за кърмачета над 4 месеца посочват и:
• информация, че продуктът може да се използва само от кърмачета над 4 месеца;
• указание, че продуктът се използва само като част от храненето;
• указание, че продуктът не може да се използва като заместител на майчината кърма през първите 4 месеца;
Диетични храни
Храните за нискоенергийни диети за намаляване на телесното тегло са продукти със специфичен състав, които заместват изцяло или частично дневния хранителен прием. Те се обозначават с наименованията „Заместител на дневния хранителен прием за контрол на телесното тегло“ или „Заместител на един хранителен прием за контрол на телесното тегло“. Освен задължителната за всички храни информация, техните етикети трябва предоставят и:
• енергийната стойност в kJ и kcal, съдържанието на белтък, въглехидрати и мазнини;
• съдържание на минерали и витамини;
• указание за начина на приготвяне и забележка за важността от спазване на указанието;
• ако е приложимо се включва текст, че храната може да има разхлабващо действие;
• забележка за важността от приемане на необходимото количество течности дневно;
• забележка, че продуктът доставя всички необходими хранителни вещества в количества, съответстващи надневните потребности и че не трябва да се използва повече от 3 седмици без лекарско наблюдение;
• забележка, че са подходящи за използване като част от нискоенергийни диети за намаляване на телесното тегло и че като част от тази диета са необходими и други храни.
Забранено е, да се обявява информация за срока или стойностите за намаляване на теглото при употребата им.
Храни за спортисти
Храните, предназначени за употреба при интензивно мускулно натоварване, са богати на въглехидрати енергийни храни, въглехидратно-електролитни разтвори, белтъчни концентрати или обогатени с белтък храни.
Техните етикети трябва да предоставят специализирана информация относно:
• енергийната стойност в kJ и kcal, съдържанието на белтък, въглехидрати и мазнини, витамини, минерални вещества, както и други добавени хранителни и биоактивни вещества;
• информация за произхода и естеството на съдържащия се белтък;
• указание за начина на приготвяне в случаите, когато е необходимо, и забележка за важността от спазване на указанието;
• указание за употреба и условия за съхраняване след отваряне на опаковката.
Дарение
За да можем да доставяме още полезна информация и тестове имаме нужда от вашата подкрепа.
Дори най-дребната сума ще ни помогне да бъдем още по-полезни, защото заедно сме по-силни.
Дарете
Коментари ( 0 общо )
anonymous